Wizz Air WizzAir -- Πληροφορίες - Ερωτήσεις

Nks13

Member
Μηνύματα
19
Likes
8
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso/Lapland
ΥΓ: Τώρα θυμήθηκα όμως κάτι που το βρίσκω όντως τραγικό. Η προσθήκη προτεραιότητας έχει διαφορετική τιμή ανάλογα το δρομολόγιο. Κι έχω βρεθεί προ εκπλήξεως γιατί αλλά είχα στο νου ότι θα πλήρωνα κι άλλα κατέληξα να πληρώσω.
Το ίδιο ισχύει και στην Ryanair που έχει ακόμα μεγαλύτερη απόκλιση από 6 εώς 14 ευρώ, οπότε δεν αποτελεί τόσο έκπληξη.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Το ίδιο ισχύει και στην Ryanair που έχει ακόμα μεγαλύτερη απόκλιση από 6 εώς 14 ευρώ, οπότε δεν αποτελεί τόσο έκπληξη.
Τι να σου πω, πάντα τα ίδια πληρώνω με Ryanair μέχρι τώρα (6€) κι έχω πετάξει αρκετές φορές.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Προσφατα ταξιδεψα με Wizz για πρώτη φορά σε χαμηλου κοστους εταιρεία.
Εκανα τεσσερις πτησεις και ολα ηταν μια χαρά . Κανένα παράπονο.
Αν ηθελες να τσιμπησεις κάτι οι τιμές ηταν κανονικές .

Το προβλημα οπως λεει πιο πάνω και ο taver ηταν στο Βενιζελος.
Απιστευτη ουρά για δυο πτησεις γεμάτες που εφτασαν μαζι και μόνο δυο αστυνομικοι για όλα τα διαβατηρια .
 

pappoy

Member
Μηνύματα
10
Likes
8
Καλησπέρα σας!

Έχω κλείσει εισητήρια με Wizz air αλλά καταλάθος το όνομά και το επίθετο μου τα έγραψα με μικρά, γιατί συμπληρώθηκε αυτόματα απο το google. Ακόμη και το πρώτο γράμμα των ονομάτων είναι με μικρά (λατινικά). Θα έχω πρόβλημα?
Κάποιος που να του έχει τύχει?
 

Sakiss1987

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σας παιδια!! πεταω για βιεννη μεθαύριο πρωτη φορα (είμαι ασχετος τελείως) από Θεσσαλονικη με Wizz Air και θα ηθελα να ρωτησω τα εξης:

1) Είναι απαραιτητο αν φυσικά εχω κανει online τσεκ ιν να εχω τα boarding pass και εκτυπωμένα σε Α4?
Εάν εχω μόνο χειραποσκευή χρειαζεται να περασω από γκισε της εταιρειας για κατι άλλο η παω κατευθείαν στον έλεγχο?

2) Εχω μια χειραποσκευη η οποια είναι 66χ44χ20 την οποια θελω να παρω μαζί μου στο αεροπλάνο, ξεφεύγει πολύ απo τις προβλεπόμενες διαστασεις? μου προτείνεται να την δηλωσω για τσεκ ιν να παει από ιμάντα ? και αν την δηλωσω παω στον γκισε με το boarding pass παραδιδω και περνω καπιο χαρτακι?

Επισης αν εχω ενα κουτακι τζελ για το μαλλι 75ml ένα αποσμητικο στικ η και ρολο παλι 75ml και οδοντοκρεμα 75ml θα πρεπει να τα εχω σε διαφανη συσκευασια όλα μαζί και να το δειξω στον έλεγχο ?

Ευχαριστώ πολύ.
 
Last edited:

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Γεια σας παιδια!! πεταω για βιεννη μεθαύριο πρωτη φορα (είμαι ασχετος τελείως) από Θεσσαλονικη με Wizz Air και θα ηθελα να ρωτησω τα εξης:

1) Είναι απαραιτητο αν φυσικά εχω κανει online τσεκ ιν να εχω τα boarding pass και εκτυπωμένα σε Α4?
Εάν εχω μόνο χειραποσκευή χρειαζεται να περασω από γκισε της εταιρειας για κατι άλλο η παω κατευθείαν στον έλεγχο?

2) Εχω μια χειραποσκευη η οποια είναι 66χ44χ20 την οποια θελω να παρω μαζί μου στο αεροπλάνο, ξεφεύγει πολύ απo τις προβλεπόμενες διαστασεις? μου προτείνεται να την δηλωσω για τσεκ ιν να παει από ιμάντα ? και αν την δηλωσω παω στον γκισε με το boarding pass παραδιδω και περνω καπιο χαρτακι?

Ευχαριστώ πολύ.
1) ή εκτυπωμένο ή κατεβάζεις την εφαρμογή στο κινητό σου κ το έχεις εκεί. Πας κατευθείαν έλεγχο/πύλη.
2) ειναι μεγαλη η αποσκευη για να την πάρεις μαζί σου πάνω στο αεροπλάνο, το πιθανότερο να έχεις πρόβλημα. Κατά τα άλλα γίνεται όπως τα γράφεις στη συνέχεια. Δε θυμάμαι μόνο τι ισχύει με την χρέωση σε αυτήν την περίπτωση, οποτε τσέκαρε στην ιστοσελίδα τους.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Γεια σας παιδια!! πεταω για βιεννη μεθαύριο πρωτη φορα (είμαι ασχετος τελείως) από Θεσσαλονικη με Wizz Air και θα ηθελα να ρωτησω τα εξης:

1) Είναι απαραιτητο αν φυσικά εχω κανει online τσεκ ιν να εχω τα boarding pass και εκτυπωμένα σε Α4?
Εάν εχω μόνο χειραποσκευή χρειαζεται να περασω από γκισε της εταιρειας για κατι άλλο η παω κατευθείαν στον έλεγχο?

2) Εχω μια χειραποσκευη η οποια είναι 66χ44χ20 την οποια θελω να παρω μαζί μου στο αεροπλάνο, ξεφεύγει πολύ απo τις προβλεπόμενες διαστασεις? μου προτείνεται να την δηλωσω για τσεκ ιν να παει από ιμάντα ? και αν την δηλωσω παω στον γκισε με το boarding pass παραδιδω και περνω καπιο χαρτακι?

Επισης αν εχω ενα κουτακι τζελ για το μαλλι 75ml ένα αποσμητικο στικ η και ρολο παλι 75ml και οδοντοκρεμα 75ml θα πρεπει να τα εχω σε διαφανη συσκευασια όλα μαζί και να το δειξω στον έλεγχο ?

Ευχαριστώ πολύ.
1. Ή στο κινητό ή εκτυπωμένα. Μόνο με χειραποσκευή δεν περνάς από το γκισέ
2.Είσαι εκτός ορίων. Είτε παίρνεις μικρότερη είτε πληρώνεις για να την παραδώσεις στο γκισέ. Δες εδώ https://wizzair.com/el-gr/information-and-services/travel-information/baggage. Υπάρχει και θέμα εδώ https://www.travelstories.gr/community/threads/wizzair-Χειραποσκευή.58580/page-6
3.Είναι ελαστικοί με αυτό, καλό είναι να τα έχεις όλα μαζί, αλλά δεν τους τα δείχνεις εκτός αν σου τα ζητήσουν
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Γεια σας παιδια!! πεταω για βιεννη μεθαύριο πρωτη φορα (είμαι ασχετος τελείως) από Θεσσαλονικη με Wizz Air και θα ηθελα να ρωτησω τα εξης:
Καλημέρα.
1. Όπως είπαν οι φίλοι προηγουμένως, ή τυπώνεις εισιτήριο ή το κατεβάζεις στην εφαρμογή του κινητού σου. Παλαιότερα απαιτούσε και την εφαρμογή pass wallet για το boarding pass, δε ξέρω αν υπάρχει ακόμα αυτό ή απλά ενσωματώθηκε στην εφαρμογή της wizz air.
2. Δε θα ρίσκαρα σε καμία περίπτωση τις οδηγίες για τις διαστάσεις. Είναι πολύ ξεκάθαροι και απόλυτοι μ' αυτό. Έχουμε πληρώσει πρόστιμο λόγω μεγαλύτερης διάστασης κατά την επιστροφή μας με wizz.
3. Δεν έχει να κάνει με την εταιρεία, τα υγρά είναι θέμα αεροδρομίου, αν είναι έως 100ml περνάνε κανονικά, αν και στο εξωτερικό μου έχει τύχει να μου κάνουν παρατήρηση για αποσμητικό πχ. Παίζει ρόλο και η συσκευασία.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλημέρα.
1. Παλαιότερα απαιτούσε και την εφαρμογή pass wallet για το boarding pass, δε ξέρω αν υπάρχει ακόμα αυτό ή απλά ενσωματώθηκε στην εφαρμογή της wizz air.
Απλά κατεβάζεις την εφαρμογή της Wizzair και είσαι οκ. Και για την πρόσβαση στην κάρτα επιβίβασης μετά δε χρειάζεσαι καν ίντερνετ, λειτουργεί και όταν είσαι offline, πολύ βολικό.
 

Sakiss1987

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Απλά κατεβάζεις την εφαρμογή της Wizzair και είσαι οκ. Και για την πρόσβαση στην κάρτα επιβίβασης μετά δε χρειάζεσαι καν ίντερνετ, λειτουργεί και όταν είσαι offline, πολύ βολικό.
Δηλαδη αν εκτυπωσω σε Α4 το boarding Pass η το εχω στο κινητο στην εφαρμογή δεν χρειαζεται άλλη ενεργεια από γκισε?
δεν σου εκτυπωνουν τπτ άλλο εκει? (χειραποσκευή θα εχω μικρη).

Αν κανω το τσεκ ιν στο κινητο στην εφαρμογή μπορω να το εκτυπωσω και σε Α4 ?

Συγνωμη θα με περνατε για πυροβολημενο αλλα πραγματικα είμαι ασχετος.

ευχαριστω πολύ!!!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.720
Likes
14.810
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Δηλαδη αν εκτυπωσω σε Α4 το boarding Pass η το εχω στο κινητο στην εφαρμογή δεν χρειαζεται άλλη ενεργεια από γκισε?
δεν σου εκτυπωνουν τπτ άλλο εκει? (χειραποσκευή θα εχω μικρη).

Αν κανω το τσεκ ιν στο κινητο στην εφαρμογή μπορω να το εκτυπωσω και σε Α4 ?

Συγνωμη θα με περνατε για πυροβολημενο αλλα πραγματικα είμαι ασχετος.

ευχαριστω πολύ!!!

Για να μην έχεις κανένα άγχος, εκτύπωσε το σε Α4.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Δηλαδη αν εκτυπωσω σε Α4 το boarding Pass η το εχω στο κινητο στην εφαρμογή δεν χρειαζεται άλλη ενεργεια από γκισε?
δεν σου εκτυπωνουν τπτ άλλο εκει? (χειραποσκευή θα εχω μικρη).

Αν κανω το τσεκ ιν στο κινητο στην εφαρμογή μπορω να το εκτυπωσω και σε Α4 ?

Συγνωμη θα με περνατε για πυροβολημενο αλλα πραγματικα είμαι ασχετος.

ευχαριστω πολύ!!!
3 άτομα σου λέμε δε χρειάζεται κάτι άλλο. Στις πόσες απαντήσεις θα το δεχτείς και θα ξε-αγχωθείς; :bleh: Καλό ταξίδι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.613
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom