Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μπορώ τελικά ή οπωσδήποτε ο λόφος και η αγορά πάνε μαζί όπως αναφέρθηκε στο προηγούμενο σχόλιο;
Όπως λέει και η @Sassenach77 έχουν διαφορετικές εισόδους αλλά επικοινωνούν εσωτερικά. Γι' αυτό θεωρούνται ένα.
Στο επίσημο site γράφει αυτό The Colosseum, Roman Forum, Palatine and current exhibitions ticket is valid for 2 consecutive days from the first use for 1 entrance to the Colosseum during the scheduled time and 1 entrance to the Roman Forum/Palatine during the period of validity of the ticket.
Οπότε τελικά δεν ισχύει αυτό που σου είπα. Θα πρέπει να τα δεις μαζί.
 

eva@travel

Member
Μηνύματα
52
Likes
9
Η Ρωμαϊκή Αγορά και ο Παλατίνος Λόφος βρίσκονται στον ίδιο αρχαιολογικό χώρο, δλδ επικοινωνούν εσωτερικά, αλλά έχουν και ξεχωριστή είσοδο. Μπορείς να μπεις σε όποιο θέλεις εσύ πρώτα. Είναι δίπλα δίπλα. Δεν ξέρω αν μπορείς να μπεις και να βγεις, γιατί δεν το έχω κάνει. Το θεωρώ και λίγο χάσιμο χρόνου, απο τη στιγμή που είναι δίπλα και επικοινωνούν εσωτερικά.
Ωραία!! Θα αφήσω αρκετές ώρες τότε ελεύθερες πριν το Κολοσσαίο για να το κάνουμε έτσι!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ωραία!! Θα αφήσω αρκετές ώρες τότε ελεύθερες πριν το Κολοσσαίο για να το κάνουμε έτσι!
Εύχομαι να περάσετε πολύ όμορφα!
Μου έχει λείψει η Ιταλία γενικώς...
 

eva@travel

Member
Μηνύματα
52
Likes
9
Όπως λέει και η @Sassenach77 έχουν διαφορετικές εισόδους αλλά επικοινωνούν εσωτερικά. Γι' αυτό θεωρούνται ένα.
Στο επίσημο site γράφει αυτό The Colosseum, Roman Forum, Palatine and current exhibitions ticket is valid for 2 consecutive days from the first use for 1 entrance to the Colosseum during the scheduled time and 1 entrance to the Roman Forum/Palatine during the period of validity of the ticket.
Οπότε τελικά δεν ισχύει αυτό που σου είπα. Θα πρέπει να τα δεις μαζί.
Τέλεια! Ευχαριστώ πολύ! Το "πλήρης είσοδος" ή το "πλήρες εισιτήριο" επιλέγω; Είμαστε μόνοι χωρίς ξεναγό.
20190501_213453.jpg
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Τέλεια! Ευχαριστώ πολύ! Το "πλήρης είσοδος" ή το "πλήρες εισιτήριο" επιλέγω; Είμαστε μόνοι χωρίς ξεναγό. View attachment 270766
Νομίζω οτι αυτό δεν είναι το επίσημο site, αλλά αυτό. Θα το βγάλεις πιο φθηνά απο εδώ. 12€

Edit: Άκυρο το μήνυμα, λάθος.
 
Last edited:

eva@travel

Member
Μηνύματα
52
Likes
9
Και οπως ειπαμε σε αλλο θεμα μην δινεις πολυ βαση στην ωρα εισοδου. Θα σε αφησουν και νωριτερα να μπεις.
Καλησπέρα. Έχω κλείσει εισιτήρια για Βατικανό στις 12 αλλά φοβάμαι πως δεν θα προλάβω άνετα να συνεχίσω με τον Άγιο Πέτρο μετά. Θεωρείτε ότι αν πάμε νωρίτερα θα μας βάλουν μέσα; Π.χ αν επιχειρήσουμε 1 ώρα πριν; Ισχύει ακόμη αυτό;
 

eva@travel

Member
Μηνύματα
52
Likes
9
Σας ευχαριστώ πολύ @katkats και @Sassenach77 . Το έκλεισα στις 4 αφήνοντας όλη την ώρα πριν για τα υπόλοιπα και ελπίζοντας μετά το Κολοσσαίο να προλάβουμε να ανεβούμε με το ασανσέρ στο Vitttoriano.;);)
 

eva@travel

Member
Μηνύματα
52
Likes
9
Καλησπέρα σε όλους. Θέλω τη βοήθειά σας! Είμαι ένα βήμα πριν τη σύνταξη του προγράμματος για Ρώμη καθώς πετάμε σε 5 μέρες :):). Παραθέτω απορίες ακολούθως

1. Γνωρίζετε ποιο είναι το ωράριο ή το επίσημο σάιτ του Vittoriano; Θέλω να δω τι ώρα κλείνει για να ανέβουμε με το ασανσέρ στην ταράτσα του. Κάποια σάιτ γράφουν 6 και άλλα 7.

2. Θέλουμε να ανέβουμε στο Pincio για να δούμε τη θέα χωρίς όμως να μπούμε στο πάρκο (μάλλον). Έχοντας διαβάσει το τιπ του @Samion, αν κατάλαβα σωστά, μπορούμε να ανέβουμε ξεκούραστα από τις κυλιόμενες σκάλες του μετρό Spagna. Η ερώτησή μου είναι η εξής. Οι σκάλες αυτές σε ανεβάζουν στο σημείο Trinita dei Monti και αν από εκεί μέχρι την ταράτσα του Pincio είναι -όπως λέει ο χάρτης google- μια επίπεδη εύκολη διαδρομή 10 λεπτών με πανοραμική θέα (δηλαδή αυτό που θέλουμε :xalara:); Επίσης, αν βρούμε χρόνο για το πάρκο, από ποιο σημείο μπορούμε να νοικιάσουμε αμαξάκι για να το γυρίσουμε;

3. O ξεκούραστος τρόπος να ανέβουμε στο Janiculum είναι το λεωφορείο 115; Όπως φαίνεται στο google map, μπορούμε να σταματήσουμε με το 115 στη στάση δίπλα στον Φάρο και από κει να περπατήσουμε 400 μέτρα ως την ταράτσα, έχοντας γλυτώσει τα πολλά σκαλιά; Σκέφτομαι να πάμε ηλιοβασίλεμα και από κει να κατέβουμε στο Τραστέβερε για φαγητό. Παρακαλώ επιβεβαιώστε με ή διορθώστε με για τα παραπάνω.

4. Δεν θα πάρουμε Roma pass. Τα εισιτήρια για τα μέσα κοστίζουν 1,50 και ισχύουν για 1,30 ώρα διαδρομών με λεωφορεία αλλά μόνο για 1 διαδρομή μετρό; Μπορώ να αγοράσω κάποια από το μετρό Τέρμινι φτάνοντας; Θέλω τα μεμονωμένα γιατί δεν σκοπεύουμε να χρησιμοποιήσουμε πολύ τα μέσα και νομίζω δεν αξίζει αυτό των 3 ημερών.

4. Υπάρχει κάποιος ουσιώδης λόγος να περπατήσουμε τη via Veneto; Έχει εκδιαφέρον; Οι οδοί που έχω σημειώσει για περπάτημα είναι η condotti, η del corso και φυσικά τα στενά του Τραστέβερε. Αξίζει κάτι άλλο;

Παρακαλώ επιβεβαιώστε με, ή διορθώστε με για τα παραπάνω. Οι ερωτήσεις είναι πολλές γιατί είναι πρώτη φορά στη Ρώμη και μόνο 3,50 μέρες οπότε χρειάζομαι καλό πρόγραμμα. Παρακαλώ για άμεση βοήθεια για να ολοκληρώσω αύριο το πρόγραμμα.
 

ironatt

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Καλησπέρα σε όλους. Θέλω τη βοήθειά σας! Είμαι ένα βήμα πριν τη σύνταξη του προγράμματος για Ρώμη καθώς πετάμε σε 5 μέρες :):). Παραθέτω απορίες ακολούθως

1. Γνωρίζετε ποιο είναι το ωράριο ή το επίσημο σάιτ του Vittoriano; Θέλω να δω τι ώρα κλείνει για να ανέβουμε με το ασανσέρ στην ταράτσα του. Κάποια σάιτ γράφουν 6 και άλλα 7.

2. Θέλουμε να ανέβουμε στο Pincio για να δούμε τη θέα χωρίς όμως να μπούμε στο πάρκο (μάλλον). Έχοντας διαβάσει το τιπ του @Samion, αν κατάλαβα σωστά, μπορούμε να ανέβουμε ξεκούραστα από τις κυλιόμενες σκάλες του μετρό Spagna. Η ερώτησή μου είναι η εξής. Οι σκάλες αυτές σε ανεβάζουν στο σημείο Trinita dei Monti και αν από εκεί μέχρι την ταράτσα του Pincio είναι -όπως λέει ο χάρτης google- μια επίπεδη εύκολη διαδρομή 10 λεπτών με πανοραμική θέα (δηλαδή αυτό που θέλουμε :xalara:); Επίσης, αν βρούμε χρόνο για το πάρκο, από ποιο σημείο μπορούμε να νοικιάσουμε αμαξάκι για να το γυρίσουμε;

3. O ξεκούραστος τρόπος να ανέβουμε στο Janiculum είναι το λεωφορείο 115; Όπως φαίνεται στο google map, μπορούμε να σταματήσουμε με το 115 στη στάση δίπλα στον Φάρο και από κει να περπατήσουμε 400 μέτρα ως την ταράτσα, έχοντας γλυτώσει τα πολλά σκαλιά; Σκέφτομαι να πάμε ηλιοβασίλεμα και από κει να κατέβουμε στο Τραστέβερε για φαγητό. Παρακαλώ επιβεβαιώστε με ή διορθώστε με για τα παραπάνω.

4. Δεν θα πάρουμε Roma pass. Τα εισιτήρια για τα μέσα κοστίζουν 1,50 και ισχύουν για 1,30 ώρα διαδρομών με λεωφορεία αλλά μόνο για 1 διαδρομή μετρό; Μπορώ να αγοράσω κάποια από το μετρό Τέρμινι φτάνοντας; Θέλω τα μεμονωμένα γιατί δεν σκοπεύουμε να χρησιμοποιήσουμε πολύ τα μέσα και νομίζω δεν αξίζει αυτό των 3 ημερών.

4. Υπάρχει κάποιος ουσιώδης λόγος να περπατήσουμε τη via Veneto; Έχει εκδιαφέρον; Οι οδοί που έχω σημειώσει για περπάτημα είναι η condotti, η del corso και φυσικά τα στενά του Τραστέβερε. Αξίζει κάτι άλλο;

Παρακαλώ επιβεβαιώστε με, ή διορθώστε με για τα παραπάνω. Οι ερωτήσεις είναι πολλές γιατί είναι πρώτη φορά στη Ρώμη και μόνο 3,50 μέρες οπότε χρειάζομαι καλό πρόγραμμα. Παρακαλώ για άμεση βοήθεια για να ολοκληρώσω αύριο το πρόγραμμα.
καλησπέρα.εχτες γύρισα απο Ρωμη.και εγω πρώτη φορα.με 5 μερες στη διαθεση μας και ολη μέρα στους δρόμους και δεν την χορτασα.εσυ με 3,5 μέρες νομίζω οτι καλό είναι να δεις τα βασικά και φτιάχνεις πρόγραμμα την επόμενη φορά που θα πας(ναι θα θες να ξαναπας)η συμβουλή μου είναι on line σίγουρα για Βατικανό και επίσκεψη στην βασιλική της Σάντα Μαρία Ματζόρε, ιταλ. Santa Maria Maggiore (δωρεάν είσοδο) κοντά στο ΤΕΡΜΙΝΙ.το μετρό είναι 1.50 και ισχύει για 100 λεπτα.ελπιζω να βοηθεισα
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλησπέρα σε όλους. Θέλω τη βοήθειά σας! Είμαι ένα βήμα πριν τη σύνταξη του προγράμματος για Ρώμη καθώς πετάμε σε 5 μέρες :):). Παραθέτω απορίες ακολούθως

1. Γνωρίζετε ποιο είναι το ωράριο ή το επίσημο σάιτ του Vittoriano; Θέλω να δω τι ώρα κλείνει για να ανέβουμε με το ασανσέρ στην ταράτσα του. Κάποια σάιτ γράφουν 6 και άλλα 7.

2. Θέλουμε να ανέβουμε στο Pincio για να δούμε τη θέα χωρίς όμως να μπούμε στο πάρκο (μάλλον). Έχοντας διαβάσει το τιπ του @Samion, αν κατάλαβα σωστά, μπορούμε να ανέβουμε ξεκούραστα από τις κυλιόμενες σκάλες του μετρό Spagna. Η ερώτησή μου είναι η εξής. Οι σκάλες αυτές σε ανεβάζουν στο σημείο Trinita dei Monti και αν από εκεί μέχρι την ταράτσα του Pincio είναι -όπως λέει ο χάρτης google- μια επίπεδη εύκολη διαδρομή 10 λεπτών με πανοραμική θέα (δηλαδή αυτό που θέλουμε :xalara:); Επίσης, αν βρούμε χρόνο για το πάρκο, από ποιο σημείο μπορούμε να νοικιάσουμε αμαξάκι για να το γυρίσουμε;

3. O ξεκούραστος τρόπος να ανέβουμε στο Janiculum είναι το λεωφορείο 115; Όπως φαίνεται στο google map, μπορούμε να σταματήσουμε με το 115 στη στάση δίπλα στον Φάρο και από κει να περπατήσουμε 400 μέτρα ως την ταράτσα, έχοντας γλυτώσει τα πολλά σκαλιά; Σκέφτομαι να πάμε ηλιοβασίλεμα και από κει να κατέβουμε στο Τραστέβερε για φαγητό. Παρακαλώ επιβεβαιώστε με ή διορθώστε με για τα παραπάνω.

4. Δεν θα πάρουμε Roma pass. Τα εισιτήρια για τα μέσα κοστίζουν 1,50 και ισχύουν για 1,30 ώρα διαδρομών με λεωφορεία αλλά μόνο για 1 διαδρομή μετρό; Μπορώ να αγοράσω κάποια από το μετρό Τέρμινι φτάνοντας; Θέλω τα μεμονωμένα γιατί δεν σκοπεύουμε να χρησιμοποιήσουμε πολύ τα μέσα και νομίζω δεν αξίζει αυτό των 3 ημερών.

4. Υπάρχει κάποιος ουσιώδης λόγος να περπατήσουμε τη via Veneto; Έχει εκδιαφέρον; Οι οδοί που έχω σημειώσει για περπάτημα είναι η condotti, η del corso και φυσικά τα στενά του Τραστέβερε. Αξίζει κάτι άλλο;

Παρακαλώ επιβεβαιώστε με, ή διορθώστε με για τα παραπάνω. Οι ερωτήσεις είναι πολλές γιατί είναι πρώτη φορά στη Ρώμη και μόνο 3,50 μέρες οπότε χρειάζομαι καλό πρόγραμμα. Παρακαλώ για άμεση βοήθεια για να ολοκληρώσω αύριο το πρόγραμμα.
1. http://www.ilvittoriano.com/informazioni-orari.html
2. Στο Pincio ανεβαινεις κ με σκαλια απο την piazza del Popolo. Ειναι ακριβως απο πανω, 5-10' σκαλια. Η οπως ειπες απο Spagna. Αμαξακι-ποδηλατα οπου βρεις..
3. Οπως τα πες. Με 115.
4. Εισητηρια πουλανε παντου. Κ σε μπαρ, εφημεριδες, αυτοματες μηχανες κ στο αεροδρομιο.
5. Ουσιωδης λογος? Αν κ δεν πολυκαταλαβα τον ορο, ναι αξιζει πολλα. Καταπρασινος κ με εσανς '60s. Με τις ιδιες κυλιομενες απο Spagna ανεβαινεις ως την αρχη κ μετα μια ευχαριστη κατηφορα των 10-15'.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom