Vueling Airlines Vueling Airlines - Νέα, Πληροφορίες & Ερωτήσεις

giorgos t

Member
Μηνύματα
54
Likes
3
Επίσης το όριο των 10kg γνωρίζεται σε τι αντιστοιχεί περίπου,
Δηλαδή μια βαλίτσα 40lt γεμάτη πόσο ζυγίζει περίπου?

Ευχαριστώ και πάλι!
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
Καλησπέρα Γιώργο. Εμείς που είχαμε ταξιδέψει με vueling πέρυσι είχαμε μαζί μία τσάντα πλάτης, μεγαλούτσικη, δεν είχαμε θέμα. Θεωρώ ότι θα πρέπει να βγάζει μάτι για να έχεις θέμα. (να ταξιδεύεις σαν backpaker πχ)

...

Τέλος για το όριο τι να σου πω!!!!! Έχω ταξιδέψει άπειρες φορές με χειραποσκευή. Πάντα το μέγεθος κοιτούσαν. (αν και όποτε το κοιτούσαν). Με τα κιλα δεν εχω καταλαβει τι παιζει ακριβως αν και εχω ταξιδεψει κ υπερβαρη αλλα χωρις προβλημα...
 
Last edited by a moderator:

giorgos t

Member
Μηνύματα
54
Likes
3
Εννοεις κανονική τσάντα πλάτης + την χειραποσκευή μαζι ?

Δηλαδη την χειραποσκευή δεν τη ζυγίζουν ? Να μην αγχωθώ με τα 10kg ?
Και πλάτης ας πάρω και μεγαλύτερη απο τις διαστάσεις που λενε ?
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
Σε όλα τα ταξίδια που πάμε και είμαστε μόνο με χειραποσκευή παίρνουμε την μικρή την βαλίτσα καμπίνας, εγώ κρατάω μία γυναικεία τσάντα ώμου μεσαίο προς μεγάλο μέγεθος και ο σύζυγος μια πλάτης. Στην βουδαπέστη θυμάμαι είχαμε βάλει τα παπούτσια μέσα στην πλάτης αχαχαχα. Το μέγεθος φαντάσου είναι σαν μια νορμάλ σχολική. Και όχι γεμάτη για να μπορέσει να συμπιεστεί just in case.

Την χειραποσκευή δεν μου την έχουν ζυγίσει ποτέ. Επειδη την τσεκαρω και εγω στο σπιτι πμως ειμαι εντος οριου σχεδον παντα στα κιλα. Το μόνο που έχω δει σε άλλο επιβάτη (που έβγαζε μάτι ότι ήταν πολύυυ μεγαλύτερη) είναι ότι του ζήτησαν να την χωρέσει στο "καλούπι" της εκάστοτε εταιρίας. Τα κιλά φαίνονται σε κάθε περίπτωση μόνο η βαλίτσα είναι παραδοτέα, γιατί ο ιμάντας που την βάζεις στο γκισέ παράδοσης είναι παράλληλα και ζυγαριά.

Η δική μου άποψη είναι ότι τα κιλά θα δεν έπρεπε να σε ανησυχούν τοσο πολυ. Τουλαχιστον να μην ξεφυγεις πολυ. Το μέγεθος ομως ναι.

Επίσης έχω τύχει και σε περίπτωση το τσαντάκι της φωτογραφικής που το έχω πάνω μου να το θεωρούν έξτρα τσάντα και να μου λένε ή θα το χωρέσω κάπου η θα πληρώσω 3η αποσκευή. Λατρεμένη ryan! Εξού και η μεγάλη γυναικεία για να την χωράω μέσα και αυτή!
 
Last edited:

giorgos t

Member
Μηνύματα
54
Likes
3
Τα κιλα πως φαίνονται που μου είπες ? Μαφου τη βαλίτσα -χειραποσκευής δεν την παραδίδεις , Και την παίρνεις μαζι .

Η τη ζυγίζουν στο γκισέ παράδοσης και μετα στη δίνουν πιςω ? Και αν λέει πχ 13kg δεν ζητάνε να πληρώσεις extra ?
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
Την βαλίτσα καμπίνας την παίρνεις μαζί σου. Την βαλίτσα την μεγάλη (αν έχεις) την παραδίδεις. Στο γκισέ που την παραδίδεις δεν την αφήνεις πάνω σε έναν υμάντα; (υμάντα, πλατφόρμα απλή ανάλογα πως είναι σε κάθε αεροδρόμιο) Εκεί παράλληλα είναι και ζυγαριά. Οπότε τα κιλά στις μεγάλες φαίνονται θες δεν θες.

Στο τελευταίο μου ταξίδι επειδή βαριόμουνα να τραβολογάω και τα μικρά μαζί γιατί είχα connection παρέδωσα μαζί με τις μεγάλες και τις μικρές. Με λίγα λόγια όλες πέρασαν από ζυγαριά - γιατί παραδόθηκαν στο γκισέ της εταιρίας που πετούσα-. Όλες ήταν πάνω απο το όριο δεν μας ειπαν τίποτα αν και φοβηθηκαμε.. (να σημειωθει οτι δεν παραδοθηκαν επι τουτου υπερβαρες αλλα στον γυρισμο φορτωθηκαν με ψωνια. Στην αναχωρηση ημασταν εντος οριων)

Κάτι τελευταίο, έχει τύχει να την παραδώσω την χειραποσκευή γιατί το αεροπλάνο είναι γεμάτο και πρέπει να πάει αμπάρι. Αυτό με ryan πάλι όχι με vueling. Με vueling πάντως σου ξαναλέω δεν είχα θέμα ούτε με κιλά ούτε με μέγεθος. Αλλα.ημουν σε φυσιολογικα πλαισια.
 
Last edited:

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Αν γίνεται μην επιμένετε επειδή τη γλιτώσατε μερικές φορές. Και οι παραδοτεές αποσκευές ζυγίζονται και οι χειραποσκευές ελέγχονται στο πλαίσιο και αρκετές φορές ζυγίζονται και στην τελική αν κουβαλάτε στην καμπίνα υπέρβαρες και μεγάλες χειραποσκεύες δημιουργείται πρόβλημα και στους υπόλοιπους επιβάτες που δεν έχουν που να βάλουν τις χειραποσκευές τους καθώς και θέμα ασφαλείας μιας και τα ντουλάπια πάνω απ΄τα κεφάλια σας έχουν όριο βάρους.
 

giorgos t

Member
Μηνύματα
54
Likes
3
Συμφωνώ, έχεις δίκιο.
Όμως ζυγίζονται ποτέ οι χειραποσκευές? Έχει νόημα να έχω το άγχος αν θα ξεπεράσω τα 10kg ή στη πράξη ποτέ δεν τις ζυγίζουν?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.937
Likes
40.784
Συμφωνώ, έχεις δίκιο.
Όμως ζυγίζονται ποτέ οι χειραποσκευές? Έχει νόημα να έχω το άγχος αν θα ξεπεράσω τα 10kg ή στη πράξη ποτέ δεν τις ζυγίζουν?
Εχει νοημα μονο αν εχεις επανω σου ετοιμα τα λεφτα για το προστιμο. Αν τη γλιτωσεις, καλοφαγωτο το ποσο στις διακοπες.
Πιο υπευθυνη απαντηση δε μπορεις να λαβεις.
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
Γιωργο οπως λενε ολοι το να πας πανω απο τα κανονικα κιλα σιγουρα ενεχει τον κινδυνο του προστιμου κ πραγματικα ειναι κριμα να σου χαλασει κ η διαθεση σου πριν φυγεις καλα καλα. Σιγουρα με το μεγεθος δεν θα εχεις θεμα καθως αμα παρεις καινουρια βαλιτσα που εψαχνες θα εισαι οκ. Αμα κανεις ενα καλο μοιρασμα μεταξυ μιας μετριας τσαντας πλατης κ της βαλιτσας καμπινας νομιζω δεν θα ξεπερασεις το οριο. Στην τελικη κανε ενα τεστ να δεις με ποσα πραγματα θα φτασεις το οριο κ αποφασισε μετα τι θα παρεις! Καλο ταξιδι οπως και να χει!
 

giorgos t

Member
Μηνύματα
54
Likes
3
Καλησπέρα σας,

Προσπαθώ να κάνω online check in , και μου έει οτι δεν υπάρχει δυνατότητα για online check in vueling στο Ελ. Βενιζέλος. Ισχύει ή κάτι δε κάνω σωστά.

Αν όντως δεν γίνεται πόση ώρα πρέπει να υπολογίζω να είμαι νωρίτερα απο την πτήση?

Ευχαριστω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.762
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom