Travel war Ρώμη vs Μαδρίτη

Ρώμη vs Μαδρίτη


  • Total voters
    86

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.085
Δύο πανέμορφες πρωτεύουσες με πολλά αξιοθέατα και συμπαθέστατους κατοίκους. Το σκεφτόμουν από χθές που μπήκε το θέμα του συμφορουμίτη αν να πάει Ρώμη ή Μαδρίτη, μετά το είπε και η @KLEOPATRA, λέω δεν είμαι η μόνη....Φανατικούς υποστηρικτές έχουν και οι δυο,όποτε μπαίνει σε war η Ρώμη γίνεται χαμός, οπότε πάμε....
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Προβλέπω να αναβιώνουν ιστορικές στιγμές παλαιότερων travel war.
Αναμένω οργισμένη επιχειρηματολογια samion
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.085
Φυσικά Ρώμη.Η Μαδρίτη είναι πανέμορφη με κορυφαία μουσεία αλλά δεν μπορεί να φτάσει τη Ρώμη που είναι και υπαίθριο μουσείο.Η Ρώμη είναι Αιώνια σε όλα....Σταθερή αξία,απίστευτη ατμόσφαιρα,μοναδική σε γαστρονομικές εμπειρίες, πλανεύτρα σε κάθε στενό και σε κάθε πλατεία, ακαταμάχητη σε γοητεία.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Προβλέπω να αναβιώνουν ιστορικές στιγμές παλαιότερων travel war.
Αναμένω οργισμένη επιχειρηματολογια samion
Μακαρι να διασκεδαζαμε κιολας...αλλα αυτο ειναι σαν το ελληνικο πρωταθλημα που παιζει μια σοβαρη ομαδα με ενα σωρο καφενεια κ καποιες νεανικες ομαδες..γκολ απο τα αποδυτηρια..ειπαμε η Μαδριτη καλη αλλα οχι να μην εχεις παει στη Ρωμη..δεν γινονται αυτα..να τη συγκρινουμε με τη Βιεννη, Πραγα, το Παλερμο, τη Ναπολη ναι..με τη Ρωμη γελαει κ το παρδαλο κατσίκι δηλ.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Μαδρίτη.
Καλό και αξιόλογο το "μουσείο" και οπωσδήποτε πρέπει να το επισκεφθεί κανείς και μία και περισσότερες φορές αλλά φθάνει πια με τα περασμένα μεγαλεία.Χρειάζεται να ζει κανείς και στο σήμερα.Και δυστυχώς η Ρώμη υστερεί σε αυτό σε σύγκριση με την ζωντανή Μαδρίτη.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Μαδρίτη.
Καλό και αξιόλογο το "μουσείο" και οπωσδήποτε πρέπει να το επισκεφθεί κανείς και μία και περισσότερες φορές αλλά φθάνει πια με τα περασμένα μεγαλεία.Χρειάζεται να ζει κανείς και στο σήμερα.Και δυστυχώς η Ρώμη υστερεί σε αυτό σε σύγκριση με την ζωντανή Μαδρίτη.
Θέλω πολύ να συμφωνήσω μαζί σου (τη Μαδρίτη την έχω στην καρδιά μου) αλλά δεν ξέρω πως είναι στα ισπανικά το ''ντόλτσε βίτα''!!! μήπως γινόμαστε λίγο άδικοι με την Ρώμη, επειδή τα αρχαία και τα μουσεία καλύπτουν τα πάντα? γιατί να είναι αυτό κακό? δεν ψηφίζω, όχι γιατί θα αδικήσω κάποια, αλλά επειδή είναι δύο διαφορετικά πράγματα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Θέλω πολύ να συμφωνήσω μαζί σου (τη Μαδρίτη την έχω στην καρδιά μου) αλλά δεν ξέρω πως είναι στα ισπανικά το ''ντόλτσε βίτα''!!! μήπως γινόμαστε λίγο άδικοι με την Ρώμη, επειδή τα αρχαία και τα μουσεία καλύπτουν τα πάντα? γιατί να είναι αυτό κακό? δεν ψηφίζω, όχι γιατί θα αδικήσω κάποια, αλλά επειδή είναι δύο διαφορετικά πράγματα.
Δεν είπα ότι τα μουσείο είναι κακό.Μάλιστα είπα ότι πρέπει να το επισκεφθεί κάποιος και αρκετές φορές.
Το "ντόλτσε βίτα" μάλλον αναφέρεται σε κάποιες δεκαετίες πίσω τότε που η Ρώμη ήταν στις δόξες της.
Δεν ξέρω και εγώ πως είναι η διασκέδαση στα Ισπανικά αλλά είναι εκεί,όπως και αν λέγεται.
Μάλλον έχεις δίκιο στην τελευταία πρόταση.Είναι διαφορετικά πράγματα...
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Το "ντόλτσε βίτα" μάλλον αναφέρεται σε κάποιες δεκαετίες πίσω τότε που η Ρώμη ήταν στις δόξες της.
Τότε μάλλον οι αμερικάνοι παραγωγοί δεν το έχουν πάρει ακόμη χαμπάρι γιατί ότι ταινία έχει σχέση με καλοπέραση εκεί γυρίζεται και όχι στη Μαδρίτη, ακόμη και η ρόμπερτς εκεί αποφάσισε να παχύνει. Τέλος πάντων ελπίζω να φαίνεται ότι δεν έχω σοβαρές αντιρρήσεις και απλά διασκεδάζω με τη ''μονομαχία''.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Τότε μάλλον οι αμερικάνοι παραγωγοί δεν το έχουν πάρει ακόμη χαμπάρι γιατί ότι ταινία έχει σχέση με καλοπέραση εκεί γυρίζεται και όχι στη Μαδρίτη, ακόμη και η ρόμπερτς εκεί αποφάσισε να παχύνει. Τέλος πάντων ελπίζω να φαίνεται ότι δεν έχω σοβαρές αντιρρήσεις και απλά διασκεδάζω με τη ''μονομαχία''.
Μάλλον είναι φανερό ότι για διασκέδαση γράφουμε...
Τώρα αυτό με τις ταινίες μπερδεύει τα πράγματα.Γιατί αν κάνουμε ότι λένε οι ταινίες ή οι οδηγοί που διαλέγουν τους τοπ-5 ή τοπ-10 προορισμούς μάλλον σε λάθος φόρουμ γράφουμε...Γιατί εδώ είμαστε ανεξάρτητοι και με δική μας γνώμη,ούτε οδηγούς/λίστες ακολουθούμε ούτε γκρουπ...Νομίζω τα έχουμε ξεκαθαρίσει αυτά...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom