Vueling Airlines Vueling Airlines - Νέα, Πληροφορίες & Ερωτήσεις

Kalliopi27

Member
Μηνύματα
49
Likes
116
Επόμενο Ταξίδι
Βόρεια Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις-Περού
Καλησπέρα στην ομάδα! Γνωρίζει κάποιος αν η χειραποσκευή στην vueling είναι παραδοτέα ή την παίρνουμε στο αεροσκάφος? Υπάρχει κάτι αναγνωριστικό πάνω στο εισιτήριο? Το γνωρίζω ότι ακούγεται ίσως οξύμωρο "παραδοτέα χειραποσκευή" αλλά πρώτη φορά που πέταξα με ryanair το Σεπτέμβριο και δεν παρέδωσα την χειραποσκευή με χρεώσανε στο γκισέ πριν μπω στο αεροπλάνο 45ε. Κι επειδή έχω ακούσει ότι η vueling είναι της ίδιας πολιτικής γι αυτό ρωτάω.. Συνήθως ταξιδεύω με aegean οπότε είμαι λίγο στα χαμένα..
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.324
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Καλησπέρα στην ομάδα! Γνωρίζει κάποιος αν η χειραποσκευή στην vueling είναι παραδοτέα ή την παίρνουμε στο αεροσκάφος? Υπάρχει κάτι αναγνωριστικό πάνω στο εισιτήριο? Το γνωρίζω ότι ακούγεται ίσως οξύμωρο "παραδοτέα χειραποσκευή" αλλά πρώτη φορά που πέταξα με ryanair το Σεπτέμβριο και δεν παρέδωσα την χειραποσκευή με χρεώσανε στο γκισέ πριν μπω στο αεροπλάνο 45ε. Κι επειδή έχω ακούσει ότι η vueling είναι της ίδιας πολιτικής γι αυτό ρωτάω.. Συνήθως ταξιδεύω με aegean οπότε είμαι λίγο στα χαμένα..
H πολιτική των αποσκευών αναγράφεται εδώ. Τσέκαρε αναλογα με τον ναυλο που έχεις πληρωσει. Hand luggage - Vueling
Σχετικά με την ryanair αναγραφονται και στην καρτα επιβίβασης οι διαστασεις της αποσκευης που επιτρεπονται. Προφανως ειχες χειραποσκευή μεγαλυτερη απο εκείνης που επιτρεπεται free (ουσιαστικά ένα backpack). Την κλασσική χειραποσκευή επιτρέπεται να της παρεις μαζί σου αρκεί να έχεις priorιty, το οποίο είναι ένα εξτρα κοστος.
 

Kalliopi27

Member
Μηνύματα
49
Likes
116
Επόμενο Ταξίδι
Βόρεια Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις-Περού
@coco_ ναι αυτό διαπίστωσα με την ryanair.. σ ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια με την vueling :)
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Έχω κλείσει στους γονείς μου, που δεν έχουν ιδέα από ταξίδια, εισιτήριο Αθήνα-Βαρκελώνη με vueling. Όταν πάω να κάνω τσεκιν μου λέει ότι το αεροδρόμιο αναχώρησης δεν υποστηρίζει το online check-in και θα πρέπει να το κάνουν εκεί. Έχει φτάσει λίγο το σκατό στην κάλτσα, επιπλέον γιατί έρχονται απευθείας από Τρίκαλα.

1) Ξερει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό; Αφού το αεροδρόμιο στην Αθήνα επιτρέπει το online check-in.
2) Μέχρι πόσες ώρες πριν μπορούν να κάνουν εκεί το check-in?

1652261196116.png
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Όταν πάω να κάνω τσεκιν μου λέει ότι το αεροδρόμιο αναχώρησης δεν υποστηρίζει το online check-in και θα πρέπει να το κάνουν εκεί.
Έχει συμβεί και με άλλες εταιρείες κατά καιρούς, ειδικά εν μέσω πανδημίας, να ζητούν οπωσδήποτε έλεγχο στο γκισέ του αεροδρομίου. Δε κάνεις κανένα τηλέφωνο να το επιβεβαιώσεις για να δεις τι γίνεται;
 

naypigos

Member
Μηνύματα
196
Likes
802
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Κρουαζιέρα Ανταρκτική
Έχω κλείσει στους γονείς μου, που δεν έχουν ιδέα από ταξίδια, εισιτήριο Αθήνα-Βαρκελώνη με vueling. Όταν πάω να κάνω τσεκιν μου λέει ότι το αεροδρόμιο αναχώρησης δεν υποστηρίζει το online check-in και θα πρέπει να το κάνουν εκεί. Έχει φτάσει λίγο το σκατό στην κάλτσα, επιπλέον γιατί έρχονται απευθείας από Τρίκαλα.

1) Ξερει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό; Αφού το αεροδρόμιο στην Αθήνα επιτρέπει το online check-in.
2) Μέχρι πόσες ώρες πριν μπορούν να κάνουν εκεί το check-in?

View attachment 393559
Αυτό είναι το μήνυμα που εμφανίζει! Στην Αθήνα δεν επιτρέπεται το οnline check in! Ούτε εγω το ήξερα! Θα πάνε κανονικά στο αεροδρόμιο, και εκεί θα εκδόσουν τις κάρτες επιβίβασης.
Δεν υπάρχει λοιπόν λόγος να αγχώνεσαι
 

Attachments

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Αγχωνομαι για τις ωρες κυριως, γιατι δε ξερω ποσο πριν θα πρεπει να ειναι εκει και αν θα προλαβουν, εχουν να αφησουν και το αμαξι σε παρκινγκ κλπ
Βλεπω οτι γενικα το τσεκιν στο γκισε ανοιγει 2.30 ωρες πριν και κλεινει 40 λεπτα πριν την πτηση, το βλεπω καλα;
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.674
Αγχωνομαι για τις ωρες κυριως, γιατι δε ξερω ποσο πριν θα πρεπει να ειναι εκει και αν θα προλαβουν, εχουν να αφησουν και το αμαξι σε παρκινγκ κλπ
Βλεπω οτι γενικα το τσεκιν στο γκισε ανοιγει 2.30 ωρες πριν και κλεινει 40 λεπτα πριν την πτηση, το βλεπω καλα;
Η vueling δεν κάνει ον λάιν τσεκ ιν από Αθήνα. Τρία τέταρτα πριν (μίνιμουμ) είναι οκ . Πάνε με την ταυτότητα τους στον γκισέ και παίρνουν τις κάρτες επιβίβασης.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Να μοιραστώ πρόσφατη εμπειρία με 4 πτήσεις μέσα στον Οκτώβριο με την εταιρεία.

Δε βγάζει την low-costίλα της Ryanair και της Wizzair με μουσικούλες, λοτταρίες, κολλήσαμε-δυο-υφάσματα-και-τα-ονομάσαμε-στολή-αεροσυνοδού.

Το βασικό εισιτήριο έχει μόνο τσάντα ώμου, έξτρα χρέωση για χειραποσκευή. Διαφορετική χρέωση για παραδοτέα βαλίτσα 10,15 ή 20 κιλών, νομίζω ήταν 55 ευρώ το σκέλος (Αθήνα-Βαρκελώνη-Αλικάντε) για 15 κιλά βαλίτσα, 110 ευρώ στο σύνολο του ταξιδιού.

Τις θέσεις του online check-in μας της άλλαξαν στο desk αφού υπήρχε διαθεσιμότητα χωρίς έξτρα χρέωση.

Οι πτήσεις είχαν ένα μέσο όρο μισάωρης καθυστέρησης, οι ανταποκρίσεις στη Βαρκελώνη είχαν περίπου 2 ώρες αναμονή οπότε ήμασταν οκ και οι βαλίτσες ήρθαν στην ώρα τους.

Η Iberia ήταν πανάκριβη, οι ώρες των πτήσεων ήταν που έγινε η επιλογή της Vueling και όχι το ότι ήταν πιο φθηνή από την Aegean, η διαφορά τους ήταν ελάχιστη, ειδικά μετά την αγορά της βαλίτσας.

Χωρίς κάποιο αρνητικό σχόλιο, εάν προκύψει η ανάγκη θα την ξανα επέλεγα.

Πάνω από το Αλικάντε στην επιστροφή

IMG_5163.jpg
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Αεροπορικο που εκλεισα πριν 4 μερες επεσε αλλα 25 ευρω (λεει ενα ακομη εισιτηριο σε αυτη την τιμη). Το εκλεισα με δυνατοτητα ακυρωσης, οποτε σκεφτομαι να το ακυρωσω και να το ξανακλεισω. Το θεμα ειναι οτι το εκλεισα με voucher+τη διαφορα. Αν ακυρωσω (για να τα ξανακλεισω και να μου μεινει λογικα ενα 15ευρω), θα παρω voucher της συνολικης αξιας του εισιτηριου και οχι μονο του τελικου ποσου που εδωσα, ε; @paefstra τα φωτα σου :russian_roulette:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Αεροπορικο που εκλεισα πριν 4 μερες επεσε αλλα 25 ευρω (λεει ενα ακομη εισιτηριο σε αυτη την τιμη). Το εκλεισα με δυνατοτητα ακυρωσης, οποτε σκεφτομαι να το ακυρωσω και να το ξανακλεισω. Το θεμα ειναι οτι το εκλεισα με voucher+τη διαφορα. Αν ακυρωσω (για να τα ξανακλεισω και να μου μεινει λογικα ενα 15ευρω), θα παρω voucher της συνολικης αξιας του εισιτηριου και οχι μονο του τελικου ποσου που εδωσα, ε; @paefstra τα φωτα σου :russian_roulette:
Λογικα ναι.
Σοβαρα δινει δυνατοτητα full refund η Vueling?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.782
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom