Tour in Berlin Μέρος 1ο

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
a1.bp.blogspot.com__tL7lzo0Mkac_SgahlBdgZqI_AAAAAAAAABI_bEdyXpjGkzY_s320_Picture_405.jpg
Χθες έκλεισα ένα μήνα εδώ στο Βερολίνο. Ένα μήνα, που είχε από όλα τα καλά. Αγωνιώδη χαρά για το άγνωστο, αγχος για το αν θα βρω σπιτι, πού θα ειναι αυτό, πώς θα είναι κλπ. Καταιγισμό πληροφοριών για το τι πρέπει να κάνω και με ποιό τρόπο, πήξιμο με τις ώρες για να βρω κάποια πράγματα στη δουλειά που τώρα μου φαίνονται γελοία....πόσες εμπειρίες μέσα σε ένα μόνο μήνα.

Χθες λοιπόν, μετά από έναν ολόκληρο μήνα, αξιώθηκα να το παίξω τουρίστας με το Free Walking Tour, και να γυρίσω μερικά από τα σημαντικότερα αξιοθέατα. Και ας τα πάρουμε από την αρχή:

Είχα εντοπίσει αυτά τα free tours στο ίντερνετ και προχθές στο μεσημεριανό, (τα μεσημέρια τρώμε όλοι μαζί στη "λέσχη") ανέφερα ότι ήθελα να το εκμεταλλευτώ. Ο Περουανός της παρέας ενδιαφέρθηκε και αυτός, διότι θα έρθουν οι γονείς του σε λίγο καιρό και θα πρέπει να τους κάνει ο ίδιος ένα tour. Αποφασίσαμε λοιπόν να πάμε μαζί, να είμαστε και παρέα. Δεν το μετάνιωσα καθόλου! Ξεποδαριαστήκαμε, αλλά πέρασα υπέροχα. Η ξεναγός, η Summer, από τον Καναδά, ήταν αυτό που λέμε "όλα τα λεφτά". Πολύ γέλιο, και δεν καταλάβαινες πώς περνούσε η ώρα. Ο τρόπος της ήταν, η σύγχρονη και ενδιαφερουσα ιστορία του Βερολίνου ήταν; Δεν ξέρω, θα σας γελάσω. Αλλά ρουφούσα σαν μικρό παιδί αυτά που μας έλεγε, και ας τα είχα ξανακούσει κάποια.

Αφού λοιπόν είχαμε μαζευτεί στο γνωστό σημειο, έξω από τα Starbucks στην πύλη του Βραδεμβούργου, αρχίσαμε την ξενάγηση. Μας είπε ότι το ξενοδοχείο στην πλατεια αυτή (Hotel Adlon), είναι το πιο ακριβό του Βερολίνου. Το κόστος της μίας βραδιάς είναι μερικές χιλιάδες ευρώ, και ενώ διαθέτει ό,τι μπορεί να βάλει ο νους του ανθρώπου (και πράγματα που δεν μπορεί να βάλει), ΔΕΝ συμπεριλαμβάνεται πρωινό. Αν επιθυμείς να έχεις πρωινό, θα διαθέσεις άλλα 600 ευρώ!!!! Στο ξενοδοχείο αυτό επίσης είχε κάνει το περίφημο συμβάν ο Michael Jackson με το μωρό του...

a4.bp.blogspot.com__tL7lzo0Mkac_Sgah2A1bwiI_AAAAAAAAABQ_HycKiJI4U5E_s320_Picture_411.jpg




Προχωράμε στην πλατεία, η οποία αρχικά ονομαζόταν "η πλατεία" και τελικά κατεληξε να ονομάζεται Pariser Platz. Καλά...τι δουλειά έχει παριζιάνικη πλατεία στο κέντρο του Βερολίνου;οέο; Και όμως! Την πύλη τη βλέπετε; Τι έχει πάνω της; Η κυρία λοιπόν εκεί πάνω, πρώην ονόματι Ειρήνη, νυν Βικτόρια παίζει το ρόλο της νίκης επί της Γαλλίας(βλ. ονομα πλατειας) και επίσης ενώ πριν κοιτούσε φάτσα κάρτα μπροστά, τώρα κοιτάει αριστερά, προς το κτήριο της Γαλλικής πρεσβείας. Το πιάσαμε το υπονοούμενο (μας ρωτάει η ξεναγός);
Α, και μπροστά από την πύλη, υπάρχει ένα από τα check points και μπορείς να βγάλεις αναμνηστικές φωτογραφίες. Δεν ξέρω αν φαίνεται καλά στη φωτογραφία.


Διασχίζουμε την πύλη, και βρισκόμενοι από πίσω της, μπορείς να δεις το Reichstag. Μπορεί να ήταν Γερμανική Βουλή, αλλά με επικεφαλής του κράτους τον Kaiser, τι ρόλο βαρούσε; Ό,τι νόμιζαν οι ίδιοι, μας λέει η ξεναγός.... Αργότερα, όταν "εκλεχτηκε" (γκουχου γκούχου) ο Χίτλερ, όλως περιέργως και τυχαίως, το κτήριο έπεσε σε ένα βράδυ. Αλλά το έχει αυτό το Βερολίνο. Να γίνονται όλα σε ένα βράδυ μέσα. Το ίδιο έγινε με την ύψωση του τείχους, το ίδιο και με την πτώση του. (Παρένθεση: το ίδιο και με εμένα. το πώς κατέληξα εδώ) Η ιστορία επαναλαμβάνεται. Το καλύτερο του κτηρίου είναι ο τρούλος: Σήμερα είναι φτιαγμένος από γυαλί και η ιδέα που κρύβεται πίσω από αυτό είναι πολύ ωραία: Ο κόσμος μπορεί να πηγαίνει πάνω, να περπατά και να επιβλέπει τους βουλευτές στο "έργο" τους. Και ταυτόχρονα, οι ίδιοι οι βουλευτές, να βλέπουν αυτόν τον κόσμο και να θυμούνται για ποιούς δουλεύουν.

a3.bp.blogspot.com__tL7lzo0Mkac_SgahBACuvKI_AAAAAAAAABA_3Lh2iYl7t0k_s320_Picture_429.jpg Συνεχίζουμε πιο πέρα, στο νέο Holocaust Memorial, που αποτελείται από αυτά τα ορθογώνια που βλέπετε, σε ίδιο μήκος και πλάτος αλλά διαφορετικό ύψος. Επίσης, ενώ ξεκινάς να τα έχεις χαμηλότερα από εσένα, στην πορεία το έδαφος έχει κλίση, και αυτά είναι ψηλότερα από εσένα. Βγαίνοντας, πάλι βρίσκονται σε χαμηλότερο ύψος από εσένα. Το μέρος αυτό, δεν είναι μόνο για τους Εβραίους της Ευρώπης, αλλά για ό,τι πιστεύει ο καθένας. Ό,τι εντύπωση σου αφήνει περπατώντας μέσα του, αυτό είναι που αντιπροσωπεύει. Αντιπροσωπεύει λοιπόν τον καθένα και ταυτόχρονα αποτελεί κομμάτι της ιστορίας του καθένα μας, και κυρίως των ανθρωπων και των βουλευτών που περνάν μπροστά από αυτό καθημερινά προς τη δουλειά τους. Η προσωπική μου εντύπωση: περπατώντας μέσα από αυτά, ένιωσα για άλλη μια φορά ότι όλοι είμαστε κομμάτι ενός μεγαλύτερου συνόλου, και υπάρχει μεγάλη αλληλεξάρτηση, άσχετα με το πώς είναι η εμφάνιση του καθενός, τα πιστεύω του, πότε έζησε ο καθένας κλπ. Ίσως βλακεία για κάποιους, αλλά εμένα αυτό μου έβγαλε. Στο τέλος της διαδρομής αυτής, υπάρχει και ένα μουσείο, με δωρεάν είσοδο. Υπάρχει ένα βιντεάκι στο οποίο αναφέρονται τα ονόματα των 6.000.000 ανθρώπων που χάθηκαν στο ολοκαύτωμα, και κάποια λίγα πράγματα για αυτούς. Για να ολοκληρωθεί το παίξιμο του βίντεο, δλδ να διαβαστούν όλα τα ονοματα, πρέπει να περάσουν 6χρόνια!!!!! Φανταστείτε! 6 χρόνια για να διαβαστούν τα ονοματα των ανθρώπων που χάθηκαν!!!!!
a4.bp.blogspot.com__tL7lzo0Mkac_SgagcOdjtCI_AAAAAAAAAA4_MdefvkRR7U0_s320_Picture_422.jpg

(συνεχίζεται...)
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.472
Likes
7.935
Αυτά είναι!!! Κι άλλη ανταποκρίτρια! Ευχαριστούμε πολύ tita!
Καλή προσαρμογή και ακόμα καλύτερη διαμονή σου εύχομαι!
Θα ζήσεις καιρό στο Βερολίνο?
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Hallo Tita!!! Wie geht es dir??

Wilkommen!!

Καλη αρχη με το μπλογκ!!!

Βερολινο δεν εχω παει και μου αρεσει πολυ το θεμα που ξεκινησες!!
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα! καλέ πότε προλάβατε; ακόμα τις αλλαγές έκανα!

Το πόσο θα μείνω...άγνωστο. Ζω την περιπέτεια. Ήρθα υποτίθεται για 3 μήνες, και με το που έρχομαι, την πρώτη μέρα, μου λένε: το συμβόλαιό σου λήγει 30/08/09. Δηλαδή καλοκαίρι no Greece, no beaches! (και να φανταστείτε οι γονείς μου ακόμα δεν το ξέρουν αυτό!) Από εκεί και πέρα βλέπουμε. Ούτε εγώ ξέρω!
Μακάρι να μη χρειαστεί να γυρίσω ποτέ πίσω, παρά μόνο για διακοπές. Θα δούμε...ταξίδι στο άγνωστο, με βάρκα την ελπιδα.

Όμως επειδή έχει πεσει πολύ δουλειά, δεν θα μπορώ να το ανανεώνω πολύ συχνά, παρά μόνο 1 φορά την εβδομάδα. :-(
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
μπράβο tita! κι εγώ θα χαρώ πολύ να σε διαβάζω, ώστε να μάθω περισσότερα για την πόλη.. (δυστυχώς, βρέθηκα εκεί μόνο για 3 μέρες το χειμώνα)...

πολύ καλή η αρχή σου! να περνάς καλά!
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
πολυ ενδιαφερον ανταποκριση!!!:clap:
ευχαριστουμε tita!ευχομαι να περασεις τελεια και να το απολαυσεις οσο περισσοτερο μπορεις!και για την επιστροφη εξαντλεισαι ολα τα περιθωρια!:D
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Καλημέρα και από μένα, πάντα με ενδιαφέρον θα διαβάζω τις ανταποκρίσεις από το αγαπημένο μου Βερολίνο! Καλή αρχή και κουράγιο, η πόλη έχει ΠΟΛΥ περπάτημα!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Μας είπε ότι το ξενοδοχείο στην πλατεια αυτή (Hotel Adler), είναι το πιο ακριβό του Βερολίνου. Το κόστος της μίας βραδιάς είναι μερικές χιλιάδες ευρώ, και ενώ διαθέτει ό,τι μπορεί να βάλει ο νους του ανθρώπου (και πράγματα που δεν μπορεί να βάλει), ΔΕΝ συμπεριλαμβάνεται πρωινό. Αν επιθυμείς να έχεις πρωινό, θα διαθέσεις άλλα 600 ευρώ!!!!


Αργότερα, όταν "εκλεχτηκε" (γκουχου γκούχου) ο Χίτλερ, όλως περιέργως και τυχαίως, το κτήριο έπεσε σε ένα βράδυ.
Ενδιαφέρουσα η ανταπόκρισή σου tita από το Βερολίνο αλλά.... κόψε κάτι κόψε κάτι κόψε, σαν πολλά παιδί μου μας τα λες απόψε... οι τιμές που αναφέρεις για το ξενοδοχείο βρίσκονται στην φαντασία της ξεναγού σου...

Επίσης αν ξαναδείς την ξεναγό σου να της πεις ότι ευτυχώς ή δυστυχώς για εκείνην, ο Χίτλερ δεν "εκλέχτηκε" αλλά εκλέχτηκε κανονικότατα από τους συμπατριώτες της... πιές κι εσύ λοιπόν λίγο νεράκι για να σου φύγει ο βήχας... η ιστορία η ρημάδα δεν αλλάζει...
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Σωστος! Με άνετη πλειοψηφία και με ερείσματα στο λαό! Ωστόσο μη νομίζεις, τα θυμούνται οι Γερμανοί πολύ καλά... (δεν ξερω για την εν λογω)
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Η ξεναγος τυχαινει να ειναι καναδεζα! Αλλα απο την αλλη ξεναγος ειναι ,πρεπει να ξερει την ιστορια της Γερμανιας!!
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Μπραβο tita ωραια περιγραφη!!Καλη συνεχεια να εχεις!!
 

madman

Banned
Μηνύματα
110
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ανδρος{ΠΣΚ}
Ταξίδι-Όνειρο
Σιβηρία,Ανταρτική,Σαχάρα.
Οντως όπως λέει ο Traveller ο Χίτλερ εκλέκτηκε απο τη πλειοψηφία του λαού της Γερμανίας.Αργότερα βέβαια επιβλήθηκε ενα είδος στρατιωτικής δικτατορία, όπου ο Αδόλφος με τη θέληση της συντριπτικής πλειοψηφίας των Γερμανών οοδήγησε τη χώρα του στο Β Παγκόσμιο πόλεμο.

Ελπίζω η τιτα, βεβαίως αν έχει χρόνο,να μας διηγηθεί καταστάσεις και πράγματα εκτός του τουριστικού Βερολίνου.Δεν ελπίζω σε πολλά πράγματα αλλά....υπάρχει έλπις.

Καλή διαμονή και καλές εμπειρίες.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.715
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom