Ιταλία Tips για τη Ρώμη!

vagar78

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Σας βαζω το δικο μου προγραμμα ισως βοηθησει καποιους...

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΚΥΡΙΑΚΗ
*ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ 09:50
*ΑΦΙΞΗ ΡΩΜΗ 10:45
*ΛΕΟΦΩΡΕΙΟ ΓΙΑ ΤΕΡΜΙΝΙ 11:40-12:00
*ΑΓΟΡΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟΥ ΠΟΛΛΑΠΛΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ (72Η 18€)-(7D 24€)
*ΜΕΤΡΟ ΠΡΟΣ ΦΛΑΜΙΝΙΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΓΡΑΜΜΗ ΠΡΟΣ ΜΠΑΤΙΣΤΙΝΙ LINEA A
*ΑΦΙΞΗ ΣΤΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ 12:30
Vico Rooms and Terrace
( Via Giambattista Vico 40, Flaminio, 00196 Ρώμη, Ιταλία (Τηλέφωνο: +39063216112))
*12:45 ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ ΑΠΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ
*ΜΕΤΡΟ ΠΡΟΣ ΣΑΝ ΤΖΙΟΒΑΝΙ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΓΡΑΜΜΗ Α ΠΡΟΣ AGNANINA
*SAN JIOVANNI
* Spaccio Pasta - Food And Food Via Cola di Rienzo, 16/20 ή
-PASTARITO VIA TUSCOLANA 226 ΜΕΧΡΙ 14:30 ή
-Via Emanuele Filiberto, 184 00185 Roma (RM) (Vaggelis 6€- Deppy 3€ (18-24 years)
*ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ Η’ (ΔΙΑΖ) ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΓΡΑΜΜΗ ΠΡΟΣ ΜΠΑΤΙΣΤΙΝΙ ΜΕΧΡΙ ΜΑΝΖΟΝΙ ΑΛΛΑΓΗ ΓΡΑΜΜΗΣ ΠΡΟΣ ΤΡΑΣΤΕΒΕΡΕ ΠΡΑΣΙΝΗ ΓΡΑΜΜΗ ΜΕΤΡΟ ΠΡΟΣ CIRCO MASSIMO
*Terme di Caracalla (Mon-Sat 9-13.30 and 14.30-17)
* 15:30 Circo Massimo

* 16:00 Bucca della Verita (0.50*2) ( 09:30-18:00)

* 16:30 Isola Tiberina

*16:45 Guetto Ebraico

* 17:00Teatro Marcello
* 17:20 Campidoglio

* 17:50 Campo di Fiori
* 18:25 I dolci della nonna Vincenza, Via dei Pettinari
* 18:50 Ponte Sisto

* 19:30 RISTORANTE DE LA SCALA (Piazza della Scala Trastevere)

* 20:30 Bassilica di santa Maria in Trastevere

* ΠΟΤΟ ΤΡΑΣΤΕΒΕΡΕ

ΔΕΥΤΕΡΑ
* 08:30 ΠΡΩΙΝΟ

*09:30 ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ ΑΠΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ

* 10:00 ΑΓΙΟΣ ΠΕΤΡΟΣ (07:00-18:30) (05*2)

* 11:30 Castel Sant’Angelo

* 12:45 Ponte Cavour
* 13:20 Piazza Navona

* 13: 45 CAFÉ SAN EUSTACHIO (Piazza San Eustachio δίπλα στο ΠΑΝΘΕΟΝ)

* 14: 30 Pantheon (ΜΕΧΡΙ 19:30)

* 15:15 Bartolucci Store Roma 1
Roma (Lazio)
Via dei Pastini 96-98-99

* 16:00 GIOLITTI (Via Di Vicario κοντά στο ΠΑΝΘΕΟΝ)
Ή DELLA PALMA (Via della Maddalena κοντά στο ΠΑΝΘΕΟΝ)

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ ΜΕΧΡΙ 18:30

19:30 Largo di Torre Argentina

20:00 PIZZERIA NAPOLITANA ROSSOPOMODORO
21:30 OPEN BALADIN (VIA DEGLI SPECCHI 6)

ΤΡΙΤΗ
10:00 PIAZZA VENEZIA
10:30 ΠΑΝΕΛΑ VIA MERULANA 54
11:15 Colosseo
13:00 Fori Imperiali
13:30 Piazza Venezia
14:00 Via del Corso
15:00 GALLERIA ALBERTO SOLDI
15:30 Piazza del Popolo
16:00 Piazza di Spagna
17:15 POMPI H GINGER
18:00 Villa Borghese
18:40 Via Veneto
19:40 Piazza Barberini
20:10 Fontana di Trevi
21:00 GUSTO
22:00 SHARI VARI PLAY HOUSE

ΤΕΤΑΡΤΗ

* 10:00 Basilica Santa Maria Maggiore

* 10:30 Piazza della Republica

*11:00 via Nazionale

* 11:30 Pallazzo del Quirinale

*12:00 Fontana di Trevi

* 13: 00 PIZZA RE

* ΨΩΝΙΑ ΝΤΕΛ ΚΟΡΣΟ ΚΑΙ ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΑ

*18:00 ΒΑΛΙΤΣΕΣ ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ ΓΙΑ ΤΕΡΜΙΝΙ

* 18:30 ΤΕΡΜΙΝΙ ΛΕΟΦΩΡΕΙΟ ΓΙΑ ΤΣΙΑΜΠΙΝΟ

20:00 ΑΦΙΞΗ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

20:45 ΤΣΕΚ ΙΝ
21:45 ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ

**Οι ώρες είναι ενδεικτικές πιο πολύ ρόλο παίζει η σειρά..

Mrs. Skal

New Member
Καλησπέρα και απο εμένα travelers!!! Σύντομα θα επισκεφτώ την Ιταλία και συγκεκριμένα την αιώνια πόλη και ηθελα να ζητήσω καποια βοηθεια-καθοδήγηση όσον αφορά το Βατικανο και συγκεκριμένα αν ειναι δυνατή η ξενάγηση στα ελληνικά και ποια η διαδικασία..ευχαριστω πολυ!

angelicsp

Member
Μετά από την πρόσφατη επίσκεψη μου στην αιώνια πόλη έφτιαξα ένα βίντεο οδηγό που σκοπό έχει να βοηθήσει τους μελλοντικούς επισκέπτες αλλα και να φέρει μνήμες σε όσους ήδη την έχουν επισκεφτεί.
Το βίντεο υπέροχο... Σ ευχαριστούμε πολύ.. ❤❤

Dimitris96

New Member
Καλησπέρα σας,διαβάζοντας αρκετές απο τις σελίδες του συγκεκριμένου θέματος θα ήθελα να αναφέρω κι εγώ κάτι με τη σειρά μου,όσο αναφορά τη μετακίνηση από το αεροδρόμιο στο μέρος φιλοξενίας σας.Λοιπόν,για όσους θέλουν να μη μπλέξουν με τα μέσα και είναι αποφασισμένοι να χρησιμοποιήσουν ταξί,καλά είναι να αγνοήσουν τους οδηγούς κατά την έξοδο τους από το αεροδρόμιο.Ναι,η χρέωση από ciampino για το κέντρο της Ρώμης είναι 30 ευρώ (έτσι γράφει και δίπλα σε κάθε πόρτα ταξί) είναι βέβαιο πως θα επιχειρήσουν να σας πάρουν 40 ίσως 45 ίσως και 50 ευρώ .Υπέροχος τρόπος για καλώς όρισμα.Δικαιολογίες όπως η αρκετή κίνηση,τα επεισόδια που έχει κλείσει ο δρόμος και πρέπει να κάνουν κύκλο(ανοίγουν και google mas να γίνουν πιστικοί) δεν είναι καθόλου ασυνήθιστες.Τι κάνουμε?Προχωράμε 30 μέτρα και πάμε προς τα αριστερά στις στάσεις των λεωφορείων είτε από την άλλη πλευρά του αεροδρομίου στις αναχωρήσεις και παίρνουμε το ταξί που θα φέρει προς αναχώρηση άλλους ανθρώπους.Η ολη διαδικασία θα κρατήσει το πολύ 5 λεπτάκια.
Με συγχωρείτε εαν κούρασα ή εαν έχει προαναφερθεί κάτι τέτοιο.
Buon Viaggio a tutti !!

Samion

Member
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλησπέρα σας,διαβάζοντας αρκετές απο τις σελίδες του συγκεκριμένου θέματος θα ήθελα να αναφέρω κι εγώ κάτι με τη σειρά μου,όσο αναφορά τη μετακίνηση από το αεροδρόμιο στο μέρος φιλοξενίας σας.Λοιπόν,για όσους θέλουν να μη μπλέξουν με τα μέσα και είναι αποφασισμένοι να χρησιμοποιήσουν ταξί,καλά είναι να αγνοήσουν τους οδηγούς κατά την έξοδο τους από το αεροδρόμιο.Ναι,η χρέωση από ciampino για το κέντρο της Ρώμης είναι 30 ευρώ (έτσι γράφει και δίπλα σε κάθε πόρτα ταξί) είναι βέβαιο πως θα επιχειρήσουν να σας πάρουν 40 ίσως 45 ίσως και 50 ευρώ .Υπέροχος τρόπος για καλώς όρισμα.Δικαιολογίες όπως η αρκετή κίνηση,τα επεισόδια που έχει κλείσει ο δρόμος και πρέπει να κάνουν κύκλο(ανοίγουν και google mas να γίνουν πιστικοί) δεν είναι καθόλου ασυνήθιστες.Τι κάνουμε?Προχωράμε 30 μέτρα και πάμε προς τα αριστερά στις στάσεις των λεωφορείων είτε από την άλλη πλευρά του αεροδρομίου στις αναχωρήσεις και παίρνουμε το ταξί που θα φέρει προς αναχώρηση άλλους ανθρώπους.Η ολη διαδικασία θα κρατήσει το πολύ 5 λεπτάκια.
Με συγχωρείτε εαν κούρασα ή εαν έχει προαναφερθεί κάτι τέτοιο.
Buon Viaggio a tutti !!
Μια μικρη λεπτομερεια της "διαδικασιας": ειναι απολυτως παρανομο να παιρνει ταξι πελατη εκτος των ειδικων θεσεων. Η κληση ανερχεται στα 1200€+. Αρα το ρισκο να επιβιβαστει κανεις σε εντελως παρανομο ταξι, με οποιες συνεπειες αυτο συνεπαγεται, ειναι μεγαλο. Παρτε ταξι κανονικα κ σε υπερχρεωση καλουμε το 112, ζηταμε παντα αποδειξη, κραταμε τα στοιχεια του οχηματος κ κανουμε καταγγελια ακομα κ εκ των υστερων ον λαιν. Μη λεμε τα ιδια κ τα ιδια.

Dimitris96

New Member
Μια μικρη λεπτομερεια της "διαδικασιας": ειναι απολυτως παρανομο να παιρνει ταξι πελατη εκτος των ειδικων θεσεων. Η κληση ανερχεται στα 1200€+. Αρα το ρισκο να επιβιβαστει κανεις σε εντελως παρανομο ταξι, με οποιες συνεπειες αυτο συνεπαγεται, ειναι μεγαλο. Παρτε ταξι κανονικα κ σε υπερχρεωση καλουμε το 112, ζηταμε παντα αποδειξη, κραταμε τα στοιχεια του οχηματος κ κανουμε καταγγελια ακομα κ εκ των υστερων ον λαιν. Μη λεμε τα ιδια κ τα ιδια.
Σωστή η παρατήρηση,αλλά αντί να καθήσεις να μαλώσεις και να χαλάσεις τη διάθεσή σου δε θα ήταν προτιμότερο να περπατήσεις ένα δύο λεπτάκια παραπάνω και να μη πάρεις ταξί της πιάτσας απαταιώνων;Δε νομίζω να είναι παράνομο,όταν κάποιο ταξί τελειώσει την κούρσα και κατεβάσει πελάτες στις αναχωρήσεις,να επιβιβαστεί κάποιος άλλος πελάτης.Σε περίπτωση που γι αυτό έκανες αυτή την αναφορά.

Samion

Member
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σωστή η παρατήρηση,αλλά αντί να καθήσεις να μαλώσεις και να χαλάσεις τη διάθεσή σου δε θα ήταν προτιμότερο να περπατήσεις ένα δύο λεπτάκια παραπάνω και να μη πάρεις ταξί της πιάτσας απαταιώνων;
Βεβαια. Και ετσι να εχεις και την πολυτιμη εμπειρια της υποβολης σου σε ανακριση απο τις αστυνομικες Αρχες μια και η συμμετοχη σου σε αυτη την παρανομη δραστηριοτητα θα ερευνηθει. Μερικες δεκαδες τουριστων ειχαν αυτη την ευκαιρια το Δεκεμβριο του 2018 στο Ciampino.

Dimitris96

New Member
Βεβαια. Και ετσι να εχεις και την πολυτιμη εμπειρια της υποβολης σου σε ανακριση απο τις αστυνομικες Αρχες μια και η συμμετοχη σου σε αυτη την παρανομη δραστηριοτητα θα ερευνηθει. Μερικες δεκαδες τουριστων ειχαν αυτη την ευκαιρια το Δεκεμβριο του 2018 στο Ciampino.
Οντως εχεις δικιο,το εψαξα καλυτερα μολις.Αν θυμαμαι καλα τη δευτερη φορα που ειχα ερθει σε αντιπαραθεση γι αυτο το λογο με καποιους οδηγους,οταν οι πιο πολλοι φυγανε για δρομολογιο,ενας απο αυτους σταματησε καποιον αλλο οδηγο που μολις ειχε αποβιβασει καποιους στις στασεις λεωφορειου λιγα μετρα πιο περα αφου με βλεπανε μονιμα να προσπαθω να μιλησω στο κινητο με διαφορες υπηρεσιες για να βγαλω καποια ακρη.Ισως δε θα επρεπε να κανω τον εξυπνο ευχαριστω για την πληροφορηση οσο αναφορα τη σωστη αντιμετωπιση καταστασεων οπως αυτης.

Καλησπέρα σε όλους. Θέλω τη βοήθειά σας! Είμαι ένα βήμα πριν τη σύνταξη του προγράμματος για Ρώμη καθώς πετάμε σε 5 μέρες :):). Παραθέτω απορίες ακολούθως

1. Γνωρίζετε ποιο είναι το ωράριο ή το επίσημο σάιτ του Vittoriano; Θέλω να δω τι ώρα κλείνει για να ανέβουμε με το ασανσέρ στην ταράτσα του. Κάποια σάιτ γράφουν 6 και άλλα 7.

2. Θέλουμε να ανέβουμε στο Pincio για να δούμε τη θέα χωρίς όμως να μπούμε στο πάρκο (μάλλον). Έχοντας διαβάσει το τιπ του @Samion, αν κατάλαβα σωστά, μπορούμε να ανέβουμε ξεκούραστα από τις κυλιόμενες σκάλες του μετρό Spagna. Η ερώτησή μου είναι η εξής. Οι σκάλες αυτές σε ανεβάζουν στο σημείο Trinita dei Monti και αν από εκεί μέχρι την ταράτσα του Pincio είναι -όπως λέει ο χάρτης google- μια επίπεδη εύκολη διαδρομή 10 λεπτών με πανοραμική θέα (δηλαδή αυτό που θέλουμε :xalara:); Επίσης, αν βρούμε χρόνο για το πάρκο, από ποιο σημείο μπορούμε να νοικιάσουμε αμαξάκι για να το γυρίσουμε;

3. O ξεκούραστος τρόπος να ανέβουμε στο Janiculum είναι το λεωφορείο 115; Όπως φαίνεται στο google map, μπορούμε να σταματήσουμε με το 115 στη στάση δίπλα στον Φάρο και από κει να περπατήσουμε 400 μέτρα ως την ταράτσα, έχοντας γλυτώσει τα πολλά σκαλιά; Σκέφτομαι να πάμε ηλιοβασίλεμα και από κει να κατέβουμε στο Τραστέβερε για φαγητό. Παρακαλώ επιβεβαιώστε με ή διορθώστε με για τα παραπάνω.

4. Δεν θα πάρουμε Roma pass. Τα εισιτήρια για τα μέσα κοστίζουν 1,50 και ισχύουν για 1,30 ώρα διαδρομών με λεωφορεία αλλά μόνο για 1 διαδρομή μετρό; Μπορώ να αγοράσω κάποια από το μετρό Τέρμινι φτάνοντας; Θέλω τα μεμονωμένα γιατί δεν σκοπεύουμε να χρησιμοποιήσουμε πολύ τα μέσα και νομίζω δεν αξίζει αυτό των 3 ημερών.

4. Υπάρχει κάποιος ουσιώδης λόγος να περπατήσουμε τη via Veneto; Έχει εκδιαφέρον; Οι οδοί που έχω σημειώσει για περπάτημα είναι η condotti, η del corso και φυσικά τα στενά του Τραστέβερε. Αξίζει κάτι άλλο;

Παρακαλώ επιβεβαιώστε με, ή διορθώστε με για τα παραπάνω. Οι ερωτήσεις είναι πολλές γιατί είναι πρώτη φορά στη Ρώμη και μόνο 3,50 μέρες οπότε χρειάζομαι καλό πρόγραμμα. Παρακαλώ για άμεση βοήθεια για να ολοκληρώσω αύριο το πρόγραμμα.

ironatt

Member
Καλησπέρα σε όλους. Θέλω τη βοήθειά σας! Είμαι ένα βήμα πριν τη σύνταξη του προγράμματος για Ρώμη καθώς πετάμε σε 5 μέρες :):). Παραθέτω απορίες ακολούθως

1. Γνωρίζετε ποιο είναι το ωράριο ή το επίσημο σάιτ του Vittoriano; Θέλω να δω τι ώρα κλείνει για να ανέβουμε με το ασανσέρ στην ταράτσα του. Κάποια σάιτ γράφουν 6 και άλλα 7.

2. Θέλουμε να ανέβουμε στο Pincio για να δούμε τη θέα χωρίς όμως να μπούμε στο πάρκο (μάλλον). Έχοντας διαβάσει το τιπ του @Samion, αν κατάλαβα σωστά, μπορούμε να ανέβουμε ξεκούραστα από τις κυλιόμενες σκάλες του μετρό Spagna. Η ερώτησή μου είναι η εξής. Οι σκάλες αυτές σε ανεβάζουν στο σημείο Trinita dei Monti και αν από εκεί μέχρι την ταράτσα του Pincio είναι -όπως λέει ο χάρτης google- μια επίπεδη εύκολη διαδρομή 10 λεπτών με πανοραμική θέα (δηλαδή αυτό που θέλουμε :xalara:); Επίσης, αν βρούμε χρόνο για το πάρκο, από ποιο σημείο μπορούμε να νοικιάσουμε αμαξάκι για να το γυρίσουμε;

3. O ξεκούραστος τρόπος να ανέβουμε στο Janiculum είναι το λεωφορείο 115; Όπως φαίνεται στο google map, μπορούμε να σταματήσουμε με το 115 στη στάση δίπλα στον Φάρο και από κει να περπατήσουμε 400 μέτρα ως την ταράτσα, έχοντας γλυτώσει τα πολλά σκαλιά; Σκέφτομαι να πάμε ηλιοβασίλεμα και από κει να κατέβουμε στο Τραστέβερε για φαγητό. Παρακαλώ επιβεβαιώστε με ή διορθώστε με για τα παραπάνω.

4. Δεν θα πάρουμε Roma pass. Τα εισιτήρια για τα μέσα κοστίζουν 1,50 και ισχύουν για 1,30 ώρα διαδρομών με λεωφορεία αλλά μόνο για 1 διαδρομή μετρό; Μπορώ να αγοράσω κάποια από το μετρό Τέρμινι φτάνοντας; Θέλω τα μεμονωμένα γιατί δεν σκοπεύουμε να χρησιμοποιήσουμε πολύ τα μέσα και νομίζω δεν αξίζει αυτό των 3 ημερών.

4. Υπάρχει κάποιος ουσιώδης λόγος να περπατήσουμε τη via Veneto; Έχει εκδιαφέρον; Οι οδοί που έχω σημειώσει για περπάτημα είναι η condotti, η del corso και φυσικά τα στενά του Τραστέβερε. Αξίζει κάτι άλλο;

Παρακαλώ επιβεβαιώστε με, ή διορθώστε με για τα παραπάνω. Οι ερωτήσεις είναι πολλές γιατί είναι πρώτη φορά στη Ρώμη και μόνο 3,50 μέρες οπότε χρειάζομαι καλό πρόγραμμα. Παρακαλώ για άμεση βοήθεια για να ολοκληρώσω αύριο το πρόγραμμα.
καλησπέρα.εχτες γύρισα απο Ρωμη.και εγω πρώτη φορα.με 5 μερες στη διαθεση μας και ολη μέρα στους δρόμους και δεν την χορτασα.εσυ με 3,5 μέρες νομίζω οτι καλό είναι να δεις τα βασικά και φτιάχνεις πρόγραμμα την επόμενη φορά που θα πας(ναι θα θες να ξαναπας)η συμβουλή μου είναι on line σίγουρα για Βατικανό και επίσκεψη στην βασιλική της Σάντα Μαρία Ματζόρε, ιταλ. Santa Maria Maggiore (δωρεάν είσοδο) κοντά στο ΤΕΡΜΙΝΙ.το μετρό είναι 1.50 και ισχύει για 100 λεπτα.ελπιζω να βοηθεισα

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
31.819
Μέλη
36.365
Νεότερο μέλος
Stavi xi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom