Travel-Wars #2: Βιέννη vs Πράγα

TRAVEL-WAR #2: Βιέννη vs Πράγα


  • Total voters
    151

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ονειρεμένο Ταξίδι
γυρος των ΗΠΑ
Συνεχίζουμε με το 2ο μέρος αυτου του είδους τις αναμετρήσεις.

Αυτή τη φορά έχουμε Βιέννη εναντίον Πράγας

1. Σας παρακαλώ μην μπαίνετε απλά να ψηφίσετε και να βγείτε. Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να μας πείτε για ποιο λόγο επιλέξατε τη μία ή την άλλη πόλη, και να "μονομαχήσετε" με τους αντιφρονούντες (σε ευπρεπή πλαίσια πάντα). Η ψηφοφορία είναι απλά για για τα πειράγματα μεταξύ των "πολεμιστών" :D

2. Για να ψηφίσει κάποιος ΔΕΝ είναι απαραίτητο να έχει πάει και στις δύο πόλεις. κάποιος μπορεί να προτιμά μία πόλη για άλλους λόγους ή να πείστηκε από αυτά που διάβασε από σας. Αρκεί να γράψει για ποιο λόγο επέλεξε την πόλη αυτή...

3. Τακτικές όπως δημιουργία λογαριασμών για την αύξηση την ψήφων ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ, και από δω και στο εξής θα τιμωρούνται αυστηρότατα...

Αφού δεν έχω πάει σε καμία από τις 2 πόλεις, περιμένω από σας να κάνετε την αρχή και να προσπαθείσετε να με πάρετε με το μέρος σας :)<!-- google_ad_section_end --> <!-- / message --> <!-- sig -->
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Πολιτισμός, ποιότητα ζωής, σεβασμός στον πολίτη(και στους επισκέπτες) και καλύτερη πόλη να ζει κανείς για το 2009 (The World's Best Places to Live 2009: No. 1: Vienna, Austria - BusinessWeek).

Για τους ούγκα μπούγκα Τσέχους και την πόλη τους τί να πω;(Θα τα πει ο Traveller χεχε)
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Μου αρεσουν και οι δυο πολεις φυσικα!Παρολο που εχουν διαφορετικο χαρακτηρα.Η Βιεννη με την αυτοκρατορικη μεγαλοπρεπεια και η Πραγα με την παραμυθενια ομορφια!Παρολο που εχω παει μονο χειμωνα Βιεννη,εχω αποκρυσταλλωσει μια καποια αποψη.Πραγα πηγα καλοκαιρι.
Ριχνω την ψηφο μου με μεγαλη δυσκολια στην Πραγα ,λογω Μολδαβα,πιο εντυπωσιακης αρχιτεκτονικης των κτιριων (συμφωνα με τα δικα μου κριτηρια) και πιο πολλων αγαλματων!!
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Ψήφισα Πράγα.Μου αρέσει η Βιέννη αλλά για μένα παραείναι ''αυτοκρατορική", ακριβή,απρόσιτη για να τη ζήσεις...έχω την αίσθηση ότι στην Βιέννη θα είμαι πάντα επισκεπτης ,όσο κι άν μου αρέσει πάντα θα υπάρχει "κάτι"ανάμεσά μας...Πάντα θα πρέπει να ανακαλύψω πράγματα,να τα πληρώσω ακριβά (είτε σε χρήμα είτε σε προσπάθεια).....
Η Πράγα μου κάνει πιο κοντινή,πιο δική μου έχει κάτι μποέμ,ξέρω ότι μπορώ να κάνω τις καλύτερες βόλτες ψωνίζοντας τουριστικά μικροπράγματα έστω και πιο ακριβά από την πραγματική τους αξία αλλά και πάλι σε τιμές που για τους περισσότερους από μας νομίζω είναι προσιτές.Ξέρω ότι μπορώ να φάω πολύ καλά σε μαγαζιά με ευχάριστο και χαλαρό περιβάλλον χωρίς "δήθεν"ατμόσφαιρα και τέλος γιατί η Πράγα είναι πανέμορφη και συνδυάζει τη γοητεία μιας πρώην "ανατολικής"χώρας χωρίς την παρακμιακή και καταθλιπτική καμμιά φορά αίσθηση άλλων χωρών του πρώην ανατολικού μπλοκ.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Υπέρ της Βιέννης, πόλη υπέροχη, αριστοκρατική και αυτοκρατορική
με ποιότητα ζωής την καλύτερη βάση ερευνών στη γη,

με παλάτια και κήπους παραμυθένια και μαγικά
με καφέ και πάρκα να τα απολαμβάνεις με συντροφιά

με τον Δούναβη και τα μουσεία όλο αρχοντιά
για τον φωτογράφο όαση πραγματικιά!

Και για λόγους άλλους πολλούς
που θα διαβάσουμε παρακάτω από συνφορουμίτες καλούς και συμπαθητικούς!
:cool:
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Βιέννη πήγα πέρσι και Πράγα φέτος μου άρεσαν και οι δύο πόλεις αρκετά
ψηφίζω Βιέννη
η Βιέννη για την ποιότητα ζωής που έχει και δεν την βλέπεις μόνο στις ψηφοφορίες αλλα την βιώνεις και στην πράξη έστω και για τις ελάχιστες μέρες που θα βρεθείς εκεί
για την αριστοκρατία που βγάζει αυτη η πόλη
για την τέλεια ρυμοτομία της ως πόλη
για το οτι είναι η πρωτέυουσα της κλασικής μουσικής


η Πράγα στον αντίποδα είναι μικρή κουκλίστικη παραμυθένια με υπέροχο ιστορικό κέντρο
με υπέροχες εκκλησίες ,κάστρο,πλατείες και ενα ποτάμι να την κόβει στην μέση και να τις δίνει ομορφιά που μόνο σε πίνακες ζωγραφικής συναντάς
θα πιέις και θα φας τις καλύτερες μπύρες τοσο φθηνά όσο πουθενά ( εχει και Kolkovna μην το ξεχνάμε !!!!!)
και για μένα την καλύτερη επιλογή για ενα low budget long weekend

αυτα για αρχή ....
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Βιεννη και απο εμενα....γιατι ειναι κουκλα αριστοκρατισσα πεντακαθαρη....με ποιοτητα ζωης μια πολη που δεν τη βαριέσαι ποτε....
Η Πραγα ειναι και αυτη ομορφη πολη αξιολογη..οικονομικη πολυ καλο φαγητο.....αλλα....θελει πολυ προσπαθεια...να συναγωνιστει τη Βιεννη
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
λοιπόν προβλέπω να επαναλαμβάνεται το σκηνικό της αντιπαράθεσης Παρίσι-Ρώμη.....και υποψιάζομαι ότι πολλές ......."σνομπαρίες "(όπως αποκαλούσε τον εαυτό της η μαντάμ Σουσού)έχει το φόρουμ:bleh::bleh::bleh: ημαρτον με τις χλιδές ,τις μεγαλοσύνες ,την αριστοκρατία και την αρχοντιά....για να δούμε και τους πιο "φευγάτους"τι θα ψηφίσουν γιατί αυτοί φευγάτοι είναι και μάλλον δεν έριξαν ακόμα την ψήφο τους.....
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
τύφλα ναχουν οι αναγνωρισμένοι ποιητές !!
thano σκίζεις!!:cool:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
για ελάτε για ελάτε!!!
θα ψηφίσω στο τέλος ..
την ψήφο θα την δώσω στην πόλη για την οποία θα χυθεί το περισσότερο αίμα,θα εκτοξευτούν τα πιο φαρμακερά βέλη, θα μετρηθούν τα περισσότερα πτώματα και θα ειπωθούν οι εξυπνότερες ατάκες!!!
πύρρρρρρ:pirates:
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.210
Likes
5.678
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Νομίζω ότι η μάχη αυτή θα είναι εύκολη.
Η Πράγα είναι ό,τι πρέπει για καρτ ποστάλ, κουκλίστικη, όμορφη, μπιμπελό αν τη βλέπεις από μακριά. Αλλά ως εκεί και μόνο.
Η Βιέννη κερδίζει για μένα κατά κράτος. Έχει ποιότητα ζωής, έχει τον Δούναβη, το Πράτερ, τη ζάχερ τόρτα. Η ζωή φαινόταν να κυλάει ήρεμα, αβίαστα, χωρίς άγχος για τους κατοίκους της. Άνετα ένοιωσα μέρος της ζωής της πόλης. Γι' αυτό και με κέρδισε!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Για να είμαι ειλικρινής Πράγα δεν έχω πάει...αλλά Βιέννη πήγα κα ξαναπήγα και θέλω να ξαναπάω!Λατρεμένη,τη βάζω στις 3 ωραιότερες πρωτεύουσες(μετά το Παρίσι και τη Ρώμη),τι να πρωτοπώ..,ήδη ειπώθηκαν τα περισσότερα από τους προλαλήσαντες...
φινέτσα,αρχοντιά,τα έχει όλα...μουσεία,τέχνη,ιστορία,κλασσική μουσική...,παλάτια,
ποτάμι με νησί!!τέλειο!,υπέροχα πάρκα με τα οποία έχω μια τρέλλα!!και πιστεύω ότι η Βιέννη είναι ασυναγώνιστη όσον αφορά την διαμόρφωση των πάρκων...δεν είναι απλά χώροι πρασίνου ...έχει περίτεχνες κατασκευές μέσα σ΄αυτά με γλυπτά ,κιόσκια,γεφύρια,λιμνούλες,συντριβάνια,και άψογα μελετημένους σχηματισμούς λουλουδιών....,επίσης όμορφα φινετσάτα καφέ,ευγενικούς ανθρώπους...
Από τη στιγμή που για μένα είναι συγκρίσιμη με το Παρίσι που θεωρώ ..top,δεν νομίζω ότι η Πράγα(για την οποία έχω διαβάσει αρκετά πράγματα)θα μπορούσε να πάει πιο πάνω στην προτίμηση μου..
Ψηφίζω επομένω Βιέννη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.767
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom