Σρι Λάνκα Tips & Tricks

Μηνύματα
8
Likes
35
χαιρετώ την κοινοτητα! μολις γυρισα απο Σρι Λανκα και επειδη δυσκολευτηκα πολυ να βρω πληροφοριες ενω πολλους γερμανους που συναντησα ηξεραν τα παντα απο το γερμανικο trip advisor, αποφασισα να γραψω ενα thread μονο με tips & tricks. Απο εδω και περα οτι αναφερω ειναι οτι εκανα εγω ή ειδα και εαν κανω λαθος τοτε "μην πυροβολειτε τον πιανιστα", απλα πειτε την γνωμη σας. Ευχαριστω
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
καλη αρχη ..περιμενουμε.. καθε πληροφορια ειναι χρησιμη
 
Μηνύματα
8
Likes
35
Μετακινησεις:
-Λεωφορειο: ο πιο φτηνος τροπος, αλλα οι οδηγοι ειναι καμικαζι. Γενικα μεχρι τις 20.00 το βραδυ κυκλοφορουν απειρα λεωφορεια σε ολη την χωρα. Πρεπει απο μακρια να φωναξεις για να σε παρουν πανω. Αξιζει τον κοπο γιατι εχουν φανταστικα ηχεια!!! θα ευχαριστηθεις να ακους ντοπια μουσικη και πολλα δειχνουν και βιντεοκλιπ! ειναι κατι που πρεπει να κανεις. Εγω τα χρησιμοποιησα κατα κορον. Απλα υπολογιζε οτι για μια αποσταση 100 χλμ χρειαζεσαι 3 ωρες! η μεση ταχυτητα ειναι πολυ χαμηλη. Υπαρχουν τα κλματιζομενα λεωφορεια σε κεντρικες διαδρομες π.χ. κολομπο -καντυ και κολομπο - γκαλε. Αυτα βρισκονται συνηθως ειτε στα bus station ή παραδιπλα. κοστιζουν κατι παραπανω αλλα μην διστασετε να τα παρετε γιατι η διαφορα ειναι πανω κατω κανα ευρω!! και θα πας πιο ανετα γιατι δεν τα παιρνουν οι ντοπιοι.
-tuk tuk/ταξι. Γενικα σε αντιμετωπιζουν σαν "λευκο πορτοφολι" στην τιμη που θα σου πουν πρεπει να πας στο μισο τουλαχιστον. Ισχυει γενικα 55 ρουπιες για το πρωτο χιλιομετρο και την σημαια, και απο εκει και περα περιπου 30 ρουπιες για καθε χιλιομετρο αλλα αυτο για τους ντοπιους. Κατι γερμανοι μου ειπαν οτι υπαρχει μια εφαρμογη "Pick Me" - Sri Lanka. δουλευει με το gps και ερχονται tuk tuk και ταξι με ταξιμετρο οποτε σου βγαινει φτηνα και σε χρεωνουν σωστα. δεν το δοκιμασα αφου ειχα βρει την ακρη μου με τα λεωφορεια. Γενικα ταξι συναντας μονο στο colombo και galle, αλλου εχει μονο tuk tuk.

- τρενο. Δευτερη κλαση με συγκεκριμενη θεση ειναι αρκετα καλά για να ταξιδεψεις ανετα, αλλιως μπορει να στριμωχτεις. τωρα εαν θελει κανει Air Condition παει πρωτη θεση. Εισιτηρια πολυ φτηνα , καλο ειναι να το αγορασεις απο πριν το εισιτηριο ειδικα στην γραμμη προς kandy & Ella. υπαρχει εφαρμογη με τα δρομολογια στο play store "Train Finder" και αυτη η ιστοσελιδα τα εχει ολα: http://www.seat61.com/SriLanka.htm
μου ειπαν οτι μπορεις να αγορασεις και online εισιτηρια. δεν το εκανα δεν το ξερω.

Να μην το ξεχασω! σε καθε σταθμο τρενου λειτουργει υπηρεσια δεματων. Εαν βρεθειτε σε μια πολη και θελετε να βολταρετε χωρις να κουβαλατε βαλιτσα, μπορειτε να δωσετε τα πραγματα εκει. με 50 ρουπιες την βαλιτσα στις κρατανε για μια μερα πανω κατω. Απλα υπολογιστε οτι κλεινει ειτε στις 18.00 (π.χ. Galle) είτε στις 18.30 (Kandy) . ρωτηστε το . Lockers δεν βρηκα πουθενα.

- αυτοκινητα. Νοικιαζεις αυτοκινητο και ο οδηγος σε παει οπου θες. Γενικα το χρησιμοποιησα 2 - 3 φορες. Δεν ειναι οτι πας πιο γρηγορα, απλα εχεις την ανεση σου. Ειναι ακριβο σπορ παντως και θελει καλο παζαρι το κανει και το pick me αλλα δεν το δοκιμασα. Εαν ειστε μεγαλη παρεα αξιζει τον κοπο. Στην συμφωνια να πειτε απο την αρχη οτι θα σταματατε σε αξιοθεατα κλπ, αλλιως ειναι σιγουρο οτι θα σας ζητησει ο οδηγος εξτρα λεφτα γιατι σας εδειξε αυτο και το αλλο.

η πρωτη και ισως πιο ακριβη μετακινηση ειναι απο το αεροδρομιο του colombo στο colombo fort. Υπαρχει λεωφορειο με την γραμμη 187 ειναι περιπου 30 χιλιομετρα και κανει μια ωρα. Πραγματικα δεν εχω καταλαβει που σταματαει αυτο το λεωφορειο στο αεροδρομιο. εγω το πηρα στην διαδρομη απο τον σταθμο προς αεροδρομιο. μαλωσα με τον εισπρακτορα γιατι μειναμε μονοι μας στο λεωφορειο στο τελος πριν το αεροδρομιο και ζητουσε 1600 ρουπιες. Τελικα του εδωσα 300 ρουπιες (2 ευρω). το εισιτηριο ηταν 110 το ατομο (A/C bus) και ημασταν δυο. αλλα να πιανομουν στα χερια για ενα ευρω δεν αξιζε τον κοπο. Γενικα ισχυει οτι πρεπει να ρωτας την τιμη απο πριν αλλιως θα βρεθεις προ εκπληξεως.

Εαν παρετε ταξι δυσκολα να πληρωσετε κατω απο 2000 ρουπιες. Ειναι πολυ μεγαλο ποσο αυτο για τους ντοπιους αλλα δεν πεφτουν κατω απο αυτο. Γενικα τα ταξι δεν επιτρεπονται στο χωρο των αφιξεων οποτε θα σας πλησιασουν διαφοροι και θα σας λενε για ταξι. Εκει μπορειτε να συμφωνησετε μια καλη τιμη (στα 1700 ρουπιες ακουσα οτι καποιοι τα καταφεραν!). οι γερμανοι μου ειπαν οτι εαν βγεις απο την περιφραξη των αφιξεων (απλα ακολουθα τα αυτοκινητα προς την εξοδο) απεξω παιζουν τουκ τουκ που ανετα θα σου ριξουν την τιμη και αλλο. μιλαμε για 200 μετρα περατημα.

-ενοικιαση οχηματος/μηχανακι: δεν το δοκιμασα και δεν θα το τολμουσα. οδηγουν με χαμηλη ταχυτητα αλλα σαν τρελοι. αυτοι εχουν συνηθισει να χωνονται και να κολλαει ο ενας στον αλλον. ασε που οδηγουν και αναποδα.

Γενικα, μετακινησεις να υπολογιζετε αρκετο χρονο γιατι οι δρομοι εχουν χαμηλες ταχυτητες.
Συνεχεια σε επομενο ποστ.
 
Μηνύματα
8
Likes
35
Συναλλαγμα:
Το ταξιδι εγινε φλεβαρη του 2017. Στο αεροδρομιο μου αλλαξανε 154 ρουπιες (RS ή LKR) το ευρω. Την καλυτερη αναλογια την πετυχα στα 158 ρουπιες στην Dambulla. Γενικα εαν θελετε να αλλαξετε χρημα , πηγαινεις στα χρυσοχοϊα! δεν χρειαζεται να γραφουν απεξω οτι αλλαζουν χρημα. Μην δωσετε τιποτα πριν συμφωνησετε την συναλλαγη. πχ. πρωτα λετε οτι θα δωσετε 100 ευρω και ποσα θα σας δωσουν. Θα σας το κανουν σε κομπιουτερακι και τοτε αφου δειτε το τελικο νουμερο καντε την συναλλαγη.
Χρυσοχοϊα υπαρχουν παντου και ολα ανταλλασουν ευρω.

Κινητη τηλεφωνια και data:
Το συστηνω ανεπιφυλακτα να παρετε ντοπια sim. Το roaming κοστιζει εξωπραγματικα.Κανονικα η καρτα ειναι δωρεαν και απο οτι μου ειπαν στο αεροδρομιο υπαρχει στην εξοδο μαγαζι που δινει σε τουριστες sim. Οταν φτασαμε ηταν κλειστο γιατι ηταν μετα τα μεσανυχτα. Εγω αγορασα απο το colombo, απο την Dialog (εταιρεια κινητης) δεν ειχα παραπονο γενικα. To καταστημα μου χρεωσε 200 ρουπιες την sim αλλα εκεινη την ωρα ειχα χαθει και χρειαζομουν ιντερνετ. πηρα με 200 ρουπιες 2GB και 100 ρουπιες για χρονο ομιλιας και μηνυματα. με 3 ευρω ειχαμε ιντερνετ και τηλεφωνο για ολο το ταξιδι.

Σουβενιρ και αλλα ψωνια:
γενικα θελει παζαρι στους παγκους με τις τιμες να ειναι το λιγοτερο διπλασιες για τους τουριστες. Σε καταστημα υπαρχει η αλυσιδα LAKSALA στην Καντυ και στο Γκαλλε (και αλλου φανταζομαι). ειναι κρατικη επιχειρηση και οι τιμες τους ειναι σχετικα καλες (αν και στο galle ειναι πιο ακριβα τα ιδια πραγματα). Εκει δεν κανεις παζαρια. Απο εκει πηρα μαγνητακια μπρελοκ. και κατι μπλουζακια.
Αυτο που συστηνω για σουβενιρ ειναι το LUV SRL απο το Love sri lanka της ODEL. Εχει στο αεροδρομιο και στο φρουριο του Galle. Τα ειδη τους ειναι καλης ποιοτητας για αυτο δεν ειναι και τοσο φτηνα αλλα αξιζει τον κοπο. Στο Galle τα ιδια πραγματα ειχαν την μιση τιμη απο οτι στο αεροδρομιο. Απο οτι καταλαβα υπαρχει μια τοπικη εταιρεια η ΟDEL η οποια φτιαχνει ρουχα καλυτερης ποιοτητας απο αυτα που πουλανε στους παγκους. Εχει πολυ ωραια πραγματα σε σουβενιρ και αλλα σχεδια. εδω καποιες πληροφοριες: https://www.tripadvisor.com/Attract...ews-Luv_SL_Galle-Galle_Southern_Province.html

Εγω ψωνισα απο το Galle κυριως τα σουβενιρ και πηγα και σε ενα πολυκαταστημα που λεγεται MANJARI και πηρα κατι χαζομπλουζακια και διαφορα αλλα χαζα παραδοσιακα για την κουζινα σε εξευτελιστικες τιμες.
Ειδα οτι υπαρχει και μια αλυσιδα πολυκαταστημα Arpico αλλα δεν πηγα. Γενικα ισχυει οτι εαν ψωνιζεις απο εκει που πανε οι ντοπιοι εισαι μια χαρα. Γενικα τα παζαρια με ειχανε κουρασει οποτε δεν ηθελα να παζαρευω το καθε τι , πηγα στο πολυκαταστημα και πηρα αυτα που ηθελα. και ηξερα απο πριν τι θα πληρωσω.

Τροφιμα:
υπαρχει μια αλυσιδα το food city. Εγω απο εκει πηρα τσαι σκονη, αλλα για αυτο θα σας πω περισσοτερα αλλη στιγμη. Χοντρικα πηρα 500 ρουπιες τα 500 γραμμαρια.
Μαναβικα: τα λαχανικα ειναι παμφτηνα και οτι βγαζουν αυτοι π.χ. μπανανες. Καποια εξωτικα φρουτα ομως τα πουλανε ακριβα ή ετυχε σε εμας να μας ζητησουν πολλα. γενικα τα φρουτα της Σρι λανκας ειναι εισαγωγης (πορτοκαλια πακισταν) αφου ολα εχουν γινει φυτειες τσαγιου.
Ψαρια. μεναμε σε airbnb και αγορασαμε ψαρια (1κιλο τονος 2 ευρω) και 1 κιλο γαριδες 6 ευρω (1000 ρουπιες) και λυσσαξαμε να τα τρωμε χωρις τον φοβο των καυτερων για δυο μερες. (ενα θασας πω φτιαξαμε noodles και βαλαμε πρασσο! και εκαιγε το πρασσο!!) Εαν εμενα και αλλο θα το συνεχιζα ετσι γιατι τα ψαρiα στην ψαραγορα της bonavista τα σπανε.

Να μηντο ξεχασω: ειναι παμφτηνα τα παγωτα τους, βεβαια σιγουρευτειτε οτι δεν θα σας τα χρεωσουν οτι θελουν. το πιο ακριβο τους αντε να εχει 90 -100 ρουπιες. Κατι φανταστικα σορμπε ξυλακια ειχαν 25 ρουπιες με μανγκο και αλλα φρουτα! Μιλαω για συσκευασμενα!

Νερο:
σε καμια περιπτωση μην πληρωσετε πανω απο 100 ρουπιες το μπουκαλι νερο. συνηθως ειναι 80 ρουπιες το εναμιση λιτρο. Δεν το βρισκεις ευκολα απο ψυγειο.
Ουτε για αστειο να πιειτε βρυσης!

Τσαι:
οτι και να πουμε για το τσαι τους ειναι λιγο. αλλα προσεξτε οσο χειροτερη ποιοτητα τοσο πιο δυνατη η γευση και η καφεινη. Οι ντοπιοι πινουν το dust (ναι ειναι σκονη) το οποιο ειναι μαυρο τσαι τουρμπο και θεωρειται χειροτερη ποιοτητα αλλα ειναι σαν τον γυρο οσο χειροτερος τοσο πιο νοστιμος!!!!! εγω αυτο αγορασα και εφερα ελλαδα απο το σουπερμαρκετ σε συσκευασιες του μισου κιλου (οχι δεν δινω σε κανεναν!!). Εχει πολλα τσαγια και ποιοτητες BOF, white, green , BOPF κλπ. Σταματησαμε σε ενα εργοστασιο στον δρομο για NUWARA ELLIYA στο BLUE FIELD TEA FACTORY. https://www.tripadvisor.com/Attract...ea_Gardens-Nuwara_Eliya_Central_Province.html

εκει μας εκαναν δωρεαν ξεναγηση (γρηγορη και απλη), μας ειπαν τις ποιοτητες και μας προσφεραν τσαι στο καταστημα τους. Αγορασα απο εκει μια συσκευσια DUST που πραγματικα τα εσπαγε. Εχει ολες τις ποιοτητες και οι τιμες ειναι οριακα τσιμπημενες. Το πλεονεκτημα ειναι οτι το τσαι τους ειναι οντως απο το εκει εργοστασιο και δεν εχει γινει αναμειξη με αλλα τσαγια απο αλλου για οποιον την ψαχνει ιδιαιτερα.

Αντε αυτα προς το παρον (γραφω σχεδον δυο ωρες). τα υπολοιπα αλλη μερα
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
χαιρετώ την κοινοτητα! μολις γυρισα απο Σρι Λανκα και επειδη δυσκολευτηκα πολυ να βρω πληροφοριες ενω πολλους γερμανους που συναντησα ηξεραν τα παντα απο το γερμανικο trip advisor, αποφασισα να γραψω ενα thread μονο με tips & tricks. Απο εδω και περα οτι αναφερω ειναι οτι εκανα εγω ή ειδα και εαν κανω λαθος τοτε "μην πυροβολειτε τον πιανιστα", απλα πειτε την γνωμη σας. Ευχαριστω
Αμ, δεν μας διάβασες πιο πριν. Κοίτα ιστορίες που υπάρχουν: http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ασία.58/?prefix_id=111
Ευχαριστούμε για τα τιπς. Όσες περισσότερες πληροφορίες, τόσο καλύτερα!
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Πάσα προσφορά δεκτή. Ευχαριστούμε :)
 
Μηνύματα
8
Likes
35
καλησπερα
διαβασα πολλα πραγματα στο blog αλλα και πολλα που ειναι ασχετα για αυτο το ονομασα tip&tricks. Δεν θα μιλησω για το ποσο ωραια μερη ειδα αλλα απλα και συντομα να δωσω καποιες πληροφοριες που πιστευω οτι θα φανουν χρησιμες. Και φυσικα οσοι εχετε παει αντιστοιχα να δωσετε χρησιμες πληροφοριες.
Δεν εχω σκοπο να περιγραψω ταξιδιωτικες εμπειριες οπως τοσο ωραια εχει κανει η LULLU.
το λεω αυτο προς αποφυγη παρεξηγησεων και περιμενω και οι υπολοιποι να πειτε τα μικρα και μεγαλα μυστικα σας για οσους σκοπευουν να ταξιδεψουν προς τα εκει.
 
Μηνύματα
8
Likes
35
Ανθρωποι: νομιζω οτι το μεγαλο πλεονεκτημα του νησιου ειναι στους ανθρωπους. Παρα την φτωχεια τους ειναι χαμογελαστοι και ευγενικοι. εαν βρεθεις εκτος τουριστικων περιοχων ολοι σκιζονται να σε εξυπηρετησουν. Και πολυ χαμογελο βρε παιδι μου. επαθα πλακα.
γενικα ειναι πολυ φιλοξενοι. Δυστυχως στις τουριστικες περιοχες εχει πολλους που προσπαθουν να στα αρπαξουν και θελει προσοχη.

Εγκληματικοτητα: γενικα δεν φοβηθηκαμε πουθενα ουτε ειδαμε κατι να συμβαινει. νομιζω οτι ειναι ιδιαιτερα ασφαλης χωρα

Αλκοολ: η Σρι Λανκα ειχε θεμα με την καταναλωση και τα τελευταια χρονια το εχουν υπο ελεγχο. Οι πιο πολλοι δεν πινουν, αλλα αυτοι που πινουν το κανουν για ολους. Ετσι υπαρχουν τα liquor & wine store οπου αγοραζεις αλκοολ , μπυρες κλπ. Δεν βρισκεις σε σουπερ μαρκετ. οι τιμες απο τις μπυρες που επαιρνα εγω γυρω στο 1.5 ευρω το κουτακι το 500ml. Σε καθε πολυ υπαρχει το αντιστοιχο οπου μπορεις να αγορασεις αλκοολ (τοπικο κανουν το arrac σαν αποσταγμα). Σε ξενοδοχεια και μπαρ οι τιμες ειναι 3-4 ευρω για μπυρα και 4-5 ευρω για κοκτειλ. δεν εχει ομως παντου γιατι θελει αδεια. Οποτε εαν σας αρεσουν οι μπυρες καλο ειναι να παιρνετε στοκ.

Αξιοθεατα:
δυστυχως τα αξιοθεατα ειναι υπερβολικα ακριβα για τους τουριστες.ισχυει αλλος τιμοκαταλογος για τους ξενους. και τοπικο εισιτηριο να βρειτε δεν θα σας αφησουν να μπειτε. Οποτε το τα περισσοτερα ειναι απο 10 ευρω και πανω. μια ιδεα παιρνετε εδω: https://www.tripadvisor.com/Travel-...nka:Prices.Of.Populartourist.Attractions.html
 
Μηνύματα
8
Likes
35
p { margin-bottom: 0.1in; line-height: 120%; }

θα σας γραψω τωρα αυτα που ειδα εγω σε συντομια για να μην σας ζαλιζω:



-sigiriya

εεε οχι να δωσω 25-30 δολλαρια για να ανεβω στο μικρο μετέωρο (εχω καταγωγη απο την περιοχη των τρικαλων)! πολυ ωραιο θεαμα αλλα ο διπλανος βραχος pinduragala πολυ καλυτερος. σκαρφαλωνεις και λιγο εχει πιο πολυ ενταση. καταπληκτικο ηλιοβασιλεμα, και χαζευεις το lion rock απο ψηλα. και ολα αυτα με 500 ρουπιες. πως πας εκει: φτανεις στο lion rock και συνεχιζεις. πηγαμε με ποδηλατα και ειδαμε ηλιοβασιλεμα! θελει να εχεις ενα φακουδακο γιατι οταν σκοτινιαζει δεν βλεπεις τιποτα.

εμεινα sigiri lake paradise σε καλυβα διπλα σε μια λιμνη. υποψη οτι πλεον εισαι σε τροπικο κλιμα αρα σαυρες μεγαλες, φιδακια και τετοια ειναι μεσα στο προγραμμα. καθως και τα κουνουπια. αλλα δεν σου δημιουργουν προβλημα. Συνιστω να φατε στο ξενοδοχειο εαν εχει καλες κριτικες γιατι δεν εχει και πολλα πραγματα στο χωριο.

-dambulla

στο δρομο απο sigiriya για dambula πεσαμε σε ενα φυτωριο του ministry of agriculture για την προωθηση της εργασιας των γυναικων. ειχανε κιοσκι και κυριες διαφορες φτιαχνανε παραδοσιακα εδεσματα. μην το χασετε με τιποτα. στο google earth το εχουν καταχωρημενο ως το restaurant των 6 γυναικων!! ειναι κρατικη επιχειρηση πολυ ωραια στημενος κηπος, αξιζει μια σταση. Ανεβηκα στον βραχο με τους βουδες, καλο ηταν, αλλα να ξερετε θα καουν τα ποδια σας. Για τα 10 ευρω δεν αξιζε (10 ευρω εχει η Αγια Σοφιά στην Κωνσταντινουπολη που πηγαμε στον γυρισμο απο σρι λανκα) αλλα αφου εισαι εκει θα πρεπει να πας.

-Kandy

ωραιοι οι ναοι βεβαια μην περιμενετε ιστορικα χτισμενα κτιρια. ο ενας ειδικα ειναι φορτωμενος με επιχρυσα και χρυσα χρωματα αλλα δεν βλεπεις το δοντι του βουδα.ειδαμε και τα χορευτικα τους που ειναι λιγο παρακατω απο τους ναους. δεν τρελαθηκα αλλα ειναι κατι διαφορετικο. εχει ενα κτιριο kandy cultural center (καπως ετσι το λενε) και 5-6 το απογευμα εχει την παρασταση. δεν καταλαβα γιατι ενα σωρο μπατακια ντοπιοι σε πανε απο κοντα εκει στην παρασταση και καλα να σε βοηθησουν να βγαλεις εισιτηριο. Κατι παιζεται και εκμεταλλευονται τους ξενους παλι αλλα παλι λες αφου ειμαι εδω δεν θα παω.

εμεινα στο Cherry Tree. μια απιστευτη βιλα που ο ιδιοκτητης εδινε σε πολυ καλη τιμη το δωματιο.

-Haputale

για καποιο λογο απο Kandy ολοι πανε στην Nuwara Elliya και μετα Εlla. Το ταξιδι ειναι μακρινο και το τρενο συνηθως ειναι γεματο απο τουριστες. εμεις περασαμε απο nuwara elliya με αμαξι. ειδαμε τους καταρρακτες και το εργοστασιο τσαγιου που εγραψα σε προηγουμενο ποστ. και πηγαμε haputale με λεωφορειο. Ειναι ενα χωριο στην κορυφογραμμη και εχει και απο τις δυο πλευρες απιστευτη θεα. δεν εχει τιποτα αλλο. Πρωι πρωι ειδαμε ηλιοβασιλεμα στο LIPTON's seat . εκει εκανε δεξιωσεις υποτιθεται ο Lipton. πολυ ωραια εμπειρια αλλα ντυθειτε ζεστα. Διπλα στο σημειο εχει μια καλυβα που προσφερει τσαι και rotti. Γενικα ηταν βρωμικο οποτε πηραμε μονο το τσαι. αυτοι θα προσπαθησουν να σας χρεωσουν και τα υπολοιπα απλα δωστε τα πισω. μετα μπορεις να κατεβεις με τα ποδια μεσα απο τις φυτειες τσαγιου. το tuk tuk μας πηρε 1000 ρουπες και με καλο παζαρι θα γυρνουσαμε και με αυτα τα λεφτα, αλλα προτιμησαμε να περπατησουμε. θελει περιπου 40 λεπτα να φτασεις. υπαρχει εισοδος στην φυτεια 50 ρουπες, αλλα ο φυλακας εμφανιζεται μετα το ξημερωμα

-sinharaja rain forest:

εμεις πηγαμε απο deniyaya. εντυπωσιακη βλαστηση και εαν ο οδηγος ειναι τσακαλος θα σας δειξει ερπετα και φιδια και φυτα. Εχει εισοδο 500 ρουπες (νομιζω)και υποχρεωτικα οδηγος καταχωρημενος χρεωνει 600 ρουπες το ατομο. μπορεις να φτασεις εως σχεδον την εισοδο με λεωφορειο και να βρεις εκει οδηγο. κανεις μια διαδρομη στο δασος και η πιο απλη και συντομη σε παει σε ενα καταρρακτη που κανεις βουτια. παρε νερο μαζι, καλτσες ασπρες που θα βαλεις μεσα το παντελονι (ζει ο μιχαλης ο Jackson) και θα ψεκασεις παπουτσια καλτσες με αντικουνουπικο γιατι υπαρχουν βδελες! ειναι μικρα μαυρα σκουλικακια που κυνηγουν ανθρωπινο αιματακι. με ασπρες καλτσες και αντικουνουπικο θα εισαι ενταξει. (στο ασπρο χρωμα το μαυρο σκουλικακι φαινεται κατευθειαν).

-unawatuna

μετα απο ολα αυτα πηγαμε παραλια επιτελους. unawatuna πολυ κοντα στο galle. συστηνω την ψαραγορα στο bonavista και εκει μπορεις να μαθεις και surfing. εαν φυσαει πολυ και εχει κυμα στα 3-4 χιλιομετρα ειναι η weliyaya μικρη παραλια που εχει ενα φυσικο υφαλο που κραταει τα κυματα μακρια. αρα εκει μπορεις να κανεις μπανιο παντα. το weliyaya ειναι μαγαζι/ξενοδοχειο ανεπιφυλακτα συστηνεται για τον χυμο καρυδας, μπυρες και πιτσα!!

-weligama

πολυ ωραιο μερος για να μαθεις σερφ. μεγαλη παραλια, χωρις πολυ κυμα και πολλοι τουριστες οποτε εχει και κανα δυο μπαρακια.



-Galle

μεναμε unawatuna οποτε καθε μερα πηγαιναμε galle. στο fort ειναι φανταστικα και εχει πολλα μερη να αραξεις.



αυτα απο μενα ελπιζω να μην σας κουρασα και να σας φανουν χρησιμα.
 

marina vs

Member
Μηνύματα
105
Likes
111
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού!!!
Καλησπερα! Μπορει καποιος σας παρακαλω να μου πει αν χρειαζεται βιζα για σρι λανκα για ταξιδι 30 ημερων???(με ελληνικο διαβατηριο). Τηλεφωνω στο προξενειο της σρι λανκα να ρωτησω αλλα το τηλεφωνο τους δε λειτοτργει. Ας με ενημερωσει καποιος που πηγε προσφατα και γνωριζει. Ευχαριστω,
 
Μηνύματα
8
Likes
35
Visa βγάζεις ηλεκτρονικά. Σου στέλνει ένα χαρτί και καλό είναι να το έχεις εκτυπωσει όταν θα φτάσεις εκεί. Θα σου πάρει 2 μέρες.
 

marina vs

Member
Μηνύματα
105
Likes
111
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού!!!
Λεω να παω τον Φεβρουαριο...Θα βρισκομαι ηδη Ασια πιο πριν και ηθελα να προσθεσω και την Σρι Λανκα στο προγραμμα. Μπορεις να μου πεις σε ποιο site γινεται η διαδικασια?? (ειναι υποχρεωτικο μεσω ιντερνετ?) Δε γινεται κατευθειαν on arrival στο αεροδρομιο? Επισης ποσο κοστιζει??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.705
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom