War: η μάχη της Ιβηρικής

Μαδρίτη vs Λισσαβώνα


  • Total voters
    30

alma

Member
Μηνύματα
3.721
Likes
15.074
Για να σας δω....Μαδρίτη VS Λισσαβώνα.....Η αρχοντική και αυτοκρατορική Μαδρίτη, ενάντια στην μυστηριώδη και συμπαθή Λισσαβώνα....Η βασίλισσα, ενάντια στην υπόγεια σαγηνευτική πριγκίπισσα του Τάγου....Η ισπανόφωνη μητρόπολη, ενάντια στην πορτογαλική μποέμ πρωτεύουσα....

Για να δούμε τα αποτελέσματα θα είναι αυτά που αναμένουμε ή θα γίνει η έκπληξη;;;; Π.χ. στο war Λονδίνο VS Βερολίνο, η νίκη του Λονδίνου ήταν σχεδόν προφανής.Εδώ ποια θα είναι η νικήτρια;Η προφανής ή το outsider;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Έκανα ποδαρικό στο νέο travel war και ψήφισα φυσικά Λισαβόνα!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.721
Likes
15.074
Με το καλό λοιπόν....εγώ έβαλα δύο πρωτεύουσες που να αγαπάω πολύ για να δυσκολευτώ ακόμα κι εγώ η ίδια να απαντήσω:)..... Μια και είχαμε καιρό να βάλουμε war και πολλοί ρωτούσαν πότε θα μπει το επόμενο ορίστε....Η μάχη της Ιβηρικής είναι εδώ....
 

alma

Member
Μηνύματα
3.721
Likes
15.074
@Defkalion βλέπεις τελικά η βασίλισσα δεν είναι τόσο αδιαμφησβήτητη όσο νομίζαμε...Μπορεί και να απειληθεί:)
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Παρ'ολο,που μεσολαβησαν αρκετα χρονια,μεταξυ των ταξιδιων μου στις 2 πολεις,με παλιοτερο αυτο της Μαδριτης.....θα ψηφισω Λισαβονα και γω.
ΥΓ.1.θα μπορουσε ο τιτλος να διορθωθει και να γραφτει "Ιβηρικης"που νομιζω οτι ειναι σωστο.
2.Η Λισαβονα....γραφεται ετσι; η και ετσι "Λισσαβωνα" η και "Λισαβωνα";...
στην βικιπαιδεια,το γραφει Λισαβονα....οι φιλολογοι παρακαλω να πουν...:)
 

alma

Member
Μηνύματα
3.721
Likes
15.074
Ωχ για το Ιβηρικής έχεις δίκιο,το διορθώνω. Η Λισσαβώνα γράφεται αλλού με ωμέγα αλλού με όμικρον και άλλη φορά την βλέπεις με ένα λ, άλλη με δυο....
 

alma

Member
Μηνύματα
3.721
Likes
15.074
Παιδιά αν θέλετε αιτιολογήστε κιόλας την ψήφο σας. Γιατί σας αρέσει, είτε έχει να κάνει με τα αξιοθέατα, τα μουσεία, το φαγητό, την συμπάθεια προς τους Πορτογάλους ή τους Ισπανούς κλπ.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.279
Λισαβόνα γιατί Μαδρίτη εδρεύει η μισητή Ρεάλ(εντάξει το παράκανα το ξέρω..)

Να πούμε λοιπόν ότι την ψήφισα για την "αύρα" της.....
 

alma

Member
Μηνύματα
3.721
Likes
15.074
Εντάξει νομίζω ότι και η Μαδρίτη θα βρει υποστηρικτές. Αν και η Lisboa είναι πολύ δημοφιλής στο φόρουμ.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Λισσαβώνα χωρίς δεύτερη σκέψη ή ενδοιασμό! :p
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Εντάξει αυτό δεν είναι war είναι δίλημμα τεράστιο, αγάπη και για τις δύο πόλεις αλλά αυτό που ένιωσα για τη Μαδρίτη είναι πολύ δύσκολο να αντισταθμιστεί όσο γοητευτική και να είναι η Λισαβόνα.
Οπότε κάνω την αρχή.;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom