Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

L ALALA

Member
Μηνύματα
15
Likes
6
Αν θέλεις να πάρεις μιαν ιδέα για το πως θα μπορούσε να βγει μια ημερήσια στη Νάπολη (με Πομπηία μαζί) από τη Ρώμη, ρίξε μια ματιά στην ιστορία μου Ρώμη/Νάπολη. Στα ίχνη του Caravaggio.
η οποία περιγράφει πως σε ένα 10ωρο περίπου είδα Νάπολη, την υπόγεια Νάπολη, είδα Caravaggio, έφαγα πίτσα, ψώνισα και πήγα και Πομπηία. Έχει λίγο τρέξιμο, αλλά μπορείς να πάρεις μια πολύ γερή γεύση.
Βέβαια το ταξίδι αξίζει και μόνο για την πίτσα... :icon_redface: :icon_redface:

Τώρα το ότι μέσα σε μια μέρα δεν θα μπορέσεις να δεις όλα αυτά που έχει να προσφέρει η Νάπολη ισχύει, αλλά για μένα αυτός δεν είναι λόγος να μην απολαύσεις αυτά που ... χωράνε σε μια μέρα. Θέλω να πω ότι επειδή δεν προλαβαίνεις να δεις τα πάντα είμαι της άποψης ότι είναι κρίμα να μη δεις τίποτα από αυτήν την πόλη. Πιστεύω ότι αξίζει έστω και ημερήσια.

Επίσης στην ίδια ιστορία περιγράφω και μια βόλτα στους κήπους του Τίβολι που έκανα άλλη ημέρα στο ίδιο ταξίδι.
Ότι και να κάνεις ... καλά να περάσεις και όταν γυρίσεις να μας πεις εντυπώσεις
 

L ALALA

Member
Μηνύματα
15
Likes
6
Ευχαριστω παρά πολύ για τις συμβουλές σου τις ακολούθησα και πήγα Τιβολι πολύ εύκολα .Ηvilla de este είναι κάτι που πρέπει να δει κάποιος και να χαθεί μέσα της
 

ZoiT

Member
Μηνύματα
41
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
1623827436099.png

Καλημέρα. Αν καταλαβαίνω καλά, στο πρώτο εισιτήριο δεν θα μπούμε στο εσωτερικό του κολοσσαίου;
 
Μηνύματα
234
Likes
925
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
View attachment 356132
Καλημέρα. Αν καταλαβαίνω καλά, στο πρώτο εισιτήριο δεν θα μπούμε στο εσωτερικό του κολοσσαίου;
Θα μπείς κανονικά, απλα τα άλλα 2 είναι για να πάς στην αρένα. Πρέπει να είναι καινουργιο αυτό.
 

Maria_tin

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλησπέρα,
Θα βρίσκομαι στην Ρώμη για 2 24ωρα. Αξίζει να αφιερώσω χρόνο στην Borghese Gallery?

Σας ευχαριστώ πολύ
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
755
Likes
250
Καλησπέρα,
Θα βρίσκομαι στην Ρώμη για 2 24ωρα. Αξίζει να αφιερώσω χρόνο στην Borghese Gallery?

Σας ευχαριστώ πολύ
Εννοείται. Είναι απο τα κορυφαία μουσεία του κόσμου. Δεν ειναι πολύ μεγάλη και μπορείς να το συνδιάσεις με βόλτα στο πάρκο, που επίσης αξίζει.
 

Doros Theodorou

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αθηνα - Ρωμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γευσηγνωσια στην Ινδια
Καλημέρα σε όλους. Τη Παρασκευή και για τέσσερις μέρες θα είμαστε (τρία ζευγάρια) Ρώμη. Έχω κάνει την βασική έρευνά μου για τα αξιοθέατα και για φαγητο του δρόμου. Λόγω, όμως, του Covid19, είμαστε κάπως επιφυλακτικοί να πάμε σε εστιατόριο που σερβίρει σε εσωτερικό χώρο μόνο. Έλα, όμως, που ένας από εμάς έχει γενέθλια, εκείνες τις μέρες, και πρέπει να τα γιορτάσουμε. Ξέρει κάποιος ένα (ή περισσότερα) καλό εστιατόριο που σερβίρει σε εξωτερικό χώρο για να κάνω κράτηση;
 
D

Delmem37668

Guest
Καλημέρα σε όλους. Τη Παρασκευή και για τέσσερις μέρες θα είμαστε (τρία ζευγάρια) Ρώμη. Έχω κάνει την βασική έρευνά μου για τα αξιοθέατα και για φαγητο του δρόμου. Λόγω, όμως, του Covid19, είμαστε κάπως επιφυλακτικοί να πάμε σε εστιατόριο που σερβίρει σε εσωτερικό χώρο μόνο. Έλα, όμως, που ένας από εμάς έχει γενέθλια, εκείνες τις μέρες, και πρέπει να τα γιορτάσουμε. Ξέρει κάποιος ένα (ή περισσότερα) καλό εστιατόριο που σερβίρει σε εξωτερικό χώρο για να κάνω κράτηση;
σαν πρώτη λύση δες αν το ξενοδοχείο σου προσφέρει εστίαση και κατόπιν συνεννόησης οργανώνετε κάτι όμορφο.
υπάρχουν άπειρα μικρά και μεγάλα εστιατόρια πολλά με δικό τους εξωτερικό χώρο. θα το δεις όμως όταν πας εκεί και ίσως το ξενοδοχείο σε βοηθήσει. αν είσαι rbnb σίγουρα θα σας συστήσουν τρατοριες και εστιατόρια κοντά σας.
το ιταλικό φαγητό είναι από τα καλύτερα, αν όχι το καλύτερο του κόσμου. ίσως οι μερίδες για μας είναι λίγο μικρές. θα μείνετε όμως πολύ ευχαριστημένοι.
 

eleni.v

Member
Μηνύματα
53
Likes
41
Γεια σας.
Θεού θέλοντος και covid επιτρέποντος τέλος Σεπτεμβρίου θα πάμε στη Ρώμη. Έχουμε κλείσει ήδη τα (φθηνά) αεροπορικά εισιτήρια. Αποφασίσαμε με το σύζυγο να κάνουμε ένα οικονομικό ταξίδι οι δύο μας.
Έχω διαβάσει πολλά για διαμονή αξιοθέατα φαγητό κτλ. Τα περισσότερα άρθρα όμως που αφορούν στο ταξίδι είναι αρκετά παλιά και τα πράγματα (κόστη) έχουν αλλάξει αρκετά. Οπότε κάθε βοήθεια για οικονομικό ταξίδι είναι δεκτή.
Σε πρώτη φάση καλοδεχουμενες οι προτάσεις σας για τη διαμονή και μετακίνηση.
Καλό καλοκαίρι και καλά ταξίδια σε όλους!
 

valia*

Member
Μηνύματα
52
Likes
10
χαιρετω τους απανταχου ταξιδιωτες!!ειμαι σε αναζητηση ταξιδιου- εκπληξη για τα γενεθλεια του εταιρου μισου και θελω τα φωτα σας.εδω να σας πω οτι ειναι μολις η 2η φορα που ταξιδευω εκτος ελλαδος οποτε πολλες ισως αποριες μου φανουν χαζες,ομως ειληκρινα καθε βοηθεια ειναι πολυτιμη
1)σε ποια περιοχη να μεινουμε ωστε να ειναι οσο το δυνατον πιο κοντα σε αξιοθεατα αλλα χωρις να δωσουμε ενα νεφρο σε ξενοδοχειο
2)διαβασα πολλα ποστ και θελω να μαθω που μπαινω για να κλεισω εισητηρια On line για βατικανο και γενικα για ολα τα τουριστικα ωστε να γλιτωσουμε ουρες(ο Μητσος τις σιχαινεται!!!o_OΕπισης οι ξεναγισεις αξιζουν?γινονται στα ελληνικα?
3)θα παμε πρωτα ο θεος 15-18/2/22 σκεφτομαι.φτανουν οι μερες η"να σφιξω κι αλλο το ζωναρι να εξοικονομισω ακομα μια μερα?
4)κι εδω ερχεται η μεγαλη ερωτηση,τι buget να υπολογισω για 2 ατομα?(εκτος αεροπορικων&ξενοδοχειου εννοειται)
5)η ερωτηση αυτη ειναι καθαρα δικη μου μιας και γενικα οπου παω θελω να δοκιμαζω τα δικα τους πιατα.που να φαμε νοστιμο-ποιοτικο αλλα οικονομικο φαγητο?
6)γενικα αν δεν ξερεις ιταλικα,μπορεις να συννενοηθεις?να καταλαβεις που να πας&να μην βρεθεις στη σικελια επειδη εστριψες καπου λαθος?Η' πρεπει να κατεβασω κανενα χαρτη?

σας ευχαριστω απο καρδιας για οσες απαντησεις μου δωσετε ευχαριστω πολυ!!!!!
 
Last edited by a moderator:

Grtraveler

Member
Μηνύματα
327
Likes
375
Εγώ προσωπικά, τι καλες εποχές (!), εμένα στη περιοχή κοντά στη Fontana di Trevi, συγκεκριμένα κοντά στο σταθμό barberini. Είναι λίγο ακριβότερα από άλλου, αλλά τα έχεις όλα δίπλα σου με τα πόδια κ έχει πολλά να δεις κ να κανεις. Προσωπικά όχι στη περιοχή γύρω απο το τερμινι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom