Turkish Airlines Turkish Airlines - Stopovers

Fotodv7

Member
Μηνύματα
36
Likes
11
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους. Ελπίζω να γράφω στη σωστή κατηγορία. Ψάχνω κλείσω αεροπορικά εισιτήρια από Αθήνα για Ζανζιβάρη μέσω Κωνσταντινούπολης.
Οι πτήσεις για το "πήγαινε" είναι Αθήνα - Κωνσταντινούπολη - Ζανζιβάρη με turkish airlines.
Σχετικά με τον γυρισμό, ενώ πάω να κλείσω Ζανζιβάρη - Κωνσταντινούπολη με turkish, μου βγάζει μια στάση στο Κιλιμάντζαρο με τη σημείωση
Stopovers (No Connecting Flight) for Kilimanjaro, Tanzania
Kilimanjaro International Airport - 50 minutes
Τι ακριβώς είναι αυτό; Εφόσον λέει ότι είναι no connecting flight θα πρέπει να παραλάβω βαλίτσες, να περάσω ξανά τον έλεγχο κλπ κλπ;
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
Η Turkish το κανει σε καποιους προορισμους αυτο, πχ το εχω πετυχει στο Καμερουν αναμεσα σε Yaounde & Douala, επι της ουσιας παραμενεις στο αεροπλανο, βγαινουν οσοι ειναι να κατεβουν και βαζει αλλο κοσμο
Απο οτι κατανοω με το no connecting flight, η απαντηση ειναι οχι, δεν θα παρεις βαλιτσες και δεν θα βγεις να περασεις ξανα απο ελεγχο, δλδ δεν ειναι Layover
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αιγυπτος
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους. Ελπίζω να γράφω στη σωστή κατηγορία. Ψάχνω κλείσω αεροπορικά εισιτήρια από Αθήνα για Ζανζιβάρη μέσω Κωνσταντινούπολης.
Οι πτήσεις για το "πήγαινε" είναι Αθήνα - Κωνσταντινούπολη - Ζανζιβάρη με turkish airlines.
Σχετικά με τον γυρισμό, ενώ πάω να κλείσω Ζανζιβάρη - Κωνσταντινούπολη με turkish, μου βγάζει μια στάση στο Κιλιμάντζαρο με τη σημείωση
Stopovers (No Connecting Flight) for Kilimanjaro, Tanzania
Kilimanjaro International Airport - 50 minutes
Τι ακριβώς είναι αυτό; Εφόσον λέει ότι είναι no connecting flight θα πρέπει να παραλάβω βαλίτσες, να περάσω ξανά τον έλεγχο κλπ κλπ;
Καλή χρόνια. Stopover στη Turkish σημαίνει ότι παραμένεις στο αεροσκάφος για 50’ μέχρι να αποβιβαστούν οι μεν κ να επιβιβαστούν οι δε. Καλά να περασετε
 

jimakos

Member
Μηνύματα
196
Likes
1.002
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου!
Το ίδιο συνέβη και σε μένα όταν πήγα SriLanka, κάναμε μια σταση Maldives πρώτα και μετά συνεχίσαμε για Colombo.
 

hlmer32

Member
Μηνύματα
99
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος Η.Π.Α.
Έχω κλείσει εισιτήρια για λος Άντζελες μέσω κωνσταντινουπολης και μου δίνει 1ωρα και 10 λεπτά.
Προλαβαίνω να φτάσω στη πύλη έγκαιρα ή θέλει τρέξιμο;;;
ρωτάω γιατί δε έχω ξαναπάει στο νέο αεροδρόμιο της Πόλης.
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Έχω κλείσει εισιτήρια για λος Άντζελες μέσω κωνσταντινουπολης και μου δίνει 1ωρα και 10 λεπτά.
Προλαβαίνω να φτάσω στη πύλη έγκαιρα ή θέλει τρέξιμο;;;
ρωτάω γιατί δε έχω ξαναπάει στο νέο αεροδρόμιο της Πόλης.
Θέλει τρέξιμο, αλλά προλαβαίνεις. Επειδή ο προορισμός σου είναι στις ΗΠΑ, πρέπει να περάσεις κανονικά όλους τους ελέγχους (διαβατηρίων, χειραποσκευών κλπ) και μετά και δεύτερη φορά ξανά διαβατήρια, βίζες/εστα και εμβολιασμοί στην πύλη. Προλαβαίνεις πάντως - πιθανώς να σου στείλουν και άνθρωπο να σε παραλάβει αν ο χρόνος είναι οριακός (π.χ. κάποια καθυστέρηση).
 

hlmer32

Member
Μηνύματα
99
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος Η.Π.Α.
Θέλει τρέξιμο, αλλά προλαβαίνεις. Επειδή ο προορισμός σου είναι στις ΗΠΑ, πρέπει να περάσεις κανονικά όλους τους ελέγχους (διαβατηρίων, χειραποσκευών κλπ) και μετά και δεύτερη φορά ξανά διαβατήρια, βίζες/εστα και εμβολιασμοί στην πύλη. Προλαβαίνεις πάντως - πιθανώς να σου στείλουν και άνθρωπο να σε παραλάβει αν ο χρόνος είναι οριακός (π.χ. κάποια καθυστέρηση).
Προφανώς όταν λες και δεύτερη φορά εννοείς μια στην Αθήνα και μια στη Τουρκία σωστα;;;
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Προφανώς όταν λες και δεύτερη φορά εννοείς μια στην Αθήνα και μια στη Τουρκία σωστα;;;
Η 2η φορά εννοεί ότι είναι στην πύλη απ' όπου αναχωρεί η πτήση για ΛΑ. Αλλά το θέμα είναι να φτάσεις έγκαιρα μέχρι εκεί, μετά είσαι οκ.
Γενικά μην καθυστερήσεις καθόλου στο ενδιάμεσο, ακολούθησε τους πίνακες και τις ταμπέλες προς την πύλη. Είναι κάπως απομακρυσμένες οι πύλες των πτήσεων προς Αμερική (αλλά δεν είχα ποτέ πρόβλημα 2 φορές τον τελευταίο χρόνο για την ίδια με σένα πτήση, συν άλλες δύο ιδιες πτήσεις γνωστών μου).
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Σε προγραμματισμένο ταξίδι φίλου τον Ιανουάριο στην επιστροφή είχε stopover στην Πόλη ένα δίωρο και σήμερα του στείλανε μύνημα ότι ακυρώνεται η πτήση Κωνσταντινούπολη - Θεσσαλονίκη εκείνης της ημέρας και πρέπει να φύγει την επόμενη με αποτέλεσμα να πρέπει να μείνει ένα βράδυ στην Κωνσταντινούπολη. Υπάρχει περίπτωση να του πληρώσουν το ξενοδοχείο??
Υπάρχει τηλέφωνο της Turkish στην Θεσσαλονίκη να πάρει να ρωτήσει??
 
D

Delmem38110

Guest
Σε προγραμματισμένο ταξίδι φίλου τον Ιανουάριο στην επιστροφή είχε stopover στην Πόλη ένα δίωρο και σήμερα του στείλανε μύνημα ότι ακυρώνεται η πτήση Κωνσταντινούπολη - Θεσσαλονίκη εκείνης της ημέρας και πρέπει να φύγει την επόμενη με αποτέλεσμα να πρέπει να μείνει ένα βράδυ στην Κωνσταντινούπολη. Υπάρχει περίπτωση να του πληρώσουν το ξενοδοχείο??
Υπάρχει τηλέφωνο της Turkish στην Θεσσαλονίκη να πάρει να ρωτήσει??
ένας από τους λόγους που προτιμάω να πετάω πια αποκλειστικά μέσω Αθηνών για την πόλη είναι αυτός. οι Τούρκοι ακυρώνουν από την Θεσσαλονίκη για ψύλλου πήδημα.
λογικά θα του δοθεί δωρεάν ξενοδοχείο γιατί είναι υπαιτιότητα της εταιρίας.
2119902313 επιλογή αγγλικών αναγκαστικά και μετά επιλογή 2 και 2.
σε προωθούν στο παγκόσμιο κέντρο τους δεν είχε μεγάλη αναμονή και μάλιστα σε περίοδο κοβιντ που το χρειάστηκα. καλή εξυπηρέτηση αν και λίγο αδιάφορη. αν τα αγγλικά σου δεν είναι καλά ας πάρει κάποιος με καλή γνώση... και βρες ήσυχο μέρος να ακούς γιατί η φωνή από την απέναντη όχθη είναι χαμηλής έντασης. καλη τύχη.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.116
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Πτήση από SOF για DYU μέσω IST με χρόνο μετεπιβιβασης 1:45 . Είναι αρκετός χρόνος; Ξέρει κάποιος απο πιο terminal στο IST φευγουν οι πτήσεις για κεντρική Ασία;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.661
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom