Volotea Volotea

Яна

Member
Μηνύματα
256
Likes
286
Αλήθεια, έχει ταξιδέψει κάποιος με αυτήν την εταιρία; Εννοώ εκτελεί κάποιο δρομολόγιο ή μόνο ακυρώνει; Για να ξέρουμε αν αξίζει τον κόπο να κλείσουμε κανένα εισιτήριο.
Εγώ έχω ταξιδέψει αρκετές φορές με volotea χωρίς πρόβλημα προ κορονοϊού. Από τότε που ξεκίνησε ο ιός έχω κλείσει ένα δρομολόγιο το οποίο έχει ακυρωθεί, με βαουτσερ έκλεισα άλλο κι αυτό επί 4 φορές. Δεν έχει γίνει δηλαδή κανένα δρομολόγιο από αυτά που έκλεισα από την αρχή του ιού. Στα προηγούμενα, ωστόσο, δεν είχα κανένα θέμα. Το μόνο που εχω ακούσει από φίλη (χωρίς να το επιβεβαιώνω όμως η ίδια)είναι ότι κάνει overbooking (για πτήσεις Αθήνα- Ρόδο τουλάχιστον).
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αλήθεια, έχει ταξιδέψει κάποιος με αυτήν την εταιρία; Εννοώ εκτελεί κάποιο δρομολόγιο ή μόνο ακυρώνει; Για να ξέρουμε αν αξίζει τον κόπο να κλείσουμε κανένα εισιτήριο.
Οτι εχει κατω απο 20€ αξιζει. Κ παιρνεις voucher αστραπιαια στο 120%.
 

Яна

Member
Μηνύματα
256
Likes
286
Οτι εχει κατω απο 20€ αξιζει. Κ παιρνεις voucher αστραπιαια στο 120%.
Εμένα από 90 περίπου που ξεκίνησε έχει φτάσει στα 150 περίπου με τις συνεχόμενες ακυρώσεις. Το λες και επιτυχία😂
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Αλήθεια, έχει ταξιδέψει κάποιος με αυτήν την εταιρία; Εννοώ εκτελεί κάποιο δρομολόγιο ή μόνο ακυρώνει; Για να ξέρουμε αν αξίζει τον κόπο να κλείσουμε κανένα εισιτήριο.
Αξίζει τον κόπο. Εμείς έχουμε ταξιδέψει 4 φορές, 2 φορές Παλέρμο, 1 Ντουμπρόβνικ και 1 Βενετία. Οι ακυρώσεις άρχισαν πέρυσι λόγω της κατάστασης!
 

ANASTAPAP

Member
Μηνύματα
198
Likes
908
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ..
2 φορές μου άλλαξαν πτήση για Βερόνα.
1) Αλλαγή από 01/07 σε 04/07
2) Αλλαγή ώρας αναχώρησης από 20.00 σε 08.45
Δεν με χαλάει καθόλου η 2η αλλαγή αλλά καταντάει κουραστικό
Κι εμένα,ώσπου αναγκάστηκα να αναδιαμορφώσω το ταξίδι..
 

Яна

Member
Μηνύματα
256
Likes
286
Προς ενημέρωση: Για να τακτοποιήσω ένα θέμα, είχα στείλει email στην εταιρία και μου ήρθε αυτοματοποιημένη απάντηση που έλεγε ότι θα μου απαντήσουν σε 2-3 μέρες. Μετά από 2 εβδομάδες σιωπής, έστειλα στο messenger του facebook και μου έλυσαν το πρόβλημα σε μισή μέρα.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Volotea Θεσσαλονίκη Μύκονο χρειάζεται plf?
Όχι για πτήσεις εσωτερικού δεν χρειάζεται plf. Παρόλα αυτά ισχύουν

Ιδιαίτερες προϋποθέσεις ισχύουν για όλους τους επιβάτες πτήσεων εσωτερικού προς τους νησιωτικούς προορισμούς έως 21.06.21 (06.00 τo πρωί). Όλοι οι επιβάτες που αναχωρούν από αεροδρόμια της ενδοχώρας προς τα Ελληνικά νησιά οφείλουν να πληρούν μία από τις παρακάτω προϋποθέσεις:
  • να έχουν ολοκληρώσει τον εμβολιασμό για COVID-19 τουλάχιστον δεκατέσσερις (14) ημέρες πριν από την προγραμματισμένη πτήση και να προσκομίσουν πιστοποιητικό εμβολιασμού,που έχει εκδοθεί μέσω της επίσημης ιστοσελίδας https://www.gov.gr/ipiresies/ugeia-kai-pronoia/koronoios-covid-19/pistopoietiko-emboliasmou. Εφόσον πρόκειται για αλλοδαπούς προερχόμενους από το εξωτερικό, να έχουν ολοκληρώσει τον εμβολιασμό για COVID-19 τουλάχιστον δεκατέσσερις (14) ημέρες πριν από την προγραμματισμένη άφιξη και να προσκομίσουν πιστοποιητικό εμβολιασμού, στην Ελληνική, Αγγλική, Γαλλική, Γερμανική, Ισπανική, Ιταλική ή Ρωσική γλώσσα, το οποίο να έχει εκδοθεί από δημόσια αρχή σύμφωνα με τη σχετική νομοθεσία. Το πιστοποιητικό εμβολιασμού πρέπει να περιλαμβάνει το ονοματεπώνυμο του προσώπου, τον τύπο του διενεργηθέντος εμβολίου, τον αριθμό των δόσεων & τις ημερομηνίες εμβολιασμού.

  • να φέρουν αρνητικό αποτέλεσμα μοριακού τεστ (PCR) για COVID-19 το οποίο πρέπει να έχει πραγματοποιηθεί εντός των τελευταίων εβδομήντα δύο (72) ωρών πριν την προγραμματισμένη ώρα ταξιδιού ή τεστ ταχείας ανίχνευσης αντιγόνου COVID-19 (Rapid Test) που να έχει πραγματοποιηθεί εντός των τελευταίων είκοσι τεσσάρων (24) ωρών πριν την προγραμματισμένη ώρα του ταξιδιού. Εφόσον πρόκειται για αλλοδαπούς προερχόμενους από το εξωτερικό, μπορούν να προσκομίζουν βεβαίωση αρνητικού τεστ, στην Ελληνική, Αγγλική, Γαλλική, Γερμανική, Ισπανική, Ιταλική ή Ρωσική γλώσσα.

  • να έχουν διαγνωσθεί αρνητικοί σε αυτοδιαγνωστικό έλεγχο (Self-Test) εντός είκοσι τεσσάρων (24) ωρών πριν την προγραμματισμένη ώρα ταξιδιού, το οποίο πιστοποιείται με σχετική βεβαίωση που επιδεικνύεται έντυπα. Η πιστοποίηση του αποτελέσματος θα γίνεται μέσω της δήλωσης βεβαίωσης αποτελέσματος self-test για COVID-19 self-test.pdf (self-testing.gov.gr), συμπληρωμένη & εκτυπωμένη.

  • να φέρουν πιστοποιητικό ανάρρωσης από COVID-19 που να εκδόθηκε τουλάχιστον 2 μήνες
    • μετά τη θετική διάγνωση σε μοριακό (PCR) ή τεστ ταχείας ανίχνευσης αντιγόνου COVID-19 (Rapid Test), αλλά όχι περισσότερο από 9 μήνες πριν το ταξίδι.

  • Οι ανωτέρω υποχρεώσεις συμπεριλαμβάνουν και παιδιά από έξι (6) ετών και άνω.

    Η αρνητική διάγνωση του ελέγχου με την μοριακή μέθοδο (PCR) και Rapid Test αποδεικνύεται με την επίδειξη σχετικής βεβαίωσης έντυπα ή ηλεκτρονικά. Αν οι έλεγχοι αυτοί έχουν διενεργηθεί στο εξωτερικό και ισχύουν κατά τον χρόνο επιβίβασης των επιβατών στο αεροσκάφος, οι σχετικές βεβαιώσεις γίνονται αποδεκτές υπό τις ίδιες προϋποθέσεις με τις οποίες επετράπη η είσοδός τους στην Ελλάδα.

    Athens International Airport - Covid-19 Χρήσιμες Πληροφορίες
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Και δε μου λέτε αγαπητοί συναγωνιστές, έμπειροι στα της volotea, πόσες ώρες ή μέρες πριν ανοίγει το web check in για τις κάρτες επιβίβασης χωρίς επιλογή θέσης, δηλαδή δωρεάν;
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.162
Likes
5.056
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Και δε μου λέτε αγαπητοί συναγωνιστές, έμπειροι στα της volotea, πόσες ώρες ή μέρες πριν ανοίγει το web check in για τις κάρτες επιβίβασης χωρίς επιλογή θέσης, δηλαδή δωρεάν;
24 Ωρες πριν , οταν πεταει :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.686
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom