Travel War: Ιταλία vs Ισπανία

Travel War: Ιταλία vs Ισπανία


  • Total voters
    155

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλά ε, έχω πάθει την πλάκα μου μ αυτά που βάζεις Γιώργο. Ούτε καν ήξερα την ύπαρξη των περισσοτέρων! Δε βλέπω όμως από τους Ιταλολάγνους ανάλογη ανταπόκριση. Κι είμαι πραγματικά περίεργη να δω αν υπάρχουν φωτογραφικά αντεπιχειρήματα.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
To εξαιρετικό βιντεάκι που έβαλε ο panpan είναι αυτό (για να μην παιδεύεστε) :

Mιλώντας για βιντεάκια, ιδού ο πρώτος σοβαρός καταρράκτης που είδα στη ζωή μου. Επειδή μιλάμε για Iσπανία, μόνοι σας θα είστε αν πάτε. Παρεμπιπτόντως, τεράστιο πλεονέκτημα της Ισπανίας απέναντι στην Ιταλία είναι ότι οι συγκοινωνίες της είναι πολύ μα πολύ πιο βολικές, από τα τραίνα μέχρι τα λεωφορεία. Στη μία δεν μπορείς να γυρίσεις ούτε την Τοσκάνη καλά-καλά αν δεν έχεις δικό σου αμάξι, στην άλλη φτάνεις και στο τελευταίο χωριό. Λοιόν καταρράκτης Νερβιόν, στην Άλαβα βεβαίως βεβαίως, δηλαδή χοντρικά μια ώρα από Βιτόρια και λιγότερο από μιάμιση από το Μπιλμπάο.

Συνεχάω από την ονείρωξη του γεωλόγου και του τρέκερ, που είναι η Ισπανία (και με πολύ καλύτερο καιρό για τρεκ από την Ιταλία, να τα λέμε αυτά) :

Las Medulas, Leon
View attachment 304741

Oι πισίνες της Ordesa, στην Ουέσκα, επαρχία που ούτε οι Ισπανοί πολυξέρουν.
View attachment 304742

Aκτές χώρας των Βάσκων, στο νησάκι Gaxtelugatze στο βισκαϊκό κόλπο, το μοναστήρι του Σαν Χουάν και η μοναδική διαδρομή για να φτάσεις μέχρι εκεί::
View attachment 304762

Στο ίδιο μέρος είναι, την ώρα που φεύγει η παλίρροια είναι μαγικά, το καλοκαίρι έχει ελεύθερο κάμπινγκ με ωραίους τύπους.
View attachment 304743

Άλλος ωραίος σχηματισμός, ο Μαίανδρος του Melero, στην Εξτρεμαδούρα.
View attachment 304744

Monasterio de Piedra, στην τόσο ξερή αλλά και άγρια όμορφη Αραγονία, με σπήλαια, καταρράκτες και πολύ ωραία τοπία για mountain biking:
View attachment 304745

Οι gargantas στην Εξτρεμαδούρα είναι περίεργος σχηματισμός με τσουλήθρες που πας και κάνεις μπάνιο τσουλώντας για ατέλειωτα λεπτά, που φαίνονται λιγότερα αν είσαι με γυμνιστές
View attachment 304749

Η κόκκινη λίμνη στην Torrevieja της Βαλένθια είναι πιο γνωστό αξιοθέατο βεβαίως:
View attachment 304750

Αλλά η καρδιά μου εξακολουθεί να είναι στα τρεκ, εδώ πολύ ωραία φυσικά μονοπάτια στη Lleida
View attachment 304746

Λιγότερο γνωστή ίσως είναι η Ruta de las Caras, στην Castilla la Mancha, όπου πέραν της φύσης, οι τρέκερ περνάνε και από καμιά εικοσαριά γλυπτά προσώπων:
View attachment 304765
View attachment 304766
View attachment 304767

Πολύ ωραίο τρεκ και στη Μάλαγα, στην Αntequera, πάλι μόνοι σας θα είστε:
View attachment 304770

Ε, στη Μαγιόρκα θα έχει λίγο κόσμο στα σπήλαια:
View attachment 304771

To σπήλαιο της Nerja στην Ανδαλουσία, πήγαμε πέρυσι, επιτρέπεται ανά 10 άτομα μόνο και το απολαμβάνεις σε πολέ μικρές ομάδες:
View attachment 304772

Για το Cabo de Gata επιφυλάσσομαι, όπως και για τις Κανάριες που δεν τις αγγίξαμε καν έχω και μια ιστορία να τελειώσω.

Καλά στις πόλεις ανάμεσα σε αυτές τις δυο χώρες θα γίνει χαμός, έχει εξαιρετικές πόλεις και χωριά και η Ιταλία, τα σωστά να τα λέμε, 10 της βάζω σε αυτόν τον τομέα, απλά η Ισπανία παίρνει 12, ως κορυφαία στον κόσμο.
Kαι επιμένει το κομενάκι να πάμε το καλοκαίρι Εξτρεμαδούρα κι εγώ έχω σκυλιάσει ότι θέλω παραλία σώνει και ντε. Θα το ξανασκεφτώ λοιπόν, τώρα που ναυάγησε η Σικελία και είδα τη φωτογραφία με τους καταρράκτες-τσουλήθες.

Να πούμε επίσης για όσους ασχολούνται, ότι η Ισπανία γενικά (και ειδικά η επαρχία της Βαλένθια, που κατα τ'άλλα τη λες και λίγο αδιάφορη συγκριτικά) είναι αναρριχητικός παράδεισος, άπειρες φυσικές πίστες. Αναρριχητές απ'όλο τον κόσμο πάνε Ισπανία για να εξασκήσουν το άθλημα. Ο δε κορυφαίος του είδους, αμερικανός Chris Sharma, έχει και πίστα στη Μαδρίτη.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.622
Likes
50.276
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Kαι επιμένει το κομενάκι να πάμε το καλοκαίρι Εξτρεμαδούρα κι εγώ έχω σκυλιάσει ότι θέλω παραλία σώνει και ντε. Θα το ξανασκεφτώ λοιπόν, τώρα που ναυάγησε η Σικελία και είδα τη φωτογραφία με τους καταρράκτες-τσουλήθες.

Να πούμε επίσης για όσους ασχολούνται, ότι η Ισπανία γενικά (και ειδικά η επαρχία της Βαλένθια, που κατα τ'άλλα τη λες και λίγο αδιάφορη συγκριτικά) είναι αναρριχητικός παράδεισος, άπειρες φυσικές πίστες. Αναρριχητές απ'όλο τον κόσμο πάνε Ισπανία για να εξασκήσουν το άθλημα. Ο δε κορυφαίος του είδους, αμερικανός Chris Sharma, έχει και πίστα στη Μαδρίτη.
Η Εξτρεμαδούρα είναι πάρα πολύ ζεστή το καλοκαίρι. Αντίθετα, η ιδανική εποχή είναι το Πάσχα, έχουν εκπληκτικά παραδοσιακούς εορτασμούς,όταν... ήμουν νέος είχαμε κάνει ένα απίθανο πασχαλιάτικο ταξίδι, με αποκορύφωμα τους empalaos στο Valverde de la Vera, όπου δένονται διάφοροι κάτοικοι με τεράστιους σταυρούς και τους περιφέρουν στο χωριό μέσα στα σκοτάδια. Το ενδιαφέρον είναι πως τα σπίτια τους είναι ανοιχτά και μπορείς να παρακολουθήσεις την όλη διαδικασία από την αρχή, από το πώς τους δένουν όλο τον κορμό με χοντρά σκοινιά, μέχρι την πορεία στα στενά του χωριού. Αν και το κλου ήταν τα χωριά της περιοχής (το έθιμο λαμβάνει χώρα σε διάφορα χωριά), που είναι πραγματικά απίθανα, άσε που ανθίζουν οι κερασιές και το θέαμα είναι φανταστικό, εμείς μάλιστα δεν είδαμε ούτε ένα τουρίστα.

empalaos 1.jpg
empalaos 2.jpg
empalaos 3.jpg


extremaduracerezos.jpg

jerte bla.jpg
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.622
Likes
50.276
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
https://www.google.com/amp/s/www.trekpyrenees.com/montseny-natural-park/amp/Είναι το μέρος που μένω τον τελευταίο καιρό.Κάντε δώρο στον εαυτό σας και ανοίξτε το σάιτ και δες τε το με λεπτομέρεια.
Μπράβο ρε panpan φοβερή επιλογή, ωραία φύση κι άσε που είδα κάτι Νεολιθικά, Ιβηρικά κλπ... Πότε θα μας καλέσεις;;
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Απόψε έκανα ένα εικονικό περπάτημα στην Ρώμη παρέα με έναν Τοσκανέζικο ερυθρό οίνο και γέμισα με όμορφες εικόνες ανθρώπων και κτιρίων.


Μετά είδα και αυτό και ολοκλήρωσα (την νύχτα).


Αύριο Φλωρεντία.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.466
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Τελικά @Yorgos εκείνα τα μέρη που θα μας κάνουν να γελάσουμε με Δολομιτες δεν θα τα βάλεις; Γιατί προς το παρόν με αυτά που έβαλες ούτε λίγο παραπάνω αέρας απ'τα ρουθουνια δεν βγήκε!

 

Krekouzas

Member
Μηνύματα
218
Likes
4.800
Επόμενο Ταξίδι
Darjeeling.
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΡαπαΝουι,BurningMan Fest.
Aκτές χώρας των Βάσκων, στο νησάκι Gaxtelugatze στο βισκαϊκό κόλπο, το μοναστήρι του Σαν Χουάν και η μοναδική διαδρομή για να φτάσεις μέχρι εκεί::
εκεί έγιναν γυρίσματα για το Game of Thrones και έχει γίνει σαν την Κροατία με ορδές τουριστών λόγο της σειράς.
Καλά ε, έχω πάθει την πλάκα μου μ αυτά που βάζεις Γιώργο. Ούτε καν ήξερα την ύπαρξη των περισσοτέρων! Δε βλέπω όμως από τους Ιταλολάγνους ανάλογη ανταπόκριση. Κι είμαι πραγματικά περίεργη να δω αν υπάρχουν φωτογραφικά αντεπιχειρήματα.
Και εγώ. που είναι τα αντίστοιχα της Ιταλίας οεοοο...

Στην σύγκριση Ρώμης - Μαδρίτης νομίζω οτι είναι απλά γελοίο!!! Πέραν του ότι είναι πρωτεύουσες κρατών, καμία άλλη ομοιότητα! Την Μαδρίτη τη γυρνάς και τη χορταίνεις σε μια εβδομάδα!!! Τη Ρώμη ούτε σε έξι μήνες. Χωρίς καν να σκεφτούμε σε βάθος χρόνου την ιστορία τους!

Έχω πάει πάρα πολλές φορές και στις δύο χώρες! Και οι δύο χώρες από τις αγαπημένες μου! Όταν ήμουν παιδάκι ακόμη μισούσα τους Ισπανούς. Ο λόγος ήταν οτι το πρώτο βιβλίο που διάβασα ήταν η κατάκτηση του Περού απο τους κονκισταδορ, ήμουν και 14 ή 15! Μα έχω μεγαλώσει πια. Και η Ισπανία νομίζω κερδίζει κατα κράτος!!! Οι κατακτησεις που είχαν της διεύρηναν τον πολιτισμό της και ακόμη η κατοχή της Ανδαλουσίας, και όχι μόνο, απο τους Άραβες έδωσαν πολλά στοιχεία στη σημερινή εικόνα της Ισπανιας.Η ποικιλία της Ισπανίας εμένα μου άρεσε ποιο πολύ! Ακόμη και τους ανθρώπους βρίσκω ποιο ευγενικούς. Οι Ιταλοί είναι αρκετά αλλάζων για εμένα και ακριβώς επειδή είναι Fashion Victims σε κοιτάζουν απο την κορυφή μεχρι τα νύχια για το τι ακριβώς φοράς. Προφανώς οι Ιταλίδες σαν γυναίκες ανώτερες μα εάν θα ήθελα να ζήσω κάπου θα ήταν στην Ισπανία. Για την Ιταλία δεν θα έμπαινα καν στη σκέψη να το σκεφτώ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.622
Likes
50.276
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τελικά @Yorgos εκείνα τα μέρη που θα μας κάνουν να γελάσουμε με Δολομιτες δεν θα τα βάλεις; Γιατί προς το παρόν με αυτά που έβαλες ούτε λίγο παραπάνω αέρας απ'τα ρουθουνια δεν βγήκε!

Πολύ δυνατό το βίντεο, respect. Θα απαντήσω πάντως με φώτο, για κάθε ένα από τα τοπία έχει πανομοιότυπα η Ισπανία. Χωρίς να σε γδέρνουν και -κυριως- χωρίς κόσμο. Στους Δολομιτες πήγα πριν 16-17 χρόνια. Πέρα από τη βροχή, που είναι και μέρος της περιπέτειας δε λέω, αν και δεν είχαμε ούτε μια μέρα χωρίς βροχή δε 6 μέρες, αυτό που θυμάμαι περισσότερο ήταν τα πλήθη: στη λίμνη ουρά, στο viewpoint στα 3 κέρατα όρθιοι κάτω από τη βροχή να περιμένουμε κάτι γκρουπ να ποζάρουν, αναμονές για άθλιο φαγητό και...ιταλικό ξινισμενο σερβις, ήμασταν και φοιτητουδια και μας κοιτούσαν τους backpackers σα σκουπίδια. Ούτε θέλω να φανταστώ τι πλήθη θα έχει τώρα. Ομολογώ πάντως πως ρα τοπία δεν τα θυμόμουν τόσο ωραία, παίζει ρόλο κι ο καιρός.

Ordesa, Covadonga και Πυρηναία και γρήγορα! Με καλύβες βοσκών που σου δίνουν τυρί για το δρόμο δωρεάν με χαμογελο, προβατάκια και ελεύθερα άλογα, άλλη ησυχία, άλλοι ρυθμοί, άλλη αγνότητα. Στη δε Αραγονια που είναι πιο ανεξερεύνητη ως μονοπάτια, ακόμη σε ρωτάνε τίνος είσαι...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.622
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom