University of Edinburgh - Το Πανεπιστήμιο του Εδιμβούργου και όσα θέλατε να μάθετε

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Ιανουάριος 2010

έξω χιονίζει και μέσα έχω τα καλοριφέρ και την θερμάστρα να μου κρατάνε ζεστή συντροφιά καθώς θα σας ξεναγήσω στο απίστευτο αυτό πανεπιστήμιο που ακούει στο όνομα University of Edinburgh.


Λίγα λόγια για την πόλη πρώτα


Το Εδιμβούργο αριθμεί γύρω στις 450.000 μόνιμους κατοίκους, είναι η πρωτεύουσα της Σκωτίας και είναι μια πανέμορφη παραθαλάσσια πόλη με πλούσιες ζώνες πρασίνου, χωρίς κίνηση και χωρίς εγκληματικότητα.

Τοποθετείται στο Βόρειο κομμάτι του νησιού, με άμεση αεροπορική σύνδεση με όλη την Ευρώπη καθώς και σιδηροδρομική με ολόκληρη την Βρετανία. Αριθμεί γύρω στους 62.000 φοιτητές απο 150 διαφορετικές χώρες, 4500 εκ των οποίων περίπου είναι Έλληνες. Έχουμε πολύ δυνατή κοινότητα εδω πέρα και το να ακούσεις ελληνικά στο λεωφορείο, στο δρόμο ή στις καφετέριες πρέπει να θεωρείται συνηθισμένο πράγμα.

Αυτό που κάνει το Εδιμβούργο να ξεχωρίζει είναι καταρχάς η ρυμοτομία της πόλης και η προσεγμένη αρχιτεκτονική κληρονομιά απο τον μεσαίωνα. Ολόκληρη η πόλη, ακόμα και τα νέα κτίρια, ακολουθούν τα Gothic καστροειδή κτίσματα και τους ψηλούς πύργους. Η πόλη δεν αναπτύχθηκε προς τα πάνω για αυτο και δεν υπάρχουν κτίρια με πάνω απο 4 συνήθως ορόφους είναι όμως πολύ προσεγμένα απλωμένη γύρω γύρω απο το κέντρο, προσφέροντας πολλές επιλογές κατοικίας ανάλογα με το εισόδημα, ηλικία και προσβάσεις που ψάχνει ο καθένας.

Μετακίνηση απο και προς την πόλη του Εδιμβούργου

Οι αεροπορικές εταιρίες που εξυπηρετούν την πόλη είναι πάνω απο 20 και υπάρχουν διαδρομές προς ολόκληρη την Ευρώπη, ακόμα και Αμερική.

Απο Ελλάδα η πλειονότητα των πτήσεων θα πρέπει να περάσει συνήθως πρώτα απο το Λονδίνο ή κάποια άλλη ενδιάμεση ευρωπαική πόλη όπως το Μαντσεστερ, Παρίσι ή το Άμστερνταμ. Το ταξίδι είναι 3μιση ώρες εως Λονδίνο και άλλη 1 ωρα και 15 λεπτά για Εδιμβούργο.Οι αεροπορικές που εξυπηρετούν αυτην την στιγμή απο Ελλάδα είναι:

1) Με British Airways μπορείς να κόψεις ενιαίο εισιτήριο απο Αθήνα ή Θεσσαλονίκη κατευθείαν για Εδιμβούργο. Όπως είπα, θα σταματήσει το αεροπλάνο Λονδίνο, θα κατεβείτε και θα ξαναμπείτε για να συνεχίσετε για Εδιμβούργο με άλλη πτήση της ΒΑ. Θα τα γράφει όλα το booking σας.
Ενδεικτική τιμή: 220-600 ευρω aller-retour, αν κλείσετε νωρίς φθηνότερα.

2) Δεύτερη και αγαπημένη μου, η easyjet. Η easyjet πετάει απο Αθήνα, Θεσσαλονίκη και Ηράκλειο τους χειμώνες. Τα καλοκαίρια μπαίνουν γραμμές και για Κέρκυρα, Μύκονο και Ρόδο. Πρέπει να κλείσετε 2 ξεχωριστά εισιτηρία, Αθήνα-Λονδίνο και Λονδίνο-Εδιμβούργο( αντιστοιχα για άλλες ελληνικες πόλεις) τα οποία δεν θεωρούνται ενιαίο και αν σας χάσουν τη μια πτήση δεν αποζημιώνεστε και για την άλλη για αυτό αφήνετε πάντα 3 ωρες ενδιάμεσα χρόνο. (εχετε το νου σας για προσφορες, βγαζει συχνα)
Ενδεικτική τιμή: Απο 130-180 ευρώ aller - retour (αν κλείσετε 6 μήνες πριν πέφτει πολύ η τιμή, σας συμφέρει αν είστε φοιτητής)

3) Πρόσφατα εγκαινίασε και τις γραμμές της η Aegean, η οποία όπως και η ΒΑ έχει ενιαίο εισιτήριο για Εδιμβούργο. Αποτελεί μια εύκολη λύση για τους φοιτητές της τελευταίας στιγμής και τις μαμαδες που δεν ξέρουν Αγγλικά, ώστε να μη ταλαιπωρηθούνε στα αεροδρόμια με τις ξένες αεροδυνοδούς.
Ενδεικτική τιμή: Απο 300-600 ευρώ aller-retour ανάλογα το πότε θα κλείσετε.

4) Υπάρχουν φυσικά άπειροι συνδυασμοί για να πάτε Εδιμβούργο, μπορείτε πχ να πάτε πρώτα Μιλάνο απο Αθήνα και απο εκεί Μιλάνο-Εδιμβούργο και οι 2 με easyjet.Καλή λύση θεωρείται και μέσω Μάνστεστερ αφού υπάρχουν πολλές φθηνές πτήσεις απο Ελλάδα. Άλλος μπορεί να βρεί μέσω Παρισιού ή Άμστερνταμ κάτι φθηνότερο. Πάντα να συμβουλεύεστε σελίδες όπως το Skyscanner.net για να βρίσκετε φθηνές λύσεις.

Τέλος, μπορείτε και με τραίνο να μεταφερθείτε απο το Λονδίνο στο κέντρο του Εδιμβούργου. Η διαδρομή κοστίζει απο 55 εώς 140 λίρες ανάλογα την θέση, ώρα και διαθεσιμότητα και διαρκεί 4 ώρες. Η διαδρομή είναι μαγευτική. Το σιδηροδρομικό δίκτυο της Αγγλίας είναι άψογο σε ολόκληρη τη χώρα.

ai46.tinypic.com_2dlrdi9.jpg


Εύρεση κατοικίας στο Εδιμβούργο

Γίνατε λοιπόν δεκτοί στο Πανεπιστήμιο και περιμένετε να έρθετε στην πόλη για να βρείτε σπίτι...ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ.

Η αναζήτηση σπιτιού ξεκινάει μέσω Ίντερνετ απο την Ελλάδα. Όλα υπάρχουν στο Ιντερνετ με φωτογραφίες, τηλέφωνα και σοβαρά agencies απο πίσω να τα υποστηρίζουν.

Ο μέσος φοιτητής ζητάει ένα διαμέρισμα όσο κοντύτερα στην σχολή του γίνεται, με 1 κρεβατοκάμαρα, κουζίνα και σαλόνι, πλήρως επιπλωμένο. Οι τιμές ποικίλουν πολύ όπως και τα σπίτια, ανάλογα με την ποιότητα τους και την ηλικία τους. Ενδεικτικά να αναφέρω οτι ξεκινάνε απο 400 λίρες και φτάνουν μέχρι όσα βαστάει η τσέπη σας. Βασική υποχρέωση σας είναι να μην αφήσετε να έρθει ο Σεπτέμβριος για να βρείτε σπίτι, θα κινδυνέψετε να μην βρείτε κάτι καλό, ξεκινάμε λοιπόν την έρευνα μας απο νωρίς:

1) Flats to Rent in Edinburgh, Glasgow, Belfast - Citylets

Το νο1 σαιτ για εύρεση κατοικίας στο Εδιμβούργο. Βάλτε όριο τιμών απο 300-500 λίρες, με φωτογραφίες και πλήρως επιπλωμένο και ξεκινήστε να κοιτάτε τις άπειρες αγγελίες με σπίτια.

2) Το πρώτο σαιτ αντλεί πληροφορίες απο 20 agencies. Αν θέλετε όμως να δείτε τις σελίδες απο μερικά agencies μόνοι σας ορίστε μερικά απο τα καλύτερα (φυσικά υπάρχουν και άλλα άπειρα)

Letting agents in Edinburgh and Glasgow, flats to rent in Glasgow and Edinburgh & properties to let in Edinburgh and Glasgow
Welcome - ALBA Residential
Edinburgh & Lothians property rental from Dove Davies & Partners
UK property for sale, flats to rent, house prices, buy property
D.J. Alexander - Estate Agents & Property Managers - Edinburgh, Glasgow, Dubai

Το απόλυτο ευαγγέλιο για την εύρεση κατοικίας θα το βρείτε απο ένα μπλόγκ διδακτορικών ελλήνων φοιτητών στο Εδιμβούργο, διαβάστε το με προσοχή:

---------> Σπίτι μου, σπιτάκι μου παρα εξι <-------------------

Ανάλογα και το πού μένετε υπάρχει πληθώρα κατοικιών για να ψάξετε. Να προτιμήσετε οπωσδήποτε σπίτι με gas central heating, όπως τα δικα μας καλοριφέρ αλλα με γκάζι οχι πετρέλαιο.

Τα κοινόχρηστα ρεύμα+θέρμανση μαζί έρχονται γύρω στις 50-80 λίρες το μήνα και αυτό αν καταλώνετε πολύ. Γενικά είναι πολύ φθηνά.

Όσον αφορά τις εστίες: Είναι ακριβές, μεταξύ 480-600 λιρών το μήνα, και δεν είναι μεγαλύτερες απο ενα σαλόνι και μια τουαλέτα χωρίς κουζίνα. Να τις αποφεύγετε και να ψάξετε πρώτα για σπίτι. Εξάλλου οι μεταπτυχιακοί σπάνια παίρνουν εστία επειδή είναι λίγες και τις δίνουν πρώτα στους προπτυχιακόυς και αυτούς εκτος Ευρώπης.

ΑΠΟΦΥΓΕΤΕ ΝΑ ΜΕΙΝΕΤΕ ΣΤΙΣ ΕΣΤΙΕΣ ΤΗΣ UNITE (students unite)

Όλοι οι φίλοι μου μένουν εκεί (ιδιωτικές είναι αυτές, πριν έλεγα για του πανεπιστημίου) και δεν έχουν κάν επαρκές Ίντερνετ για να σερφάρουν στο Ίντερνετ (δικαιούσαι 10 gb δωρεάν και μετά χρεώνεσαι). Κοστίζουν απο 600 εώς 700 λίρες και είναι απλά ένα δωματιάκι με απίστευτη φασαρία όλη μέρα και τον συναγερμό φωτιάς να χτυπάει απο προπτυχιακά παιδάκια αναγκάζοντας σας να βγαίνετε καθε τρεις και λίγο έξω στο κρύο μέχρι να έρθει κάποιος να το κλείσει.

ai50.tinypic.com_2ylv86b.jpg


Ο καιρός στο Εδιμβούργο

Εδώ είναι Σκωτίααααα....οπως θα έλεγε και ο William Wallace σε μια παραλλαγή του γνωστού Freedoooom. Οι θερμοκρασίες τον χειμώνα μπορεί να φτάσουν και τους -5, ο αέρας είναι δυνατός και χιονίζει συχνά. Παρόλα αυτά όσο περίεργο και να σας φανεί δεν κάνει οσο κρύο νομίζετε.

Ο καιρός είναι πολύ μαλακός και ακόμα και με 0 βαθμούς με το παλτό σου κυκλοφορείς άνετος παντού. Γενικά δεν έχει την υγρασία που έχουμε στην Ελλάδα που όταν πιάνει κρύο θέλεις να πηδήξεις σε καζάνι με λάβα για να ζεσταθείς. Προσωπικά μου αρέσει αυτή η ψυχρούλα και δεν παλεύω να βλέπω 20 βαθμούς Δεκέμβρη μήνα που είχαμε στην Ελλάδα.

Απο Μάρτιο εώς Σεπτέμβρη ο καιρός είναι υπέροχος, έχει συχνά λιακάδα και δεν υπάρχουν σχεδόν ποτέ δυνατές βροχές. Εδώ όταν λέμε βροχή εννοούμε το shower, εκείνο το σπαστικό ψιλοβρόχι που σου σπάει τα νεύρα όταν περπατας. Εν ολίγοις, μη κολώνετε απο τον καιρό...αν μένετε πχ Θεσσαλονίκη είναι πολύ χειρότερα λόγω καταιγίδων και κρύου απότι εδώ. (σαλονικιός είμαι και εγώ)

Εδώ θα βρείτε μια πλήρη ενημέρωση για το Εδιμβούργο και τις διάφορες πτυχές του όπως καιρό, σπουδές, διασκέδαση κλπ

Σα βγεις στον πηγαιμό για Εδιμβούργο… παρα εξι

================================================

Ας μπούμε όμως τώρα στα σημαντικά, που είναι το ίδιο το Πανεπιστήμιο.


  • Πέρυσι βγήκε νο1 στην έρευνα σε ολόκληρη την Ευρώπη αφήνοντας πίσω τρανταχτά ονόματα όπως Cambridge & Oxford με σημαντική διαφορά.
  • Φέτος αναδείχτηκε το 17ο καλύτερο πανεπιστήμιο στον Κόσμο, 14 απο τα οποία ήταν αμερικάνικα (ΜΙΤ,Harvard κλπ)
  • Αποτελείται απο 23 σχολές διαφόρων επιστημονικών πεδίων με μέσο όρο 6 τμήματα η καθεμία.
  • Τα κτίρια του δεν βρίσκονται σε πανεπιστημιούπολη (campus) αλλά βρίσκονται διασκορπισμένα σε ολόκληρη την πόλη, οργανωμένα ανά ειδικότητα.
Σε όποιο τμήμα και αν προορίζεσαι, να περιμένεις άψογη οργάνωση, σύγχρονα κτίρια και εργαστήρια και γνωστούς καθηγητές ανα τον κόσμο για το επιστημονικό τους έργο. Η έρευνα που γίνεται εδώ δίνει δουλειά σε χιλιάδες εταιρίες και είναι υπεύθυνη για πληθώρα προιόντων. Ιστορικά να αναφέρω οτι εδώ ανακαλύφθηκε η Πενικιλίνη, το τηλέφωνο απο τον Μπέλ αλλά και εδώ έγιναν τα πειράματα κλωνοποίησης με την Ντόλυ. Και αυτά είναι μονάχα μερικά παραδείγματα.

ai46.tinypic.com_okdcgi.jpg


ai49.tinypic.com_2cygv87.jpg


ai49.tinypic.com_i6xqpe.jpg


ai48.tinypic.com_2a0c303.jpg


ai46.tinypic.com_2r62que.jpg



Η οργάνωση και η αποτελεσματικότητα των Σκωτσέζων δεν έχει ανταγωνισμό, όποιος αποφασίσει να σπουδάσει εδώ σίγουρα δεν θα το μετανιώσει.

Δίδακτρα

Τα δίδακτρα για τις σχολές ποικίλλουν.

- Στα προπτυχιακά οι Έλληνες μπορούν να πάρουν υποτροφία και για τα 4 χρόνια σπουδών, ουσιαστικά πληρώνοντας μονάχα τη διαβίωση τους. Κατα 100% την δικαιούμαστε όλοι.

- Στα μεταπτυχιακά τα δίδακτρα είναι γύρω στις 5000 λίρες ετησίως, 1000 πάνω 1000 κάτω για διαφορετικά τμήματα.

- Στα διδακτορικά σε πληρώνουν 1200 λίρες το μήνα.

Όλες οι πληροφορίες εδώ:

Student Tuition Fees


Μεταφορές μέσα στην πόλη

Η πόλη έχει άριστες συγκοινωνίες όπου μπορείς με λεωφορείο να πάς οπουδήποτε θέλεις μεσα στην πόλη όποια ώρα θέλεις. Ακόμα και την νύχτα κυκλοφορούν παντού night buses και μπορείς να πας μέχρι και στο αεροδρόμιο που απέχει 20 λεπτά απο την πόλη με 3,5 μόνο λίρες. (έχει ανα μιση ώρα τις νύχτες, ανα 10 λεπτά την ημέρα)


Γενικά η εταιρεία που έχει τα λεωφορεία λέγεται lothian buses και μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα της όλα τα δρομολόγια.

ai49.tinypic.com_2i03uci.jpg


Αν χρειάζεστε λεωφορείο για την σχολή σας, κάτι σπάνιο αφού όλη η πόλη περπατιέται και δεν χρειάζεται σχεδόν ποτέ λεωφορείο, μπορείτε να βγάλετε κάρτα απεριορίστων διαδρομών με 35 λίρες το μήνα. Τα λεωφορεία έρχονται στην ώρα τους και κάθε στάση έχει ηλεκτρονικό πίνακα αφίξεων για να γνωρίζετε πότε περνάει. Τιμές 2009:

Απλό: 1,20 λίρες
Ημερήσιο: 3 λίρες
Μηνιαίο: 35 λίρες

Η πόλη δεν έχει μετρό επειδή δεν το χρειάζεται, ενώ τώρα ολοκληρώνεται και το τραμ που θα είναι φθηνότερο και συχνό και σε συνδυασμό με τα λεωφορεία σχεδόν θα διακτινίζεσαι όπου θέλεις σε χρόνο dt.

Ιντερνετ

Φθηνό και άπειρο. Απο 8 εως 50 Mb...ανάλογα τα κέφια και τις ανάγκες σας. Προτιμήστε Virgin Media απο ΒΤ αν είστε στο δίκτυο της. Εγω για 10 mbps δίνω 10 λίρες το μήνα και φυσικά τα πιάνω φουλ και χωρίς πάγιο ΟΤΕ :p

Προυποθέσεις εισαγωγής

Προπτυχιακό: Οι προυποθέσεις αλλάζουν ανάλογα με την σχολή αλλά πολύ ελάχιστα. Πχ αν πάς Θετικές Επιστήμες θα σου ζητήσουν τα αντίστοιχα μαθηματα του Απολυτηρίου σου όπως Φυσική, Μαθηματικά κλπ ενω αν πας Φιλολογία θα ζητήσουν έκθεση, Ιστορία, Λογοτεχνία κλπ.

Συγκεκριμένα για το Φυσικό που έμαθα: 18 Μαθηματικά, 18 Φυσική και 18 μέσο όρο απολυτηρίου.

English requirements: 18 στα αγγλικά στο Απολυτήριο. Επίσης με lower, ielts, toefl στα τελευταία 2 χρόνια παρμένο είσαι ΟΚ. Να τονίσω οτι τα 18αρια πιο πάνω είναι στο απολυτήριο, όχι πανελλαδικές. Δεν χρειάζονται συστατικές.
Περισσότερα για αγγλικά εδώ.

Μεταπτυχιακό:
1) Βαθμός πτυχίου πάνω απο 7 μέσο όρο και βοηθάει αν είναι στο ίδιο αντικείμενο, δηλ στην ίδια επιστήμη. Αν έχεις τελειώσει μαθηματικο, φυσικο, χημικο κλπ μπορείς να πας πχ και Πληροφορική. Αλλά ακόμα και νομική να τελειώσεις αν έχεις καλούς βαθμούς και αίτηση θα σε πάρουν.

2) English requirements: (taken in the last two years)
Toefl >92
Ielts >6.5
Cambridge Proficiency B or A

Μαζί αποστέλεις και cover letter, που παίζει σημαντικό ρόλο στο τι θα πείς και γιατί θέλεις να μπείς εκεί.

3) 2 συστατικές επιστολές από καθηγητές σου ή αφεντικά σου.

Όλα γίνονται με ηλεκτρονικές αιτήσεις. Τα πτυχία θέλουν μετάφραση στα αγγλικά και επικύρωση απο δικηγόρο.

Υποτροφίες


Υποτροφίες παίρνουν όλοι οι προπτυχιακοί ανεξαιρέτως και ενα 20-30% των μεταπτυχιακών. Όλες οι πληροφορίες και οι αιτήσεις εδώ:


Είναι η κεντρική υπηρεσία Υποτροφιών της Σκωτίας. Πάντα να κοιτάτε και την σελίδα του Πανεπιστημίου για ξεχωριστές υποτροφίες ανα σχολή και ανα πρόγραμμα σπουδών.
Αυτά λοιπόν για την πανέμορφη πόλη μας, αν νομίζετε ότι ξέχασα κάτι πείτε μου να το προσθέσω ώστε να γίνει αυτός ο οδηγός όσο πιο πλήρης γίνεται.

Για τους υποψήφιους φοιτητές... φροντίστε να έρθετε ένα χρόνο πριν σε κάποιο απο τα University Open days ώστε να σας ξεναγήσουν στην σχολή σας και να δείτε τα πράγματα απο μέσα.


Για οτιδήποτε χρειαστείτε στείλτε ενα pm.


 
Last edited by a moderator:

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Αν και δεν σκοπευω να επιστρεψω στα θρανια το ποστ σου το διαβασα πολυ ευχαριστα. Αν θες γραψε μας και μερη που συχναζουν φοιτητες, καφε, κλαμπ, μιας και κατα κανονα ειναι πολυ πιο "ζωντανα"
 

xelidoni

Member
Μηνύματα
158
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή-Ισλανδία
ευχαριστούμε πολύ!!! πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες για τους ελληνες φοιτητές που σκέφτονται να κάνουν μεταπτυχιακές σπουδές στο εξωτερικό .
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ααα πολυ ωραια! Να ξερω που να στειλω την κορη μου! Δε μας λες και τις προυποθεσεις εισαγωγης σε γενικες γραμμες; (προπτυχιακο και μεταπτυχιακο επιπεδο αν γνωριζεις φυσικα!).
 

klainmaingr

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Ευχαριστώ και για την πολύ ωραία ανταπόκριση απο την πόλη που είναι μέσα στις επιλογές μου για σπουδές τον επόμενο χρόνο, αλλα και για την παραπομπή στο υπέροχο αυτό site :)
Πιθανότατα να σε ενοχλήσω για περισσότερες λεπτομέρειες στο προσεχές μέλλον :)
 

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Μετά απο απαίτηση του λαού προστέθηκαν:

1) Προυποθέσεις εισαγωγής για προπτυχιακό και μεταπτυχιακό.
2) Υποτροφίες.
3) Ίντερνετ

Διασκέδαση είναι μεγάλος τομέας, θέλει το χρόνο του και θα προστεθεί εν καιρώ. Θέλω να το κάνω πολύ καλό και προσεγμένο. Για ότι θέλετε ρωτάτε και θα απαντάω ενσωματώνοντας τα στα πρώτο ποστ, σταδιακά θα γίνουμε το νο1 αποτέλεσμα στο google gr για Εδιμβούργο.
 

ernestossdd

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
γεια σου Φίλε Θεσσαλονικιέ
ομολογουμένως πολύ ωραίο κείμενο
βασικά γράφω γιατί προκειται να σπουδάσω τον Σεπτέμβριο του 2010στο πανεπιστήμιο του Heriot Watt και θα ήθελα να με ενημέρωνες αν έχεισ την καλοσύνη σχετικάμε το κόστοςζωής στο Εδιμβούργο σε μηνιαία βάση υπολογίζωντασ το ενοίκιο,το φαγητό,τις μετακινήσεις καθώς και τισ εξόδους αλλά όχισε καθημερινή βάση οι έξοδοι
Επίσης γνωρίζεις η έχεισ κάποιον γνωστό η φίλο που να σπουδάζει στο συγκεκριμένο πανεπιστήμιο για να μου δώσει πληροφορίες σχετικά με τουσ ξενώνες και ταδωμάτι στο Campus του Πανεπιστημίου?
είναι καλύτερα να βρώ σπίτι εκτός Campus η να ψάξω για σπίτι μέσα στο Campus?
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων καικαλή χρονιά να έχετε

Τελικά ρε φιλαράκι θα μας ενημερώσεις σχετικάμε το κόστος της ζωής εκειπέρα σε μηνιαάι βάση,?δεν αναφέρεις πουθενά για κόστος και πρόκειται να έρθω αυτό τον Σεπτέμβριο,μη έρθουμε ξεβράκωτοι στα γκάθια ρε φιλε,σε παρακαλω δηλαδή μια ενημέρωση
ευχαριστώ
 

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Κάθε ένας είναι διαφορετικός στο πώς ζει και ξοδεύει και δεν υπάρχει καθολική ταρίφα για να μάθεις πόσα είναι. Μπορείς όμως να αντλήσεις πληροφορίες διαβάζοντας τα υπόλοιπα θρεντ αυτου του μπλόγκ που έχω αναφέρει πολλά παραδείγματα τιμών.

Καλά ψαξίματα, όπως και εγώ πέρυσι τέτοιο καιρό έτσι και εσύ οφείλεις να αφιερώνεις κάθε μέρα στο ψάξιμο τέτοιων σημαντικών ζητημάτων μέσω Ιντερνετ.
 
Μηνύματα
8
Likes
0
θέλω να κάνω μεταπτυχιακό σχετικό με πληροφορική , ήδη είμαι πτυχιούχος ΤΕΙ ΠΛΗΡ. με βαθμό μικρότερο του 7 για πείτε μου ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για να με δεχθούν κάποια πανεπιστήμια που να πληρούνται οι προϋποθέσεις για ισοτιμία από δικατσα. Δεν θέλω να καταφύγω σε ειδικούς , φροντιστήρια, fondation κλπ γιατι ζητάνε πολλά χρήματα και ξέρω ότι μπορεί κανείς να το κάνει μόνος του. Εχω βέβαια ένα πρόβλημα στο επίπεδο αγγλικών μου, είναι lower. Διατίθεμαι να πάω επιπλέον κάποιο καιρό γι'αυτό το λόγο.
 

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Ξεκίνα να κοιτάς στις σελίδες του Herriott Watt & Napier University. Aυτα τα 2 έχουν αρκετά μεταπτυχιακά που δε ζητάνε πάνω απο 7 , εκεί θα βρείς όλες τις πληροφορίες που χρειάζεσαι για απαιτήσεις εισαγωγής και αγγλικών.
 

Μαρ

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανια
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουενος Αιρες
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες γιατι ο γιος μου ειναι στο μαθηματικο τουΑ.Π.Θ
 

kos

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Πολύ ενδιαφέρον άρθρο ειδικά για αυτούς που θέλουν να σπουδάσουν εκεί...είμαι νέο μέλος και δε μπορώ να σου στείλω pm για αυτό σε παρακαλώ και θα το εκτιμούσα πολύ αν μου έστελνες εσύ ένα μήνυμα με το e-mail σου για να επικοινωνήσω μαζί σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.275
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom