Travel Wars : Δρέσδη Vs Φλωρεντία

Travel Wars : Δρέσδη Vs Φλωρεντία


  • Total voters
    37

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Η επιβλητική ομορφιά της Δρέσδης εναντίον στη παραμυθένια ομορφιά της Φλωρεντίας ... Από τις δύο ποια θα επικρατήσει ;;; Ποια σας άρεσε περισσότερο ;;;
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Τη λυπήθηκα τη Δρέσδη που ειναι στο απόλυτο μηδέν αλλά αναμενόμενο.
Μπροστά στη Φλωρεντία, είναι στον πάτο. Ίσως αν συγκρινόταν με καμιά άλλη γερμανικη πόλη να είχε μερικές ελπίδες. Αλλά με τη Φλωρεντια; Ιεροσυλία σχεδόν.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Δεν έχω παει Δρέσδη επομένως δεν ψηφίζω.Αλλά από αυτά που έχω δει και διαβάσει(και στην πολύ καλή και πρόσφατη ιστορία του @psilos3 ) δύσκολα νομίζω ότι θα μπορούσε να σταθεί δίπλα στην Φλωρεντία..΄Αδικο μου φαίνεται το ζευγάρι...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.964
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Έχω μέτρο σύγκρισης γιατί τις είδα πολύ πρόσφατα και τις δύο, Μάρτη του 19 τη Φλωρεντία και Σεπτέμβρη του 21 τη Δρέσδη.
Είναι λίγο άδικη η σύγκριση, καθώς η δεύτερη είναι πολύ πιο μικρή από τη πρώτη, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι υστερεί καθώς έχει τη δική της ομορφιά και πολλά αξιοθέατα και μνημεία, κάτι που θα δείξω και στην ιστορία που έχω υπό εξέλιξη (ευχαριστώ @fotast :) ).

Μπαίνει όμως στη ζυγαριά με μια πόλη που αποτελεί το λεγόμενο «βαρύ πυροβολικό» όχι μόνο της Ιταλίας αλλά και της Ευρώπης; Δύσκολα, μιας και ούτε την ίδια προβολή έχει, ούτε την ίδια εκμετάλλευση.

Γεγονός είναι όμως ότι κάποιος μπορεί να συγκινηθεί και να λατρέψει πολύ εύκολα και τις δύο, μοιάζουν σ΄αυτό. Ιδιαίτερα όποια δει σε περίοδο με λίγότερο τουρισμό, καθώς η Φλωρεντία με χιλιάδες κόσμου να την επισκέπτονται καθημερινά προβληματίζει αυτόν που θέλει να την ευχαριστηθεί όπως πρέπει.

Θα ψηφίσω Δρέσδη επειδή μ' αρέσουν τα αουτσαιντερ και δε μ' αρέσουν τα μηδέν, παρόλο που αγαπώ τη Φλωρεντία και ήταν από τους μεγάλους μου στόχους να την επισκεφτώ για πολλούς και διάφορους λόγους!
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Ενταξει τωρα ξεκινά η Φλωρεντια έχοντας δεκα γκολ απο τα αποδυτήρια.. Καμία τύχη η Δρέσδη..Άπατη αυτανδρη θα πάει.. Πανέμορφες και οι 2 αλλά εδώ μιλάμε για το λίκνο της αναγεννησιακής τέχνης πέρα απο την ομορφιά.. Δεν συγκρίνονται, σχεδόν στα όρια ιεροσυλίας..
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Παιδιά δεν το ήξερα ότι θα το θεωρούσατε ιεροσυλία αυτή την αναμέτρηση ... Συγνώμη αν έκανα κάτι που σας παρεξήγησε ... Δημιούργησα αυτό το poll ορμώμενη επειδή έχω επισκεφτεί και τις δύο και δεύτερον επειδή τη Δρέσδη έχω ακούσει να την αποκαλούν ''Φλωρεντία του Βορρά'' ...
 
Μηνύματα
768
Likes
603
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Ρόκες
Έλα ρε παιδιά, είναι αμαρτία...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
τη Φλωρεντία και Σεπτέμβρη του 21 τη Δρέσδη.
Είναι λίγο άδικη η σύγκριση, καθώς η δεύτερη είναι πολύ πιο μικρή από τη πρώτη,
μπερδευτηκες?
Δρεσδη: 556.000 (μητροπολιτικη περιοχη 1.340.000)
Φλωρεντια: 359.000 (μητροπολιτικη περιοχη 989.000)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.964
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
μπερδευτηκες?
Δρεσδη: 556.000 (μητροπολιτικη περιοχη 1.340.000)
Φλωρεντια: 359.000 (μητροπολιτικη περιοχη 989.000)
Δε το έθεσα σωστά ναι, σε επίπεδο ιστορικού κέντρου η Φλωρεντία μου φάνηκε πολύ μεγαλύτερη, ειδικότερα δε όσον αφορά τα επισκέψιμα σημεία, αξιοθέατα κτλ.
Αυτή ήταν η αίσθηση που είχα φεύγοντας τουλάχιστον, λέγοντας ότι αν στη Δρέσδη χρειάζεσαι Χ μέρες για να τη δεις, στη Φλωρεντία χρειάζεσαι 2Χ.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Η Δρέσδη ναι, κατάφερε για καμιά δεκαριά χρόνια να πλασάρει ένα χαρακτήρα ανανέωσης και δηθενιάς, έβαλε μπουλντόζες σε ότι έχτισαν οι κομμουνιστές, έχτισε καναδυό κακέκτυπα της ''Φλωρεντίας του βορρά'' φυσικά την Εκκλησία πρώτα-πρώτα, και μετά παραδόθηκε στον κάθε φασίστα που ήθελε να κάνει καριέρα με λοστάρια και σε όποιον δήλωνε φοβισλαμικός. Τζάμπα το Βερολίνο μια ώρα με το ζόρι, τζάμπα η Πράγα, επίσης μια ώρα. Τι να συγκρίνει κανείς με την Φλωρεντία?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.725
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom