Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Giorgina!

Member
Μηνύματα
17
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ν.Αμερικής
Γεια σας παιδιά εχω μια απορία, φεύγω την άλλη εβδομάδα για Ρώμη και θα ήθελα να κλείσω εισιτήρια online για το βατικανο! Το θέμα ειναι ότι δεν εχω πιστωτική κάρτα (μόνο πιστωτική δέχονται), παρόλα αυτα εχει ο μπαμπας μου. Ξέρει κάποιος αν θα μπορούσα να την χρησιμοποιήσω; Το όνομα θα ειναι αλλο. Διάβασα στους όρους ότι το όνομα αυτού που κλείνει τα εισιτήρια πρέπει να ειναι ίδιο με του κατόχου της κάρτας, άρα δεν μπορώ να το κλείσω; Η δεν εχει σημασία αν τα ονόματα ειναι διαφορετικά των κατόχων των εισιτηρίων; Απο αυτόν που κάνει την κρατηση; Εχω μπερδευτεί πολυ παρακαλώ οποίος ξέρει κάτι να με βοηθήσει ευχαριστώ πολυ!
 

pame volta

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Από το αεροδρόμιο Fiumicino για την Ρώμη υπάρχουν διάφορες επίλογές που μπορείς να κάνεις. Η ποιο οικονομική είναι τα λεωφορία Shuttle bus. Έχουν αφετηρία έξω από το αεροδρόμιο και ξεκινούν κάθε 30 λεπτά για Ρώμη Τermini όπου είναι ο κεντρικός σιδηροδρομικός σταθμός της Ρώμης, ενώ ορισμένες εταιρείες κάνουν και μια ενδιάμεση στάση κοντά στο Βατικανό. Επειδή υπάρχουν πολλές εταιρείες υπάρχουν συνεχώς λεωφορεία. Εισητήριο μπορείς να αγοράσεις στο λεωφορείο αλλά και στο internet. Τιμή λεωφορείου 6-8 Ε ανάλογα με την εταιρεία. Εναλλακτικά υπάρχει το metro με τιμή 15 Ε. Το ταξί είναι πιο ακριβό και στοιχίζει 38 Ε.
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Η δικη μου συμβουλη ειναι οταν πατε για αεροδρομιο,να παιρνετε το τρενο.Δεν ειναι σπανιο φαινομενο,να εχει καθυστερηση το λεωφορειο,απο εργα στο δρομο η ατυχημα.
Συμφωνω απολυτα. Το τρενο ενδεχομενως να ειναι ελαχιστα ακριβοτερο απο το λεωφορειο, αλλα οταν πας να προλαβεις πτηση ειναι μονοδρομος.
Καπως ετσι με λεωφορειο και εργα στην εξοδο της πολης εχασα καποτε το αεροπλανο και η μονη λυση ηταν Τορινο - Μαλπενσα ενα ταξι που πηγαινε στα 200 ευρωπουλα..:icon_evil:

Οποτε ΤΡΕΝΟ :clap:
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Γεια σας παιδιά εχω μια απορία, φεύγω την άλλη εβδομάδα για Ρώμη και θα ήθελα να κλείσω εισιτήρια online για το βατικανο! Το θέμα ειναι ότι δεν εχω πιστωτική κάρτα (μόνο πιστωτική δέχονται), παρόλα αυτα εχει ο μπαμπας μου. Ξέρει κάποιος αν θα μπορούσα να την χρησιμοποιήσω; Το όνομα θα ειναι αλλο. Διάβασα στους όρους ότι το όνομα αυτού που κλείνει τα εισιτήρια πρέπει να ειναι ίδιο με του κατόχου της κάρτας, άρα δεν μπορώ να το κλείσω; Η δεν εχει σημασία αν τα ονόματα ειναι διαφορετικά των κατόχων των εισιτηρίων; Απο αυτόν που κάνει την κρατηση; Εχω μπερδευτεί πολυ παρακαλώ οποίος ξέρει κάτι να με βοηθήσει ευχαριστώ πολυ!
Ποιος ο λογος να κλεισεις ονλινε?o_O
Οσες φορες εχω παει στο Βατικανο πανω απο 5 λεπτα δεν εχω κανει να βγαλω εισητηριο στην εισοδο. :)
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Φανταζομαι οτι το να παει κανεις στης 11, 12, 13 δεν θα χαρει το μουσειο.
Προσωπικα 4 φορες που εχω παει και εχω βρεθει εκει 8 το πρωι δεν εχω περιμενει πανω απο 5 λεπτα
τοσο φαρδος ειχα και τις 4 φορες? ή απλα δεν παει πολυς κοσμος απο το πρωι?
φιλικα
 
Last edited:
Μηνύματα
134
Likes
208
Επόμενο Ταξίδι
everywhere!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πολύ όμορφα και χρήσιμα τα tips σου για την Ρώμη!Ανυπομονώ να την επισκεφτώ ξανά και να αφιερώσω περισσότερο χρόνο στο Μουσείο του Βατικανού.Στην Villa Borghese νοικιάσαμε και εμείς ποδήλατο-αμαξίδιο το οποίο θα μας μείνει αξέχαστο από το γέλιο που ρίξαμε!
 

Bosporos

Member
Μηνύματα
131
Likes
191
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη Καμποτζη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουένος Άιρες
Καλημέρα παιδιά, σχετικά με Ρώμη: αξίζει η επίσκεψη στα μουσεία του Βατικανου βράδυ με ξεναγό; Το εχει κάνει κάποιος; Επίσης για ημερήσια αξίζει η βόλτα στο Τιβολι;
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.315
Likes
1.790
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Δεν εχω πάει βράδυ αλλά φαντάζομαο θα είναι όμορφα,πάντως ο ξεναγπς αν κ κοστίζει κάτι παραπάνω είναι το μόνο που δεν μετάνοιωσα. Σς καθοδηγει μέσα στο μουσείο κ σε δυο ώρες βλέπεις κ καταλαβαίνεις περισσότερα από ότι α ψαχνόσουν μόνος τις διπλάσσιες ωρες
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλημέρα παιδιά, σχετικά με Ρώμη: αξίζει η επίσκεψη στα μουσεία του Βατικανου βράδυ με ξεναγό; Το εχει κάνει κάποιος; Επίσης για ημερήσια αξίζει η βόλτα στο Τιβολι;
Για το Τίβολι και άλλες ιδέες για μονοήμερες από Ρώμη διάβασε σε αυτά:
http://www.travelstories.gr/community/threads/Ημερήσιες-εκδρομές-από-Ρώμη.30684/
http://www.travelstories.gr/community/threads/Ημερήσια-απο-Ρώμη.31872/#post-319356
http://www.travelstories.gr/community/threads/Ιδέες-για-μονοήμερες-από-Ρώμη-και-άλλα.33464/
Δεν εχω πάει βράδυ αλλά φαντάζομαο θα είναι όμορφα,πάντως ο ξεναγπς αν κ κοστίζει κάτι παραπάνω είναι το μόνο που δεν μετάνοιωσα. Σς καθοδηγει μέσα στο μουσείο κ σε δυο ώρες βλέπεις κ καταλαβαίνεις περισσότερα από ότι α ψαχνόσουν μόνος τις διπλάσσιες ωρες
Παρακαλώ στα μηνύματά μας να γράφουμε ολόκληρες τις λέξεις.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.315
Likes
1.790
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
συγγνωμη απλά από το κινητό είναι λιγο δύσκολο να ελέγξω τυχόν λάθη
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.439
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom