WWOOF , οργανικες φαρμες

nefelh55

Member
Μηνύματα
33
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Sofia
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Γεια σας, θέλα να σας επισημάνω ένα πρόγραμμα που ανακάλυψα τελευταια ψάχνοντας για εθελοντισμό. Το κυρίως πρόβλημά μου είναι ότι πολλά ενδιαφέροντα προγράμματα δεν καλύπτουν καθόλου τα κόστη σου και έτσι, δεν φτάνει που πας να βοηθήσεις , πρέπει να σκάσεις και χιλιάδες ευρώ (ειδικά σε μακρινές αποστάσεις). Έπεσα σε μια ιστιοσελίδα λοιπόν το http://www.travelstories.gr/www.wwoof.orgwww.wwoof.org που είναι εθελοντικό πρόγραμμα με φάρμες, στις οποίες πας να δουλέψεις κάνα 5ωρο την ημέρα και σου δίνουν τροφή και στέγη. Για την κάθε χώρα που συμμετέχει υπάρχει ανεξάρτητη οργάνωση, οπότε αμα θες πχ να πας στη Γερμανία, γίνεσαι μέλος στην ομάδα της Γερμανίας. Επειδή έχω κάνει τη διαδικασία εγγραφής και επικοινωνίας με φάρμες θα σας πω τα βασικά. Αφού συμπληρώνεις μια φόρμα αίτησης, πρέπει να πληρώσεις ένα μικρό ποσό το χρόνο, περίπου γύρω στα 25 ευρω, το οποίο περιέχει την ασφάλιση σου στη φάρμα, δηλαδή αν σου συμβεί κάποιο ατύχημα, λέμε τώρα ,και ένα πολύ μικρό ποσοστό του τέστειν 5 ευρω συνεισφορά. Όταν στείλεις τα χρήματα και μια φωτογραφία σου ετοιμάζουν την καρτούλα σου, που είναι απαραίτητη για τη συμμετοχή σου.

Τώρα εγώ έγινα μέλος στην αντίστοιχη της Ιταλίας, οπότε οι διαδικασίες μπορεί να αλλάζουν ελαφρώς. Πάντως να έχετε υπ όψιν σας ότι υπάρχουν σε πολλές χώρες ακόμα και σε άλλες ηπείρους. Η πλήρη λίστα με τις ιστιοσελίδες είναι στην κεντρική σελίδα παραπάνω. Αφού λοιπόν γίνεις επίσημα μέλος, σου αποστέλουν μια μεγάλη λίστα φαρμων με τα στοιχεία επικοινωνίας τους και τις δραστηριότητές τους. Περιττό να πω ότι η λίστα είναι πολύ μεγάλη και μπορείς να βρεις απο μελισσοκομία, τυριά, στάβλους μέχρι αμπελώνες που κάνουν κρασί. Φυσικά το πιο σύνηθες είναι κήποι, παρτέρια, θερμοκήπια, κτήματα. Η προσωπική επικοινωνία είναι πολύ σημαντική γιατί ο κάθε οικοδεσπότης ζητάει διαφορετικά πράγματα, διαφορετικές ώρες, μιλάει διαφορετικές γλώσσες, έχει διαφορετική κουζίνα (το λέω αυτό για όσους είναι χορτοφάγοι), δέχεται η όχι παιδιά κτλ. Να σημειώσω ότι τέτοια προγράμματα σπάνια δέχονται για μικρά διαστήματα όπως μια βδομάδα. Πολλά έχουν ως μινιμουμ 2 εβδομάδες και πολλά 1 μήνα. Εξαρτάται.

Επίσης να σας πω, ότι για τις χώρες που δεν έχουν αυτές τις οργανώσεις(όπως Ελλάδα), παρόλα αυτά υπάρχουν λίστες με ανεξάρτητες φάρμες, που δηλαδή δεν ανήκουν στην οργάνωση, απλά θέλουν να συμμετέχουν. Η μόνη διαφορά είναι ότι δεν είσαι ασφαλισμένος σε αυτές(εκτός βέβαια αν κάνεις μόνος σου ασφάλεια) και ότι είναι πολύ λιγότερες στο αριθμό (πχ στην Ελλάδα έχει μόνο 34 αν θυμάμαι καλά).
Πάντως αν κατάλαβα οι φάρμες που συμμετέχουν δεν είναι οι αντιπροσωπευτικές των χωρών τους. Είναι πολύ ανοιχτόμυαλες, εναλλακτικές, πολλές ασχολούνται και με την ψυχή και γενικά ψαγμένες. Βέβαια παντού υπάρχουν εξαιρέσεις.

Τώρα εγώ μιλάω με μια φάρμα στη Varese στην Ιταλία, δίπλα στα σύνορα με Ελβετία, που είναι αγροτουριστικό κτήμα. Ελπίζω να βολέψει να πάω.
Θεωρώ ότι είναι μια πολύ καλή ευκαιρία να ξεφύγεις απ τους ρυθμούς της πόλης, να μάθεις κάποια πράγματα πρακτικά γύρω από τη ζωή στη φάρμα, και φυσικά στον ελεύθερο χρόνο σου να γυρίσεις τη γύρω περιοχή.
Ελπίζω να σας διαφώτισα λίγο.
Καλή διασκέδαση :clap:
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
:D για δες τι διαφορετικα πραγματα εχεις να κανεις οταν εισαι νεος...
:(εγω παντως στα νιατα μου οταν ηταν να παω στα χωραφια του πατερα μου κατεβαζα θεους και δαιμονες....:haha:..
:) bouna fortuna στη Ιταλικη φαρμα...:clap: μοτσαρελα θα μαθεις να κανεις????:p
 

nefelh55

Member
Μηνύματα
33
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Sofia
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
καλά άλλο αυτό, ούτε εγώ πάω στο κτήμα του πατέρα ποτέ. Αλλα άλλο είναι όταν πας σε ένα τελείως διαφορετικό περιβάλλον και γνωρίζεις καινούρια πράγματα και άλλο να τσαπίζω στο κτήμα του μπαμπα. Να εγώ παράδειγμα ήθελα να πάω σε στάβλο γιατί εχω κόλλημα με τα άλογα, αλλα δεν έκατσε. Όχι μοτραρέλα δεν θα μάθω ακόμα, αλλα ελπίζω να αρμέγω αγελάδες. :bleh:
 

vicky_pl

Member
Μηνύματα
170
Likes
448
Επόμενο Ταξίδι
Ζαγοροχώρια
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πω πω με ενδιαφερει και μενα πολυ αυτο......Ειδικα σε σταβλους !! Για δεν σου κατσε, να φανταστω δεν ειναι πολλοι διαθεσιμοι....
Να σε ρωτησω κατι αλλο, υπαρχει οριο ηλικιας ? Μπορουν να παρουν και πανω απο ενα ατομο στην ιδια φαρμα (να εχω και παρεα, μην παω μονη μου)?

Τι πραγματα μπορεις να ακολουθησεις αμα ψαχτεις λιγο ε? Σ ευχαριστουμε nefelh55 !!!!:clap:
 

nefelh55

Member
Μηνύματα
33
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Sofia
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Κάθε άλλο βίκυ, είναι αρκετοί διαθέσιμοι, απλά είναι σε περίεργες τοποθεσίες για μένα, οπότε δεν μπορώ να το βγάλω οικονομικά, και επίσης πολλές από αυτές ζητάν τουλάχιστον ένα μήνα διαμονή, που εγώ για πρώτη φορά ήθελα λιγότερο. Αν πάρεις τη λίστα στα χέρια σου θα δεις και μόνη σου. Όριο ηλικίας δεν υπάρχει, αφού μερικές φάρμες δέχονται και οικογένειες με παιδιά. Ναι μπορείς να πας με όσους φίλους θες, εξαρτάται πόσους εθελοντές μπορεί να φιλοξενήσει μια φάρμα ταυτόχρονα.
καλή τύχη!
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Ενδιαφέρον, ιδιαίτερα πολιτισμικά αλλά πολύ δύσκολα θα το αποφάσιζα.
 

vicky_pl

Member
Μηνύματα
170
Likes
448
Επόμενο Ταξίδι
Ζαγοροχώρια
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ευχαριστω πολυ nefelh55....θα το ψαξω καποια στιγμη, οντως για πρωτη φορα ειναι μεγαλο διαστημα ο ενας μηνας ! Περιμενουμε λοιπον νεα σου....
 

nefelh55

Member
Μηνύματα
33
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Sofia
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
γεια σε ολους γυρισα εδω και πολυ καιρο απο την Ιταλία και περασα πολυ καλα. Εχω καποια περιγραφη στο αγγλικο μου μπλογκ για οσους το κατεχουν. Θα ανεβασω φωτογραφιες συντομα. Επισης θελω να σας ενημερωσω ότι ενα παρομοιο concept με το wwoof ειναι το Workaway.info the site for free work exchange. Gap year volunteer for food and accommodation whilst travelling abroad. μη σας πω οτι μου φανηκε και καλυτερο. Γιατί εχει όλου του είδους τις δουλειες και επισης εχει σχολεια για τους οικοδεσποτες απο ατομα που εχουν παει ηδη. Ειναι πολυ ενδιαφερον, δειτε το, αξιζει τον κοπο να το κανει καποιος, να ζησει εναν αλλον τροπο ζωης, και ισως ανακαλυψει κατι για τον εαυτο του που δεν ηξερε ως τοτε. Η ζωη στην φαρμα ηταν πολυ διαφορετικη και ξυπνουσαμε με τις κοτες :Ρ Οι ανθρωποι ηταν παρα πολυ καλοι και ειχαν την αισθηση του συνεισφερω στην κοινοτητα. Λοιπον οσοι εχετε αποριες πειτε μου!
Φιλια
 

boxemissa

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
no idea. ακομα.
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη κ Νοτια Αμερικη
γεια σας! παιζει ετουτο δω να ειναι και το πρωτο μου ποστ..
νεφελη ηθελα να ρωτησω εσενα συγκεκριμενα, για το workawayers, πως ακριβως λειτουργει η διαδικασια; εστω πχ οτι θελω να παω στην ιρλανδια, στην χ κομητεια στη ψ φαρμα. εχω βρει την οικογενεια και εχω συνεννοηθει, με περιμενουν, blah blah. τι ακριβως απο τα εξοδα μου καλυπτεται, και απο ποιον; τα αεροπορικα καλυπτονται; η διαμονη προφανως προσφερεται, οποτε ειναι τα εξοδα on the spot, kai ta aeroporika.περιμενω την απαντηση σου με αγωνια! :)
 

nefelh55

Member
Μηνύματα
33
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Sofia
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
καλως σε βρηκαμε boxemissa. κοιτα τοσο για το wwoof oso και για το workaway.info αυτο που σου καλυπτεται ειναι η διαμονη και το φαγητο. ολα τα αλλα εξοδα (μεταφορες κτλ) τα αναλαμβανεισ εσυ. τωρα οπως ειπα , καθε χωρα εχει διαφορετικο site wwoof. px της ιρλανδιας ειναι How to volunteer as a WWOOFer | WWOOF Ireland παντως το workaway ειναι παρομοιο μονο που εχει μεγαλυτερη γκαμα δραστηριοτητων. αμα ψαξεις στα λινκ που εδωσα θα βρεισ σιγουρα περισσοτερες πληροφοριες.
 

xariscrete

Member
Μηνύματα
25
Likes
0
καλησπέρα νεφέλη,

έχεις μήπως να προτείνεις κάτι καλό για κάποιον που πάει για πρώτη φορά εθελοντής ''είτε σε εξωτερικό είτε σε ελλάδα'' αυτήν την περίοδο?
θα με ενδιέφερε περίπου για 2-3 βδομάδες, όχι περισσότερο.
 

nefelh55

Member
Μηνύματα
33
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Sofia
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
γεια σου χαρη! το wwoof που ανεφερα ειναι οτι πρεπει για τη διαρκεια που αναφερεις και για πρώτη εμπειρία. Ειμαι σιγουρη πως υπαρχουν πολλες φαρμες αυτην την περιοδο του χρονου που χρειαζονται ατομα. Απλα δες τα λινκ και τις περιγραφες που εχω πει προηγουμενως. θα πρεπει βεβαια να διαλεξεις χωρα. Επισης αν θες μεγαλυτερη ευελιξια ως προς τις δουλειες υπαρχει και το Workaway.info the site for free work exchange. Gap year volunteer for food and accommodation whilst travelling abroad. που ειναι πολυ καλο αλλα δεν το εχω δοκιμασει. και το seven interchange εχει πολυ ενδιαφερουσες εθελοντικες ευκαιριες, low budget η χωρις κοστος και κυριως ανθρωπιστικου χαρακτηρα. διαλεξε και παρε :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.625
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom