Βιετνάμ Ινδονησία Ταϊλάνδη Φιλιππίνες Where next? Βιετνάμ vs Μπαλί vs Φιλιππίνες vs Ταϊλάνδη

Harrygreen88

Member
Μηνύματα
37
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
N/A
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Καλησπερίζω την παρέα. Πρίν ένα μήνα περίπου επέστρεψα από Κούβα όπου με τις πολύτιμες συμβουλές του φόρουμ πέρασα υπέροχα. Ήταν τόσο μαγικό το ταξίδι που μαζί με την κοπέλα μου με το που πατήσαμε το πόδι μας πίσω στην Ελλάδα είπαμε τον Σεπτέμβριο να ξανακάνουμε μακρινό ταξίδι και αυτή τη φορά να κινηθούμε προς Ασία.

Ξεκινώντας, να πω 2,3 βασικά για εμάς προκειμένου να μας προτείνετε που να πάμε. Είμαστε 30 και 28 ετών, θα πετάξουμε από Θεσσαλονίκη, έχουμε ταξιδέψει σε όλη την ενώ από σχετικά μακρινά ταξίδια έχουμε κάνει Κούβα Μαρόκο Κανάρια Νησιά. Δεν είμαστε οι super active τύποι αλλά ούτε θέλουμε όλη μέρα να ξαπλώνουμε ή να κάνουμε shopping. Μας ενδιαφέρει το καλό φαγητό, το να δούμε κάποιον πολύ διαφορετικό πολιτισμό και γιατί όχι να κάνουμε και μπάνιο σε κορυφαία παραλία.

Είχα πρώτη επιλογή το Μπαλί επειδή μου φαίνεται πιο εύκολο να δω πράγματα σε σύγκριση με το αχανές Βιετνάμ, τα διάφορα νησιά στις Φιλιππίνες και την επίσης τεράστια Ταϊλάνδη. Βέβαια επίσης με χαλάει το πόσο τουριστικό θα είναι το Μπαλί και η Ταϊλάνδη. Η κοπέλα έχει φάει σκάλωμα με Βιετναμ. Τέλος, αναφέρω πως η εκδρομή θα γίνει μάλλον προς Σεπτέμβριο, η διάρκεια θα είναι 10 - 12 μέρες και το μπάτζετ μας (μαζί με αεροπορικά) θα είναι μάξιμουμ 1800 το άτομο.
 
Last edited:

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Έχοντας απ' όλα αυτά πάει μόνο στο Βιετνάμ, καλά κάνει και έχει πάθει σκάλωμα! Αχανές καθόλου, προσγειώνεσαι στη μια άκρη, το διασχίζεις κάθετα και φεύγεις απ' την άλλη άκρη. Επίσης, η Σάπα αξίζει πολύ, αν σας βγαίνουν οι μέρες.
 

Harrygreen88

Member
Μηνύματα
37
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
N/A
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
H αλήθεια είναι ότι θα προτιμούσαμε να προσγειωθούμε και να αποχωρήσουμε απ το ίδιο αεροδρόμιο κλείνοντας μια πτήση συνολικά. Νομίζω είναι και αρκετά λίγες οι μέρες για Βιετνάμ αλλά σίγουρα είναι φοβερός προορισμός. Θα ψάξω και για την Σάπα, να σαι καλά.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Για Σεπτέμβριο, δεν έχεις και πολλές επιλογές. Ταϊλάνδη Φιλιππίνες και Βιετνάμ τα ξεχνάς τελείως (μουσώνες γαρ - εκτός από τα πάρα πολύ βόρεια του Βιετναμ), και σου μένει μόνο το Μπαλί...
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.009
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
H αλήθεια είναι ότι θα προτιμούσαμε να προσγειωθούμε και να αποχωρήσουμε απ το ίδιο αεροδρόμιο κλείνοντας μια πτήση συνολικά. Νομίζω είναι και αρκετά λίγες οι μέρες για Βιετνάμ αλλά σίγουρα είναι φοβερός προορισμός. Θα ψάξω και για την Σάπα, να σαι καλά.
Σε ότι αφορά το κομμάτι των πτησεων, μπορείς να κάνεις μία κρατηση που να έχει διαφορετικά αεροδρομια αφιξης και αναχωρησης γενικά. Το skyscanner και τα περισσότερα sites των αεροπορικών έχουν μια επιλογή "πολλαπλές πτήσεις". Έγώ είχα κάνει κράτηση με qatar που είχα άφιξη Hanoi (Βιετνάμ) και αναχώρηση Denpasar (Μπαλί).
Σε ότι αφορά οτι την επιλογή του προορισμού, ούτε το Βιετνάμ ούτε το Μπαλί θα σε απογοητεύσουν. Είναι και τα δυο υπέροχα. Στο Βιετνάμ όμως θα δεις πολλές αναλαγές τοπίων. Το Μπαλί είναι "ομοιόμορφο". Με βάση όμως τις μέρες που διαθέτεις αλλά και την περίοδο που θες να πας, το Μπαλί είναι μονόδρομος.
 

Harrygreen88

Member
Μηνύματα
37
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
N/A
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά. Εντελώς πληροφοριακά, πότε είναι κατάλληλη περίοδος για Βιετνάμ, Φιλιππίνες, Ταϊλάνδη? Αν θεωρείται πως κάποιος προορισμός απ' αυτούς είναι καλύτερος απ' το Μπαλί για τα μέτρα μας και το διάστημα που θα έχουμε στη διάθεσή μας (12 μέρες περίπου) θα ψαχτούμε να κάνουμε το ταξίδι όχι Σεπτέμβριο όπως σχεδιάζαμε.
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
538
Likes
2.750
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά. Εντελώς πληροφοριακά, πότε είναι κατάλληλη περίοδος για Βιετνάμ, Φιλιππίνες, Ταϊλάνδη? Αν θεωρείται πως κάποιος προορισμός απ' αυτούς είναι καλύτερος απ' το Μπαλί για τα μέτρα μας και το διάστημα που θα έχουμε στη διάθεσή μας (12 μέρες περίπου) θα ψαχτούμε να κάνουμε το ταξίδι όχι Σεπτέμβριο όπως σχεδιάζαμε.
Μέχρι να πάρετε μια καλύτερη απάντηση, δείτε αυτό https://www.selectiveasia.com/asia-holidays/weather/september ...
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Απο αυτά τα μέρη δεν έχω πάει Φιλιππίνες. Εγω για αυτα που θέλεις και επειδή δεν έχεις πάει Ασία θα έλεγα Ταιλάνδη. Ο καιρός όμως θα είναι ο χειρότερος που μπορείς να βρείς. Απο θέμα καιρού εκείνο το διάστημα μονο στο Bali ειναι καλα. Ταιλάνδη, Βιετναμ και Φιλιππίνες η καλύτερη περίοδος είναι απο τέλη Νοεμβρίου μέχρι Απρίλιο. Επίσης επειδή λες οτι θα ξεκινήσετε απο Θεσ/νικη δες πόσο κάνουν τα αεροπορικά απο Σκόπια και απο Σόφια. Μπορεί να βρείς μέχρι και 300 ευρω το άτομο διαφορα στη τιμή.
 

paskalis

Member
Μηνύματα
87
Likes
232
Επόμενο Ταξίδι
ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΑΙΛΑΝΔΗ
Φιλιππινες και Ταϊλανδή είναι από τα αγαπημένα μου μέρη, έχω πάει από τρεις φορές στο καθένα. Ιδανική περίοδος Δεκέμβριο έως Μάρτιο, ζεστός καιρός χωρίς μπόρες. Το αρνητικό είναι ότι είναι υψηλή περίοδος, με ανεβασμένες τιμές σε αεροπορικά. Γενικά, πάντα έβρισκα καλές τιμές από το αεροδρόμιο της Κωνσταντινούπολης, όπου έφτανα ως εκεί με το αμάξι. Έχει ταλαιπωρία, όμως τα εισιτήρια δεν έχουν καμία σχέση ούτε μέσω Αθήνα ούτε γενικά στην Ευρώπη. Για την τιμή που αναφέρεις, αν κλείσεις από τώρα για Δεκέμβρη πιθανόν να βρεις τιμή και κάτω από 500 ευρώ αεροπορικό. Όλα τα αλλά είναι φθηνά, διαμονή, φαγητό, εκδρομές κ.α. Εμενα μου κόστισε ένα δεκαπενθήμερο ταξίδι σε Ταϊλανδή 1600 ευρώ μαζί με τα δεκάδες δώρα που πήρα και Φιλιππινες περίπου 1700 εννοείται όλα μέσα. Βιετνάμ είναι το επόμενο ταξίδι μου στα τέλη 2018, Μπαλί δεν έχω πάει ακόμη.
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Εγώ Βιετνάμ πήγα τέλη Αυγούστου. Ο καιρός δεν ήταν μεν ο ιδανικότερος, έκανε πολλή ζέστη και ευχόσουν να βρέξει να καθαρίσει η ατμόσφαιρα, μετά από λίγο πράγματι έβρεχε για λίγο, αλλά αυτό δεν με εμπόδισε να περάσω υπέροχα! Κι εγώ τότε ρωτούσα τριγύρω για τον καιρό και σκεφτόμουν να μην πάω, αλλά τελικά ήταν πολύ ωραία και τουλάχιστον εγώ, μόνο καλοκαίρι θα μπορούσα να πάρω τόσες μέρες άδεια.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εγώ πάλι πήγα μέσα Δεκέμβρη, που υποτίθεται έχουν σχεδόν τελειώσει οι Μουσώνες, και πέτυχα αυτό:

20161214_095913.jpg
20161215_165701.jpg


Επειδή είχα ακούσει κάτι αντίστοιχους εδώ στο forum που λέγανε σε στύλ "έλα μωρέ λίγη βροχή θα ρίχνει δε θα λιώσεις".
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.009
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά. Εντελώς πληροφοριακά, πότε είναι κατάλληλη περίοδος για Βιετνάμ, Φιλιππίνες, Ταϊλάνδη? Αν θεωρείται πως κάποιος προορισμός απ' αυτούς είναι καλύτερος απ' το Μπαλί για τα μέτρα μας και το διάστημα που θα έχουμε στη διάθεσή μας (12 μέρες περίπου) θα ψαχτούμε να κάνουμε το ταξίδι όχι Σεπτέμβριο όπως σχεδιάζαμε.
Περυσι τον Απριλη πηγαμε Βιετναμ 15-30. Ο καιρος ηταν φανταστικος! Με εξαιρεση την Hue, που η ζεστη ηταν αποπνικτικη, ηταν πολυ καλα! Απο βροχη τιποτα! Κατι ψιχαλες ανευ σημασιας στο Hanoi!
Στο μπαλί παλι που ειμασταν υποτιθεται σε dry season (αρχες Μαιου), απο τις 8 μερες, τις 5 εβρεχε! Αλλα γενικα αν δεν πεσεις σε ακραια φαινομενα, λιγο βροχη δεν πειραζει! Εμας τουλαχιστον ουτε μας ξενερωσε, ουτε το προγραμμα μας χαλασε! Αν πας ομως σε περιοδο μουσωνων, εκει μιλαμε για ακραια φαινομενα...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.224
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom