1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Ιανουάριο - Φεβρουάριο 2016! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Turkish Airlines Turkish Airlines

Συζήτηση στο φόρουμ 'Αεροπορικές Εταιρείες' που ξεκίνησε από το μέλος North66, στις 14 Οκτωβρίου 2010.

1. North66

North66 Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Γροιλανδία
    και 350 να ήταν με τους Τούρκους δε θα πέταγα...

2. fitziano

fitziano Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Αθήνα
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Νέα Ζηλανδία
    Γιατί ρε north;

3. ευαγγελια

Επόμενο Ταξίδι:
    Αμερικη
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Wuthering Heights
    Κανεις μεγαλο λαθος....:p

4. Traveller

Traveller Member

Θα έκανες μεγάλο λάθος... η εταιρία σκίζει...

5. North66

North66 Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Γροιλανδία
    Όσοι δεν είναι προληπτικοί, ας μην κοιτάξουν τα ratings της Turkish στο airsafe.com...

6. ThanasisU2

ThanasisU2 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Brno
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    RTW
    πάλι ξεκινάμε?

7. Traveller

Traveller Member

Aν ήταν να κοιτάω το airsafe πριν ταξιδέψω με αεροπλάνο ούτε μέχρι το Βραχάτι δεν θα πήγαινα... δεν έχει νόημα η κουβέντα αυτή... και η ΑF και η SR είχε ατυχήματα... ακόμα και η πολυδιαφημισμένη για την ασφάλεια της κρατική ΟΑ είχε 3-4 θανατηφόρα...

Η ΤΚ είναι μια ραγδαία αναπτυσσόμενη εταιρία που σε λίγο καιρό θα πετάει σχεδόν παντού... συνεχώς παίρνει καινούργια αξιόπιστα αεροσκάφη, έχει ανταγωνιστικότατες τιμές, το σέρβις της είναι σταθερά καλό, συνεπώς δεν βλέπω κανένα σοβαρό λόγο να μην πετάξω μαζί της... ατυχήματα γίνονται και θα γίνονται πάντα... είναι αστείο να υποστηρίζουμε ότι η ΤΚ είναι μια επικίνδυνη εταιρία... είναι μέλος μιας μεγάλης συμμαχίας, τα αεροπλάνα της ελέγχονται συνεχώς από όλες τις αρχες στις χώρες που πετάει και ουδέποτε έχει δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα με την ασφάλεια της... εγώ πάντα την προτείνω και πάντα όταν μου δωθεί η ευκαιρία την πετάω κανονικότατα...

nera_gr likes this.
  8. taver

taver Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Iles Kerguelen
    2 παρατηρήσεις....

1. Το airsafe.com ανακατεύει Swissair,Crossair & LX σα να πρόκειται για μια εταιρία. Αυτό όχι μόνο δεν είναι ακριβές, είναι και πλασματικό. Είναι σα να ανακατεύεις την Olympic Air με την κρατική ολυμπιακή. Τεχνικά δε στέκει, το μόνο κοινό είναι το όνομα. Γενικώς η πηγή δεν είναι αξιόπιστη: Συγκρίντε τα δεδομένα με αυτά στο Aviation Safety Network > ASN Aviation Safety Database .

2. Το τι ατυχήματα είχε μια εταιρία στο παρελθόν, δε σημαίνει απολύτως τίποτα για το τι θα συμβεί στο μέλλον. Παράγοντες όπως η ηλικία στόλου, οι αξιολογήσεις που περνά (και η συχνότητά τους), κ.α. έχουν πολύ μεγαλύτερη σημασία από το ιστορικό.

(Έχω 6 πτήσεις με ΤΚ αυτό το μήνα...)

9. GKCAPO

GKCAPO Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
    Το Σάββατο πρωί θα δοκιμάσω πηγαίνοντας ...στη Πόλη...μπουγάτσα (?) με τις Τουρκικές. Επιστροφή Δευτέρα βράδυ, με το τελευταίο, πάλι με τις Τουρκικές. Θα σας δώσω ραπόρτο... Είναι η πρώτη φορά με αυτή την εταιρεία ...και μ' αρέσει η ιδέα πολύ...
    Υ.Γ. ....πριν κανένα μήνα, πηγαίνοντας με την "Αιγαίου" για Λάρνακα, έφαγα το καλύτερο πρωινό των - ουκ ολίγων - πτήσεων μου: ΜΠΟΥΓΑΤΣΑ ...και ποιοτική!!! ΕΥΓΕ!!!
    (να τα λέμε κι αυτά)

10. stavros-serres

Επόμενο Ταξίδι:
    βορεια ιταλια- ελβετια
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ιαπωνια
    Άμα θέλεις να δοκιμάσεις πραγματική μπουγάτσα, πες μου να σου στείλω από τη Σέρρες. Αν σε εντυπωσίασαν τα κατεψυγμένα, με την δικιά μας θα τρως και θα κλαίς.

11. McElk

McElk Member

Δεν ξέρω αν άλλαξες γνώμη από το ταξίδι σου στην Αυστραλία αλλά είχες διατυπώσει περισσότερες επιφυλάξεις στο παρελθόν με την ΤΗΥ. " Turk Hava Yolları (Τον χαβά του αυτός …) " Επίσης στο παραπάνω thread ο mio gps αφήνει υπονοούμενα για το δυστύχημα του Φεβρουαρίου 2009 που δεν έχουν σχέση με την ποιότητα των αεροσκαφών. Εγώ παρ’ όλο που ταξίδεψα εξακολουθώ να έχω τις επιφυλάξεις μου με την εταιρεία και δεν συμμερίζομαι τον ενθουσιασμό μερικών.

Last edited by a moderator: 5 Οκτωβρίου 2013
  12. traveladdict

traveladdict Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Λος Άντζελες
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
    Ένσταση! Σαν Σερραίος έπρεπε να γράψεις να ΣΕ στείλω...:lol: