Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Mrs. Skal

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα και απο εμένα travelers!!! Σύντομα θα επισκεφτώ την Ιταλία και συγκεκριμένα την αιώνια πόλη και ηθελα να ζητήσω καποια βοηθεια-καθοδήγηση όσον αφορά το Βατικανο και συγκεκριμένα αν ειναι δυνατή η ξενάγηση στα ελληνικά και ποια η διαδικασία..ευχαριστω πολυ!
 

Mrs. Skal

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα θα ειμαστε δυο ατομα για 14 Δεκέμβρη στο Βατικανο! Ενδιαφέρεται κάποιος για ξενάγηση; Ευχαριστω
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Εφόσον έχουν περάσει μερικές μέρες από την επιστροφή μας θα ήθελα να αναφέρω κάποια πράγματα.
  • Αρχικά να πως πως ναι τελικά σχεδόν παντού πληρώναμε με κάρτα. Αυτό το αναφέρω γιατί πέσαμε σε κάποιες περιπτώσεις και μας κακοφάνηκε. Όπως πχ στο Pompi στην Di Spagna. Όταν πήγαμε στο Pompi που είναι δίπλα στο Pena e salame πριν αγοράσουμε το γλυκό ρώτησα αν μπορώ να πληρώσω με κάρτα και μου απάντησαν πως ναι. Όταν τους ανάφερα το περιστατικό που έγινε στο άλλο μαγαζί που μας έβαλε 20€ ελάχιστη χρέωση για χρήση κάρτας μου είπε πως απλά έπεσα σε κακό άνθρωπο η όπως θέλει ο καθένας να το μεταφράσει. Και ότι γιαυτόν είναι το ίδιο όπως και να πληρώσω. Μου έκανε εντύπωση ο τρόπος που εκφράστηκε. Θετικα πάντα. Οπότε πάει και αυτό. Ακόμα και στην Campo di fiori πληρώσαμε με κάρτα στους πάγκους. Γενικά είναι πονηροι όπως εμείς οι Ελληνες. Ακόμα τους παίρνει και κάνουν τους πονηρους στο κομμάτι κάρτας. Όλα τα τουριστικά στην Fontana di Trevi ντε και καλά ελάχιστη χρέωση 10€. Έφτασα σε σημείο να τους πω ότι θα καλέσω την Αστυνομία να μου εξηγήσει μπροστά τους ότι υπάρχει ο νόμος αυτός. Φυσικά και δεν υπάρχει τέτοιος νόμος απλά το είπα γιατί δεν πήγαινε άλλο.
  • Σην Ρώμη φάγαμε απίστευτα καλά. Είχα διαβάσει από αρκετούς στο φόρουμ ότι δεν του άρεσε και θυμάμαι από κάτω τον @Samion να λέει τα ''δικά του'' που εν τέλη έχει δίκιο. Δεν μπορείς να συγκρίνεις τις εκεί μακαρονάδες με τις δικές μας. Δεν υπάρχει καν σύγκριση. Πρώτα απ όλα είναι λες και μιλάμε για άλλο φαγητό. Πίτσες πολύ ωραίες αν και δεν δοκιμάσαμε πολλές. Ερωτευτήκαμε τα Panini. Ειδικά το Il Panino Ingegnoso κάνει ΑΠΊΣΤΕΥΤΟ Panini ακόμα και με χοιρινό κρέας μέσα όνειρο..ΜΗΝ φάτε στο Panino Divino. Παγωτά όπου και να φάγαμε ήταν τέλεια. Ειδικά στο τελευταίο που δοκιμάσαμε η κάθε γεύση είχε αίσθηση γάλακτος. Στο κομμάτι φαγητό - γλυκό - παγωτό παίρνει 10/10
  • Στο θέμα ανθρώπων δεν θα βγάλουμε γρήγορα συμπεράσματα πάντως δεν αποκτήσαμε και την ποιο θετική εντύπωση. Γενικά όπως είπα και ποιο πάνω μας φανηκαν αρκετά Έλληνες με την κακή έννοια πάντα χαχαχα.
  • Οι πλανόδιοι στον δρόμο ξεπερνάνε τα όρια που καταντάει κουραστικό. Οι περισσότεροι μάλιστα ξέρουν Ελληνικά.
  • Αστυνομία υπάρχει παντού οπότε μην σας απασχολεί το κομμάτι αυτό.
Στην Ρώμη περάσαμε 6 υπέροχες γεμάτες μέρες. Τελικά είχατε δίκιο όσοι λέγετε πως όταν πας θα ξανα πας και ξανά το ίδιο. Έτσι κ εμείς. Έχει να σου προσφέρει νομίζω τα πάντα.
 
Last edited:

ILONA

Member
Μηνύματα
24
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η άκρη του κόσμου......
Εμάς η πτήση της επιστροφής ειναι 6.40 το πρωί. Υπάρχει καμιά λύση με νυχτερινό δρομολόγιο για Ciampino; Απ'οτι είδα τα πρώτα λεωφορεία ξεκινάνε από Τερμίνι γύρω στις 4.30. Το θεωρώ λίγο επίφοβο λόγω του ότι κάνει περίπου 40 λεπτά να φτάσει συν ότι έχουμε βαλίτσες να παραδώσουμε. Η επόμενη λύση είναι το ταξί. Ισχύει η χρέωση των 30 ευρώ και για τις νυχτερινές διαδρομές; Αλλιώς με βλέπω να διανυκτερύουμε στο αεροδρόμιο!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εμάς η πτήση της επιστροφής ειναι 6.40 το πρωί. Υπάρχει καμιά λύση με νυχτερινό δρομολόγιο για Ciampino; Απ'οτι είδα τα πρώτα λεωφορεία ξεκινάνε από Τερμίνι γύρω στις 4.30. Το θεωρώ λίγο επίφοβο λόγω του ότι κάνει περίπου 40 λεπτά να φτάσει συν ότι έχουμε βαλίτσες να παραδώσουμε. Η επόμενη λύση είναι το ταξί. Ισχύει η χρέωση των 30 ευρώ και για τις νυχτερινές διαδρομές; Αλλιώς με βλέπω να διανυκτερύουμε στο αεροδρόμιο!
Μην τρελλαινεσαι. Στις 4.30 οι δρομοι ειναι αδειοι κ θα φτάσει 5.10 ισως κ νωριτερα. 1,5 ωρα πριν την πτηση ειναι υπεραρκετή. Κλείστε εισητηριο 4.30 αφοβα. Το ταξι παντως εχει 30€ παντα.
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Μιας που οι μέρες φτάνουν λοιπόν, έχω κάνει μία λίστα με προτάσεις από εδώ και tripadvisor.
Προτάσεις για προσθήκες και αφαιρέσεις καλοδεχούμενες. Επίσης υπόψιν ότι μιλάμε για μεγάλη παρέα φοιτητών που θα μένει Trastevere.
Καφές/Πρωινό/Γλυκό: Pimm's Good, Pompi Trevi, La Casa del Caffe Tazza d Oro, Faro, D'Angelo, Sant Eustacchio il Caffe
Παγωτό: Come il Latte, Frigidarium, Giolitti, Della Palma, Fata Morgana
Panini: Il Panino Ingegnoso, Likeat, Pane e Salame
Aperitivo: Freni e Frizioni, Fluid, VinAllegro, Salotto 42, Momart
Pizza/pinsa όρθιο: Pinsere, Dar Poeta Alla Scala, La Renella, Bonci, Florida, Pinsa 'Mpo
Pizza, γενικά φαι καθιστό: Papa Re, Pizzeria Nerone, Dar Poeta, L’Archetto II

Η βοήθεια μας χρειάζεται περισσότερο γι' αυτά τα δύο, μιας που το να πάμε για aperitivo και το να κάτσουμε για φαγητό κάπου, λογικά θα γίνει από μία φορά.
 
Last edited:

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Μιας που οι μέρες φτάνουν λοιπόν, έχω κάνει μία λίστα με προτάσεις από εδώ και tripadvisor.
Προτάσεις για προσθήκες και αφαιρέσεις καλοδεχούμενες. Επίσης υπόψιν ότι μιλάμε για μεγάλη παρέα φοιτητών που θα μένει Trastevere.
Καφές/Πρωινό/Γλυκό: Pimm's Good, Pompi Trevi, La Casa del Caffe Tazza d Oro, Faro, D'Angelo, Sant Eustacchio il Caffe
Παγωτό: Come il Latte, Frigidarium, Giolitti, Della Palma, Fata Morgana
Panini: Il Panino Ingegnoso, Likeat, Pane e Salame
Aperitivo: Freni e Frizioni, Fluid, VinAllegro, Salotto 42, Momart
Pizza/pinsa όρθιο: Pinsere, Dar Poeta Alla Scala, La Renella, Bonci, Florida, Pinsa 'Mpo
Pizza, γενικά φαι καθιστό: Papa Re, Pizzeria Nerone, Dar Poeta, L’Archetto II

Η βοήθεια μας χρειάζεται περισσότερο για τα δύο υπογραμμισμένα, μιας που το να πάμε για aperitivo και το να κάτσουμε για φαγητό κάπου, λογικά θα γίνει από μία φορά.
Για καφε πρωινο οπου και να μπεις δε θα το μετανιωσεις..εμεις μπαιναμε σε οποιο μας εκανε κλικ και δε μειναμε ποτε απογοητευμενοι..για πιτσα θα πω για χιλιοστη φορα το PizzaRe δε ξερω γιατι κανεις δε το βαζει στα to do μαλλον δεν ειναι ψηλα στο tripadvisor:bleh:μια καλη προταση για πανινι κοντα στο κολοσσαιο ειναι και το baker boss αλλα καπως ακριβουτσικο(10ε για 2 panini με 2-3 υλικα το καθενα)επισης εξηγειστε μου πως τρωτε καλε χειμωνιατικα παγωτο μονο εμενα με πιανουν τα λαιμα μου?:haha::haha:(σας ζηλευω λιγο)
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Αχ αυτά τα παγωτά στη Ρώμη.. ωραίο παγωτό ακόμα στο Bridge στο Βατικανό και έχει και Lindt Chocolate shop όπου έχει και παγωτό κάπου κοντά στη piazza navona Via della Maddalena, 12
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
εξηγειστε μου πως τρωτε καλε χειμωνιατικα παγωτο μονο εμενα με πιανουν τα λαιμα μου?:haha::haha:(σας ζηλευω λιγο)
Άντε, τα προσθέσαμε κι αυτά. Μωρέ κι εγώ δεν είμαι φαν, αλλά περισσότερες τύψεις θα 'χω αν δε δοκιμάσω παρά αν με πιάσουν τα λαιμά :innocent:
στο Bridge στο Βατικανό
Δίπλα στο pinsa 'mpo το βλέπω κι αυτό, μια χαρά ;)
 

ILONA

Member
Μηνύματα
24
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η άκρη του κόσμου......
@Samion ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι ένα άγχος το είχα. Θα πρέπει να ανησυχήσω για την ασφάλεια της ώρας του Termini ; (έχω διαβάσει διάφορα για την περιοχή το βράδυ)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
@Samion ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι ένα άγχος το είχα. Θα πρέπει να ανησυχήσω για την ασφάλεια της ώρας του Termini ; (έχω διαβάσει διάφορα για την περιοχή το βράδυ)
ισως η πιο ασφαλης περιοχη του κεντρου...καμερες κ αστυνομια παντου. μην ανησυχεις θα εισαι εσυ κ καποιες δεκαδες τουριστες ακομα...γι αυτο κλεισε ον λαιν να αποφυγεις εκπληξεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.669
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom