Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

D

Delmem37668

Guest
Eγώ 4-5 φορές έχω επιλέξει να μείνω στην μέση της via nazionale σε διάφορα ξενοδοχεια, είναι πολυ βολική για όλα τα αξιοθέατα (μόνο για Βατικανό πήραμε λεωφορείο). Τελευταία φορά μείναμε στο Salotto Monti Rome™ - Official Site – BEST RATES GUARANTEE καλό και σε πολυ καλη τιμη.
εξευρετική τοποθεσία.
να και το τέλειο θα ήταν ας πούμε αυτό.
Trevi & Pantheon Luxury Rooms, Ρώμη, Ιταλία
σαν τοποθεσία, δεν έχω μείνει στο κατάλυμα. στη ρώμη έχω την τύχη να φιλοξενούμε.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Καλησπέρα, εγώ την τελευταία φορά που πήγα Ρώμη είχα μείνει εδώ:


Αξιοπρεπές πρωινό, ensuite μπάνιο, καθαρό δωμάτιο.... 5-10 λεπτά περπάτημα από την Fontanta di Trevi και δίπλα στο σταθμό του μετρό Repubblica. Θα το πρότεινα...


Η περιοχή του Βατικανού μου φαίνεται λίγο μακριά από το κέντρο, αλλά για όσους μείνατε είναι όντως βολικά? Μήπως να κοιτάξω τελικά κάτι προς τα εκεί ? Είμαι σε δίλημμα...Εσείς τι προτείνετε?
Οπως ειπα και πιο πανω, η "περιοχη του Βατικανο" ειναι τεραστια. Εμεινα μεταξυ Βατικανο και Τιβερη και ηταν τελεια, ειδικα η βραδινη επιστροφη μαγεια. Εννοειται περπατιεται ανετα απο το κεντρο.
Αλλα ακριβως γι αυτο δεν ειναι τοσο φθηνη οσο η υπολοιπη "περιοχη Βατικανο", δηλαδη πισω απο το Βατικανο.
Ενα προνομιο της περιοχης ειναι οτι βολευει το μετρο για και απο αεροδρομιο. Κατι που στο Τραστεβερε δεν επαιζε και παιρναμε ταξι.
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Δυο φορές έχω πάει Ρώμη και τις δύο έμεινα Termini που δυστυχώς δεν ήταν δική μου επιλογή. Για μένα για κανένα λόγο να μη μείνεις εκεί όσο καλό κι αν είναι το ξενοδοχείο. Τελευταία φορά πήγα το 2015 και ήταν χάλια η περιοχή. Δεν θα ξαναπήγαινα.
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Το Τελ Αβίβ ακυρώθηκε,οπότε κλείσαμε πτήση για 12-15/10 στη Ρώμη.Δευτερη φορά μου εμένα,αν και δεν θυμάμαι και πολλα από την πρώτη φορά 15 χρόνια πριν.
1ον.Εχει ουρά στα αξιοθέατα;Δεν με ενδιαφέρει το μουσείο στο Βατικανό παρα μόνο το Κολοσσαίο.Πιο πολύ μας ενδιαφέρουν οι χαλαρές βόλτες.
2ον.Παρολο που υπάρχει νήμα για τη διαμονή,στα ισπανικά σκαλιά είναι καλά να μείνω, σωστά;
3ον.Κατι που είναι αχαστο;
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
293
Likes
2.977
Το Τελ Αβίβ ακυρώθηκε,οπότε κλείσαμε πτήση για 12-15/10 στη Ρώμη.Δευτερη φορά μου εμένα,αν και δεν θυμάμαι και πολλα από την πρώτη φορά 15 χρόνια πριν.
1ον.Εχει ουρά στα αξιοθέατα;Δεν με ενδιαφέρει το μουσείο στο Βατικανό παρα μόνο το Κολοσσαίο.Πιο πολύ μας ενδιαφέρουν οι χαλαρές βόλτες.
2ον.Παρολο που υπάρχει νήμα για τη διαμονή,στα ισπανικά σκαλιά είναι καλά να μείνω, σωστά;
3ον.Κατι που είναι αχαστο;
Σχετικά με το πρώτο ερώτημα, δεν συναντήσαμε πουθενά ουρές (εκτός από το Πάνθεον) γιατί πρέπει να κλείσεις ηλεκτρονικά τα εισιτήρια. Τουλάχιστον έτσι κατάλαβα από το site!
Σε παραπέμπω ΕΔΩ
Δεν είχα ξαναπάει Ρώμη και από όσα είχα διαβάσει στην προ covid εποχή περίμενα ότι θα είχαμε παντού αναμονή.
Σίγουρα η παρούσα συγκυρία επιτρέπει να δει κανείς την πόλη και τα σημεία ενδιαφέροντος χωρίς τόσο κόσμο!
 

valia*

Member
Μηνύματα
52
Likes
10
Σχετικά με το πρώτο ερώτημα, δεν συναντήσαμε πουθενά ουρές (εκτός από το Πάνθεον) γιατί πρέπει να κλείσεις ηλεκτρονικά τα εισιτήρια. Τουλάχιστον έτσι κατάλαβα από το site!
Σε παραπέμπω ΕΔΩ
Δεν είχα ξαναπάει Ρώμη και από όσα είχα διαβάσει στην προ covid εποχή περίμενα ότι θα είχαμε παντού αναμονή.
Σίγουρα η παρούσα συγκυρία επιτρέπει να δει κανείς την πόλη και τα σημεία ενδιαφέροντος χωρίς τόσο κόσμο!

με την μετα covid εποχη τα μαγαζια εστιασης ειναι ανοιχτα η' θα τρωμε σοκολατες απ'το σουπερ μαρκετ?οχι κυριλε εστιατορια αλλα εστω ενα φρεσκο πανινι η' μια πιτσα βρε αδερφε!!να πας ιταλια και να μην φας ,ιεροσυλια!!!
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.303
Likes
1.774
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Σχετικά με το πρώτο ερώτημα, δεν συναντήσαμε πουθενά ουρές (εκτός από το Πάνθεον) γιατί πρέπει να κλείσεις ηλεκτρονικά τα εισιτήρια. Τουλάχιστον έτσι κατάλαβα από το site!
Στο Πάνθεον δεν βγαζεις εισιτηριο. Μήπως αναφερεσαι σε καποια οργανωμένη ξενάγηση;
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
293
Likes
2.977
Στο Πάνθεον δεν βγαζεις εισιτηριο. Μήπως αναφερεσαι σε καποια οργανωμένη ξενάγηση;
Δεν αναφέρομαι ούτε σε εισιτήριο ούτε σε ξενάγηση. Είχε ουρά γιατί έκαναν έλεγχο σε green pass και θερμομέτρηση.

με την μετα covid εποχη τα μαγαζια εστιασης ειναι ανοιχτα η' θα τρωμε σοκολατες απ'το σουπερ μαρκετ?οχι κυριλε εστιατορια αλλα εστω ενα φρεσκο πανινι η' μια πιτσα βρε αδερφε!!να πας ιταλια και να μην φας ,ιεροσυλια!!!
Ανοιχτά είναι! Κανένας λόγος ανησυχίας. Αν θες να κάτσεις να φας και να πιεις σε εσωτερικό χώρο κατά πάσα πιθανότητα θα σου ζητήσουν green pass.
 

eleni.v

Member
Μηνύματα
53
Likes
41
Καλησπέρα. Είμαι ανάμεσα σε ένα ξενώνα κοντά στη Piazza Navona και σε έναν άλλο κοντά στη Piazza Barberini. Από θέμα τοποθεσίας τι θα προτείνατε;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπέρα. Είμαι ανάμεσα σε ένα ξενώνα κοντά στη Piazza Navona και σε έναν άλλο κοντά στη Piazza Barberini. Από θέμα τοποθεσίας τι θα προτείνατε;
Και οι δυο πολύ καλές τοποθεσίες, ιδίως αν το "κοντά" ισχύει. Εγώ θα ήθελα να έμενα μια φορά Navona, αλλά και η Piazza Barberini είναι βολική και με μετρό.
 

eleni.v

Member
Μηνύματα
53
Likes
41
Και οι δυο πολύ καλές τοποθεσίες, ιδίως αν το "κοντά" ισχύει. Εγώ θα ήθελα να έμενα μια φορά Navona, αλλά και η Piazza Barberini είναι βολική και με μετρό.
Ευχαριστώ για την απάντηση 🙂
Το κοντά είναι δίπλα! Κλείνω προς τη Ναβόνα για να είμαι πιο κοντά στο Trastevere που θέλω να πάω βραδάκι αλλά και για τα υπόλοιπα βραδιά νομίζω θα είναι καλύτερα. Ούτως ή άλλως και στις δύο περιοχές θα πάω κάποια στιγμή. Δεν ξέρω όμως για τα αξιοθέατα και από που μπορώ να επισκεφθώ πιο πολλά περπατώντας.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Δεν ξέρω όμως για τα αξιοθέατα και από που μπορώ να επισκεφθώ πιο πολλά περπατώντας.
Καταρχάς θα μένεις δίπλα σε ένα από αυτά 😉 Στην πλειοψηφία των αξιοθεατων, μην πω σε όλα, μπορεις να πας με τα πόδια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.803
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom