Travel war : Βελιγράδι ή Ζαγκρεμπ

Travel war: Βελιγράδι ή Ζάγκρεμπ

  • Βελιγράδι

    Votes: 19 67,9%
  • Ζάγκρεμπ

    Votes: 9 32,1%

  • Total voters
    28

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.420
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Βελιγράδι ή Ζαγκρεμπ; Ιδού η απορία. Το πρώτο το επισκέφτηκα τρεις φορές, το δεύτερο μια, και τα δυο μαζί τα είδα πολύ πρόσφατα και τα έχω φρέσκα. Σίγουρα ως Έλληνες είμαστε πιο κοντά στα orthodox brothers, το έχουμε αποδείξει και πολιτικά άλλωστε. Πέρα από αυτό όμως ποια πόλη κερδίζει ταξιδιωτικά;
Το Βελιγράδι με έχει απογοητεύσει πλήρως στο φαγητό, το Ζαγκρεμπ με εξέπληξε.
Το Βελιγράδι έχει όμως καλύτερο street food, το Ζαγκρεμπ υστερεί σε αυτό, επιπλέον δεν είχε κανένα γραφικό καφέ ούτε κάπως παραδοσιακο, το Βελιγράδι όμως σε κάθε του γωνιά έχει κι ένα ατμοσφαιρικό μαγαζί.
Το Ζαγκρεμπ έχει υπέροχους ναούς, καθολικούς και περίτεχνους, το Βελιγράδι με τους ορθόδοξους ναούς μας είναι οικείο στο μάτι αλλά και αντικειμενικά κάπως πιο αδιάφορο.
Και οι δυο πόλεις έχουν τεράστια πάρκα και λεωφόρους, το Ζαγκρεμπ όμως είναι απείρως πιο πράσινο με περισσότερους πεζόδρομους. Το Βελιγράδι μου κάνει όμως πιο μποέμ, το Ζαγκρεμπ πιο γραφικό κι ευρωπαϊκό. Ο καλός μου ψήφισε Βελιγράδι, εγώ είμαι ακόμα διχασμένη. Περιμένω τα επιχειρήματά σας!
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Ωωωω, ζόρικο για εμένα. Βασικά συμφωνώ με όσα ανέφερες, άρα δεν μπορώ να επιλέξω, χοχο!
Βελιγράδι βέβαια έχω πάει 6-7 φορές, Ζάγκρεμπ μόνο μία, αλλά τι μία. Για Χριστούγεννα, ένα από τα καλύτερα 4ήμερά μας. :)
Το Βελιγράδι δεν παίζεται σε νυχτερινή ζωή, η αλητεία των Σέρβων μας είναι γνώριμη, αν και ενοχλητική κάποιες φορές.
Λοιπόν, με αντικειμενικό κριτήριο το φάιναλ 4 που γίνεται εκεί φέτος, πάμε να σηκώσουμε την κούπα, με 18000 κόσμο. :p
Βελιγράδι, έφυγε!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.420
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Από τα αποδυτήρια ήττα το Ζαγκρεμπ.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Δεν φαίνεται τι ψήφισε ο καθένας πάντως.Μόνο τ'αποτελέσματα.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
517
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Έτυχε να διαμένω 50μ. Από το ναό του Drajen το σπίτι του μπάσκετ 🏀🏀🏀 στη πόλη του μπασκετ το πανέμορφο Ζάγκρεμπ. Το γήπεδο της πόλης και της εθνικής ομάδας.Πραγματικά δέος....
Ο μεγαλύτερος μπασκετικά αθλητής της Ευρώπης.
Νομίζω ότι υπάρχει μια παροιμία που λένε οι Βαλκάνιοι για τους Κροάτες και Σέρβους ....και δε ξέρω αν είναι αλήθεια.....
Πελώριοι και Πονηροί οι πρώτοι Πελώριοι και χαζοί οι δεύτεροι.... Υπάρχει μας είχαν πει και το Πελώριοι και τεμπέληδες που κυκλοφορει για τους Μαυροβουνίους.....είναι από τα ανακδοτα που κυκλοφορούν για τους πρώην ομοεθνείς Γιουγκοσλαβίας.

Αυτά....εγώ πέρασα πολύ καλά στο Ζάγκρεμπ και θεωρώ την πόλη πιο όμορφη οικιστικα αν και ψηφίζω Σέρβους για την φιλοξενία και φιλότιμο τους......αλλά δεν ξέρω αν είναι αυτή η ερώτηση....
Ψηφίζω Ζάγκρεμπ
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.751
Αν συγκρίνω ξερά μόνο τις πόλεις θα έκλεινα προς Ζάγκρεμπ.
Αλλά προτιμώ τους Σέρβους περισσότερο.
Εμένα αντιθέτως μου άρεσε περισσότερο η Σέρβικη κουζίνα από την Κροάτικη.
Σουτζουκάκια και μπιφτέκια νοστιμότατα. Πιο κοντά στην Ελληνική κουζίνα.
Οι μπύρες οι Σέρβικες αδιάφορες,αλλά ωραία ρακί. Δεν ψήφισα ακόμα, αλλά μάλλον Βελιγράδι.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ω, τι ωραίο travel war, υποκλίνομαι στην ιδέα!
Είχα ανοίξει αντίστοιχη συζήτηση στη πρόσφατη ιστορία μου για το Ζάγκρεμπ, οπότε νομίζω ήρθε τη κατάλληλη στιγμή.
Δύο πόλεις ίδιες αλλά και ξεχωριστές παράλληλα, τις οποίες όμως είδα σε τελείως διαφορετικές εποχές (καλοκαίρι το Βελιγράδι, χειμώνα το Ζάγκρεμπ) κάτι που παίζει το ρόλο του σίγουρα. Επίσης το Βελιγράδι ήταν το πρώτο μου ταξίδι εκτός συνόρων, έχοντας γι' αυτό το λόγο ξεχωριστή θέση, θα προσπαθήσω ωστόσο να είμαι αντικειμενικός.

Ομορφιά: Νομίζω το Ζάγκρεμπ είναι ένα κλικ προς την Ευρώπη, ενώ το Βελιγράδι ένα κλικ προς τα Βαλκάνια, τουλάχιστον στη δική μου οπτική. Πάρκα και πλατείες και στα δύο, φαρδείς δρόμοι, άνετα κέντρα, ωστόσο το Ζάγκρεμπ μου φάνηκε αρκετά πιο προσεγμένο, οπότε στηρίζω αυτό.

Ενδιαφέροντα: Αρκετά και στις δύο πόλεις, αρκετά ιδιαίτερα μουσεία στο Ζάγκρεμπ ωραία η παλιά πόλη, περισσότερα πράγματα όμως στο Βελιγράδι που χρειάζεται αντικειμενικά παραπάνω μέρες. Φρούρειο, μουσείο Τέσλα, νησί στο ποτάμι κτλ. Ψήφο στο Βελιγράδι.

Κουζίνα: Δε μπορώ να πω ότι εμβάθυνα πολύ, σύμφωνώ πάντως με @panpan , σίγουρα πιο κοντά στα δικά μας δεδομένα η Σέρβικη, διαφορετική της Κροατίας. Ανελέητη κρεατοφαγία εκατέρωθεν. Ζάγκρεμπ γενικώς, Βελιγράδι σε πρόχειρο φαγητό & street food (έχει απόλυτο δίκιο η @fenia42) παρόλο που κάθε φορά ξεχνάω την ονομασία αυτού του εξαιρετικού μπεργκερ.

Διασκέδαση: Εδώ μπορώ να πω ότι εμβάθυνα αρκετά, θεωρώντας ότι δε χρειάζεται και πολύ μεγάλη ανάπτυξη. Η πόλη που δε κοιμάται ποτέ, Βελιγράδι και ξερό ψωμί, με το γεγονός βέβαια ότι το καλοκαίρι ανέβαζε πολύ την όλη εμπειρία.

Οινοπνευματώδη: Ναι, ξεχωριστή κατηγορία εννοείται. Σε απλές μπύρες συμφωνώ με @panpan κερδίζει η Κροατία, ωστόσο σε επιμέρους η Σερβία, μιας και δε βρήκα κάτι στο Ζάγκρεμπ ωστόσο θα του δώσω κι άλλη ευκαιρία. Rakija στο Βελιγράδι βεβαίως, εκεί που μάθαμε και πως να ξεχωρίζουμε τη καλή από τη φόλα, το τσίπουρο μια φορά δε το φτάνει. Για κρασί εννοείται Κροατία. Μοιρασμένα πράγματα.

Άνθρωποι: Το σημαντικότερο κεφάλαιο, πάντα κρίνοντας σαν τουρίστας. Δε θέλω να αδικήσω τους Κροάτες, μια χαρά αντιμετώπιση είχαν και μια χαρά μου φάνηκαν. Με τους Σέρβους έχουμε ένα παραπάνω δέσιμο όμως και να το κάνεις, είναι Brate (και όχι Brothers ;)) παρόλα όσα έγιναν μεταξύ μας το '99, αλλά ας μη το ανοίξουμε αυτό, δε χρειάζεται. Μας συμπαθούν πολύ ακόμα.
Βελιγράδι λοιπόν.

Αύρα: Ότι και να λέμε αυτό είναι που υπερισχύει καμιά φορά, καθώς είναι τι σου αφήνει η κάθε πόλη, μέγεθος απόλυτα συγκρίσιμο μεταξύ παρομοίων πόλεων. Βελιγράδι και εδώ.

Αν συγκρίνω ξερά μόνο τις πόλεις θα έκλεινα προς Ζάγκρεμπ.
Πολύ σωστά, γι' αυτό βάζουμε και τα υπόλοιπα στην εξίσωση όμως.
Γυναικάρες οι κροατισσες πάντως.
Σίγουρα, Σέρβες δεν είναι όμως.
Ο μεγαλύτερος μπασκετικά αθλητής της Ευρώπης.
Επίτρεψε μου να διαφωνήσω, γιατί αυτός είναι δικός μας, το είχε πει άλωστε και ο ίδιος ο Ντράζεν.;)

Τείνω προς ψήφο στο Βελιγράδι...
 
Last edited:

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Γυναικάρες οι κροατισσες πάντως.
Μπα. Ωραίες απλά. Οι Σέρβες ειναι θεές. Ο οιως και οι Σέρβοι.
Κ μεις στη βόρεια Ελλάδα τους βλέπουμε και εδώ τακτικά
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.368
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom