• Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Μάρτιο - Απρίλιο 2018 !!

Wizz Air Wizz air ερωτήσεις

mourohavlos

Member
Προ covid το δέλεαρ της (συχνά σημαντικά) χαμηλότερης τιμής του μεσάζοντα σε σύγκριση με αυτήν της αεροπορικής ήταν ικανή να μας πείσει να κλείσουμε από αυτόν, ειδικά σε πτήσεις regular αεροπορικών, στις οποίες η πιθανότητα ακύρωσης/αλλαγής πτήσης ήταν χαμηλή. Επίσης, συχνά οι online μεσάζοντες προσέφεραν συνδυαστικά πακέτα πτήσεων-διαμονής με το "όφελος του πελάτη" να μεγαλώνει ακόμη περισσότερο.
Βέβαια τον τελευταίο ενάμιση χρόνο το να μην κλείνει κανείς απευθείας από την αεροπορική ενέχει τεράστιο ρίσκο, το οποίο πολλοί λίγοι ταξιδιώτες προφανώς έχουν τη διάθεση να αναλάβουν.

Gwo

Member
καλησπερα λιγο βοηθεια αν ειναι ευκολο! αυριο πεταμε και κανα τσεκ ιν αλλα μασ εδωσε θεσεις κανονικα αλλα λεει πως δεν ειναι boarding pass και πρεπει να παμε στο γκισε με τα εγγραφα μας για να μας τα δωσουν. Γνωριζει καποιος αν ειναι τωρινη πολιτικη λογω κοβιντ, διοτι με ραινερ τον περασμενο μηνα εγινε κανονικα το τσεκ ιν χωρις καν να ανεβασω καποιο πιστοποιητικο εμβολιασμου απλα το ελεγξαν στην πυλη επιβιβασης

Nikos86

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
καλησπερα λιγο βοηθεια αν ειναι ευκολο! αυριο πεταμε και κανα τσεκ ιν αλλα μασ εδωσε θεσεις κανονικα αλλα λεει πως δεν ειναι boarding pass και πρεπει να παμε στο γκισε με τα εγγραφα μας για να μας τα δωσουν. Γνωριζει καποιος αν ειναι τωρινη πολιτικη λογω κοβιντ, διοτι με ραινερ τον περασμενο μηνα εγινε κανονικα το τσεκ ιν χωρις καν να ανεβασω καποιο πιστοποιητικο εμβολιασμου απλα το ελεγξαν στην πυλη επιβιβασης
Και σε μενα συνεβη με AEGEAN (πριν κανενα μηνα) ενω στον συνταξιδιωτη μου οχι. Ισως το κανουν για να ελεγξουν και καποιους απο πριν δειγματοληπτικα. Βεβαια δεν ξερω τι νοημα εχει. Οπως και να 'χει αν εισαι ο "τυχερος" δεν το γλιτωνεις πρεπει να πας νωριτερα να κανεις τσεκ ιν εκει. Εμενα μου συνεβη και στο πηγαινε και στο ελα.

dmt_kl

New Member
Γεια σας
Εκανα κράτηση για μεσα Νοεμβριου πτηση μετ επιστροφης με τη wizz air για εμενα και τα δυο ανηλικα παιδια μου.
Η πτηση βρεθηκε μεσω skyscanner και εξυπηρετηθηκα απο το pamediakopes.gr οπου κι εκανα flexi κρατηση κσι με εγγυηση ακυρωσης.
Δηλωσα εμενα ως ενηλικα και τα παιδια μου ως παιδια σημειωνοντας και τις ηλικιες στα αντιστοιχα πεδια και ολοκληρωσα πληρωνοντας την επιλογη.
Το pame diakopes μου εστειλε επιβεβαιωση της κρατησης με πληρη στοιχεια ολων μας και φαινεται η ηλικια των παιδιων (12 ετων και 10 ετων) και οι κρατημενες θεσεις (3 θεσεις στην ιδια σειρα).
Ομως στο ταξιδιωτικο εγγραφο το οποιο εκ των υστερων εκανα ληψη και στη πλατφορμα της wizz το 12 ετων παιδι μου χαρακτηριζεται ενηλικας / adult κι οχι παιδι. Μοιραια και για το check in μου ζηταει πληροφοριες (κινητο και ηλεκτ διευθ σα να ναι ενηλικας. Δεν ολοκληρωσα ακομη τη διαδικασια μεχρι, κι αν, βρω απαντησεις)
Καλεσα την pamediakopes και μου παν να μιλησω με wizz.
Αποπειραθηκα με την αεροπορικη στις ωρες που προτεινονται κι εκτος οτι εχω χρεωθει δεν απαντησαν ποτε.
Ρωτω αν ξερει καποιος.
Θα αντιμετωπισω προβλημα με το 12χρονο που φαινεται ως ενηλικας κατα την boarding διαδικασια;
Θα με αναγκασουν να μη καθησουμε και οι τρεις μαζι στην ιδια σειρα;
Ειναι πρωτο τους αεροπορικο ταξιδι και δε θελω τετοια προβληματα και ψαχνω απαντησεις για να αποφασισω τι θα κανω.
Αποδειξη εχω της αρχικης μου καταχωρησης απ το pame diakopes αλλα δεν ξερω ποσο ισχυρη θα ναι για το check in.
Ευχαριστω

mikrh tsopana

Member
Επόμενο Ταξίδι
Πυρηναία !!
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Προσπαθω να κανω τσεκ-ιν για πτηση που φευγει σε <24 ωρες και δε μου δινει την επιλογη να επιλεξω τυχαια αναθεση θεσεων, παρα μονο να πληρωσω και να επιλεξω. Πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο. Γνωριζει κανεις κατι;

edit: κομπλε

Last edited:

geoman28

Member
Προσπαθω να κανω τσεκ-ιν για πτηση που φευγει σε <24 ωρες και δε μου δινει την επιλογη να επιλεξω τυχαια αναθεση θεσεων, παρα μονο να πληρωσω και να επιλεξω. Πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο. Γνωριζει κανεις κατι;

edit: κομπλε
Πες αν εκανες κατι , η αλλαγη γιατι θα κλεισω κ γω οπου ναναι ..

Επισης τσεκαρω μουσεια κτλ. ετσι οπως εκαναν την αλλαγη πτησης, φτανουμε 16:30.
Δε προλαβαινουμε να δουμε τιποτα.. αφου ολα σχεδον κλεινουν 5 με 6 το απογευμα..

Last edited:

mikrh tsopana

Member
Επόμενο Ταξίδι
Πυρηναία !!
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Πες αν εκανες κατι , η αλλαγη γιατι θα κλεισω κ γω οπου ναναι ..
Για τις θεσεις, απλα πατας να επιλεξεις εσυ τις θεσεις και προχωρας χωρις να επιλεξεις καμια, φαινεται γελοιο αλλα με μπερδεψε :p

geoman28

Member
Για τις θεσεις, απλα πατας να επιλεξεις εσυ τις θεσεις και προχωρας χωρις να επιλεξεις καμια, φαινεται γελοιο αλλα με μπερδεψε :p
οκ ευχαριστω, μετα το γενικο Lockdown παει το ταξιδι..

Αραγε θα μας προτεινουν να αλλαξουμε τα εισητηρια η να μας επιστρεψουν τα χρηματα..

Maria Evangelou

New Member
Έκανα Boarding Card και την έλεγξα ολά τα στοιχεία και ήταν οκ και στην εκτύπωση μου έβαλε λάθος ταυτότητα τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση γνωρίζει κάνεις

flight

Member
Έκανα Boarding Card και την έλεγξα ολά τα στοιχεία και ήταν οκ και στην εκτύπωση μου έβαλε λάθος ταυτότητα τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση γνωρίζει κάνεις
ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ ΣΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΩΝ ΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΜΟΥ ΕΓΓΡΑΦΩΝ ΚΑΤΑ ΤΟ ONLINE CHECK-IN. ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;
Όταν κάνετε online check-in, βεβαιωθείτε ότι συμπληρώσατε σωστά τα στοιχεία των ταξιδιωτικών σας εγγράφων. Αν κάνατε κάποιο λάθος, για διορθώσεις πρέπει να επικοινωνήσετε με τοΤηλεφωνικό κέντρο της Wizz Air.

Яна

Member
Παιδιά, έχω μπερδευτεί με τις αποσκευές της wizz. Δεν έχω priority. Έχω αγοράσει 10kg checked in bag και δεν καταλαβαίνω ποιες είναι οι επιτρεπόμενες διαστάσεις. Βλέπω κάτι νούμερα άνω του ενός μέτρου και δεν μου φαίνονται λογικά. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος?

fotast

Member
Παιδιά, έχω μπερδευτεί με τις αποσκευές της wizz. Δεν έχω priority. Έχω αγοράσει 10kg checked in bag και δεν καταλαβαίνω ποιες είναι οι επιτρεπόμενες διαστάσεις. Βλέπω κάτι νούμερα άνω του ενός μέτρου και δεν μου φαίνονται λογικά. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος?
40-30-20 είναι αν δεν έχει αλλάξει κάτι πρόσφατα.+5 cm για τους τροχούς της βαλίτσας.

Ακυρο.Τώρα πρόσεξα ότι αγόρασες βαλίτσα.Δεν ξέρω τι ισχύει για αυτές.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
32.028
Μέλη
36.647
Νεότερο μέλος
Marilou.g

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom