Σουηδία Xριστούγεννα στη Στοκχόλμη

mary_athens

Member
Μηνύματα
45
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο επιτελους!
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Νοτιας Αμερικης

24 του Δεκεμβρη και εμεις θελαμε να περασουμε με τον καλυτερο τροπο την παραμονη των Χριστουγεννων.Ετσι λοιπον το βραδυ κανονισαμε να παμε στους συγγενεις του φιλου μου που εμεναν στα προαστια της Στοκχολμης αλλα μεχρι τοτε ειχαμε ενα ολοκληρο πρωινο μπροστα μας.Λιγο πολυ ειχαμε δει ολα τα μερη και τις περιοχες της Στοκχολμης αλλα αυτο δε σημαινε οτι βαρεθηκαμε!Θελαμε να παμε παλι εστω και στα ιδια μερη δεν ενιωσα προσωπικα καμια αισθηση κορεσμου!Ετσι λοιπον κατευθυνθηκαμε ξανα προς το Ostermalm.Εκει στο κεντρο μια χορωδια απο μικρα παιδια τραγουδουσαν τα καλαντα και οι μελωδιες ακουγοντουσαν σε ολη την περιοχη.Οι δρομοι ακομη μια φορα στρωμενοι απο το χιονι και το σκηνικο καθαρα χριστουγεννιατικο σαν αυτο που βλεπουμε στις ταινιες.Ηταν πραγματικα πολυ ευχαριστο και χαλαρωτικο να περπατας εκει γιατι σε καθε βημα ανακαλυπτες και μια ωραιοτερη εικονα απο την προηγουμενη!Επειτα επικεφτηκαμε ενα χριστουγεννιατικο Σκανδιναβικο παζαρι που ηταν σε ενα παρκο υπεροχα και μαγευτικα στολισμενο το οποιο παζαρι ειχε μια μεγαλη ποικιλια απο στολιδια,ελατα και σκανδιναβικες λιχουδιες οπως κρεας ταρανδου,hot dog και πολλες σοκολατες.Επισης υπηρχαν και πολλα χειροποιητα παιχνιδια που εφτιαχναν αποκλειστικα για τα μικρα παιδακια και τελος υπηρχε και ενα μερος που εκει τα παιδια εγραφαν γραμμα στον Αη Βασιλη!Η Στοκχολμη σιγουρα ειναι ενας προορισμος φιλικος προς οικογενειες,δεν υπαρχει μικριο παιδι που να μην ξετρελαθει απο ολα αυτα τα σκηνικα!Εδω κερδιζουν εμας τους μεγαλους...!Οταν εφτασε το απογευμα αφησαμε την πολη και κατευθυνθηκαμε προς τα προαστια.Η συγκεκριμενη περιοχη βεβαια ηταν 1 ωρα εξω απο την Στοκχολμη και θυμιζε πολυ επαρχια.Δεν υπηρχαν ουτε πολυκατοικιες,ουτε πολυωροφα διαμερισματα μονο μικρα ξυλινα σπιτακια με τον δικο τους κηπο,ομοιομορφα το ενα διπλα στο αλλο.Το ενα ωραιοτερο σε θεμα στολισμου απο το αλλο.Ολα ειχαν τα δικα τους φωτισμενα ελατα στους κηπους τους.Προχωρησαμε κατα μηκους του δρομου ο οποιος ηταν αψογα καθαρος απο το χιονι και αυτη η μυρωδια απο τα τζακια και τα φαγητα των γυρω σπιτιων πραγματικα ηταν τελεια!Τι ομορφο να μενεις σε ενα τετοιο μερος...Τοσο ηρεμα,τοσο ομορφα...Και στη συγκεκριμενη περιοχη δεν μενουν μονο ευποροι κατοικοι αλλα και απλοι,αφου το σπιτι με κηπο δεν ειναι προνομιο μονο των πλουσιων αλλα ολων σε κατι τετοια μερη οπως η Σουηδεια.Φτασαμε λοιπον στο σπιτι οπου μας υποδεχτηκαν πολυ ζεστα!Ο αδερφος του φιλου μου ετυχε να μενει εκει επειδη παντρευτηκε μια Σουηδεζα και τωρα ειχε κανει εκει την οικογενεια του.Ετσι λοιπον σημερα θα γνωριζαμε απο κοντα το πως περνουν εκει την παραμονη των χριστουγεννων.Οι συνηθειες τους δεν απεχουν και πολυ απο τις δικες μας.Καθησαμε να φαμε γυρω απο το γιορτινο τραπεζι ολοι μαζι και εκει γνωριστηκα καλυτερα με τα ατομα αυτα.Το κλιμα ηταν πολυ ζεστο και οικογενειακο και ενιωσα αμεσως πολυ οικεια.Μετα καθησαμε γυρω απο το τζακι και μου εκανε εντυπωση το ποσο ηρεμα ηταν τα μικρα παιδια.Κατι που παρατηρησα γενικα στα παιδια των Σουηδων.Κατα ις 23 00 χτυπαει η πορτα και τι να δω?Πραγματικα αυτο το θεαμα θα μου μεινει αξεχαστο!Ενας Αγιος Βασιλης με ελκηθρο παρκαλω πολυ να μοιραζει δωρα στα παιδια!Ουτε καν που το ηξερα οτι κανουν κατι τετοιο στη Σουηδεια!To συγκεκριμενο ειναι κατι σαν εθιμο στη Σουηδια.Με λιγα λογια καθε χρονο τετοια μερη καποιος απο την περιοχη αναλαμβανει χρεη Αγιου Βασιλη,οι γονεις του δινουν τα δωρα και αυτος περναει απο σπιτι σε σπιτι με το ελκηθρο ετσι ωστε να μοιρασει.Επειτα απο οτι μαθαμε συνιθιζουν να καθονται ολοι γυρω απο το τζακι με την παρεα και την οικογενεια τους και να συζητουν.Ολα αυτα μου φανηκαν τοσο μαγευτικα που τελικα πιστεψα οτι δε γινονται μονο στο παραμυθια η στις ταινιες.
 

Attachments

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
Απο μηχανής θεός για μένα η όμορφη ιστορία σου mary, μιας και πιστευα ότι το φόρουμ έχει τα ΠΑΝΤΑ εκτός από Σουηδίτσα. Αλλά τελικά και Σουηδία έχει. Περιμένω με αγωνία να διαβάσω όλες τις μέρες..
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.484
Likes
7.962
Πολύ όμορφες εικόνες! Ευτυχώς εκμεταλλευτήκατε και τις πολλές ώρες αναμονής στο αεροδρόμιο για να δείτε μία ακόμα πόλη αλλά και την πρώτη νύχτα που φτάσατε στην Στοκχόλμη! Ακριβώς έτσι είμαι κι εγώ! Θέλω να μην αφήνω ούτε στιγμή ανεκμετάλλευτη σε ένα ταξίδι!
Περιμένω συνέχεια......:)
 

mary_athens

Member
Μηνύματα
45
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο επιτελους!
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Νοτιας Αμερικης
Μια ερωτησουλα βρε παιδια.Τωρα που θελω να συνεχισω την ιστορια θελω να μου πειτε αν ξερετε πως να τη χωρισω σε κεφαλαια οπως εχουν κανει καποια αλλα μελη στις δικες τους ταξιδιωτικες ιστοριες.Διαφορετικο πως την συνεχιζω?Την γραφω μηπως εκει που λεει απαντηση...?
 
Last edited by a moderator:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.484
Likes
7.962
Μια ερωτησουλα βρε παιδια.Τωρα που θελω να συνεχισω την ιστορια θελω να μου πειτε αν ξερετε πως να τη χωρισω σε κεφαλαια οπως εχουν κανει καποια αλλα μελη στις δικες τους ταξιδιωτικες ιστοριες.Διαφορετικο πως την συνεχιζω?Την γραφω μηπως εκει που λεει απαντηση...?
Ναι! Συνεχίζεις πατώντας "Απάντηση στο Θέμα" κάτω-κάτω!
 
Last edited by a moderator:

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
...γραψε εναν τιτλο π.χ. "κεφαλαιο 2" και συνέχισε την ιστορια σου, σαν κειμενο κανονια, και θα σου την ταξινομησουν οι διαχειριστες σε κεφαλαια... αν θυμαμαι καλα ετσι γινεται, γιατι εχω καιρο να γραψω ιστορια...;)
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
καιρό ψάχνω μια σουηδία εδώ! να' σαι καλά! περιμένουμε με αγωνία τη συνέχεια :D
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Πολύ σωστά v.z.
Συνέχισε την πολύ ωραία ιστορία σου mary και εμείς θα την βάλουμε σε κεφάλαια ανάλογα με τα ποστ σου.
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Πολύ όμορφη η ιστορία σου πραγματικά . Περιμένω τη συνέχεια ....Γράψε μας και διά φορες λεπτομέρειες , όπως τιμές εισιτηρίου, όνομα ξενοδοχείου , εστιατόρια κ.λ.π.
 

mary_athens

Member
Μηνύματα
45
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο επιτελους!
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Νοτιας Αμερικης
Γράψε μας και διά φορες λεπτομέρειες , όπως τιμές εισιτηρίου, όνομα ξενοδοχείου , εστιατόρια κ.λ.π

Λοιπον τα αεροπορικα εισητηρια μας κοστισαν 410 ευρω με τη Lufthansa.Ηταν πραγματι πολυ καλη προσφορα αφου τα ειχαμε κλεισει ηδη απο τον Ιουνιο.Το ξενοδοχειο λεγοταν Victory Hotel.Απο εστιατορια εχω να σας προτεινω σχεδον ολα οσα βρισκονται στην Gamla Stan ειναι ολα τους καταπληκτικα και καποια αλλα που μας αρεσαν πολυ οπως Bistro Berns, Bistro Jarls, Vassa Eggen, restaurang 1900, Νox και Halsingborg.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.205
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom