ΗΠΑ universal studios orlando vs los angeles

mitsakos

Member
Μηνύματα
42
Likes
7
είναι κάποιος που έχει πάει και στα 2? και orlando και los angeles?
στο los angeles έχω πάει
σε λίγες μέρες θα είμαι new york και οδικός για Μαϊάμι.
ενδιάμεσα θα κάνω στάση στο ορλάντο και λέμε να πάμε universal studios.
εκτός του Harry poter που λογικά θα αξίζει (park - park),
έχει όπως και στο los angeles studios? που γυρίζετε ταινία?
ή που σε πάνε βόλτα πως γυρίζονται ταινίες - σειρές?
ή έχει μόνο ''λουνα παρκ'' rides?
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Έχω επισκεφτεί τα πάρκα της Universal και στις δυο πόλεις που αναφέρεις.
Στο Hollywood τα Universal Studios σε κάνουν βόλτα σε σκηνικά ταινιών και σειρών, κάτι αντίστοιχο δεν συμβαίνει στο Orlando μιας και εκεί δεν είναι πραγματικά Studios αλλά απλά θεματικά πάρκα.
Αν απομονώσεις το θέμα των σκηνικών ,ως πάρκο στο Orlando είναι πολύ ανώτερο. Έχουν πολύ περισσότερο χώρο και έχουν φτιάξει απίστευτα rides. Στο Hollywood υπάρχει ουσιαστικά μόνο ένα τρενάκι , η μούμια, και αυτό εσωτερικού χώρου. Υπάρχουν ορισμένες κοινές ατραξιόν στις δυο πόλεις αλλά στο Orlando είναι πιο επιβλητικά.Νομίζω πρόσφατα άνοιξε και στο Hollywood Harry poter area αλλά στο Orlando είναι απλά μαγευτική.
Είμαι απόλυτα σίγουρος, βέβαιος ότι δεν θα το μετανιώσεις αν πας.
Ζήτα ότι άλλη πληροφορία θέλεις.
Αντίστοιχα το ίδιο συμβαίνει και με την Disneyland του Los Angeles με του Orlando.
 

amfitriti

Member
Μηνύματα
27
Likes
10
Έχω επισκεφτεί τα πάρκα της Universal και στις δυο πόλεις που αναφέρεις.
Στο Hollywood τα Universal Studios σε κάνουν βόλτα σε σκηνικά ταινιών και σειρών, κάτι αντίστοιχο δεν συμβαίνει στο Orlando μιας και εκεί δεν είναι πραγματικά Studios αλλά απλά θεματικά πάρκα.
Αν απομονώσεις το θέμα των σκηνικών ,ως πάρκο στο Orlando είναι πολύ ανώτερο. Έχουν πολύ περισσότερο χώρο και έχουν φτιάξει απίστευτα rides. Στο Hollywood υπάρχει ουσιαστικά μόνο ένα τρενάκι , η μούμια, και αυτό εσωτερικού χώρου. Υπάρχουν ορισμένες κοινές ατραξιόν στις δυο πόλεις αλλά στο Orlando είναι πιο επιβλητικά.Νομίζω πρόσφατα άνοιξε και στο Hollywood Harry poter area αλλά στο Orlando είναι απλά μαγευτική.
Είμαι απόλυτα σίγουρος, βέβαιος ότι δεν θα το μετανιώσεις αν πας.
Ζήτα ότι άλλη πληροφορία θέλεις.
Αντίστοιχα το ίδιο συμβαίνει και με την Disneyland του Los Angeles με του Orlando.

Καλησπερα, θα παω ορλαντο 1-4 φεβρουαρίου και θα παω στα universal 2-3 Φεβρουαριου! θελω να παω σιγουρα στο χαρι ποτερ και στο παρκο με τα παιχνιδια..λεω να παω μια μερα στο ενα μια μερα στο αλλο και να αφησω το volcano bay! ποια η γνωμη σου μιας και εχεις παει?! θεωρεις ειναι οκ μια μερα στο ενα μια στο αλλο?νομιζω δε προλαβαινω να παω κ στα δυο σε μια μερα!
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Καλησπερα, θα παω ορλαντο 1-4 φεβρουαρίου και θα παω στα universal 2-3 Φεβρουαριου! θελω να παω σιγουρα στο χαρι ποτερ και στο παρκο με τα παιχνιδια..λεω να παω μια μερα στο ενα μια μερα στο αλλο και να αφησω το volcano bay! ποια η γνωμη σου μιας και εχεις παει?! θεωρεις ειναι οκ μια μερα στο ενα μια στο αλλο?νομιζω δε προλαβαινω να παω κ στα δυο σε μια μερα!
το volcano bay που είναι?
τι εννοείς πάρκο με παιχνίδια?
το Hurry Potter είναι απλά ένα νέο section στο ήδη υπάρχον πάρκο. Προλαβαίνεις σε μια μέρα όλη την Universal του Hollywood. Τσέκαρε το είδος εισιτηρίου που θα βγάλεις για να αποφύγεις κάποιες ουρές αν πληρώσεις παραπάνω ,κατέστρωσε ένα πλάνο για να πας αμέσως μόλις ανοίξει το πάρκο στις δημοφιλέστερες attractions και θα έχεις χρόνο μέχρι το κλείσιμο του πάρκου να κάνεις 2 και 3 φορές όποια atraction σου άρεσε.
 

amfitriti

Member
Μηνύματα
27
Likes
10
το volcano bay που είναι?
τι εννοείς πάρκο με παιχνίδια?
το Hurry Potter είναι απλά ένα νέο section στο ήδη υπάρχον πάρκο. Προλαβαίνεις σε μια μέρα όλη την Universal του Hollywood. Τσέκαρε το είδος εισιτηρίου που θα βγάλεις για να αποφύγεις κάποιες ουρές αν πληρώσεις παραπάνω ,κατέστρωσε ένα πλάνο για να πας αμέσως μόλις ανοίξει το πάρκο στις δημοφιλέστερες attractions και θα έχεις χρόνο μέχρι το κλείσιμο του πάρκου να κάνεις 2 και 3 φορές όποια atraction σου άρεσε.
είδα στο σαιτ οτι εχει 3 παρκα 1. Universal Studios Florida και 2. Universal’s Islands of Adventure και 3. universal voclano bay.. στο πρωτο ειναι ο χαρι ποτερ στο δευτερο ειναι ατρακσιονσ με τρενακια κτλπα και το τριτο ειναι water park..καλα εχω καταλαβει????? σε αυτο το σαι τα ειδα!

https://www.universalorlando.com/web/en/us/tickets-packages/park-tickets/promo/index.html
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Νόμιζα ότι θα πας Hollywood και σχολιάσα για την εκεί universal.
Στο Orlando λοιπόν ισχύει κάτι αντίστοιχο. Είναι δύο πάρκο τα 1 και 2 από αυτά που αναφέρεις.Και στα δυο υπάρχουν τρενάκια attractions .Στο Island of adventure υπάρχει και το section του Hurry Potter,νομίζω ότι πλέον έχουν φτιάξει ένα τρενάκι που ενώνει τα δυο πάρκα και είναι μέρος της attraction του Hurry Potter αλλά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις μόνο αν βγάλεις εισιτήριο που σου δίνει πρόσβαση και στα δυο πάρκα την ίδια μέρα(τσέκαρε από το Site τους την πληροφορία αυτή γιατί μπορεί να έχει αλλάξει,όταν είχα πάει εγώ το τρενάκι αυτό δεν υπήρχε).
Θεωρώ όμως πως αν θέλεις να τα χαρείς όλα επιβάλλετε να αφιερώσεις μια μέρα σε κάθε πάρκο.Υπήρχε τότε που πήγα εισιτήριο με απεριόριστες επισκέψεις στις atractions προσπερνώντας τις ουρές. Επειδή δεν πηγαίνω κάθε μέρα προτιμώ ακριβότερο εισιτήριο και να προσπερνώ τις ουρές παρά να τρώω τον χρόνο μου στις ουρές.
κατέβασε τους χάρτες των πάρκων για να καταλάβεις τι έχει το κάθε ένα.
https://www.universalorlando.com/web/en/us/plan-your-visit/resort-maps/index.html
 

amfitriti

Member
Μηνύματα
27
Likes
10
α οκ συνεννοηθηκαμε! αχα.. ήθελα τη γνωμη σου μιας και εχεις παει γιατι αν μου εφτανε, θα αφιερωνα και μια μερα στο ντισνει..επειδη εχω παει στου παρισιου την ντισνει ομως, το βαζω σε 2η μοίρα και θα αφιερωσω 2 μερες στα universal!ναι εχω τσεκαρει το τρενο π λες (ειμαι κ λιγο τρελαμενη με harry poter ταινιες)..οπότε θα παρω το τικετ με το τρενο.. αλλα λεω να παραλειψω το universal volcano bay που ειναι water park απο οτι ειδα και εχει κ ξεχωριστο εισητηριο.. οποτε λεω να παω στα αλλα δυο μια μερα στο καθενα, μεχρι το κλεισμο κ μετα στο εκπτωτικο απεναντι (μη ξεχνιομαστε κιολας)..
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Αφού έχεις πάει eurodisney ,στο Παρίσι έχει 2 πάρκα και στο Orlando 4!!!!! Στο ένα το magic kingdom πηγαίνεις μόνο με καράβι..απλά μαγικό. Αν είσαι τρελαμένη γενικά με θεματικά πάρκα να πας και σε άλλο πάρκο της Disneyland. Γενικά μεταξύ disney και Universal στο Orlando ψηφίζω Disney. Μην ρωτήσεις γιατί...δεν μπορώ να το εξηγήσω.Και οι δυο είναι φανταστικές αλλά ένα κλικ πιο πάνω η disneyland. Πόσες μέρες θα μείνεις Orlando?
Orlando = thematik parks...οπότε να μην πας μόνο σε ένα πάρκο της Disney.
Αν έχεις περιθώριο χρόνου άφησε μια μέρα μεταξύ των πάρκων κενή για να ξεκουραστείς από το περπάτημα.πχ 2 μέρες πάρκα ,1 μέρα μια εκδρομή στον Άγιο Αυγουστίνο ή στο Kenedy Space Center και μετά πάλι 2 μέρες πάρκα.
 

amfitriti

Member
Μηνύματα
27
Likes
10
οχι το προγραμμα δυστυχως ειναι περιορισμενο! 27-1 νεα υορκη.. 1-4 ορλαντο και γυρναω νεα υορκη κ παιρνω πτηση για ελλαδα! οποτε επιδη εχω παει eurodisney και μ αρεσει πολυ χαρι ποτερ λεω να παω universal! :/

με εβαλες σε σκεψεις.... να παω την μια μερα στα δυο universal και την αλλη μερα στα 2 ντισνει..με εξπρες τικετ κ στα δυο :/
 
Last edited by a moderator:

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
έτσι σίγουρα δεν θα σου φτάσει ο χρόνος να χαρείς κανένα από τα 4.......
όμως από περιέργεια. πηγαίνεις από NY στο Ορλάντο μόνο για 2 ημέρες στα θεματικά πάρκα?Πόσο πληρώνεις τα αεροπορικά?
 

amfitriti

Member
Μηνύματα
27
Likes
10
75 ευρω πηγαινε ελα ορλαντο απο νεα υορκη!... θα παω αν ειναι τη πρωτη μερα universal να δω πως θα παει!! δυστυχως δεν μπορω να μεινω αλλες μερες γενικα εκτος ελλαδος! οπως και να εχει να παρω μια γευση και θα επανελθω σιγουρα δριμύτερη!!!
 

gianlym

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλησπέρα. Πρόκειται να ταξιδέψω στην Αμερική τον Ιούνιο και θα επισκεφτώ το Los Angeles (Hollywood) και το Orlando. Θα επισκεφτώ το universal studio. Ψάχνοντας είδα ότι και τα δυο εχουν παρόμοια εκθέματα. Γνωρίζει κάποιος ποιο από τα δυο είναι το καλύτερο ? Ευχαριστώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.756
Μέλη
38.881
Νεότερο μέλος
Pavlosvalia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom