Ηνωμένο Βασίλειο Tips για αεροδρόμια Λονδίνου

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Χρειάζομαι την βοήθειά σας ως προς το ψάξιμο. Η κόρη μου θέλει να επισκεφθεί μία φίλη της που σπουδάζει στο Brighton. Δεν έχω πάει ποτέ Λονδίνο, δεν ξέρω το μέγεθος των αεροδρομίων.. Κοιτάζω λοιπόν αεροπορικά για Λονδίνο, προτιμώ κάποιο αεροδρόμιο, αποφεύγω κάποιο; Ευχαριστώ!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Χρειάζομαι την βοήθειά σας ως προς το ψάξιμο. Η κόρη μου θέλει να επισκεφθεί μία φίλη της που σπουδάζει στο Brighton. Δεν έχω πάει ποτέ Λονδίνο, δεν ξέρω το μέγεθος των αεροδρομίων.. Κοιτάζω λοιπόν αεροπορικά για Λονδίνο, προτιμώ κάποιο αεροδρόμιο, αποφεύγω κάποιο; Ευχαριστώ!
Κατά σειρά προτίμησης, τα αεροδρόμια της περιοχής του Λονδίνου (με κριτίρια το πόσο κοντά στο κέντρο βρίσκονται, πόσο εύκολα είναι και τι υπηρεσίες παρέχουν):
1. London City Airport. Βγαίνεις από την πόρτα και είσαι στη ζώνη 3, πολύ κοντά στο Canary Wharf και στο ανατολικό λονδίνο. Μικρό και απλό. Μηδενικά facilities, αλλά who cares. Δυστυχώς δεν πετάνε μεγάλα αεροπλάνα για κει, οπότε μόνο με ανταπόκριση στην Ευρώπη μπορείς να πετάξεις από Ελλάδα.
2. London Heathrow Airport. Τεράστιο, αλλά τουλάχιστον πάει μετρό και γρήγορο τρένο. Το μεγαλύτερο αεροδρόμιο στην ευρώπη, έχει πτήσεις για παντού, παντού, παντού, και φυσικά ότι απίθανες υπηρεσίες φανταστείς (ή και δε φανταστείς).
3. London Stansted Airport. Μικρό, απλό, κυρίως για low cost carriers, εξυπηρετεί καλά για βόρειο λονδίνο και έχει λεωφορεία και τρένα για όπου θες.
4. London Gatwick. Μικρό αλλά όχι τόσο μικρό, κυρίως για Low cost αλλά όχι μόνο, δεν εξυπηρετεί για πουθενά αλλά έχει λεωφορεία και τρένα για το κέντρο (όχι και τόσο φτηνά, όχι και τόσο συχνά). Με προδιαγραφές προηγούμενων δεκαετιών. Είναι όμως το πιο κοντινό στο Brighton και έχει απευθείας τρένα και λεωφορεία από το αεροδρόμιο για το Brighton (χωρίς να χρειάζεται να περάσεις πρώτα από το κεντρικό Λονδίνο).
5. London Luton. Δεν το λες Λονδίνο εκεί που είναι, αλλά εν πάση περιπτώσει. Το Luton είναι μια αδιάφορη πόλη, αλλά συγκοινωνιακός κόμβος για την περιοχή προς τα βόρεια. Αν πας προς τα κει, ή αν σε βολεύει το τρένο που έχει προς το Λονδίνο, διάλεξέ το. Μικρό αεροδρόμιο, μικρά facilities (δεν έχω πετάξει).
6. London Southend. Πολύ μακριά, κακή σύνδεση με μέσα, μηδενικά facilities. Έτσι κι αλλιώς έχει πολύ λίγες πτήσεις.
7. London Oxford. Οι της Οξφόρδης ζηλέψανε και μετονομάσανε το αεροδρόμιο τους σε "London Oxford" (αλλά η IATA αρνείται να το συμπεριλάβει στη λίστα αεροδρομίων του Λονδίνου, ακριβώς επειδή είναι πολύ μακριά από το Λονδίνο και εξυπηρετεί άλλη πόλη). Ούτε για πλάκα, εκτός αν πας Οξφόρδη και περιξ. Έτσι κι αλλιώς έχει ελάχιστες πτήσεις.
 
Last edited:

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Ευχαριστώ πάρα πολύ! Πόσο αναλυτικές οδηγίες! Με βοήθησες πολύ γιατί δεν ήξερα τι να κοιτάξω..
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Διαφωνώ με @taver ως προς το Gatwick. Άνετο και βολικό
8 λίρες με ανέπαφη, φθηνότερα σε σύγκριση με τα αντίστοιχα γρήγορα του Heathrow(που όμως έχει μετρόαν και αναλόγως τη στάση κάνει και περισσότερη ώρα να φτάσει) και το Stansted Express. Σε μισή ώρα με 40 λεπτά είσαι κέντρο στον London Bridge, με τρένα που αναχωρούν κάθε 5/10 λεπτά.

Επίσης τα καινούρια τρένα της Thameslink είναι καθαρά και άνετα.


Luton Airport
Εχει και απευθείας τρένα ανα μισή ώρα για Brighton.

Επίσης να πούμε πως Stansted και Luton έχουν την ίδια απόσταση απ'το Λονδίνο.


Αυτά από εμένα (και μην ξεχνάτε τον κωδικό μου στο θέμα της Alpha Bonus)
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Για να φτάσω 2 ώρες νωρίτερα στην Αγγλία, σκέφτομαι να πάω Λούτον και να φύγω από Στανστεντ (αντί να πάω και να γυρίσω μέσω Στάνστεντ) πάντα με Ραιαν. (Παρασκευή 21 Ιουνίου - Δευτέρα 24Ιουνίου) Από άποψη τιμής δεν έχουμε διαφορά.
Η ερώτηση είναι αξίζει τον κόπο ή το όποιο όφελος θα εξανεμιστεί από μεγαλύτερη ταλαιπωρία - μεγαλύτερο χρόνο - κόστος μεταφοράς προς Λονδίνο;
Ρωτάω εδώ γιατί είμαι ένα βήμα πριν το κλείσιμο των αεροπορικών και φοβάμαι μην χάσω την καλή;;; τιμή.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Για να φτάσω 2 ώρες νωρίτερα στην Αγγλία, σκέφτομαι να πάω Λούτον και να φύγω από Στανστεντ (αντί να πάω και να γυρίσω μέσω Στάνστεντ) πάντα με Ραιαν. (Παρασκευή 21 Ιουνίου - Δευτέρα 24Ιουνίου) Από άποψη τιμής δεν έχουμε διαφορά.
Η ερώτηση είναι αξίζει τον κόπο ή το όποιο όφελος θα εξανεμιστεί από μεγαλύτερη ταλαιπωρία - μεγαλύτερο χρόνο - κόστος μεταφοράς προς Λονδίνο;
Ρωτάω εδώ γιατί είμαι ένα βήμα πριν το κλείσιμο των αεροπορικών και φοβάμαι μην χάσω την καλή;;; τιμή.
Δεν έχει διαφορά το κόστος σε σχέση με το πήγαινελα απ'το Stansted. Επίσης μπορείς να δεις και την Wizz που φτάνει Λούτον ακόμα νωρίτερα.
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Δεν έχει διαφορά το κόστος σε σχέση με το πήγαινελα απ'το Stansted. Επίσης μπορείς να δεις και την Wizz που φτάνει Λούτον ακόμα νωρίτερα.
Επιλογές μεταφοράς υπάρχουν εξίσου πολλές;;

Εριξα μια ματιά στη wizz αλλά για την συγκεκριμένη ημερομηνία (και τις κοντινές της) μου έδινε αφιξη 23:25.
Επίσης με έχουν φοβίσει τα αρνητικά σχόλια στο φόρουμ για τις συχνές ακυρώσεις της wizz και αν δεν γίνει το συγκεκριμένο ταξίδι η κόρη μου θα με " φάει ζωντανό".
Οπότε λεω να κλείσω της ραιαν και να αρχισω σιγά σιγά το διαβασμα.:)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.919
Likes
40.747
Με οποιαδηποτε εταιρεια κλεισεις οι βραδινες πτησεις εχουν αυξημενες πιθανοτητες για καποια καθυστερηση, την οποια μπορει να μεταφερουν απο προηγουμενη πτηση που κατι μπορει να στραβωσει. Μην κλεισεις τοσο αργα το βραδυ, εκτος αν κανονισεις τρανσφερ η σας περιμενει δικος σας ανθρωπος.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Σωστά, το ξέχασα πως άλλαξε τις ωρες η Wizz.

Λοιπόν μπορείς είτε με λεωφορείο της National express είτε με τρένο μέσω της National Rail.

Προσοχή με τρένο βάζεις από Luton Airport (και όχι Luton Airport Parkway) για να συμπεριλάβει στην τιμή και το εισιτήριο του λεωφορείου που σε πάει (γύρω στα 5 λεπτά) στο σταθμό του τρένου.

Η γρηγορότερη επιλογή είναι του τρένου με διάφορες στάσεις όπως St Pancras ή City Thameslink, Blackfriars, Farringdon,London Bridge.

Μπορείς να κλείσεις online τα εισιτήρια και να τα παραλάβεις απ'τα αυτόματα μηχανήματα του αεροδρομίου χρησιμοποιώντας την πιστωτική κάρτα με την οποία τα πληρώσεις (θα σου ζητήσει να τη βάλεις στην εσοχή που βάζουμε τις κάρτες για να την αναγνωρίσει) και βάζοντας τον αριθμό κράτησης.

Αυτά τα αυτόματα μηχανήματα βρίσκονται πριν την κεντρική έξοδο του αεροδρομίου,στο δεξί σου χέρι.

Το λεωφορείο για τον σταθμό του τρένου είναι, όπως βγαίνεις αφού πάρεις τα εισιτήρια, στα δεξιά σου, στην ευθεία θα είναι τα λεωφορεία της National express, εσυ τα αφήνεις και πας δεξιότερα. Ένα μωβ λεωφορείο, σαν τα αστικά τα δικά μας.
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Με οποιαδηποτε εταιρεια κλεισεις οι βραδινες πτησεις εχουν αυξημενες πιθανοτητες για καποια καθυστερηση, την οποια μπορει να μεταφερουν απο προηγουμενη πτηση που κατι μπορει να στραβωσει. Μην κλεισεις τοσο αργα το βραδυ, εκτος αν κανονισεις τρανσφερ η σας περιμενει δικος σας ανθρωπος.
Αν το λες για τηνwizz το έχω αποκλεισει και γι αυτό τον λόγο. Επομένως σκέφτομαι άφιξη Luton 15.05 και αναχωρηση απο Σταντφορν 18.20. Αθήνα δεν με ενδιαφέρει τι ωρα θα φτάσω γιατί θα εχω αυτοκινητο στο παρκινγκ

Σωστά, το ξέχασα πως άλλαξε τις ωρες η Wizz.

Λοιπόν μπορείς είτε με λεωφορείο της National express είτε με τρένο μέσω της National Rail.

Προσοχή με τρένο βάζεις από Luton Airport (και όχι Luton Airport Parkway) για να συμπεριλάβει στην τιμή και το εισιτήριο του λεωφορείου που σε πάει (γύρω στα 5 λεπτά) στο σταθμό του τρένου.

Η γρηγορότερη επιλογή είναι του τρένου με διάφορες στάσεις όπως St Pancras ή City Thameslink, Blackfriars, Farringdon,London Bridge.

Μπορείς να κλείσεις online τα εισιτήρια και να τα παραλάβεις απ'τα αυτόματα μηχανήματα του αεροδρομίου χρησιμοποιώντας την πιστωτική κάρτα με την οποία τα πληρώσεις (θα σου ζητήσει να τη βάλεις στην εσοχή που βάζουμε τις κάρτες για να την αναγνωρίσει) και βάζοντας τον αριθμό κράτησης.

Αυτά τα αυτόματα μηχανήματα βρίσκονται πριν την κεντρική έξοδο του αεροδρομίου,στο δεξί σου χέρι.

Το λεωφορείο για τον σταθμό του τρένου είναι, όπως βγαίνεις αφού πάρεις τα εισιτήρια, στα δεξιά σου, στην ευθεία θα είναι τα λεωφορεία της National express, εσυ τα αφήνεις και πας δεξιότερα. Ένα μωβ λεωφορείο, σαν τα αστικά τα δικά μας.
Ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση. Ασχετος γαρ. :)
 
Last edited by a moderator:

Nikos77ier

Member
Μηνύματα
31
Likes
10
Γειά σας παιδιά! θα ήθελα την γνώμη σας γιατί εχω πελαγώσει. Στις 3-4-19 θα φυγω απο Δουβλίνο για Λονδίνο και δεν εχω κλείσει εισητήριο. Πετάω απο Λούτον στις 15.50. Αξίζει να φύγω πρωί απο Δουβλίνο για να γυρίσω λιγο Λονδίνο ή είναι πιο πολύ η ταλαιπωρία και να πάω αμέσως στο Λουτον? Αν ειχα 4-5 ώρες καθαρές ίσως να το έκανα αλλα δεν ξέρω αν προλαβαίνω. Καθε βοηθεια δεκτή....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.493
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom