Wizz Air WizzAir -- Πληροφορίες - Ερωτήσεις

Gwo

Member
Μηνύματα
41
Likes
13
Καλησπερα, επειδη πεταω πρωτη φορα με wizz ηθελα να ρωτησω, καναμε κρατηση κανονικα 3 ατομα αλλα δεν μας ζητησε ID. Θα χρειαστει να τα βαλουμε οταν γινει το τσεκ ιν ? Επισης το τσεκ ιν ειναι σαν την ραιαν που ανοιγει 24ωρες πριν την πτηση ή πρεπει να φαμε αναγκαστικα στη μαπα τις ουρες στο αεροδρομιο ? Δεν εχουμε να παραδωσουμε βαλιτσες μονο απλο priority
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Επισης το τσεκ ιν ειναι σαν την ραιαν που ανοιγει 24ωρες πριν την πτηση ή πρεπει να φαμε αναγκαστικα στη μαπα τις ουρες στο αεροδρομιο ? Δεν εχουμε να παραδωσουμε βαλιτσες μονο απλο priority
Ηλεκτρονικό τσεκ ιν μέσω ιντερνετ ή μέσω της εφαρμογής και κατευθείαν στον έλεγχο και τη πύλη.
Τι εννοείς ID; Ταυτότητες; Δεν είναι απαραίτητο να καταχωρηθούν εκ των προτέρων.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Επισης το τσεκ ιν ειναι σαν την ραιαν που ανοιγει 24ωρες πριν την πτηση ή πρεπει να φαμε αναγκαστικα στη μαπα τις ουρες στο αεροδρομιο ?
Καλημέρα. Της wizz ανοίγει 48 ώρες πιο πριν.
 

Gwo

Member
Μηνύματα
41
Likes
13
Ηλεκτρονικό τσεκ ιν μέσω ιντερνετ ή μέσω της εφαρμογής και κατευθείαν στον έλεγχο και τη πύλη.
Τι εννοείς ID; Ταυτότητες; Δεν είναι απαραίτητο να καταχωρηθούν εκ των προτέρων.
Ναι εννοω τις ταυτοτητες, οποτε οταν γινει το ηλεκτρονικο τσεκ ιν θα ζητηθουν σωστα ?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ναι εννοω τις ταυτοτητες, οποτε οταν γινει το ηλεκτρονικο τσεκ ιν θα ζητηθουν σωστα ?
Όχι απαραίτητα, θα ζητηθουν όμως στον έλεγχο κανονικά.
Ίσως και να χρειάζεται να τις δηλώσεις κιόλας για ευκολία στο τσεκ ιν, εχει καιρό που πέταξα τελευταία φορά, μπορεί να χει αλλάξει.
 

Traveler koko

Member
Μηνύματα
147
Likes
691
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Καλησπερα, επειδη πεταω πρωτη φορα με wizz ηθελα να ρωτησω, καναμε κρατηση κανονικα 3 ατομα αλλα δεν μας ζητησε ID. Θα χρειαστει να τα βαλουμε οταν γινει το τσεκ ιν ? Επισης το τσεκ ιν ειναι σαν την ραιαν που ανοιγει 24ωρες πριν την πτηση ή πρεπει να φαμε αναγκαστικα στη μαπα τις ουρες στο αεροδρομιο ? Δεν εχουμε να παραδωσουμε βαλιτσες μονο απλο priorit
Πριν 3 χρόνια που ταξίδεψα τσεκ ιν 48 ώρες πριν την πτήση κ έβαζες την ταυτότητα... Μετά κατευθείαν στην πύλη..
Πριν 3 χρόνια που ταξίδεψα τσεκ ιν 48 ώρες πριν την πτήση κ έβαζες την ταυτότητα... Μετά κατευθείαν στην πύλη..
 

vagg7lis

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Καλησπέρα στην ομάδα. Σχεδιάζω ένα ταξίδι στο Κίεβο για τον Δεκέμβριο. Γενικά θα είναι η πρώτη μου φορά σε αεροπλάνο και επίσης θα είναι και σόλο :lol:. Μετά από πολύ ψάξιμο σε πολλές αεροπορικές για να βρώ τις ημερομηνίες που με βολεύουν κατέληξα στα εξής : Με ryanair Αθήνα-Κίεβο στο πήγαινε και με Wizz Air Κίεβο-Θεσσαλονίκη η επιστροφή. Πιστεύω δεν θα έχω κάποιο θέμα με την χειραποσκευή και στις δύο εταιρίες γιατι σκοπέυω να πάρω μια τσάντα σχολικού τύπου. Είπα να ρωτήσω κάποια πράγματα και εδώ που τα αναλύουμε πιο απλά και κατανοητά. Για την ryanair : από ότι είδα έχει online check in 24 ώρες πριν την πτήση και επίσης μπορώ να εκδόσω και το boarding pass.1) Από την εμπειρία σας πιστεύετε πρέπει να τα έχω και φωτοτυπία η αν τα έχω στο κινητο αρκεί ; 2) Αν κάνω online check in πάω κατευθείαν στην πύλη;
Για την επιστροφή και για την wizzair : Πιστεύετε είναι καλή η ιδέα να γυρίσω με διαφορετική εταιρία; Επίσης αναχωρεί και απο διαφορετικό αεροδρόμιο απο αυτό της άφιξης. Και η wizz απο οτι είδα έχει online check in και boarding pass μέσω της εφαρμογής. 3) Επειδη θα είμαι και σε ξένη χώρα θα έχει θέμα η wizz αν τα έχω όλα στο κινητό ; 4) Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω σε όλα αυτά ρε παιδιά και να μην κάνω λάθος γιατί ειμαι και αρχάριος :lol:; 5) Επίσης είδα ότι η wizz μεταφέρει αρκετά συχνά μέρες και ώρες στις πτήσεις της. Λέτε να γίνει καμιά τέτοια κακουχία; . Μπορεί να υπερβάλω σε μερικά, συγχωρέστε με το πρώτο ταξίδι με αεροπλάνο θα είναι.
Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
1)Αρκει στο κινητο, έχω ενα χρονο να χρησιμοποιήσω Ryanair αλλα δε νομιζω να αλλαξε τιποτα.. Γνωμη μου βγαλε μια φωτοτυπία τζαμπα είναι 2)online check in πρέπει να κάνεις για μην πληρώνεις 50αρικα και ναι αφού δεν παραδιδεις αποσκευές πας στην πύλη κατευθείαν 3)Οχι επίσης... Το ότι γυρνάς με διαφορετικη εταιρια πραγματικά δεν είναι θεμα, δε νομιζω να σου κανουν μούτρα στην Ryanair...τωρα αν αλλαξει καμια ώρα και μέρα δε μπορείς να ξέρεις... 99 %δεν αλλαζει.. 4)Απο συμβουλές, πραγματικα δεν ξερω αν υπαρχει κάποιο ανοιχτο θέμα, θα ήταν όμορφο πάντως γιατι όλοι έχουμε υπάρξει νεοι ταξιδιώτες καποια στιγμη και κάποιες οδηγίες, υποδειξεις, συμβουλές και tips συγκεντρωτικα θα βοηθουσανε...
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.649
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
1. Καλό είναι να έχεις τυπωμένο το boarding pass. Τα κινητά μένουν από μπαταρία, χάνονται ή και ξαφρίζονται.
2. Κατευθείαν στην πύλη
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Από την εμπειρία σας πιστεύετε πρέπει να τα έχω και φωτοτυπία η αν τα έχω στο κινητο αρκεί
'Οπως είπαν και οι άλλοι φίλοι ρίξε και μια εκτύπωση να υπάρχει, στο εισιτήριο και στα άλλα έγγραφα (πιστοποιητικά εμβολιασμού κτλ) ποτέ δε ξέρεις.
Αν κάνω online check in πάω κατευθείαν στην πύλη;
Εννοείται, γι' αυτό κερδίζεις χρόνο.
: Πιστεύετε είναι καλή η ιδέα να γυρίσω με διαφορετική εταιρία; Επίσης αναχωρεί και απο διαφορετικό αεροδρόμιο απο αυτό της άφιξης.
Γιατί να μην είναι καλή ιδέα; Ο,τι συμφέρει.
Αυτό με το αεροδρόμιο να προσέξεις μόνο, τους τρόπους μετάβασης και πόση ώρα απαιτείται.
Και η wizz απο οτι είδα έχει online check in και boarding pass μέσω της εφαρμογής.
Έχει βεβαίως, νομίζω μια μέρα πριν ανοίγει και σ' αυτή, θα τσεκάρεις ενώ είσαι εκδρομή.
Επειδη θα είμαι και σε ξένη χώρα θα έχει θέμα η wizz αν τα έχω όλα στο κινητό ;
Κανένα, όλα στην εφαρμογή για διευκόλυνση σου.
Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω σε όλα αυτά ρε παιδιά και να μην κάνω λάθος γιατί ειμαι και αρχάριος
Να κάνεις έγκαιρα το check in μέσα στα προβλεπόμενα όρια και να μην υπερβείς τις προκαθορισμένες διαστάσεις αποσκευών γιατί τρως πρόστιμο.
Λέτε να γίνει καμιά τέτοια κακουχία;
Αυτό κανείς δε το ξέρει, σπάνια το κάνουν πάντως 15 μέρες (και λιγότερο) πριν τη πτήση, γιατι καλούνται να πληρώσουν αποζημίωση.

Με την απαραίτητη προσοχή όλα θα πάνε άψογα.
Καλά να περάσεις!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Θα μπω κατευθειαν στο ψητο..πεταξα τη Δευτερα με wizz με 32αρα βαλιτσα η οποια δεν ηρθε ποτε Αθηνα...η δικαιολογια απο μεριας Βιεννης ηταν οτι ειδαν κατι σπρευ που πρεπει να αφαιρεσουν..το θεμα ειναι οτι δε αφαιρεσαν μονο αυτο αλλα μου τσουρεψαν και ενα μπουκαλι κρασι και δε ξερω αν λειπει και κατι αλλο...ξερει κανεις τι πρεπει να κανω;;;;;βριζω την εταιρεια ή το handling service του αεροδρομιου της Βιεννης;;;;;υπαρχει καποιος γενικος κανονας ή ειδικος κανονας της wizz που να λεει ποσα λιτρα υγρο μπορω να βαλω στη αποσκευη μου;;;;γιατι υπευθυνη απαντηση απο το δικο μας αεροδρομιο δε παιρνω
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
το θεμα ειναι οτι δε αφαιρεσαν μονο αυτο αλλα μου τσουρεψαν και ενα μπουκαλι κρασι και δε ξερω αν λειπει και κατι αλλο...
Θεωρητικά μπορείς να διεκδικήσεις αποζημίωση, αρκεί να έχεις απόδειξη αγοράς ή ίσως και με αναφορά. Είναι δεδομένο ότι το κάνουν σε πολλά αεροδρόμια, έχει τύχει και σε φίλο μου ο οποίος όμως τυγχάνει να ξέρει πολύ καλά το κανονισμό και τους έκανε ρεζίλι. Βέβαια εσένα όλο αυτό έγινε ερήμην σου και δε ξέρω τι άκρη μπορείς να βγάλεις. Αρχικά πρέπει να μιλήσεις με την εταιρεία.
Όσο για τα υγρά θα δεις τι προβλέπεται σε εισαγωγη στη χώρα εντός Ε.Ε. ,καλύτερα από κάποιο τελωνείο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.767
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom