Vueling Airlines Vueling Airlines - Νέα, Πληροφορίες & Ερωτήσεις

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Ο γάιδαρος ξαναπετά από 21 Φλεβάρη και μετά... με τις γνωστές γαλατάδικες πτήσεις...

Δεν δοκιμάζεις την τύχη σου στην εξίσου χάλια Click Air?
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ο γάιδαρος ξαναπετά από 21 Φλεβάρη και μετά... με τις γνωστές γαλατάδικες πτήσεις...

Δεν δοκιμάζεις την τύχη σου στην εξίσου χάλια Click Air?
:haha::haha: πως τα λες ετσι ρε traveller:) εισαι πολυ κυνικος!!!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
μια χαρά τα λέει, κ λιγα λέει για την κλικαιρ!:D
προειδοποιεί ο ανθρωπος!:haha:

αληθεια τι εννοει ο συγγραφέας οταν γράφει για γαλατάδικες πτήσεις;
ταξιδεύουν οι γαλατάδες!:roll::haha:

αλλα το θεμα μας ειναι η vueling!:cool:
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
...τα πολυ παλια χρονια θανε,ο γαλατας εφερνε το γαλα στο σπιτι στην αυλοπορτα χαραματα για να πρoλαβει ολους:roll:...κυτα και καμια ελληνικη ταινια:haha: ολο brand pit:clap:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Εγώ πάντως έμεινα πολύ ευχαριστημένος από την Vueling.
Έχεις απόλυτο δίκιο... υπερβολές του κιτρίνου τύπου... αν εξαιρέσεις τις βάρβαρες ώρες, τις απίστευτα στριμόκωλες θέσεις, το ανύπαρκτο service και τις απαράδεκτες αεροσυνοδούς όλα τα άλλα είναι μια χαρά... Τουλάχιστον φτάνεις στον προορισμό σου... τα άλλα λεπτομέρειες...
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
αν εξαιρέσεις τις βάρβαρες ώρες, τις απίστευτα στριμόκωλες θέσεις, το ανύπαρκτο service και τις απαράδεκτες αεροσυνοδούς όλα τα άλλα είναι μια χαρά... Τουλάχιστον φτάνεις στον προορισμό σου... τα άλλα λεπτομέρειες...
αν εξαιρέσεις τις μη βαρβαρες ωρες, τα ιδια ισχύουν και για την κλικαιρ.
Καποια στιγμή θα σας αφηγηθώ μινι ιστορία με φωτογραφία, για τις αεροσυνοδούς και το ....σερβις τους, ο θεος να το κάνει τέτοιο!:mad:
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Έχεις απόλυτο δίκιο... υπερβολές του κιτρίνου τύπου... αν εξαιρέσεις τις βάρβαρες ώρες, τις απίστευτα στριμόκωλες θέσεις, το ανύπαρκτο service και τις απαράδεκτες αεροσυνοδούς όλα τα άλλα είναι μια χαρά... Τουλάχιστον φτάνεις στον προορισμό σου... τα άλλα λεπτομέρειες...
Τα καθίσματα μου φάνηκαν μια χαρά...και μη νομίζεις ότι μιλάς σε κανέναν που δεν είναι παράξενος σε αυτά τα ζητήματα, ε; :roll::lol: Ούτε κοντόλιγνος είμαι, ούτε στενός...αντιθέτως μάλιστα ένιωσα άνετα και κοιμήθηκα και άνετα στο κάθισμα, πράγμα που επίσης με δυσκολεύει συνήθως σε οποιοδήποτε ταξίδι.

Το θέμα service με κάλυψε επίσης...τι απαιτήσεις να έχεις άλλωστε όταν ταξιδεύεις; Ότι χρειάστηκα μου το παρείχαν μια χαρά.

Όσο για το ωράριο...ήταν κάτι που με κάλυψε εμένα προσωπικά, μια και κέρδισα όλες τις διαθέσιμες μέρες του ταξιδιού μου στο φουλ.

Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα δικά μας άλλωστε. Όλα έχουν να κάνουν με την σχέση, ποιότητα - ασφάλεια - τιμή...και στον προορισμό μου έφτασα μια χαρά και με αξιοπρέπεια!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.618
Likes
50.268
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Να προστεθώ κι εγώ στους φανς της vueling. Με 133 ευρώ σε πάει και σε φέρνει από τη Βαρκελώνη (ναι, με τους φόρους μέσα) και αν φτάνεις και νωρίς, ακόμη καλύτερα. Χαμένες ώρες για μένα είναι οι ώρες στο κρεβάτι, όχι οι ώρες που έφτασα νωρίτερα στον προορισμό μου.

Τώρα για το αν τα καθίσματα είναι στενά, μια χαρά μου φάνηκαν. Τα υπόλοιπα είναι τελείως trivial, τώρα τι να συζητάμε; Για μια πτήση 3 ωρών; Αν το σάντουιτς που δε θα φάω είχε δεύτερη στρώση τυριού, αν η αεροσυνοδός είχε ξυρίσει τις μασχάλες της ή αν το κάθισμα είχε τεσσεράμησι εκατοστά πλάτος περισσότερο για τα καπούλια της θείας Μαίρης;

Σιγά, για μέσα μαζικής μεταφοράς μιλάμε. Τις ίδιες απαιτήσεις που έχω από ένα ΚΤΕΛ έχω κι από μια αεροπορική. Όπως στο λεωφορείο δε με νοιάζει αν τα εκατοστά της θέσης δε διαιρούνται με την ηλικία της πεθεράς μου, όπως δε με νοιάζει αν το βρώμικο που θα σταματήσει στην Εθνική φτιάχνει τις κρέπες με Μερέντα ή Νουτέλλα και όπως δε με αφορά αν ο οδηγός έχει χρυσό δόντι ή όχι, δε με ενδιαφέρει καθόλου και δε θα πλήρωνα ούτε ένα σεντ παραπάνω για να "βελτιωθούν" οι λεπτομέρειες θέσης, φαγητού ή "ευγένειας" των αεροσυνοδών.

Η μόνη διαφορά ανάμεσα στη vueling και τα ΚΤΕΛ είναι πως η vueling αναλογικά είναι πολύ φτηνότερη (καμιά φορά όχι απλά αναλογικά... ακόμη και απόλυτα, έχω κάνει πολλά SCQ-CDG με 1,50 ευρώ 0συν φόρους- ...) και ότι μου δίνει και μίλια (καλά στην Ισπανία το κάνουν και τα αντίστοιχα ΚΤΕΛ αυτό). Για τρεις (το πολύ) βαρετές ώρες στον αέρα μιλάμε και το αν θα είναι ευχάριστες ή όχι εξαρταται από τη δική μου διάθεση και το τι βιβλίο έχω στην τσάντα μου.

Και για την clickair (δυο φορές έχω πετάξει μόνο με αυτή, ενώ τη vueling την... ξετίναζα) την ίδια γνώμη έχω: αποτελεσματική και φτηνή. Χαίρομαι πολύ που υπάρχουν και οι δύο κι ελπίζω να επιβιώσουν. Μακάρι να είχαμε και στην Ελλάδα καμιά τέτοια.

ΠΑΠΑΤΕΟ, μην την φοβάσαι, μια χαρούλα είναι.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Άντε να τα ξαναπούμε ... άλλος το αεροπορικό ταξίδι το βλέπει σαν μέρος του ταξιδιού, όπως η αφεντιά μου , άλλος απλά το χρησιμοποιεί σαν ΚΤΕΛ και δεν έχει απαιτήσεις, σαν τον Yorgos... μιλάμε για διαφορά φιλοσοφίας... Όπως κάποιος πηγαίνει σε ένα ωραίο εστιατόριο και τρώει έτσι κάποιος άλλος παίρνει μια πίτσα στο χέρι και είναι μια χαρά... Άλλος θέλει να μείνει σε ένα αξιοπρεπές ξενοδοχείο και άλλος βολεύεται ωραιότατα σε ένα hostel... Άλλος ψωνίζει από τα πανέρια και άλλος θέλει να ντύνεται καλύτερα... δεν βρίσκουμε άκρη...

Επί του προκειμένου... Εγώ ναι, θα έδινα 30-40€ παραπάνω για να μην φτάσω μαύρα χαράματα στην Βαρκελώνη και χάσω όλη την μέρα μου γιατί θα είμαι πτώμα από την αυπνία... Δεν θα καταστραφώ αν δώσω λίγα ευρώ παραπάνω και μου δώσουν ένα ποτήρι νερό για να μην κορακιάσω, ούτε μου αρέσει να κάνω τον φακίρη όχι για 3 ώρες αλλά ούτε για 10 λεπτά και ναι όταν ταξιδεύω γουστάρω να βλέπω χαμογελαστές αεροσυνοδούς και όχι ξυνισμένες απολίτιστες Ισπανίδες και να κάνω κρα να συνενοηθώ μαζί τους επειδή τα Αγγλικά τα δικά τους είναι τα Κορεάτικα τα δικά μου...

Το ίδιο ακριβώς μου συμβαίνει και με τα ΚΤΕΛ... Ασφαλώς και εκεί έχω απαιτήσεις... Αν έχω την δυνατότητα επιλογής όπως π.χ στην Τουρκία για λίγα ευρώ παραπάνω θα προτιμήσω μια εταιρία με καινούργια λεωφορεία, που να σου δίνουν νερό όταν διψάσεις, θα έχω επιλογή δρομολογίων, θα είναι ευγενικοί ο οδηγός και ο συνοδός, και θα κάθομαι σε καθαρά και άνετα καθίσματα...

Απλά να συμπληρώσω ότι τα 133€ που αναφέρθηκαν ασφαλώς και δεν τα βρίσκεις το καλοκαίρι και ότι με καμμιά 50€ παραπάνω θα πηγαίνεις με την Aegean σαν ανθρωπος... Εγώ τι κάνω... σε περιπτώσεις που η διαφορά ναύλου είναι τεράστια, δηλαδή σε ευρωπαική πτήση από 80€ και πάνω, ασφαλώς και θα πετάξω με την loco, αλλά αν είναι λιγότερο από 80€ ευχαριστώ δεν θα πάρω...

ΠΑΠΕΤΟ το μόνο σίγουρο είναι ότι θα φτάσεις στον προορισμό σου γιατί όποια εταιρία κι αν επιλέξεις είναι ασφαλέστατη... Το ζητούμενο είναι πως θα φτάσεις, σαν φακίρης ή σαν άνθρωπος? οι επιλογές δικές σου...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.582
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom