Wizz Air Wizz Air credit

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.767
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Αναφορικά με το credit που πιστώνεται στο λογαριασμό κάποιου στη wizz όταν έχει κλείσει κατάλυμα στο booking μέσω της wizz, αναγράφεται στους όρους ότι το credit μπορεί να χρησιμοποιηθεί για 6 μήνες, μετά τους οποίους λήγει. Δε διευκρινίζεται αν εντός των 6 μηνών πρέπει να γίνουν και η κράτηση και το ταξίδι ή αν αρκεί να γίνει μόνο η κράτηση σε αυτό το διάστημα. Σε μια δοκιμή που έκανα τώρα όσο το credit ισχύει, αλλά για ταξίδι μετά τους 6 μήνες, μου έδωσε τη δυνατότητα να το χρησιμοποιήσω. Δεν προχώρησα όμως την κράτηση, γιατί δε με ενδιέφερε και ήθελα απλά να δω αν θα μου έδινε τη δυνατότητα εξαργύρωσης. Το έχει κάνει κανείς, ώστε να μας πει σίγουρα αν το ταξίδι μπορεί να γίνει και μετά τους 6 μήνες;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Εγω εκλεισα εξαντλωντας το credit μετα απο 6 μηνες. Ολα καλα.
Ειναι καλυτερη ευκαιρια για εξαργυρωση αν σε ενδιαφερουν καπως οι προορισμοι σε σχεση με τα μηδαμινα μιλια της Aegean απο booking, αφου δεν εχεις φορους και δεν περιμενεις διαθεσιμοτητα σε award. @taxidiara δωσε βαση.
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.767
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ευχαριστώ! Πάλι καλα, γιατί, ενώ αρχικά είχαν ανοίξει χειμερινές κρατήσεις για όλους τους προορισμούς που εξυπηρετεί το καλοκαίρι από Αθήνα, βλέπω ότι έχει κόψει 5 δρομολόγια το χειμώνα.

Επίσης γράφει ότι αυτό το σύστημα με το credit θα ισχύει μέχρι και το Σεπτέμβρη του 2018. Ελπίζω να ανανεωθεί γιατί είναι μάλλον ό,τι πιο συμφέρον για κρατήσεις από booking όπως λες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Μηπως τοτε ληγει το προσωπικο σου credit? Γιατι δεν βρισκω πουθενα κατι και επιπλεον πιλοτικα δινει την ευκαιρια για credit αν κρατησεις δραστηριοτητες η αξιοθεατα στον προορισμο σου ως το τελος Οκτωβρη. Κατι δεν ειδες καλα;
https://www.getyourguide.com/?partner_id=N7DJ1J3&cmp=plan_menu
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
:shock::shock: Καλέεε όλα τελευταία τα μαθαίνω??? Από ότι κατάλαβα σου δίνει λεφτά αντί για μίλια... Τώρα θα δει η Aegean :haha::haha:

Αν είναι όμως μέχρι τέλη Σεπτέμβρη αυτή η προσφορά δυστυχώς δε θα μπορώ να κάνω κάτι γιατί τα επόμενά μου ταξίδια αργούν να έρθουν και οι δωρεάν ακυρώσεις κοστίζουν περισσότερο... Τέλος πάντων
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Εγω εκλεισα διαμονη για μετα τον Σεπτεμβρη και θα σας πω. Η βεβαιωση κρατησης λεει οτι θα παρω credit.Να δουμε.
@taxidiara το credit μπαινει ενα μηνα μετα τη διαμονη οχι μολις κλεισεις. Κλασικο νομιζω.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Από ότι κατάλαβα σου δίνει λεφτά αντί για μίλια...
Βασικά, λόγω του expiration policy, σου δίνει μια μικρή επιδότηση για να κλείσεις ένα εισιτήριο που πιθανότατα δε θα έκλεινες αλλιώς. Ψυχολογικό marketing, αλλά αφού δουλεύει...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
και η ryanair δεν κανει το ιδιο με τα credit αν κλεισεις μεσα απο την σελιδα τους?
Ειπαμε ειναι αν σε ενδιαφερουν οι προορισμοι. Προσωπικα εχω περιορισει στο ελαχιστο τη Ryan και θα την περιορισω στο απειροελαχιστο με τις πολιτικες της για τοσα εξτρα.
Φυσικα και η wizz εχει τα ρισκα της, κατι αλλαγες ωρας, κατι ακυρωσεις. Για ξεκαρφωτο 3ημερο σε φτηνο προορισμο δεν χολοσκαω. Για ταξιδι που με ενδιαφερει πολυ πεταω με πιο σιγουρες.
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.767
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
και η ryanair δεν κανει το ιδιο με τα credit αν κλεισεις μεσα απο την σελιδα τους?
Περίπου. Η διαφορά είναι ότι η Wizz συνεργάζεται με το Booking και η Ryanair με το Hotels.com και κάποια άλλα. Αλλά ναι, και η Ryanair δίνει credit.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Μισό λεπτό παιδιά, δηλαδή αυτό το περιβόητο credit ισχύει για εξαργύρωση μόνο σε πτήσεις ? Α...νόμιζα μπορεί να χρησιμοποιηθεί κ σε διαμονές...

Τέλος πάντων...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom