Σουηδία Xριστούγεννα στη Στοκχόλμη

mary_athens

Member
Μηνύματα
45
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο επιτελους!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος της Νοτιας Αμερικης

Αφιερωσαμε συνολικα δυο μερες ωστε να επισκεφτουμε ολα τα αξιοθεατα της Στοκχολμης.Και πραγματι εχει να προσφερει παρα πολλα.Πρωτος σταθμος μας ξανα η Gamla Stan αφου εκει συγκεντρωνονται ολα τα πιο σημαντικα αξιοθεατα.Πρωτο και καλυτερο το δημαρχειο της Στοκχολμης που μπροστα του απλωνεται ολο το αρχιπελαγος της Στοκχολμης.Ο χωρος αυτος φιλοξενοι τα περιφημα βραβεια Νομπελ και το κτηριο ειναι πολυ επιβλητικο.Εκτος απο εκεινο το πρωινο που το επισκεφτηκαμε πηγαμε επισης και το επομενο απογευμα αφου μεσα στη νυχτα φαινοταν τελεια φωτισμενο.Δευτερος σταθμος μας το βασιλικο παλατι.Περιηγηθηκαμε στα διαμερισματα του οπως η βιβλιοθηκη και το μουσειο Tre Kornor.Δυστυχως ηθελα παρα πολυ να δω την παρελαση της βασιλικης φρουρας αλλα εκεινη την ημερα η δε την προλαβαμε η δεν γινοταν.Κατι τετοιο...Δεν πειραζε ομως τουλαχιστον πηρα μια δοση της βασιλικης ζωης.Επειτα μαθαμε οτι εξω απο το κεντρο της Στοκχολμης συγκεντρωνονται εξισου σημαντικα παλατια για επισκεψη αλλα τον χειμωνα τα περισσοτερα παραμενουν κλειστα λογω του χιονια και ανοιγουν τις πορτες τους στα μεσα της Ανοιξης.Σιγουρα αν επισκεφτω την Στοκχολμη καλοκαιρι θα τα επισκεφτω.Επειτα σειρα ειχε το εθνικο μουσειο που βρισκεται ακριβως διπλα απο το Grand Hotel που ειναι και αυτο αξιοθεατο απο μονο του!Εκει ειναι συγκεντρωμενοι ολοι οι πινακες ζωγραφικης,γλυπτα,αγαλματα και εκθεματα των σημαντικοτερων Σουηδων καλλιτεχνων οπως και του Ρενουαρ και αλλων.Το μουσειο αυτο θα ελεγα οτι ηταν το πιο ενδιαφερον απο ολα αφου ως λατρης της τεχνης λατρεψα οτιδηποτε υπηρχε εκει μεσα!Και πανω που νομιζα οτι ειχαμε τελειωσει με τα μουσεια ο φιλος μου ηθελε να παμε οπωσδηποτε και στο μουσειο Φυσικης ιστοριας.Να πω την αληθεια στην αρχη δε με ενθουσιασε η ιδεα αφου ποτε δε τα πηγαινα καλα με τη φυσικη αλλα στο τελος ενιωσα οτι πρεπει να συμφωνησω αφου ενιωσα την αναγκη να τον ανταμειψω για αυτες τις τρεις ωρες περιηγησης που αφιερωσαμε στο εθνικο μουσειο!Τελικα δεν αποδειχτηκε καθολου ασχημη ιδεα η επισκεψη μας εκει.Ενθουσιαστηκα αρκετα με το πλανηταριο που ειναι το μεγαλυτερο της Σκανδιναβιας και με το θεατρο Imax.Για την επομενη μερα κρατησαμε τελευταιο και καλυτερο το μουσειο Vasa στο οποιο οποιο βρικεται οτιδηποτε εχει να κανει σχεση με το καραβι vasa και επισης βρισκεται και το ιδιο εκει.Τεραστιο με μεγαλη ιστορια,το παρομοιασα αμεσως με τον Τιτανικο αφου ειχαν την ιδια καταληξη.Και οχι αδικα αφου πολλοι καταφευγουν σε αυτη την συγκριση.Αυτα λοιπον ηταν τα σημαντικοτερα αξιοθεατα που επιλεξαμε να δουμε κατα τη διαρκεια της παραμονης μας στη Στοκχολμη.Αφιερωσαμε συνολικα 2 μερες για ολα αυτα αφου τα μουσεια ειδικα ηταν τοσο μοναδικα και ενδιαφεροντα που επρεε να αφιερωσες απο δυο-τρεις ωρες στο καθενα για να νιωσεις οτι προλαβες να δεις τα περισσοτερα.Το απογευμα μερα αποφασισαμε να το περασουμε στην περιοχη του Sodermalm.Μια ανερχομενη και νεανικη περιοχη που σφυζει απο νυχτερινη ζωη και νεαρο κοσμο.Εκει υπαρχουν πολλα μπαρακια,καφε,τρεντι αλλα προσιτα εστιατορια(καμια σχεση με του Ostermalm),και πολλα μικρα μαγαζακια με ακρως εκκεντρικα ρουχα και αξεσουαρ.Μαλιστα το Sodermalm παρομοιαζεται με το Brooklyn της Νεας Υορκης απο τους Σουηδους και οχι αδικα αφου και πιο προσιτο ειναι απο την υπολοιπη Στοκχολμη και πιο trendy.Εμεις επιλεξαμε εκεινη την μερα να κατσουμε σε ενα απο τα παμπολα μπαρακια που υπηρχαν εκει.Το συγκεκριμενο ηταν γεματο με μεγαλες παρεες που επιναν το ποτο τους και συζητουσαν με ορεξη,πολυ κεφατος ολος ο κοσμος καμια σχεση με τους ησυχους κατοιικους που εβλεπες τα πρωινα στην Στοκχολμη.Διπλα μας καθοταν μια μεγαλη παρεα που στην πορεια μας επιασε την κουβεντα.Η αφορμη ηταν για να μας ρωτησουν απο που ειμασταν αφου ως πολυ φυσικο διαφεραμε απο το πληθος.Οταν τους ειπαμε οτι ειμαστε απο Ελλαδα μας ειπαν οτι μας περασαν για Ισπανους αφου η ο τροπος που μιλαμε μοιαζει παρα πολυ!!Μετα μας μιλησαν για την Ελλαδα με τα καλυτερα λογια.Μας ειπαν οτι ερχονται σχεδον καθε χρνο το καλοκαιρι,οτι ειμαστε πολυ τυχεροι που μενουμε σε μια τοσο ομορφη χωρα που συνδιαζει τον ηλιο και τη θαλασσα αλλα εχουν και καποια μικρα παραπονα οπως ας πουμε οι υψηλες τιμες τιμες των ξενοδοχειων και καποιων εστιατοριων εκει στα νησια!Για να το πουν αυτο οι Σουηδοι σκεφτηκα που παιρνουν αρκετα λεφτα και θα επρεπε λογικα να τους φαινονται χαμηλες οι τιμες τοτε τα πραγματα οντως δεν πανε καλα με τον τουρισμο της Ελλαδιτσας μας!Αλλα το προσπερασαμε γρηγορα αυτο και μιλησαμε και για τη δικια τους χωρα,οπου μαθαμε διαφορα ενδιαφερον πραγματα.Μου αρεσε πολυ που γνωριστηκαμε με ατομα απο εκει,πιστευω οτι οι γνωριμιες με ανθρωπους απο το καθε ταξιδι ειναι μερος του ταξιδιου και δεν πρεπει να παραλειπονται.Μου εκανε τρομερη εντυπωση που ηταν τοσο φιλικοι και προθυμοι για κουβεντα καμια σχεση με το κλισε που θελει τους Βορειους απομακρους χαρακτηρες!Καθως περνουσε η ωρα και το μπαρακι οπου να ταν θα εκλεινε εμεις δεν ειχαμε με τιποτα ορεξη να επιστρεψουμε στο ξενοδοχειο και ετσι ρωτησαμε τους Σουηδους φιλους μας αν ηξεραν κανενα κλαμπακι για βραδυ.Μας ειπαν οτι ξερουν παρα πολλα αλλα τα περισσοτερα εχουν πολυ σκληρη πορτα αν δεν εχεις κανει κρατηση(κατι που δεν ειχαμε κανει...παμε παρακατω...) και υπαρχουν και καποια αλλα που λειτουργουν παρανομα σε υπογειους συνηθως χωρους γιατι υπαρχει οριο στα ωραρια!Α ρε Ελλαδα σκεφτηκαμε που εισαι με την ατελειωτη διασκεδαση σου!:lol:Και ετσι λοιπον επειτα απο λιγη σκεψη ειπαμε να παμε να δουμε τι ηταν αυτο!Και τελικα αποφασισαμε να παμε ολοι μαζι παρεα!Μια χαρα δηλαδη τωρα που ειμασταν πολλες και πολλοι!Φυγαμε λοιπον και προχωρησαμε λιγο στο Sodermalm το οποιο ειχε τον κοσμο του,δεν ηταν τοσο ηρεμα οπως αλλου.Φτασαμε σε μια μπυραρια που ελεγε οτι ηταν κλειστη αλλα μεσα καθοντουσαν δυο ατομα.Μπηκαμε μεσα συννενοηθηκαν τα παιδια διπλα μας και επειτα ενας απο αυτους τους τυπους μας οδηγησε σε ενα υπογειο οπου εκει ηταν δυο κοπελες στην υποδοχη.Πληρωσαμε την εισοδο και μπηκαμε μεσα.Γινοταν πανικος!Δε θα πιστευα ποτε μου οτι υτο το chic club που εβλεπα μπροστα μου θα ηταν τοσο καλα κρυμενο!Η διακοσμηση παρεπεμπε σε salon oriental, η μουσικη oriental επισης και Aσιατισες χορευτριες χορευαν belly dancing.Αν και υπηρχε πολυ κοσμος η ατμοσφαιρα σε συνδιασμο με το χαμηλο φωτισμο σε εκανε να χαλαρωνεις.Περασαμε πολυ ωραια εκεινο το βραδυ και δεν μπορω να πω γνωρισαμε και την καλα κρυμμενη νυχτερινη ζωη της Στοκχολμης!Απλα δεν μπορεσαμε να καταλαβουμε γιατι ηταν κρυμμενο αυτο το club!
 

Attachments

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
Απο μηχανής θεός για μένα η όμορφη ιστορία σου mary, μιας και πιστευα ότι το φόρουμ έχει τα ΠΑΝΤΑ εκτός από Σουηδίτσα. Αλλά τελικά και Σουηδία έχει. Περιμένω με αγωνία να διαβάσω όλες τις μέρες..
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.424
Likes
7.788
Πολύ όμορφες εικόνες! Ευτυχώς εκμεταλλευτήκατε και τις πολλές ώρες αναμονής στο αεροδρόμιο για να δείτε μία ακόμα πόλη αλλά και την πρώτη νύχτα που φτάσατε στην Στοκχόλμη! Ακριβώς έτσι είμαι κι εγώ! Θέλω να μην αφήνω ούτε στιγμή ανεκμετάλλευτη σε ένα ταξίδι!
Περιμένω συνέχεια......:)
 

mary_athens

Member
Μηνύματα
45
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο επιτελους!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος της Νοτιας Αμερικης
Μια ερωτησουλα βρε παιδια.Τωρα που θελω να συνεχισω την ιστορια θελω να μου πειτε αν ξερετε πως να τη χωρισω σε κεφαλαια οπως εχουν κανει καποια αλλα μελη στις δικες τους ταξιδιωτικες ιστοριες.Διαφορετικο πως την συνεχιζω?Την γραφω μηπως εκει που λεει απαντηση...?
 
Last edited by a moderator:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.424
Likes
7.788
Μια ερωτησουλα βρε παιδια.Τωρα που θελω να συνεχισω την ιστορια θελω να μου πειτε αν ξερετε πως να τη χωρισω σε κεφαλαια οπως εχουν κανει καποια αλλα μελη στις δικες τους ταξιδιωτικες ιστοριες.Διαφορετικο πως την συνεχιζω?Την γραφω μηπως εκει που λεει απαντηση...?
Ναι! Συνεχίζεις πατώντας "Απάντηση στο Θέμα" κάτω-κάτω!
 
Last edited by a moderator:

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ονειρεμένο Ταξίδι
far away
...γραψε εναν τιτλο π.χ. "κεφαλαιο 2" και συνέχισε την ιστορια σου, σαν κειμενο κανονια, και θα σου την ταξινομησουν οι διαχειριστες σε κεφαλαια... αν θυμαμαι καλα ετσι γινεται, γιατι εχω καιρο να γραψω ιστορια...;)
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη ξανά...
καιρό ψάχνω μια σουηδία εδώ! να' σαι καλά! περιμένουμε με αγωνία τη συνέχεια :D
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Πολύ σωστά v.z.
Συνέχισε την πολύ ωραία ιστορία σου mary και εμείς θα την βάλουμε σε κεφάλαια ανάλογα με τα ποστ σου.
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού..αρκεί να φεύγω
Πολύ όμορφη η ιστορία σου πραγματικά . Περιμένω τη συνέχεια ....Γράψε μας και διά φορες λεπτομέρειες , όπως τιμές εισιτηρίου, όνομα ξενοδοχείου , εστιατόρια κ.λ.π.
 

mary_athens

Member
Μηνύματα
45
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο επιτελους!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος της Νοτιας Αμερικης
Γράψε μας και διά φορες λεπτομέρειες , όπως τιμές εισιτηρίου, όνομα ξενοδοχείου , εστιατόρια κ.λ.π

Λοιπον τα αεροπορικα εισητηρια μας κοστισαν 410 ευρω με τη Lufthansa.Ηταν πραγματι πολυ καλη προσφορα αφου τα ειχαμε κλεισει ηδη απο τον Ιουνιο.Το ξενοδοχειο λεγοταν Victory Hotel.Απο εστιατορια εχω να σας προτεινω σχεδον ολα οσα βρισκονται στην Gamla Stan ειναι ολα τους καταπληκτικα και καποια αλλα που μας αρεσαν πολυ οπως Bistro Berns, Bistro Jarls, Vassa Eggen, restaurang 1900, Νox και Halsingborg.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom