Top 5 διεθνείς και πεντανόστιμες κουζίνες της Αθήνας

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Πώς ταξιδεύουμε όταν δε μπορούμε να απογειωθούμε για μέρη μακρινά; Μέσα από τις γεύσες φυσικά και έτσι καταλήξαμε σε πέντε αγαπημένα εστιατόρια της Αθήνας που θα μας ταξιδέψουν στον κόσμο!!! Αλήθεια, εσάς ποιο εστιατόριο σας ταξιδεύει;

Διαβάστε τη συνέχεια...
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Maracana grill και Lalibela είναι δοκιμασμένα. Λιτοί χώροι αλλά νόστιμο φαγητό και ευγενικοί, ευχάριστοι άνθρωποι. Γενικά υπάρχουν αρκετά εστιατόρια με διεθνή κουζίνα στην Αθήνα τα οποία είναι πολύ καλά.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
623
Likes
2.849
δε εχω παει στα προτεινομενα. βασικα ουτε τα ειχα ακουσει ξανα. θα κανω μια επισκεψη γιατι απο οτι φαινετε ειναι και λογικες οι τιμες τους. η απορια ειναι .... με ποια κριτιρια εγινε η επιλογη τους;
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
η απορια ειναι .... με ποια κριτιρια εγινε η επιλογη τους;
Ισχύει, καθώς-όπως ανέφερα και πριν- υπάρχουν πάρα πολλά στην κατηγορία. Θα με ενδιέφερε κι εμένα να μάθω.
 

agmi

Member
Μηνύματα
503
Likes
2.448
Εγω ethnic κουζίνα δεν βλέπω, βεβαία κοίταξα το μενού ενός, που είμαι και γνώστης της κουζίνας αυτής! Ένα μενού fusion cuisine είδα και τπτ άλλο! Οχι πχ Αυστραλέζικο! Αλλά πχ Ελληνο-Αυστραλεζικο. Και το fusion κλείνει προς Αμερικανια! Θυμάμαι ενα ταξιτζή που απο σωφερης άνοιξε ενα έθνικ στον Πλατανια Χανιων! Και ρώτησα κάποιον συγγενή του τι σχέσει έχει αυτός με αυτη την κουζίνα; Έχει κάνα απο'κεινη την χώρα στην κουζίνα; Αν ήταν πράμα καραβιαρης ή η η γυναίκα του να'ταν από κει θα την αγόραζα την απάντηση του! Αλλά η απάντηση ήταν αρνητική! Μου λέει αυτός τι'να άνοιγε; Σουβλατζίδικο, ψησταριά, πιτσαρία, κρεπερη η κινέζικο! Αφού αυτά υπάρχουν! Βέβαια οι τουρίστες πάνε, πάνω απο 5 χρόνια εκεί! Οτι τα αναφερόμενα εστιατόρια έχουν πάρει βραβεία είναι άλλη ιστορία, μπορεί το δέσιμο των γεύσεων να'ναι σωστό, αλλά για ένα γνώστη είναι άλλη ιστορία...
Βέβαια υπάρχουν και εθνικ με ιδιοκτήτες/μαγείρους απο κείνες τις χώρες! Εγώ δεν είμαι σε θέση να κάνω διαφήμιση! Οι Αθηναίοι ας το καταλάβουν καλλίτερα απο τους επαρχιώτες, έχουν την δυνατότητα να απολαύσουν ένα καλό έθνικ φαγητό που θα πλησιάζει την χώρα προέλευσης, και που τα φρου φρου τα σημαιάκια, η μουσική και τα πόστερ δεν κάνουν!
Καλή σας όρεξη!
 

bandit650

Member
Μηνύματα
623
Likes
2.849
ενας "επαρχιωτης" μπορει να εχει παει στο περου πχ. και να εχει δοκιμασει τη κουζινα του ενω ενας "αθηναιος" οχι.
γιαυτο ρωτησα πριν με ποια κριτιρια εγινε η επιλογη των εστιατοριων.
απο τη αλλη δε θελω να δωσω 100 ευρω το ατομο στο νικκει για να δοκιμασω μια κουζινα που δε ξερω ποσο απεχει απο αυτη που θελει να λεγετε....
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Royal Indian Chef - Αυθεντική Ινδική κουζίνα, ό,τι πλησιέστερο στο ντόπιο έχω δοκιμάσει στην Ελλάδα (με μια μικρή ένσταση στην ένταση του καψίματος: ήταν πιο απαλή, ίσως για να είναι πιο κοντά στα ελληνικά γούστα). Το επισκέπτομαι κάθε φορά που βρίσκομαι στην Αθήνα.

(απορώ που η καλύτερη κουζίνα του κόσμου απουσιάζει από το 'Top 5' των γεύσεων! Τόσα ινδικά εστιατόρια έχει στην Αθήνα, ούτε ένα δεν βρήκε η αρθρογράφος να δοκιμάσει; )
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Έχω πάει στη Βαλεντίνα και ήταν πολύ καλά (ωραίο φαγητό, φυσιολογικές τιμές, μόνο μείον ο χώρος) και ξέρω ότι στο Lalibela πάνε γνωστοί μου αιθιοπικής καταγωγής. Επίσης το Tamarind είναι του πανακρίβου, γι' αυτό δεν το έχω επισκεφθεί ακόμα. Γενικά το έθνικ στην Αθήνα είναι ανεξήγητα ακριβό.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.954
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Royal Indian Chef - Αυθεντική Ινδική κουζίνα, ό,τι πλησιέστερο στο ντόπιο έχω δοκιμάσει στην Ελλάδα (με μια μικρή ένσταση στην ένταση του καψίματος: ήταν πιο απαλή, ίσως για να είναι πιο κοντά στα ελληνικά γούστα). Το επισκέπτομαι κάθε φορά που βρίσκομαι στην Αθήνα.

(απορώ που η καλύτερη κουζίνα του κόσμου απουσιάζει από το 'Top 5' των γεύσεων! Τόσα ινδικά εστιατόρια έχει στην Αθήνα, ούτε ένα δεν βρήκε η αρθρογράφος να δοκιμάσει; )
Ούτε και Ιαπωνική έχει, πάντως, παρότι έχει γεμίσει ο τόπος σουσάδικα...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.020
Likes
40.998
Έχω πάει στη Βαλεντίνα και ήταν πολύ καλά (ωραίο φαγητό, φυσιολογικές τιμές, μόνο μείον ο χώρος) και ξέρω ότι στο Lalibela πάνε γνωστοί μου αιθιοπικής καταγωγής. Επίσης το Tamarind είναι του πανακρίβου, γι' αυτό δεν το έχω επισκεφθεί ακόμα. Γενικά το έθνικ στην Αθήνα είναι ανεξήγητα ακριβό.
Το Ταμαριντ ειναι πολυ καλο, αλλα δυσκολα το κανεις στεκι λογω τιμων. Αντιθετα τα ινδικα της Αθηνας ειναι συνηθως καλα και ειναι η μονη κουζινα που παω τακτικα γιατι μου ταιριαζουν οι γευσεις της.
Τα ρεστα μου και για το κορυφαιο "Μικρα Ασια' στα Πατησια με τουρκικες γευσεις, που το επισκεπτεσαι επαναληπτικα ανετα. Γενικα στα Πατησια τα εθνικ δεν ειναι ακριβα ουτε fusion οι γευσεις γιατι απλα δεν απευθυνονται μονο σε Αθηναιους.
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Έχω πάει στη Βαλεντίνα και ήταν πολύ καλά (ωραίο φαγητό, φυσιολογικές τιμές, μόνο μείον ο χώρος) και ξέρω ότι στο Lalibela πάνε γνωστοί μου αιθιοπικής καταγωγής. Επίσης το Tamarind είναι του πανακρίβου, γι' αυτό δεν το έχω επισκεφθεί ακόμα. Γενικά το έθνικ στην Αθήνα είναι ανεξήγητα ακριβό.
Θα συμφωνήσω για την Βαλεντίνα, αν και έχω πάνω από 10 χρόνια να πάω, αλλά θυμάμαι παλιά που ήταν στη γειτονιά μου πηγαίναμε συχνά. Ήταν πολύ καλό, απλό και με φυσιολογικές τιμές. Ελπίζω να παραμένει έτσι, ακόμα κι αν ο χώρος θυμίζει παλιό καφενείο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.358
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom