Ιαπωνία Πληροφορίες για Τόκυο

jimis-25

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
τοκυο
Ταξίδι-Όνειρο
egeine....
Καλησπέρα παιδιά, μπορεί κάποιος να με πληροφορήσει πόσα χρήματα εκτός εισιτήρια και ξενοδοχεία θα χρειαστώ να έχω για 10 μέρες στο Τόκιο? θα μου πείτε τώρα ο καθένας τα τρώει διαφορετικά τα λεφτά….. αλλά γενικά πανό κάτω πόσα πρέπει να έχω ας μου πει κάποιος που έχει πάει, ευχαριστώ εκ τον προτέρων.:roll::roll:
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.729
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Θα μείνεις μόνο στο Τόκιο και τις δέκα μέρες; Πρέπει να ξέρεις ότι οι μετακινήσεις εκτός πόλης στοιχίζουν αρκετά ακριβά. Για να έχεις μια ιδέα για την πόλη θα σου πω μερικές τιμές: εισητήριο τρένου ή μετρό από 130 γιεν η μικρότερη διαδρομή, τρένο από αεροδρόμιο για το κέντρο γύρω στα 3000 γιεν. Φαγητό μπορείς να βρεις σε μεγάλη ποικιλία τιμών αλλά υπάρχει τεράστια επιλογή από καθημερινά εστιατόρια όπου μπορείς να φας καλά με 1000 - 1500 γιεν και φτηνότερα. Η είσοδος στο Εθνικό Μουσείο 600 γιεν.
Σου έδωσα μερικές τιμές για να έχεις μια ιδέα, από κει και πέρα κάνε το λογαριασμό σου ανάλογα και με το τι θέλεις να κάνεις. Από ότι βλέπω τώρα το ευρώ είναι στα 110 γιεν.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.498
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αν πηγαίνεις για αναψυχή, 10 μέρες για να τις περάσεις όλες στο Τόκιο είναι πολλές, αλλά ΕΣΥ αποφασίζεις που έλεγε κι ο Βούρος.

Για διαμονή, υπάρχουν ενοικιαζόμενα δωμάτια όπου μένεις με οικογένειες σε όλη την Ιαπωνία, εμείς εκεί μέναμε και ήταν άψογα, παραδοσιακά κι επειδή απευθύνονται κυρίως σε Γιαπωνέζους ήταν και απίστευτα φιλικοί προς εμένα τον "λευκό". Κατά τα άλλα, τα hostel είναι σχετικά οικονομικά, ένα μονόκλινο σε χόστελ με δικό σου μπάνιο σε κεντρική περιοχή κάνει γύρω στα 40-45 ευρώ και τα στάνταρ τους είναι πολύ ψηλά, αν είσαι από αυτούς που μένουν σε dorms είναι γύρω στα μισά.

Για τα φαγητά είναι όπως τα λέει η προλαλήσασα, έχει πάρα πολλές επιλογές, μεταξύ των οποίων και πολλές φτηνές, ειδικά για τα set menus και τα noodle bars, αλλά για μια γαστρονομική πανδαισία σαν αυτή που προσφέρει η Ιαπωνία αξίζει να δοκιμάσεις μερικές φορές και κάτι λίγο πιο εξαντρίκ.

Όταν πήγα στην Ιαπωνία τελικώς ξόδεψα περίπου 2500 ευρώ για 30-32 μέρες αν θυμάμαια καλά, μαζί με τις εσωτερικές πτήσεις, τα τραίνα κλπ, ΑΛΛΑ τότε το ευρώ ήταν στα 170 γιεν και ήμασταν τρεις, με τις άλλες δυο να είναι Γιαπωνέζες που έβρισκαν τα minshuku από πριν και μας ερχόταν αρκετά φτηνά (μέναμε σε τρίκλινα ενοικιαζόμενα και πληρώναμε περίπου 20 ευρώ το κεφάλι). Βέβαια ξοδεύαμε πολλά σε μεταφορικά (γυρίσαμε κυριολεκτικά όλη τη χώρα, από Χοκάιντο μέχρι Οκινάουα) και αρκετούτσικα σε νυχτερινή ζωή.

Νομίζω ότι ειδικά για το Τόκυο ένας ρεαλιστικός προϋπολογισμός ξεκινάει κάπου στα 80-120 ευρώ την ημέρα και ανεβαίνει ανάλογα με τις ανέσεις που θες, αλλά είναι πάρα πολύ σχετικό αυτό, διότι μιλάμε για γούστα που δοιαφέρουν π[ολύ.
 

jimis-25

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
τοκυο
Ταξίδι-Όνειρο
egeine....
Ευχαριστώ πολύ παιδιά τότε για πόσες μερε λέτε να πάω ,κοίτα πάω Τόκιο γενικά γιατί έχω τρέλα με τα γιαπωνέζικα καρτούν φιγούρες την τεχνολογία κτλ εγώ λέω να έχω μαζί γύρω στα 3000 εύρο καλά είναι λέτε και μήπως να πήγαινα για 8 μέρες?
 

jimis-25

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
τοκυο
Ταξίδι-Όνειρο
egeine....
hi

Καμία απάντηση ρε παιδιά …???
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.729
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Κοίτα όσον αφορά το οικονομικό, το σίγουρο είναι ότι και 10.000 να πάρεις μαζί σου μπορείς να τα ξοδεψεις. Εγώ θα σου πω ότι ξόδεψα λιγότερα από 3.000 για δεκαπέντε μέρες στην Ιαπωνία μαζί με τα αεροπορικά με το ευρώ στα 125 γιεν. Από κει και πέρα ο καθένας κανονίζει την τσέπη του, πάντως οι δέκα μέρες βγαίνουν με τα μισά περίπου χρήματα άνετα.
Τώρα για τις μέρες που ρωτάς εγώ έμεινα πέντε μέρες στο Τόκιο και θα έμενα ευχαρίστως δυο-τρεις ακόμη. Αφού όμως πας που πας δεν σκέφτεσαι τρεις ημέρες από τις δέκα να βγεις και λίγο πιο έξω, να δεις και κάτι άλλο; Δες λίγο για Φούτζι, Νίκκο, Γιοκοχάμα, οι επιλογές είναι πάρα πολλές σου γράφω μόνο λίγα πολύ κοντινά μέρη.
Αν αποφασίσεις τελικά να μετακινηθείς και εκτός Τόκιο, τότε δες μήπως σε συμφέρει το πάσο των τρένων γιατί όπως είπα και πριν οι μετακινήσεις είναι αρκετά ακριβές.
 

exsta

Member
Μηνύματα
62
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη για 1 μήνα
θα αναφέρω μερικές σκόρπιες τιμές που θα δώσουν μια ιδέα. άλλες τις θυμάμαι σε yen άλλες σε ευρώ, αλλά πάντα με την ισοτιμία του 2007.

είχα μείνει σε κεντρικό hostel απλό αλλά πολύ καλό (Sakura Hotel Jimbocho), σε μονόκλινο με 7000 yen.

σούσι σε απλά sushi bar που βρίσκεις σε κάθε γωνία, από 10 ως 20 ευρώ το άτομο το πολύ. σε ένα από τα πιο φημισμένα sushi bar της πόλης έφαγα set menu (όχι πολύ χορταστικό) με 42 ευρώ.

set menu 3 πιάτων σε teppanyaki restaurant με kobe beef και ποτήρι κρασί πήγε 60 ευρώ το άτομο.

γενικά το φαγητό δεν το θυμάμαι τόσο ακριβό (σε σχέση με τις προσδοκίες μου τουλάχιστον)

μια και τα ανέφερες, τα ηλεκτρονικά είναι φθηνότερα εκεί, θυμάμαι χαρακτηριστικά to 2007 iPod shuffle 64 ευρώ από 84 που έκανε ελλάδα.
 

exsta

Member
Μηνύματα
62
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη για 1 μήνα
επειδή τελικά τις πιο πολλές τιμές τις θυμάμαι σε ευρώ (μετατροπή που έκανα στο μυαλό μου τότε), να ξανα εξηγήσω / τονίσω ότι τότε το γιεν ήταν πολύ φθηνότερο...
 

anlazar

Member
Μηνύματα
134
Likes
917
Ταξίδι-Όνειρο
Περού,Γαλλική Πολυνησία
Γεια σου φίλε ταξιδιώτη !!

Καταρχήν να ομολογήσω ότι σε ζηλεύω απίστευτα γιατί πας σε μία από τις πιό όμορφες και ιδιαίτερες χώρες που έχω επισκεφθεί !!! Ένα κανονικό πολιτισμικό σοκ για έναν Ευρωπαίο ταξιδιώτη !!!!
Σχετικά με την επιλογή σου τώρα, το Κυότο είναι πανέμορφο αλλά νομίζω 5 ημέρες είναι αρκετές !!! Θα πήξεις στον ναό !! Δεν λέω, το χρυσό περίπτερο Kinkaku-ji είναι απλά ενα φωτογραφικό αριστούργημα !!! Από τα πιο όμορφα τοπία που έχω δει στην ζωή μου !!! Και ο ναός kijomisu-dera, κάπως έτσι τέλος πάντων και το ginkaku-ji, το χάλκινο περίπτερο-ναός. Θα δείς και το κάστρο και κάτι άλλους ναούς,ναούς,ναούς κτλ κτλ κτλ...Θα πας και στον δρόμο με τις γκέισες αλλά νομίζω σε 3 μέρες είσαι καλά !! Θα σου πρότεινα να κάτσεις περισσότερο στο Τόκυο που είναι μια σκέτη τρέλλα-παράνοια κι έχει πάρα πολλά πράγματα να δεις και να κάνεις !!!!!! Και κυρίως να ΦΑΣ !!!!! Κι αμα πια δεν σου αρέσει αυτός ο χαμός, θα σου πρότεινα να πας 1 μέρα στο Νikko που είναι μια πολύ όμορφη περιοχή με ναούς έξω από το Τόκυο. Επίσης παρόμοιας ομορφιάς εκρομή είναι και η Kamakura !! Πάλι ναοί, ένας μεγάλος βούδας-παγόδα Daibutsu που μπορείς να μπείς μέσα και η ιαπωνική θάλασσα παραδίπλα...Εξίσου όμορφη περιοχή!!
Και το ακομη πιο συγκλονιστικό που θα σου πρότεινα, είναι να κανονίσεις ανάβαση στο ιερό βουνό !!! Το Fuji !!!! Tα λεωφορεία ξεκινάνε το βράδυ, φτάνεις σε κάποιο υψόμετρο στις 21:00 κι έπειτα μέχρι το πρωί σκαρφαλώνεις στην κορυφή για να δείς το ηλιοβασίλεμα !!! Εσύ κι άλλο 1 εκατομμύριο <προσκυνητές>. Η διαδρομή είναι πολύ κουραστική και κάποιες στιγμές απότομη αλλά πίστεψε με η θέα και η εμπειρία είναι από τις πιο μαγικές στον κόσμο !!!!! Το μόνο που θα πρέπει να κοιτάξεις είναι πότε απαγορεύεται η ορειβασία γιατί νομίζω ότι δυστυχώς μετά τον αύγουστο απαγορεύεται γιατί ο καιρός είναι πολύ απρόβλεπτος και μπορεί να χιονίσει και είναι πολύ επικίνδυνο !!!
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Γεια σου φίλε ταξιδιώτη !!

Καταρχήν να ομολογήσω ότι σε ζηλεύω απίστευτα γιατί πας σε μία από τις πιό όμορφες και ιδιαίτερες χώρες που έχω επισκεφθεί !!! Ένα κανονικό πολιτισμικό σοκ για έναν Ευρωπαίο ταξιδιώτη !!!!
quote]

Να σε καλωσορίσω, υποθέτοντας ότι επέστρεψες στα πάτρια :clap: Να σε προσκαλέσω στο γκρουπ και να ομολογήσω δημόσια ;) ότι από την δική σου καταπληκτική πρώτη ιστορία στο φόρουμ ξεκίνησε η τρέλλα για την Ιαπωνία...σιγά-σιγά αλλά μεθοδικά, οι περιγραφές και οι φωτογραφίες σου έκαναν το θαύμα τους και να΄μαστε πια όλοι οι Ιαπωνόπληκτοι, να μετράμε ανάποδα τον καιρό για τον πολυπόθητο προορισμό :clap:
Καλώς μας ήρθες :D

Υ.Γ. Sorry για το off-topic παιδιά, αλλά περιμέναμε τον φίλο μας πολύυυ καιρό ;)
 

anlazar

Member
Μηνύματα
134
Likes
917
Ταξίδι-Όνειρο
Περού,Γαλλική Πολυνησία
Γεια σου Pandora !!

Η αλήθεια είναι ότι απουσίασα πολύ καιρό...θεωρητικά !!! Για έναν ηλίθιο λόγο που ούτε εγώ ξέρω (θες βαρεμάρα,θες δουλειά και διάβασμα...), εδώ και τόοοοσο καιρο μπαίνω καθημερινά στο site (δν υπάρχει περίπτωση να μην μπω) και διαβάζω συνέχεια τα διάφορα θέματα χωρίς όμως ποτέ να συνδεθώ και να σχολιάσω κάτι...Άσε που έχω αφήσει την ιστορία ατελείωτη.Κι έχω να διηγηθώ και την ανάβαση στο Fuji κι άλλα πολλά !!! Κι έχω και να προσθέσω και πολύ πιο απίθανες φωτο !!! Υπόσχομαι να συνεχίσω απο δω και πέρα την ιστορία άλλα κι άλλες ταξιδιωτικές ιστορίες και να γίνω πολύ πιο ενεργό μέλος !

Υ.Γ. Σόρρυ κι από πλευράς μου για το off topic ξανά !
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom