Volotea Ακυρώσεις πτήσεων απο Volotea

patsman

Member
Μηνύματα
191
Likes
523
Σε δύο συνεχόμενες ακυρώσεις για πτήσεις προς Σαντορίνη είχα επιστροφή χρημάτων σε 6 εργάσιμες ημέρες.Προχώρησε την διαδικασία για επιστροφή χρημάτων.
Πράγματι, επιστράφηκαν τα χρήματα μέσα στο χρονικό πλαίσιο (7 ημέρες) που μου είχαν θέσει. Δεν το περίμενα!
 

triparismenos

Member
Μηνύματα
16
Likes
38
Γεια χαρά. Όπως πολλοί εδώ μέσα, είχα κλείσει εισιτήρια για ταξίδι το Πάσχα του '20. Θα πετούσα με Volotea και WizzAir. Όταν οι πτήσεις ακυρώθηκαν, δέχτηκα να μου επιστρέψουν τα χρήματα με τη μορφή πίστωσης. Τελικά τώρα είδα ότι δεν θα μπορέσω να ταξιδέψω το προσεχές διάστημα και έψαξα μήπως μπορώ να πάρω πίσω τα χρήματα. Με τη WizzAir ήταν εύκολο καθώς υπάρχει σύνδεσμος γι' αυτό το λόγο. Στη συνέχεια προσπάθησα να κάνω το ίδιο με τη Volotea αλλά σε επικοινωνία μαζί τους μου είπαν (μεταξύ άλλων):

"All available options, once confirmed on-line by the customer, are automatically processed in our system.

For this reason, once the voucher has been issued, the reservation is canceled and, from a technical point of view, it is not possible to carry out additional procedures on that reservation."

Δύο ερωτήσεις λοιπόν: 1. Υπάρχει νόημα να το κυνηγήσω περαιτέρω ή είναι τσάμπα κόπος;

2. Μπορώ να μεταφέρω την πίστωση σε κάποιον άλλο (έχει παρεμπιπτόντως κάποιος/-α χρησιμοποιήσει το Sparefare) ή είναι αποκλειστικά προσωπική η χρήση της;
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Για Volotea ειδικα μπορεις να κανεις το εξης.

Να κανεις συνεχως νεες κρατησεις με το κουπονακι που εχεις.
Με αυτο τον τροπο πετυχαινεις δυο πραγματα, εχει συνεχως την εξαψη και προσμονη οτι θα κανεις ταξιδι, κανεις ολα αυτα τα ωραια πραγματα οταν ειναι να πας καπου (ψαξιμο εδω για ιστοριες, πληροφοριες για φαγητο και αξιοθεατα, ελεγχος στο google maps για την περιοχη, ξενοδοχεια απο hotels, booking η οτι αλλο σου αρεσει εσενα).

Ομως οταν θα σου ακυρωσουν την πτηση σε κρατανε στην ασφαλεια του σπιτιου σου, που να τρεχεις τωρα με covid και καραντινες κλπ

Σου ξαναδινουν κουπονακι. Και παλι απο την αρχη.
Ετσι περασα απο τελος ανοιξης μεχρι τελος καλοκαιριου, εκλεινα και μου ακυρωναν, ξαναεκλεινα και μου ξαναακυρωναν. Για 18€ ευρω το ατομο ειχα προσδοκια τοσων ταξιδιων... ευκαιρια σου λεω.

Η πιο αξιοπιστη εταιρια στην ακυρωση :) απο πτηση δεν ξερω
 
Μηνύματα
137
Likes
125
Καλησπέρα,
μια βοήθεια με τη Volotea παρακαλώ .
Είχα κλείσει ένα ταξίδι Μύκονο με Volotea για το τέλος Μαΐου. Στις 09/04 έλαβα ενημέρωση ότι ακυρώθηκαν όλες τις πτήσεις Μαΐου από Θεσσαλονίκη για τα νησιά και ξεκινάνε από τον Ιούνιο. Ζήτησα refund. Βγήκε μήνυμα -the refund process has started successfully και από τότε σιωπή... ούτε κάποιο σχετικό μειλ έλαβα, ούτε λεφτά επιστράφηκαν...
μήπως έκανα κάτι λάθος? πως να βρω την άκρη?
ευχαριστώ ,
 

Georgethym

Member
Μηνύματα
25
Likes
10
Έχω παρόμοιο θέμα, είχα κλείσει για Σαντορίνη, πριν κάνα μήνα μου ακύρωσε το πήγαινε ενώ προχτές μου άλλαξε και την επιστροφή που ήταν για 1 Ιουνίου.. Με απογοήτευσε η αεροπορική για να το πω ευγενικά! Κ με έκανε να φοβάμαι ακόμα περισσότερο να ταξιδέψω με αεροπλάνα αυτήν την περίοδο. Για το refund έλαβα email ότι θα γίνει στις επόμενες 6 βδομάδες, στείλε email και προσωπικό μήνυμα στο Facebook όπου απαντάνε κ πιο άμεσα, θέλει υπομονή κ επιμονή, άλλη αεροπορική έκανε να μου επιστρέψει τα λεφτά 6 μήνες
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.964
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Η ακύρωση που φοβόμουν (κι ακόμα φοβάμαι) για 22 Ιουνίου, έγινε απλά αλλαγή ώρας.
Ελπίζω να είναι η τελευταία.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.964
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Για που το έβαλες ψηλε;
Είναι επιστροφή από Σαντορίνη και με τη βροχή ακυρώσεων από τις εταιρείες δε μπορώ να μαι ήσυχος, ακόμα κι αν πρόκειται για τέλη Ιουνίου.
Όχι τίποτ' 'αλλο, έχω καιρό να ανανεώσω και την ιστορία μου για τα νησιά. :cool:
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Έχω παρόμοιο θέμα, είχα κλείσει για Σαντορίνη, πριν κάνα μήνα μου ακύρωσε το πήγαινε ενώ προχτές μου άλλαξε και την επιστροφή που ήταν για 1 Ιουνίου.. Με απογοήτευσε η αεροπορική για να το πω ευγενικά! Κ με έκανε να φοβάμαι ακόμα περισσότερο να ταξιδέψω με αεροπλάνα αυτήν την περίοδο. Για το refund έλαβα email ότι θα γίνει στις επόμενες 6 βδομάδες, στείλε email και προσωπικό μήνυμα στο Facebook όπου απαντάνε κ πιο άμεσα, θέλει υπομονή κ επιμονή, άλλη αεροπορική έκανε να μου επιστρέψει τα λεφτά 6 μήνες
Με την συγκεκριμενη εταιρια αυτο με τις ακυρωσεις ειναι ο κανονας. Δεν ξερω τι κανουν και πως τα καταφερνουν ετσι....
 
Μηνύματα
137
Likes
125
Σημερα μου επιστρέψανε τα χρηματα στην κάρτα οποτε ολα καλα ( περιπου 40 ημέρες πέρασαν απο την ακύρωση της πτήσης και ζητηση refund ). Ηταν η πρωτη μου εμπειρία με τη συγκεκριμένη αεροπορικη . Ισως στο μέλλον να ρισκαρω να ξανακλεισω κατι , δεν ξερω.
 

matsas78

Member
Μηνύματα
110
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
πάντα το επόμενο...
είναι απίστευτοι ... ακύρωσαν πτήσεις για τέλος Ιουλίου (Πρέβεζα- Μπάρι) λόγω covid .... ξέρουν κάτι που δεν ξέρουμε ???
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.740
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom