Travel War: Γερμανία vs Ηνωμένο Βασίλειο

Travel War: Γερμανία vs Ηνωμένο Βασίλειο


  • Total voters
    95
Μηνύματα
239
Likes
2.651
Μιας και ζεσταθήκαμε από τις μεσογειακές διαμάχες, ας ρίξουμε λίγο την θερμοκρασία με μια βόρεια διαμάχη, που έχω ειλικρινή περιέργεια να δω πώς θα εξελιχθεί. Κι οι δυο χώρες έχουν εύκολη πρόσβαση από Ελλάδα, με αρκετές low cost πτήσεις, αρκετοί έχετε περιπλανηθεί και έξω από τις πρωτεύουσές τους, οπότε έχετε μια σφαιρικότερη εικόνα.

Δυο από τις μεγαλύτερες μητροπόλεις της Ευρώπης, Λονδίνο vs Βερολίνο, όπου έχουν γραφτεί μεγάλα κομμάτια της ευρωπαϊκής σύγχρονης ιστορίας.

Δυο περιοχές-κρατίδια στολίδια με ωραία φύση και κάστρα, Σκωτία vs Βαυαρία. Εδιμβούργο vs Μόναχο. Αλλά υπάρχει κι η Ουαλία και η Βόρεια Ιρλανδία. Κι η Σαξωνία κι η Φρανκονία.
York, Bath, Bristol, Οξφόρδη vs Νυρεμβέργη, Χαϊδελβέργη, Δρέσδη, Αμβούργο. Μάντσεστερ ή Φρακφούρτη;
Λουκάνικα ή φις εν τσιπς; Μπύρα ή μπύρα;

Μεσαιωνικά χωριά και σύγχρονες μεγαλουπόλεις. Από τη μια απόκρημνες ακτές, από την άλλη Άλπεις και δάση.


Ποια άραγε θα κερδίσει αυτή τη μάχη;
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Εκτός από τη Γλασκώβη και το Εδιμβούργο (άντε και μια μονοήμερη στο Oban) δεν έχουμε πάει κάπου άλλου το UK.
Στη Γερμανία πάλι, έχουμε πάει κάμποσες φορές, με διάφορους τρόπους διαμονής, σε αρκετά μέρη και σε διαφορετικές εποχές. Μπορώ να πω ότι ήταν από τις χώρες που ανέβηκαν πολύ, πάρα πολύ στα μάτια μας αφότου τη ζήσαμε καλύτερα, ειδικά πέρυσι οδικώς. Ειδικά δε, συγκρίνοντας αυτή και τους κατοίκους της με τις υπόλοιπες χώρες στη διαδρομή.
Αίσθησή μου είναι ότι το Ηνωμένο Βασίλειο κερδίζει εύκολα, μιας και Λονδίνο δεν υπάρχει στη Γερμανία, και κακά τα ψέματα το city tour είναι πιο εύκολο για πρώτη φορά κάπου.
Αλλά, έχοντας δει την περιοχή της Frankonian Switzerland, Saxonian Switzerland, τις Konigsee και Obersee, έχοντας πιει ολόφρεσκο γάλα σ' ένα χωριό στο Μέλανα Δρυμό, έχοντας οδηγήσει τη Bundesstrasse 500, έχοντας κάνει Χριστούγεννα στο όμορφο Forchheim παρέα με ελάφια στον κήπο του σπιτιού που μέναμε, θα ρίξω ψήφο στη Γερμανία.
Και για να μην ξεχάσω, το Lubeck, το Schwerin, και το Wismar, για δείτε, για δείτε :)
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Ευκολακι! God save the queen και τα μυαλα στο blender! Λονδινο vs Βερολινο, Boris vs Merkel, chavs vs γερμανοσανδαλοι συνταξιουχοι, πρεμιερ λιγκ vs μπουντεσλιγκα, gentlemen vs τυπολατρες! Σημειωσατε 1 σε ολα, σφυριξ' το και εληξε!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Ηνωμενο Βασιλειο, δεν χωραει αμφιβολια, θα ξαναδω το θεμα οταν θα εχει κερδισει.

Δεν περίμενα τέτοια υπεροψια απ'τους φίλους της πρωινης φασολαδας.

Εύκολη ψήφο σε Γερμανία και θα επανέλθω.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Ακομα σε πονα το Μπαγερν-Μαντσεστερ γι' αυτο θες να το σφυριξει εεεε? :)
Κορονοϊός αδερφέ, δεν παίζουμε με την υγεία. Μην αρχίσουμε τα "δεν τελείωσε μαθηματικά", safety first

Ακομα σε πονα το Μπαγερν-Μαντσεστερ γι' αυτο θες να το σφυριξει εεεε? :)
Βασικά αγαπημένη ομάδα μου είναι η Liverpool, αλλά τότε μου άρεσε πολύ η ανατροπή. ;)
Σοβαρά τώρα, αυτό που έγραψα ότι άλλαξα εντελώς γνώμη για τη Γερμανία και τον κόσμο της, ειδικά με το τελευταίο οδικό μας ταξίδι εκεί, είναι και ο λόγος της ψήφου. Αν με ρωτούσες πέρυσι τέτοιο καιρό, μάλλον προς ΗΒ θα έκλινα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.085
Ε οκ. Όμορφα τοπία και ωραίες πόλεις έχουν και τα 2. Αλλά το Ηνωμένο Βασίλειο υπερέχει ξεκάθαρα. Άσε που Λονδινάρα αλλού δεν βρίσκεις. Αλλά και οι μικρές πόλεις έχουν την ομορφιά τους. Τι να πεις για την γραφικότητα του Bath, για τον καθεδρικό του Canterbury και τα γραφικά σοκάκια της πόλης, για τα χωριουδάκια στα Cotswolds που είναι κρυμμένα διαμαντάκια με γαλήνια ατμόσφαιρα....

Αλλά μια και λες Ηνωμένο Βασίλειο-άρα είναι και Βόρεια Ιρλανδία μέσα- πρέπει να σταθούμε και στα εντυπωσιακά τοπία εκεί π.χ. Giant's Causeway αλλά και στο Μπέλφαστ με την πολυτάραχη ιστορία που είναι εμπειρία και μόνο η επίσκεψη...

Last but not least οι άνθρωποι...Δυστυχώς στην Γερμανία συνάντησα πιο αγενείς και απότομους από ότι στο Ηνωμένο Βασίλειο, όπου έχω και φίλους...Οπότε για μένα εύκολο. Το δίνω στο Ηνωμένο Βασίλειο και χαίρομαι που μπήκε ένα war που μπορώ εύκολα να αποφασίσω...

Όχι σαν το άλλο που βάλατε Ιταλία με Ισπανία και βασανίζομαι ακόμα να διαλέξω μία από τις δύο...
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Σε αυτά τα war μάλλον είμαι η μόνη που θεωρώ οτι συγκρίνονται πάντα ανόμοια μέρη, πόλεις, χώρες κτλ.....
Εεε, αν ήταν όμοια, ποιος ο χαβαλές; Έτσι κι αλλιώς, πιστεύω ότι ελάχιστοι έχουν επισκεφτεί εκτενώς την κάθε χώρα για να υπάρξει "θεωρητικά" πλήρης λίστα επιχειρημάτων κτλ. Εδώ εγώ είχα ψηφίσει στο "Ρώμη - Παρίσι" νομίζω, χωρίς να έχω πάει καν στο Παρίσι. :p
Για να περνάει η ώρα καλά είναι, κι επίσης για να κλικάρουμε τοποθεσίες στο χάρτη που μπορεί να μη γνωρίζαμε αλλιώς. Έχω ήδη σχεδιάσει οδικό για Ιταλία (και κυρίως) Ισπανία με όλη τη μάχη πριν λίγες μέρες :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom