Travel-wars: Παρίσι vs Ρώμη

Τravel-Wars: Παρίσι vs Ρώμη


  • Total voters
    367

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
Όπως καταλαβαίνετε και από τον τίτλο, θα κοντράρονται 2 πόλεις, και θα ξεκινήσουμε με το παρίσι κόντρα στη ρώμη. Πείτε μας για ποιο λόγο προτιμάτε τη μία ή την άλλη πόλη, και προσπαθείστε να πάρετε με το μέρος σας τους αναποφάσιστους :D

Έχοντας επισκεφθεί και τις δύο, η κόντρα στο μυαλό μoυ είναι αμφίρροπη...

Από τη μία το Παρίσι της κουλτούρας και των μεγάλων πολιτικών μεταρυθμίσεων, από την άλλη η Ρώμη του ρωμαϊκού πολιτισμού και της dolce vita.

Ποιος δε νοσταλγεί την "πόλη του φωτός"; με τα grandes boulevardes και τη μελαγχολική αύρα. Βόλτα στα στενά του Marrais, (τουριστικά cliche, αλλά πάντα εντυπωσιακή) θέα από τον πύργο του Άιφελ, απολαυστικά κρασιά, ατμοσφαιρικά bistros & cafes στο Saint Germain, γεμάτα θησαυρούς μουσεία, βόλτα με ποδήλατο ή με... rollers στις κεντρικές λεωφόρους, ηλιοθεραπεία στις πλαζ του... Σηκουάνα, περίπατος στα βήματα της Amelie στη rue Mouffetard - μία πραγματικά ζωντανή μητρόπολη.

από την άλλη η Ρώμη, η "αιώνια πόλη"...Μεταξύ ένδοξου παρελθόντος και ζωντανού παρόντος. Αρχαιότητες κρυμμένες στα στενά της δρομάκια, αγορές με ιταλικό στυλ (εξαντλώντας το όριο της πιστωτικής κάπου εκεί στη via Condotti...), νόστιμο φαγητό, δυνατός καφές για να έχουμε κουράγιο για το ατελιώτο περπάτημα στο λόφο του Καπιτωλίου, στην αρχαία αγορά και στο Βατικανό. Αλλά κυρίως όμορφοι, κομψοί άνθρωποι με μεσογειακό ταπεραμέντο και θετική διάθεση.

Αν και ήταν δύσκολη η απόφαση, δεν έχετε παρά να δείτε το avatar μου για να καταλάβετε την προτίμησή μου :)

Υ.Γ. 1.η ψηφοφορία δεν έχει χρονική διάρκεια (ώστε και νέα μέλη να μπορούν να πουν τη γνώμη του και να ψηφίσουν)
Υ.Γ. 2. καταργήσαμε το παραβάν και τους φακέλους (τα αποτέλεσματα καθώς και το τι ψήφισε ο καθένας είναι φανερά)
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
συνονόματε ατόπημα έκανες αλλά δε πειράζει προβλέπω 80-20:D
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Εγώ ψήφισα ανοικτά και δυναμικά.
Ρώμη
Και να γιατί
1. είναι πιο κοντά μας
2. una ratsa una fatsa
3. κι άμα δεν καταλαβαίνεις τη γλώσσα, μιλάς με τα χέρια
4. είναι το καλλίτερο ανοικτό μουσείο της Ευρώπης (για μένα πάντα)
5. κάνει τον καλλίτερο καπουτσίνο του κόσμου
7. σερβίρει πίτσα με λεπτή ζύμη
8. οι ρωμαίοι μου χαμογελούν στο δρόμο και αυτό με ανεβάζει
9. στα μουσεία της έχει ότι αγάπησα από παιδί, στην τέχνη
10. η Ρώμη είναι ανθρώπινη, ζωηρή και δεν ξέρει από τυπικούρες
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
συνονόματε ατόπημα έκανες αλλά δε πειράζει προβλέπω 80-20:D
συμφωνώ κι εγώ ασύγκριτα πράγματα. συγκρίνεται μία αλφα σπαιντερ του 60 με ενα μεγάλο σιτροέν του 2010?
όχι και 80-20. είπαμε καλο και το Παρίσι. θα του έδινα ένα 30.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
συμφωνώ κι εγώ ασύγκριτα πράγματα. συγκρίνεται μία αλφα σπαιντερ του 60 με ενα μεγάλο σιτροέν του 2010?
όχι και 80-20. είπαμε καλο και το Παρίσι. θα του έδινα ένα 30.
έχετε πολύ πλάκα:haha: επείδη δε πάει καράβι στο παρίσι?? σε καταλαβαίνω.... γιατι δε πας από σηκουάνα??:bleh:
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Δύσκολη απόφαση ομολογουμένως,ναι μια πόλη...μουσείο η Ρώμη,ναι γοητευτικότατη!,ρομαντική,σε μεταφέρει σε ...άλλους αιώνες...αλλά βρε παιδιά το Παρίσι είναι άλλο πράγμα!!
Και τέχνη και μουσεία και ιστορία αλλά και ποτάμι(αξιοποίηση του ποταμού κάτι στο οποίο υστερεί η Ρώμη),αχχ βόλτα κατά μήκος του ποταμού να χαζεύεις τους παλαιοπώλες με την πραμάτια τους...,γέφυρες,το νησί στη μέση με τη Νotre Dame κλπ κλπ.
Ψηφίζω λοιπόν Παρίσι!
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Δύσκολη απόφαση ομολογουμένως,ναι μια πόλη...μουσείο η Ρώμη,ναι γοητευτικότατη!,ρομαντική,σε μεταφέρει σε ...άλλους αιώνες...αλλά βρε παιδιά το Παρίσι είναι άλλο πράγμα!!
Και τέχνη και μουσεία και ιστορία αλλά και ποτάμι(αξιοποίηση του ποταμού κάτι στο οποίο υστερεί η Ρώμη),αχχ βόλτα κατά μήκος του ποταμού να χαζεύεις τους παλαιοπώλες με την πραμάτια τους...,γέφυρες,το νησί στη μέση με τη Νotre Dame κλπ κλπ.
Ψηφίζω λοιπόν Παρίσι!
Γιατί, γιατί?:mad:
Και η Ρώμη μου έχει το ποτάμι της
και τις βόλτες της, και τα παλιατζίδικά της, και τα ούλα της....
Πολύ στεναχωρήθηκα...:(
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Γιατί, γιατί?:mad:
Και η Ρώμη μου έχει το ποτάμι της
και τις βόλτες της, και τα παλιατζίδικά της, και τα ούλα της....
Πολύ στεναχωρήθηκα...:(
Λες να μην το ξέρω το ποτάμι;;πήγα μάλιστα και στο νησάκι την Τιβερίνα οκ,καλούλι δε λέω κι έχει ένα νοσοκομείο όλο κι όλο εκεί μπήκα και μέσα:roll:,αλλά συγκρίνεται αυτό με το νησί στο Σηκουάνα...τι να κάνουμε :roll:
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Λες να μην το ξέρω το ποτάμι;;πήγα μάλιστα και στο νησάκι την Τιβερίνα οκ,καλούλι δε λέω κι έχει ένα νοσοκομείο όλο κι όλο εκεί μπήκα και μέσα:roll:,αλλά συγκρίνεται αυτό με το νησί στο Σηκουάνα...τι να κάνουμε :roll:
Άκου νησάκι η Τιβερίνα, ολόκληρη Ρωμαία!!!!:rolleyes:
Ο Σηκουάνας βρωμάει, το λένε και οι παριζιάνοι. Μέχρι πρότινος εκεί έπεφταν τα λήμματα.....
Γι' αυτό.... εφευρέθηκαν και τα αρώματα... για να καλύψουν τα... λήμματα του Παρισιού... :bleh::clap:
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Εγώ ψήφισα ανοικτά και δυναμικά.
Ρώμη
Και να γιατί
1. είναι πιο κοντά μας
2. una ratsa una fatsa
3. κι άμα δεν καταλαβαίνεις τη γλώσσα, μιλάς με τα χέρια
4. είναι το καλλίτερο ανοικτό μουσείο της Ευρώπης (για μένα πάντα)
5. κάνει τον καλλίτερο καπουτσίνο του κόσμου
7. σερβίρει πίτσα με λεπτή ζύμη
8. οι ρωμαίοι μου χαμογελούν στο δρόμο και αυτό με ανεβάζει
9. στα μουσεία της έχει ότι αγάπησα από παιδί, στην τέχνη
10. η Ρώμη είναι ανθρώπινη, ζωηρή και δεν ξέρει από τυπικούρες
1. Λάθος... με την Alitalia είναι καμιά δυό ώρες παραπάνω και χάνεις και τις βαλίτσες...
Έχετε ακούσει τίποτε για την AF και την Γαλλική φινέτσα??

2. Δηλαδή ο Μπερλουσκόνι μου μοιάζει? Προτιμώ Σαρκοζί, να παίρνω μάτι και την Κάρλα...

3. Βεβαιότατα γιατί δεν έχουν μυρουδιά από ξένες γλώσσες... Οι Παριζιάνοι απλά είναι υπέροχα σνομπ...

4. Εγώ προτιμώ τα κανονικά μουσεία κι εκεί η σύγκριση αποτελεί ύβρη...

5. Μα δεν πίνω καφέ καρντιά μου... Την βρίσκω με ένα ποτήρι Pinot Noir και οφθαλμόλουτρο στην αριστερή όχθη...

6.Το έξη το έφαγε η μαρμάγκα? Προφανώς γιατί απλά το Παρίσι δεν παίζεται...

7. Πίτσα??? Μπλιαχχχχχ... Τραβάτε μια βολτίτσα σε ένα μπιστρουδάκι στο Marrais να καταλάβετε τι σημαίνει καλό φαί...

8. Οι Ρωμαίοι χαμογελούν μόνο στις γκόμενες... διαλέγω φλογερές Παριζιάνες με θανατερά μίνι και κολάζομαι...

9. Τα είπαμε και παραπάνω... μην βρίζετε εδώ μέσα...

10. Δεν ξέρω τι είναι η Ρώμη ξέρω ότι απλά το Παρίσι είναι η πιο όμορφη πόλη στον κόσμο... ΤΕΛΟΣ...

Συμπέρασμα... δεν γεμίζετε ούτε taxi... Samion , Stellana άντε και καμιά άλλη ζαβή Ιταλόφιλη... μέχρι και η Sapienza το Μιλάνο προτιμάει...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.738
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom