Wizz Air WizzAir -- Πληροφορίες - Ερωτήσεις

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Θεωρητικά μπορείς να διεκδικήσεις αποζημίωση, αρκεί να έχεις απόδειξη αγοράς ή ίσως και με αναφορά. Είναι δεδομένο ότι το κάνουν σε πολλά αεροδρόμια, έχει τύχει και σε φίλο μου ο οποίος όμως τυγχάνει να ξέρει πολύ καλά το κανονισμό και τους έκανε ρεζίλι. Βέβαια εσένα όλο αυτό έγινε ερήμην σου και δε ξέρω τι άκρη μπορείς να βγάλεις. Αρχικά πρέπει να μιλήσεις με την εταιρεία.
Όσο για τα υγρά θα δεις τι προβλέπεται σε εισαγωγη στη χώρα εντός Ε.Ε. ,καλύτερα από κάποιο τελωνείο.
Βασικα η βαλιτσα ηταν κλειδωμενη και απο τη μερια του ελλ.αεροδρομιου μου ειπαν αν δε δωσετε κωδικο να ξεκλειδωθει να βγουν τα σπρευ βαλιτσα δεν ερχετε..ευτυχως εχω τις αποδειξεις απ ολα τα ψωνια και εχω ηδη στειλει παραπονο στη wizz,το θεμα ειναι οτι σε επικοινωνια με αυστριακο αεροδρ.κανουν μπαλακι την ευθυνη ο ενας στον αλλον...αποζημιωση ζηταω απο αεροπορικη ή μπαινω σε καποιο αλλο σιτε;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
αποζημιωση ζηταω απο αεροπορικη ή μπαινω σε καποιο αλλο σιτε;
Νομίζω και η αεροπορική δε θα αναλάβει την ευθύνη.
Ξεκινα καλύτερα με μια επικοινωνία με την υπηρεσία πολιτικής αεροπορίας για να σε κατευθύνουν.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Νομίζω και η αεροπορική δε θα αναλάβει την ευθύνη.
Ξεκινα καλύτερα με μια επικοινωνία με την υπηρεσία πολιτικής αεροπορίας για να σε κατευθύνουν.
Και εγω ετσι πιστευω..σ ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Θα μπω κατευθειαν στο ψητο..πεταξα τη Δευτερα με wizz με 32αρα βαλιτσα η οποια δεν ηρθε ποτε Αθηνα...η δικαιολογια απο μεριας Βιεννης ηταν οτι ειδαν κατι σπρευ που πρεπει να αφαιρεσουν..το θεμα ειναι οτι δε αφαιρεσαν μονο αυτο αλλα μου τσουρεψαν και ενα μπουκαλι κρασι και δε ξερω αν λειπει και κατι αλλο...ξερει κανεις τι πρεπει να κανω;;;;;βριζω την εταιρεια ή το handling service του αεροδρομιου της Βιεννης;;;;;υπαρχει καποιος γενικος κανονας ή ειδικος κανονας της wizz που να λεει ποσα λιτρα υγρο μπορω να βαλω στη αποσκευη μου;;;;γιατι υπευθυνη απαντηση απο το δικο μας αεροδρομιο δε παιρνω
Η Wizz απαγορευει στην παραδοτεα τα υγρα καθως και πολλα αλλα.
"ΑΣΦΑΛΕΙΑ

Βεβαιωθείτε ότι οι αποσκευές σας προς παράδοση δεν περιέχουν τα παρακάτω αντικείμενα:

μετρητά, χρεόγραφακοσμήματα, πολύτιμα μέταλλα, πολύτιμες και ημιπολύτιμες πέτρεςυπολογιστές, φωτογραφικές μηχανές, βιντεοκάμερες, κινητά τηλέφωνα ή άλλες ηλεκτρονικές συσκευές με τα αξεσουάρ τουςεπίσημα, επαγγελματικά ή ιδιωτικά έγγραφαταξιδιωτικά έγγραφα ή έγγραφα ταυτότηταςκλειδιάυγράφάρμακααντικείμενα τέχνηςαλλοιώσιμα είδη

Αν η αποσκευή σας περιέχει κάποια από τα προαναφερόμενα αντικείμενα, η Wizz Air δεν φέρει ευθύνη για τυχόν απώλεια, ζημιά ή καθυστέρηση.

Σε ορισμένα αεροδρόμια μπορεί να ισχύουν περαιτέρω περιορισμοί σχετικά με τα επιτρεπόμενα είδη στις χειραποσκευές ή/και τις αποσκευές προς παράδοση. Σε αυτές τις περιπτώσεις, υπερισχύουν οι κανόνες των αεροδρομίων."

WIZZ. Ονειρευτείτε περισσότερα. Ζήστε περισσότερα. Γίνετε περισσότερα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Η Wizz απαγορευει στην παραδοτεα τα υγρα καθως και πολλα αλλα.
"ΑΣΦΑΛΕΙΑ

Βεβαιωθείτε ότι οι αποσκευές σας προς παράδοση δεν περιέχουν τα παρακάτω αντικείμενα:

μετρητά, χρεόγραφακοσμήματα, πολύτιμα μέταλλα, πολύτιμες και ημιπολύτιμες πέτρεςυπολογιστές, φωτογραφικές μηχανές, βιντεοκάμερες, κινητά τηλέφωνα ή άλλες ηλεκτρονικές συσκευές με τα αξεσουάρ τουςεπίσημα, επαγγελματικά ή ιδιωτικά έγγραφαταξιδιωτικά έγγραφα ή έγγραφα ταυτότηταςκλειδιάυγράφάρμακααντικείμενα τέχνηςαλλοιώσιμα είδη

Αν η αποσκευή σας περιέχει κάποια από τα προαναφερόμενα αντικείμενα, η Wizz Air δεν φέρει ευθύνη για τυχόν απώλεια, ζημιά ή καθυστέρηση.

Σε ορισμένα αεροδρόμια μπορεί να ισχύουν περαιτέρω περιορισμοί σχετικά με τα επιτρεπόμενα είδη στις χειραποσκευές ή/και τις αποσκευές προς παράδοση. Σε αυτές τις περιπτώσεις, υπερισχύουν οι κανόνες των αεροδρομίων."

WIZZ. Ονειρευτείτε περισσότερα. Ζήστε περισσότερα. Γίνετε περισσότερα.
Περσυ εφερα 6 μισολιτρες μπυρες,σαμπουαν,αφρολουτρο,4 σπρευ και μου τα εφεραν κανονικα φετος τα απαγορευσαν;;;;;επισης η υπα μου ειπε οτι δε υπαρχει περιορισμος στα ποσα ml θα μεταφερω στη παραδοτεα αποσκευη!απλα καποιος υπαλληλος λιγουρευτηκε το κρασι φετος!!!επισης αθηνα αεροδρομιο την δευτερα ειχε πανω απο 50 αποσκευες οι οποιες καθοντουσαν στοιβαγμενες για να παραδοθουν..αν ξαφνου οι υπαλληλοι στα handling services αποφασιζαν να ξαφριζουν φετος δε φταιω σε κατι!!!και αν εχω κουβαλησει υγρα και με wizz και με αλλες εταιριες
Edit αν οντως ισχυε τοτε θα μου περναν και αλλες 6 μπυρες που κουβαλησα φετος και κρασι απο τη Τσεχια..αλλα προφανως πηραν το ακριβο απο την Αυστρια
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Περσυ εφερα 6 μισολιτρες μπυρες,σαμπουαν,αφρολουτρο,4 σπρευ και μου τα εφεραν κανονικα φετος τα απαγορευσαν;;;;;επισης η υπα μου ειπε οτι δε υπαρχει περιορισμος στα ποσα ml θα μεταφερω στη παραδοτεα αποσκευη!απλα καποιος υπαλληλος λιγουρευτηκε το κρασι φετος!!!επισης αθηνα αεροδρομιο την δευτερα ειχε πανω απο 50 αποσκευες οι οποιες καθοντουσαν στοιβαγμενες για να παραδοθουν..αν ξαφνου οι υπαλληλοι στα handling services αποφασιζαν να ξαφριζουν φετος δε φταιω σε κατι!!!και αν εχω κουβαλησει υγρα και με wizz και με αλλες εταιριες
Edit αν οντως ισχυε τοτε θα μου περναν και αλλες 6 μπυρες που κουβαλησα φετος και κρασι απο τη Τσεχια..αλλα προφανως πηραν το ακριβο απο την Αυστρια
Απο τη στιγμη που λεει στους ορους "οχι υγρα" δεν γινεται κατι.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Απο τη στιγμη που λεει στους ορους "οχι υγρα" δεν γινεται κατι.
Κατανοω πως το λες αλλα δε γινετε επισης την μια να σ αφηνουν και την αλλη οχι..ο σκοπος του ταξιδιου περσυ και φετος στη βιεννη ηταν ο ιδιος και με την ιδια εταιρεια,δε γινετε λοιπον περσυ να βαζω υγρα και ολα τελεια και φετος να μου λενε οχι υγρα..αν ηταν ετσι θα ταν χαν σηκωσει ολα...ας μη δικαιολογουμε ανθρωπους που ΔΕΝ κανουν σωστα την δουλεια τους και κλεβουν..επισης σε επικοινωνια με wizz δε μου το ανεφεραν οτι κακως τα μετεφερα και οτι δε τα επιτρεπουν,αν ισχυει γιατι δε το ανεφεραν;;
Ξανα edit στους ορους επισης που παρεθεσες γραφει και αυτο
είναι εύφλεκτες ουσίες (εξαιρούνται: αλκοολούχα ποτά, σπρέι μαλλιών, αρώματα, κολόνιες)
Κοινως και το κρασι και οι μπυρες και τα σπρευ μου ηταν εξαιρεση και μπορουσαν να τα περασουν απλα καποιος-α υπαλληλος λιμπιστηκε τα δικα μου!!
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Κατανοω πως το λες αλλα δε γινετε επισης την μια να σ αφηνουν και την αλλη οχι..ο σκοπος του ταξιδιου περσυ και φετος στη βιεννη ηταν ο ιδιος και με την ιδια εταιρεια,δε γινετε λοιπον περσυ να βαζω υγρα και ολα τελεια και φετος να μου λενε οχι υγρα..αν ηταν ετσι θα ταν χαν σηκωσει ολα...ας μη δικαιολογουμε ανθρωπους που ΔΕΝ κανουν σωστα την δουλεια τους και κλεβουν..επισης σε επικοινωνια με wizz δε μου το ανεφεραν οτι κακως τα μετεφερα και οτι δε τα επιτρεπουν,αν ισχυει γιατι δε το ανεφεραν;;
Ξανα edit στους ορους επισης που παρεθεσες γραφει και αυτο
είναι εύφλεκτες ουσίες (εξαιρούνται: αλκοολούχα ποτά, σπρέι μαλλιών, αρώματα, κολόνιες)
Κοινως και το κρασι και οι μπυρες και τα σπρευ μου ηταν εξαιρεση και μπορουσαν να τα περασουν απλα καποιος-α υπαλληλος λιμπιστηκε τα δικα μου!!
Εγω παρεθεσα τι λεει για τις παραδοτεες, οχι πανω στο αεροσκαφος. Αλλη παραγραφος.
 

Gwo

Member
Μηνύματα
41
Likes
13
καλησπερα λιγο βοηθεια αν ειναι ευκολο! αυριο πεταμε και κανα τσεκ ιν αλλα μασ εδωσε θεσεις κανονικα αλλα λεει πως δεν ειναι boarding pass και πρεπει να παμε στο γκισε με τα εγγραφα μας για να μας τα δωσουν. Γνωριζει καποιος αν ειναι τωρινη πολιτικη λογω κοβιντ, διοτι με ραινερ τον περασμενο μηνα εγινε κανονικα το τσεκ ιν χωρις καν να ανεβασω καποιο πιστοποιητικο εμβολιασμου απλα το ελεγξαν στην πυλη επιβιβασης
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
καλησπερα λιγο βοηθεια αν ειναι ευκολο! αυριο πεταμε και κανα τσεκ ιν αλλα μασ εδωσε θεσεις κανονικα αλλα λεει πως δεν ειναι boarding pass και πρεπει να παμε στο γκισε με τα εγγραφα μας για να μας τα δωσουν. Γνωριζει καποιος αν ειναι τωρινη πολιτικη λογω κοβιντ, διοτι με ραινερ τον περασμενο μηνα εγινε κανονικα το τσεκ ιν χωρις καν να ανεβασω καποιο πιστοποιητικο εμβολιασμου απλα το ελεγξαν στην πυλη επιβιβασης
Και σε μενα συνεβη με AEGEAN (πριν κανενα μηνα) ενω στον συνταξιδιωτη μου οχι. Ισως το κανουν για να ελεγξουν και καποιους απο πριν δειγματοληπτικα. Βεβαια δεν ξερω τι νοημα εχει. Οπως και να 'χει αν εισαι ο "τυχερος" δεν το γλιτωνεις πρεπει να πας νωριτερα να κανεις τσεκ ιν εκει. Εμενα μου συνεβη και στο πηγαινε και στο ελα.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Προσπαθω να κανω τσεκ-ιν για πτηση που φευγει σε <24 ωρες και δε μου δινει την επιλογη να επιλεξω τυχαια αναθεση θεσεων, παρα μονο να πληρωσω και να επιλεξω. Πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο. Γνωριζει κανεις κατι;

edit: κομπλε
 
Last edited:

geoman28

Member
Μηνύματα
38
Likes
27
Προσπαθω να κανω τσεκ-ιν για πτηση που φευγει σε <24 ωρες και δε μου δινει την επιλογη να επιλεξω τυχαια αναθεση θεσεων, παρα μονο να πληρωσω και να επιλεξω. Πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο. Γνωριζει κανεις κατι;

edit: κομπλε
Πες αν εκανες κατι , η αλλαγη γιατι θα κλεισω κ γω οπου ναναι ..

Επισης τσεκαρω μουσεια κτλ. ετσι οπως εκαναν την αλλαγη πτησης, φτανουμε 16:30.
Δε προλαβαινουμε να δουμε τιποτα.. αφου ολα σχεδον κλεινουν 5 με 6 το απογευμα..
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.615
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom