Ινδία Visa για Ινδία

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
http://www.indianembassy.gr/alert_detail.php?newsid=12

Αλλαγές πριν 2 εβδομάδες
Τη βίζα την παίρνεις ή με τον παραπάνω τρόπο
ή με την παρουσία σου στην πρεσβεία στην Αθήνα
Κατάθεση αίτησης λιγότερο από 35 μέρες πριν την άφιξη στην Ινδία.
Κατόπιν τούτου 2 φτηνιάρικα εισιτήρια που έχω βγάλει Ηρ-Αθ το Ιούνη θα πάνε μόνο για βόλτα!!!
Το πρόβλημα θα είναι με την επικόληση της φωτό, ειδικές διαστάσεις κλπ κλπ. όποιος το καταλάβει παρακαλείται να μας το πεί.
Επίσης την βίζα σου την στέλνουν σε χαρτί με email.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
ειχα ελπιδα οτι θα γινοταν ευκολοτερη η διαδικασια...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
ειχα ελπιδα οτι θα γινοταν ευκολοτερη η διαδικασια...
Μα, απ' ό,τι κατάλαβα εγώ, ΕΓΙΝΕ απλούστερη η διαδικασία (επιτέλους! ). Όλα γίνονται ηλεκτρονικά, δεν χρειάζεται να πας στην πρεσβεία για αιτήσεις κλπ. και παραλαμβάνεις V.O.A. (Visa On Arrival) με την άφιξή σου στη χώρα παρουσιάζοντας τα χαρτιά που έχεις τυπώσει σπίτι σου. Εγώ πανηγυρίζω, εσείς γιατί πανικοβάλλεστε; Κατάλαβα κάτι λάθος;
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Μα, απ' ό,τι κατάλαβα εγώ, ΕΓΙΝΕ απλούστερη η διαδικασία (επιτέλους! ). Όλα γίνονται ηλεκτρονικά, δεν χρειάζεται να πας στην πρεσβεία για αιτήσεις κλπ. και παραλαμβάνεις V.O.A. (Visa On Arrival) με την άφιξή σου στη χώρα παρουσιάζοντας τα χαρτιά που έχεις τυπώσει σπίτι σου. Εγώ πανηγυρίζω, εσείς γιατί πανικοβάλλεστε; Κατάλαβα κάτι λάθος;
μαλλον εγω καταλαβα λαθος .. ..σορυ.. να ξαναδω τι χαρτια χρειαζονται για να μην βρεθω στη χωρα με λαθος χαρτια.......
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
http://www.indianembassy.gr/alert_detail.php?newsid=12

Αλλαγές πριν 2 εβδομάδες
Τη βίζα την παίρνεις ή με τον παραπάνω τρόπο
ή με την παρουσία σου στην πρεσβεία στην Αθήνα
Κατάθεση αίτησης λιγότερο από 35 μέρες πριν την άφιξη στην Ινδία.
Κατόπιν τούτου 2 φτηνιάρικα εισιτήρια που έχω βγάλει Ηρ-Αθ το Ιούνη θα πάνε μόνο για βόλτα!!!
Το πρόβλημα θα είναι με την επικόληση της φωτό, ειδικές διαστάσεις κλπ κλπ. όποιος το καταλάβει παρακαλείται να μας το πεί.
Επίσης την βίζα σου την στέλνουν σε χαρτί με email.
Μαζί με το pdf σου πρεπει να στείλεις και μια φωτογραφία σου σε μορφή jpeg,το ύψος της οποίας να έχει την ίδια διάσταση με το πλάτος. Δεν ειναι κατι δύσκολο για να γίνει,ακομα και στο προγραμμα ζωγραφικής μπορείς να το κανεις. Πρεπει όμως να μην ειναι μεγαλύτερη απο 1Mb. Που σημαίνει οτι αν βγάλετε μια φωτογραφία με την κάμερα σας, θα πρεπει να την επεξεργαστείτε και να την μικρυνετε σε μέγεθος, ίσως να μειώσετε και την ποιότητα (συνήθως αυτές απο την κάμερα έχουν πολυ μεγάλο μέγεθος). Αν θέλετε περισσότερες λεπτομέρειες για την μορφή σε jpeg ή οτιδήποτε,ρωτήστε και ίσως μπορώ να βοηθήσω.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Μαζί με το pdf σου πρεπει να στείλεις και μια φωτογραφία σου σε μορφή jpeg,το ύψος της οποίας να έχει την ίδια διάσταση με το πλάτος. Δεν ειναι κατι δύσκολο για να γίνει,ακομα και στο προγραμμα ζωγραφικής μπορείς να το κανεις. Πρεπει όμως να μην ειναι μεγαλύτερη απο 1Mb. Που σημαίνει οτι αν βγάλετε μια φωτογραφία με την κάμερα σας, θα πρεπει να την επεξεργαστείτε και να την μικρυνετε σε μέγεθος, ίσως να μειώσετε και την ποιότητα (συνήθως αυτές απο την κάμερα έχουν πολυ μεγάλο μέγεθος). Αν θέλετε περισσότερες λεπτομέρειες για την μορφή σε jpeg ή οτιδήποτε,ρωτήστε και ίσως μπορώ να βοηθήσω.
ευχαριστώ. δεν τους κάνει του διαβατηρίου που είναι και καινούργιο, θα βγάλω άλλες 4 με τα μεγέθη που χρειάζονται 6 ευρώ κοστίζουν κι αν βρω δυσκολία στη επικόληση θα σου πω.
 
Last edited:

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Μα, απ' ό,τι κατάλαβα εγώ, ΕΓΙΝΕ απλούστερη η διαδικασία (επιτέλους! ). Όλα γίνονται ηλεκτρονικά, δεν χρειάζεται να πας στην πρεσβεία για αιτήσεις κλπ. και παραλαμβάνεις V.O.A. (Visa On Arrival) με την άφιξή σου στη χώρα παρουσιάζοντας τα χαρτιά που έχεις τυπώσει σπίτι σου. Εγώ πανηγυρίζω, εσείς γιατί πανικοβάλλεστε; Κατάλαβα κάτι λάθος;
Μα γιατί VOA Λάζαρε?? στο τλφ χτες μου είπαν: 2 τρόποι να πάρεις βίζα α) έρχεσαι στην πρεσβεία και παίρνεις τη βίζα β)αφού μένεις Κρήτη μπορείς ηλεκτρονικώς, θα στην στείλουμε σε χαρτί.
Που σημαίνει ότι και στη β περίπτωση τελειώνει η διαδικασία. το πολύ πολύ στη VOA να πατήσουν σφραγίδα στο διαβατήριο. ή έχω λάθος?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Μα γιατί VOA Λάζαρε?? στο τλφ χτες μου είπαν: 2 τρόποι να πάρεις βίζα α) έρχεσαι στην πρεσβεία και παίρνεις τη βίζα β)αφού μένεις Κρήτη μπορείς ηλεκτρονικώς, θα στην στείλουμε σε χαρτί.
Που σημαίνει ότι και στη β περίπτωση τελειώνει η διαδικασία. το πολύ πολύ στη VOA να πατήσουν σφραγίδα στο διαβατήριο. ή έχω λάθος?
The Indian e-Tourist Visa (eTV) is issued and stored electronically. The traveller will not receive any document in the mail. You will be sent the approved e-Visa via email. This must be printed and carried with you and your valid passport upon entry to India. The visa on arrival will be stamped in India after biometric information is taken at the airport.

Δείτε και εδώ:

https://india-evisa.travisa-online.com/india-eta/faqs
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ευχάριστα νέα. Ελπίζω μόνο στο application να μην ρωτάνε της Παναγιάς τα μάτια
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
The Indian e-Tourist Visa (eTV) is issued and stored electronically. The traveller will not receive any document in the mail. You will be sent the approved e-Visa via email. This must be printed and carried with you and your valid passport upon entry to India. The visa on arrival will be stamped in India after biometric information is taken at the airport.

Δείτε και εδώ:

https://india-evisa.travisa-online.com/india-eta/faqs
ok . οπότε αυτός που μένει Αθήνα, την παιρνει από την πρεσβεία και ξεμπερδεύει
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Η αλήθεια αν έχει ουρά στην visa on arrival στα αεροδρόμια (αφού αφορά τόσες χώρες) θα είναι χασούρα. Από την άλλη θες και δυο μέρες άδεια για να την καταθέσεις και να την παραλάβεις από την πρεσβεία. Δεν ξέρω αν η σταθερή πολιτική τους είναι να κάνεις την διευθέτηση ηλεκτρονικά πλέον ώστε να αποφεύγουν την προσέλευση κόσμου. Στην περιπτωση της Αιθιοπίας ήταν απρόθυμοι να την εκδώσουν εδώ και μας συνέστησαν να βγάλουμε VOA στο αεροδρόμιο της Addis Ababa
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.827
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom