Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.108
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Το μνημειο ειναι το 5ο σε επισκεπτες στη χωρα, που δεν το αξιζει κατ εμε, καθαρα λογω της θεσης του. Υπαρχουν πολυ καλυτερα στη χώρα αλλα κ στην πολη.
Να και σε κατι που θα συμφωνησω μαζι σου. Απο τα λιγα αξιοθεατα και το μοναδικο καστρο που μετανιωσα που το επισκεφθηκα και εχασα το χρονο μου.
 

Natali3

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Παιδιά γειά σας! Είμαι καινούργια στο φόρουμ το οποίο πολύ πρόσφατα ανακάλυψα. Οι πληροφορίες που υπάρχουν εδώ μέσα είναι θησαυρός και πραγματικά μπράβο και ευχαριστώ σε όλους όσους μοιράζονται τις εμπειρίες τους και βοηθούν με τις γνώσεις τους.

Διάβασα όσα περισσότερα μπορούσα, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω και γω κάτι σχετικό με τα αξιοθέατα στη Ρώμη και το αν αξίζει να αγοράσω Roma Pass των 48 ωρών. Από την εμπειρία σας, είναι κάτι που σε βοηθάει οικονομικά ή η Ρώμη, όπως την έχω στο μυαλό μου, είναι ένα μέρος που δεν χρειάζεται κανείς ιδιαίτερα να χρησιμοποιήσει τα ΜΜΜ?
Έχει κανείς υπόψιν τις τιμές των εισιτηρίων του μετρό ας πούμε, για να δω μήπως μπορέσω να υπολογίσω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Παιδιά γειά σας! Είμαι καινούργια στο φόρουμ το οποίο πολύ πρόσφατα ανακάλυψα. Οι πληροφορίες που υπάρχουν εδώ μέσα είναι θησαυρός και πραγματικά μπράβο και ευχαριστώ σε όλους όσους μοιράζονται τις εμπειρίες τους και βοηθούν με τις γνώσεις τους.

Διάβασα όσα περισσότερα μπορούσα, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω και γω κάτι σχετικό με τα αξιοθέατα στη Ρώμη και το αν αξίζει να αγοράσω Roma Pass των 48 ωρών. Από την εμπειρία σας, είναι κάτι που σε βοηθάει οικονομικά ή η Ρώμη, όπως την έχω στο μυαλό μου, είναι ένα μέρος που δεν χρειάζεται κανείς ιδιαίτερα να χρησιμοποιήσει τα ΜΜΜ?
Έχει κανείς υπόψιν τις τιμές των εισιτηρίων του μετρό ας πούμε, για να δω μήπως μπορέσω να υπολογίσω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Το εισιτήριο στα ΜΜΜ κοστίζει 1,5€ Το επίσημο site https://www.atac.roma.it/page.asp?p=229.
Αν μένεις κέντρο θα χρησιμοποιήσεις ελάχιστα το μετρό και τα τραμ/λεωφορεία. Δες τα μουσεία που θέλεις να επισκεφτείς και κάνε τον υπολογισμό όπως λες.
 

Spyrogeo

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα σε όλους.
Λίγο αργά ποσταρω αλλά τώρα ανακάλυψα το site.
Σήμερα πετάμε οικογενειακος για τσιαμπινο και φτάνουμε με Ryanair στις 22.15.
Μου φαίνεται ότι το μετρό σταματάει 23.30. Οπότε η ερώτηση μου είναι η εξής,
- Προλαβαίνουμε να πάμε με το λεωφορείο στην στάση Anagnina για να φτάσουμε στο Βατικανό στάση
Ottaviano?
- Εαν πάρω τα κλασικά λεωφορεία για το Τερμινι πάλι δεν θα έχω πρόβλημα με την λειτουργία ή μη του μετρό?
- Υπάρχει κάτι εναλλακτικό?
Ευχαριστώ που διαβάσατε το μήνυμα μου
 

Myrsini

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα και Καλη χρονια σε ολους !!! Θυσαυρος το forum συγχαρητήρια σε ολους! Θα βρίσκομαι με τον σύζυγο μου στις 21/02 εως 25/02/19 στη Ρωμη, ενδιαφέρεται καποιος για ξενάγηση Βατικανο ωστε να μοιραστούμε τα 150€ της ξενάγησης ; Εχω μιλήσει ηδη με την ξεναγό και ειναι διαθέσιμη για 22/02! Ευχαριστω πολυ!
 

angelicsp

Member
Μηνύματα
79
Likes
26
Μετά από την πρόσφατη επίσκεψη μου στην αιώνια πόλη έφτιαξα ένα βίντεο οδηγό που σκοπό έχει να βοηθήσει τους μελλοντικούς επισκέπτες αλλα και να φέρει μνήμες σε όσους ήδη την έχουν επισκεφτεί.
Το βίντεο υπέροχο... Σ ευχαριστούμε πολύ.. ❤❤
 

Panosjgr

Member
Μηνύματα
61
Likes
15
Καλησπέρα σας.. Ενδιαφέρεται κάποιος για Ξενάγηση Βατικανό στις 15/02 ώστε να μοιραστούμε τα έξοδα της ξενάγησης; Ευχαριστώ πολύ.
 

hawk

Member
Μηνύματα
91
Likes
75
Καλησπέρα , πάει ένα φιλικό μου ζευγάρι στη Ρώμη , μου είπε να οργανώσω εγώ το ταξίδι τους ( να τους βοηθήσω δηλαδή ) η ερώτηση μου είναι η εξής :

1. Κλείνουνε τα αεροπορικά εισιτήρια πρώτα ;
2. Μετά κλείνουνε το ξενοδοχείο ;
3. Ποιές περιοχές βολεύουν και είναι κοντά στο κέντρο ;
4. 3 διανυκτερεύσεις φθάνουν για να πάρουν μια γεύση από τη Ρώμη ;

Ευχαριστώ πολύ για την όποια βοήθεια ( δεν έχω οργανώσει ποτέ ταξίδι στο εξωτερικό και είμαι αδιάβαστος ) :cool:
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλησπέρα , πάει ένα φιλικό μου ζευγάρι στη Ρώμη , μου είπε να οργανώσω εγώ το ταξίδι τους ( να τους βοηθήσω δηλαδή ) η ερώτηση μου είναι η εξής :

1. Κλείνουνε τα αεροπορικά εισιτήρια πρώτα ;
2. Μετά κλείνουνε το ξενοδοχείο ;
3. Ποιές περιοχές βολεύουν και είναι κοντά στο κέντρο ;
4. 3 διανυκτερεύσεις φθάνουν για να πάρουν μια γεύση από τη Ρώμη ;

Ευχαριστώ πολύ για την όποια βοήθεια ( δεν έχω οργανώσει ποτέ ταξίδι στο εξωτερικό και είμαι αδιάβαστος ) :cool:
1) Φυσικά
2) Ναι
3) Θα δεις εδώ https://www.travelstories.gr/commun...μονή-Προτάσεις-οικονομικού-ξενοδοχείου.22295/
4) Η Ρώμη θέλει να πας πολλές φορές για να την χορτάσεις. Μια μικρή γεύση ναι! Εμεις μείναμε 5 βράδια και θέλουμε να πάμε ξανά. Άνετα παπούτσια γιατί θα λιώσουν στο περπάτημα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.775
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom