Travelstory book- Ομάδες εργασίας

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ας προσπαθησουμε, προκειμενου να ευοδοθει η προσπαθεια αυτη, να γινουμε λιγο πιο συγκεκριμενοι:
Πρεπει να δημιουργηθουν δυο ομαδες εργασιας:
Η πρωτη η οποια θα τρεξει τα διαδικαστικα για την εκδοση (να βρει διορθωτες, οι οποιοι πρεπει να ειναι και πολυ καλοι, να κανει τη συγκεντρωση του υλικου, να ερθει σε επαφη με το τυπογραφειο,επαφες με τους συγγραφεις, προφανως και τη συγκεντρωση του αρχικου κεφαλαιου για να εχει να πληρωνει καποια εξοδα και οτι αλλο σχετικο με την εκδοση πρεπει να γινει)
και μια δευτερη ομαδα η οποια θα αναλαβει να διαβασει ολο το υλικο των δημοσιευμενων ιστοριων και να κανει ενα αρχικο ξεσκαρταρισμα προκειμενου να τεθουν σε ψηφοφορια (η σε ψηφοφοριες) οι αρχικα επιλεγμενες.
Θα πρεπει να συζητησουμε για το ποσα ατομα θα πρεπει να αποτελουν αυτες τις ομαδες εργασιας, ουτε πολλα γιατι θα υπαρχουν προβληματα πρακτικα συνενοησης, συνευρεσης κλπ και ουτε λιγα και τους πεσει πολυ βαρια η ιστορια.
Και δευτερον και αρχικα πρωτο θεμα ειναι το πως θα οριστουν αυτα τα ατομα. Προφανως και θα πρεπει να το θελουν οι ιδιοι να ασχοληθουν με κατι τετοιο. Το βλεπω λιγο δυσκολο δηλαδη να μπορεσει κανεις να επιφορτισει καποιον να ασχοληθει με ενα τετοιο καθηκον. Οποτε ναι μεν καλο θα ηταν να προταθουν ονοματα απο εμας, αλλα αν ο προτεινομενος δε μπορει να αναλαβει, ειναι λογικο οτι κανεις δε θα υποχρεωνεται.
Για πεστε τις ιδεες σας!
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
H ομάδα που θα διαβάσει τις ιστορίες και θα προτείνει όσες θα είναι υποψήφιες προς ψηφοφορία μπορεί να χωριστεί για ευκολία σε ομάδες που θα αναλάβουν η καθεμία μια γεωγραφική περιοχή.

Έχουμε:
Ωκεανία - 12 ιστορίες, Κ. & Ν. Αμερική - 53, Β.Αμερική - 26, Αφρική - 46, Ασία - 121, Ευρώπη - 318, Ενεργές σε εξέλιξη - περίπου 40 με 50 (υποψιάζομαι ότι πολλές από αυτές θα έχουν ολοκληρωθεί μέσα στον επόμενο 1 μήνα περίπου οπότε μπορούν να συμπεριληφθούν)

Μπορεί μια ομάδα να αναλάβει Ευρώπη (3 ή 4 άτομα) και αντίστοιχα με τους αριθμούς ιστοριών σε κάθε ήπειρο από 1 εώς 4 άτομα να διαβάζουν όλες τις ιστορίες κάθε ενότητας μοιράζοντας τη δουλειά ανα χώρα ή όπως αλλιώς θέλουν και να συμφωνήσουν ποιες ιστορίες θα θέσουν προς υποψηφιότητα. Μπορούμε από τώρα να συμφωνήσουμε σε έναν αιρθμό ιστοριών που θα τεθούν προς κρίση από όλους, ώστε να δοθούν και οι ανάλογες υποψηφιότητες.

Θα ήταν βολικό οι τελικές υποψηφιότητες να είναι 100, μοιρασμένες ανά ήπειρο ανάλογα με το πλήθος ιστοριών, π.χ. ιστορίες για Ευρώπη είναι περίπου το 40% των συνολικών ιστοριών, οπότε μπορεί 40 από τις 100 υποψηφιότητες να είναι ευρωπαϊκές, περίπου 20% είναι Ασία άρα 20 να είναι ασιατικές κ.ο.κ.

Πρέπει επίσης να αποφασίσουμε αν θέλουμε Ελλάδα ή όχι. Εγώ πιστεύω ότι καλό θα ήταν να μπει μια ιστορία από Ελλάδα, από την άλλη όμως σκέφτομαι ότι μία είναι σχεδόν ίση με καμία (ειδικά όταν έχουμε πάνω από 100 ιστορίες από Ελλάδα έτοιμες), οπότε καλύτερα να μην μπει καθόλου από το να μπει και να μην κερδίσει την πρέπουσα σημασία.

EDIT: Προσωπικά θα ήταν χαρά μου να βοηθήσω στην επιλογή και προθυμοποιούμαι να το κάνω, αρκεί να κρίνω μια ήπειρο για την οποία δεν έχω γράψει ιστορία (π.χ. Αφρική ή Αμερική), γιατί θεωρώ ότι δεν είναι σωστό να κρίνω σε κατηγορία στην οποία είμαι υποψήφιος.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Έχουμε:
Ωκεανία - 12 ιστορίες, Κ. & Ν. Αμερική - 53, Β.Αμερική - 26, Αφρική - 46, Ασία - 121, Ευρώπη - 318, Ενεργές σε εξέλιξη - περίπου 40 με 50 (υποψιάζομαι ότι πολλές από αυτές θα έχουν ολοκληρωθεί μέσα στον επόμενο 1 μήνα περίπου οπότε μπορούν να συμπεριληφθούν)
Προσωπικά συμφωνώ στο ότι τις έχεις συμπεριλάβει όλες, ωστόσο εδώ ακόμη δεν έχει αποφασιστεί αν θα κριθούν ιστορίες από το 2007 έως σήμερα. Κάπου γράφηκε ως το 2008, κάπου όλες, οπότε μύλος η υπόθεση. Ας τοποθετηθούν καλύτερα οι διαχειριστές ή ο Δευκαλίων μόνο να ξεκαθαρίσει το τοπίο.



EDIT: Προσωπικά θα ήταν χαρά μου να βοηθήσω στην επιλογή και προθυμοποιούμαι να το κάνω, αρκεί να κρίνω μια ήπειρο για την οποία δεν έχω γράψει ιστορία (π.χ. Αφρική ή Αμερική), γιατί θεωρώ ότι δεν είναι σωστό να κρίνω σε κατηγορία στην οποία είμαι υποψήφιος.
Σε αυτό μαζί σου. Και δική μου μεγάλη χαρά να βοηθήσω στο διάβασμα των ιστοριών.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Nα το ξαναπώ μπας και σας ταρακουνίσω... οι περισσότερες από τις ιστορίες που έχουν γραφεί ΔΕΝ είναι δημοσιεύσιμες... δεν έχουμε την πολυτέλεια να αφήσουμε πρόσφατες ιστορίες απέξω... από όλες τις ιστορίες θα γίνει η επιλογή λοιπόν... καλό θα είναι να υπάρχει μεγάλη δυνατότητα επιλογής από θέματα και συγγραφείς αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει... η δουλειά της επιλογής δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολη λοιπόν και η επιλογή μάλλον είναι εύκολη γιατί και πάλι σας το λέω οι ιστορίες δεν είναι τόσες πολλές όσο νομίζετε...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πολυ καλη η ιδεα του Dva Scra η ομαδα εργασιας να κατανειμει ετσι τη δουλεια ωστε τα μελη της να μην κρινουν τις δικες τους ιστοριες.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Από τη στιγμή που οι υπέυθυνοι του φόρουμ δεν έχουν καταλήξει στο πως θα επιλεγούν οι ιστορίες (πρόταση από συγγραφέα, από μέλη, από ειδική επιτροπή, από τους admin) είναι τουλάχιστον πρώιμο να αυτοπροτεινόμαστε για διαβάσουμε και να ξεσκαρτάρουμε ιστορίες.
Οσον αφορά τους λοιπούς τομείς που αναφέρει η Ερση έχει ενδιαφέρον να τοποθετηθούν τα μέλη και να προθυμοποιηθούν να μας ενημερώσουν για τον τρόπο, κόστος έκδοσης, επιμέλεια κειμένων κλπ.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πως θα μας ενημερωσουν αν δεν ψαξουν και ρωτησουν; Και πως θα ψαξουν και θα ρωτησουν αν δεν εχουν εστω μια πρωτη νομιμοποιηση; Οποιο απο τα 10.000 μελη θελησει θα παρει σβαρνα τα τυπογραφεια και τους εκδοτικους οικους και θα ρωταει τι ακριβως;
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Πως θα μας ενημερωσουν αν δεν ψαξουν και ρωτησουν; Και πως θα ψαξουν και θα ρωτησουν αν δεν εχουν εστω μια πρωτη νομιμοποιηση; Οποιο απο τα 10.000 μελη θελησει θα παρει σβαρνα τα τυπογραφεια και τους εκδοτικους οικους και θα ρωταει τι ακριβως;
Οι συγκεκριμένοι τομείς είναι εξειδικευμένοι και νομίζω ότι λίγα μέλη μπορούν να βοηθήσουν. Νομίζω ότι, όπως έγραψε και ο Δευκαλίωνας σε άλλο θέμα, ΟΠΟΙΟΣ ξέρει ας μας ενημερώσει για το γενικό κόστος μιας αυτοέκδοσης ή έκδοσης σε οίκο και αφού προκρίνουμε μια από τις δύο λύσεις, τρέχουν κάποιοι ανθρωποι να πάρουν συγκεκριμένες προσφορές.
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Νομίζω καλό θα ήταν να δουλευτούν παράλληλα οι δύο τομείς, τομέας εύρεσης πληροφοριών και ξεσκαρταρίσματος των ιστοριών, οπότε αν δοθεί το ok από τον Δευκαλίωνα οργανώνονται οι εθελοντές σε ομάδες και αρχίζουν να αξιολογούν τις ιστορίες. Για να προχωράει λίγο το θέμα και να μη μένουμε στάσιμοι.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Οι συγκεκριμένοι τομείς είναι εξειδικευμένοι και νομίζω ότι λίγα μέλη μπορούν να βοηθήσουν. Νομίζω ότι, όπως έγραψε και ο Δευκαλίωνας σε άλλο θέμα, ΟΠΟΙΟΣ ξέρει ας μας ενημερώσει για το γενικό κόστος μιας αυτοέκδοσης ή έκδοσης σε οίκο και αφού προκρίνουμε μια από τις δύο λύσεις, τρέχουν κάποιοι ανθρωποι να πάρουν συγκεκριμένες προσφορές.
Δεν ειναι καθολου εξειδικευμενο θεμα. Δε μιλαμε για εγχειρηση ανοικτης καρδιας: Για μια ερευνα αγορας μιλαμε. Καποια φαξ η e-mail να στειλουμε δηλαδη. Και με ποια νομιμοποιηση θα αναλαβει καθενας απο εμας να κανει κατι τετοιο αν εχει την ορεξη; Απο του κεφαλιου του;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Η επιλογή , ότι και να αποφασίσουμε να κάνουμε, θα γίνει από όλες τις ιστορίες όχι μόνο κάποιας χρονιάς, δεν έχουμε αυτήν την πολυτέλεια. Αν το βιβλίο γίνει σούπερ επιτυχία, τότε ενδεχομένως να σκεφτούμε επόμενες εκδόσεις, ανά έτος, ανά ήπειρο, κλπ.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Δεν ειναι καθολου εξειδικευμενο θεμα. Δε μιλαμε για εγχειρηση ανοικτης καρδιας: Για μια ερευνα αγορας μιλαμε. Καποια φαξ η e-mail να στειλουμε δηλαδη. Και με ποια νομιμοποιηση θα αναλαβει καθενας απο εμας να κανει κατι τετοιο αν εχει την ορεξη; Απο του κεφαλιου του;
Ας αποφασίσουν οι υπεύθυνοι το τι ακριβώς θα κάνουμε και εδώ είμαστε.
Δηλαδή ενώ δεν έχουμε αποφασίσει αν θα γίνει αυτοέκδοση ή όλα θα ανατεθούν σε ένα οίκο, θεωρείς σκόπιμο να ορίσουμε "επίσημες" ομάδες και να τρέχουν και στα τυπογραφεία και στους οίκους ή να στέλνουν φαξ και στους δύο, ενώ καποιοι μπορούν να μας δώσουν ήδη μια σαφή είκόνα για τη διαφορά κόστους και τις δυσκολίες (διαδικαστικές και φορολογικές) μιας εμπορικής έκδοσης;
Αν είναι έτσι απλά διαφωνούμε και πάω πάσο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.248
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom