Ηνωμένο Βασίλειο Xαμένη στη ΜετάΦραση

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Και να 'μαι λοιπόν ετών 19 τότε ,πρώτο ταξίδι στο εξωτερικό γεμάτη ενθουσιασμό λες και θα πήγαινα στο διάστημα!Τόπος αναχώρησης Αθήνα Αττικής - Προορισμός Λονδίνο - συνοδοιπόρος μητέρα και στο ρόλο του ξεναγού η Έφη (όπου Έφη η μεγαλύτερη αδερφή που σπούδαζε σε Πανεπιστήμιο της Αγγλίας).Φτάσαμε στο αεροδρόμιο από τα άγρια χαράματα κάναμε το κλασσικό shopping (κολώνιες , καλλυντικά κλπ) και μπήκαμε χωρίς καμία καθυστέρηση στο αεροπλάνο της Ολυμπιακής.Σε όλη τη διαδρομή ΄ημουν μέσα στη τρελή χαρά έφαγα όλο μου το φαί και ήμουν ήσυχο παιδί!Τότε δε με είχε πιάσει ακόμη η φοβία με τα αεροπλάνα !
Φτάσαμε στο Gatwick έπειτα από τρεις ώρες σχεδόν και μόλις πατήσαμε το πόδι μας στο έδαφος άρχισα να καταλαβαίνω πόσο δίκιο είχε η φουκαριάρα η μάνα!Αν με πηγαίνατε στην Κίνα νομίζω θα είχα συννενοηθεί καλύτερα!Δεν καταλάβαινα τίποτα!Ούτε πινακίδες ούτε γράμματα ούτε τίποτα!Αγγλικά μηδέν από μηδέν μηδέν:shock:!Ένιωθα σαν εξωγήινη!Δεν ξέρω αν σας έχει συμβεί!Ούτε τα γράμματα δεν ξεχώριζα καλά καλά!Παντελώς ανίδεη!Για να μην αρχίσει η μάνα τα γνωστά "στα λεγα εγώ να πας να μάθεις μια ξένη γλώσσα , να μιλάς με δυο ανθρώπους... κλπ κλπ" δεν είχα παρα να το πάιξω άνετη!Ακολούθησα λοιπόν την κλασσική συνταγή!Άφησα το πλήθος να με οδηγήσει στο χώρο παραλλαβής των αποσκευών, πήρα τις βαλιτσούλες μου σαν κυρία, και αποθέωσα την αδερφή στο χώρο αφίξεων, όπου περίμενε να μας παραλάβει!(Αν περιμέναμε από εμένα να πάρω ταxi για Guildford ακόμη στην Αγγλία θα ήμασταν!)
Σε όλη τη διαδρομή προς το γραφικό Guildford μόλις μισή ώρα έξω από το Λονδίνο είχα χαζέψει από τη φύση τους δρόμους, την ατμόσφαιρα που απέπνεε αυτός ο παντελώς ξένος τόπος !Είπαμε πρώτο ταξίδι ήταν !
Φτάσαμε στο Πανεπίστημιο του Surrey όπου ήταν η εστία όπου θα μέναμε και χαζεψα τελείως με την οργάνωση του πανεπιστημίου!Είχα περάσει κι εγώ σε Πανεπιστήμιο το προηγούμενο έτος, αλλά τι να πώ!Που Πάντειο που Surrey!Κι εδώ ακριβώς είναι που συννειδητοποιείς για πρώτη φορά οτι η όμορφη χώρα μας είναι αυτό που λέμε εδώ στην Κρήτη "καθεν είς και απάνω ντου!"!
Τακτοποιηθήκαμε στο μικρό αλλα ολοκαίνουριο δωματιάκι της Έφης κάναμε τα μπανάκια μας (είχαμε ξεχωριστό ευτυχώς) και βγήκαμε για την πρώτη μας βόλτα!Το Guildford είναι πραγματικά ένα όμορφο μέρος να ζει κανείς.Με τα ωραία του τα σπιτάκια τις αυλές και ένα μικρό καστράκι με όμορφο προαύλιο χώρο , με λουλούδια με χρώματα και όμορφα αρώματα!Ο πεζόδρομος στο κέντρο της πόλης γεμάτος μαγαζιά εστιατόρια ότι πρέπει για απογευματινή βολτίτσα!
Ξεχυθήκαμε στις αγορές σαν κλασικοί τουρίστες (εξάλλου η μαμά πληρώνει!)και γυρίσαμε το βραδάκι στο δωμάτιο για νάνι!Περιττό να πώ οτι από φαγητό περιοριστήκαμε σε κάτι burgers (γιγάντια μου φάνηκαν τότε:)).
Την επόμενη μέρα πουρνό πουρνό πήραμε το τρένο για Λονδίνο και αφού κάναμε τις κλασσικές επισκέψεις στο Βig Ben στο μουσείο της Μadame Tussaud στο London Eye και τα συναφή τουριστικά αξιοθέτα πήγαμε και στο Βρεττανικό Μουσείο.Αν κάτι σίγουρα αξίζει να επισκευτείς στο Λονδίνο είναι αυτό.Θαυμάσαμε τα Μάρμαρα και μας έπιασε μια νοσταλγία (και λίγο θυμός).Δεν θα δώσω πληροφορίες για τιμές γιατί τόσα χρόνια που πέρασαν όλα θα έχουν αλλάξει.Για πληροφορίες ρίξτε μια ματιά στο www.thebritishmuseum.ac.uk
Η μέρα πέρασε γρήγορα.Ευτυχώς είχαμε φροντίσει να κάνουμε κράτηση σε ένα εκπληκτικό εστιατόριο (το οποίο εξακολουθώ να επισκέπτομαι όταν βρίσκομαι στο Λονδίνο) ονομάζεται Gaucho City και βρίσκεται στην 1 Bell Inn Yard,London EC3V 0BL.Εκπληκτικό φαγητό!Αφού λοιπόν φάγαμε ότι μπορούσε να χωρέσει το στομάχι μας πήραμε το δρόμο της επιστροφής.
Κι ενώ όλα είχαν πάει τέλεια (εκτός από τον κλασσικό καιρό του Λονδίνου) στο σταθμό των τρένων χάσαμε την Έφη (μας άφησε για λίγο να πάει να δει κάτι είπε και εξαφανίστηκε)!!Και ΝΑΙ όπως πάντα συμβαίνει σε έκτακτες περιπτώσεις το κινητό μου είχε μείνει από μπαταρία!Είχα μείνει λοιπόν με τη μάνα , με δύο εισητήρια στο χέρι και με γρι αγγλικά σε ένα τεράστιο σταθμό που δεν καταλάβαινα τπτ.!Ψάχνω να βρώ την Έφη πουθενά.Δεν ανησυχώ και σκέφτομαι οτι αφού κι αυτή έχει εισιτήριο θα συναντηθούμε μέσα στο τρένο ή στον σταθμό του Guildford. Αρχίζω λοιπόν την αναζήτηση της σωστής πλατφόρμας αναχώρησης του τρένου μας.Εννοείται οτι δεν βγάζω άκρη.Πρώτο ταξίδι στο εξωτερικό και χωρίς να ξέρω τη γλώσσα είχα πελαγώσει.Μην γελάσετε δεν ήταν αστείο!!Με τα πολλά βουτάω ένα κουστουμάτο κύριο του δείχνω το εισιτήριο μιλάω άψογα τη γλώσσα του σώματος , αυτός όχι και τόσο!Με βλέπει ο άνθρωπος απελπισμένη και με πηγαίνει ο ίδιος στο τρένο!Ευτυχώς 2 λεπτά πριν φύγει!Να ναι καλά ο άνθρωπος.Δεν χρειάζεται να αναφέρω τι άκουσα από την έρμη μάνα σε όλη την επιστροφή!Μόνο που δεν μου έφερε δάσκαλο να μου κάνει επιτόπου μαθήματα!:shock:.Βρήκαμε την Έφη στο σταθμό τοy Guildford η μάνα την έκραξε κι αυτή (είχε παει να κοιτάξει αν υπάρχουν εισιτήρια για Παρίσι μήπως πηγαίναμε τις επόμενες ημέρες και ξεχάστηκε!α και δε βρήκε και τίποτα!) και έτσι γυρίσαμε στην εστία μισοτσαντισμένοι, μισοξενερωμένοι και μισομαλλωμένοι!
Την επόμενη μέρα την περάσαμε ήσυχα με βολτίτσες στα μαγαζιά στον πεζόδρομο και σε ένα Ιταλικό εστιατόριο το οποίο και τιμήσαμε δεόντως κατά τη διαμονή μας στο Guildford.
Φυσικά δε θα μπορούσαμε να μην μείνουμε ούτε ένα βράδυ στο Λονδίνο.Την τέταρτη μέρα πήραμε πάλι το τρένο και κατευθυνθήκαμε στην Πρωτεύουσα της Αγγλίας.Μείναμε για δύο βράδια σε ένα εκπληκτικό ξενοδοχείο- The Egerton House σε τέλεια τοποθέσια (είπαμε η μαμά πληρώνει).
Το γελoίο της υπόθεσης ήταν ότι Η αδερφή ήθελε να δούμε θέατρο!Εγώ και η μάνα γρι αγγλικά να μην τα ξαναλέμε!Τελικά είδαμε!Μη με ρωτήσετε ποιό.Όμολογώ πάντως oτι σαν θέαμα ήταν υπερπαραγωγή.
Στη επιστροφή για Αθήνα σκεφτόμουν πόσα πράγματα έχασα από την πόλη εξ αιτίας της γλώσσας.Πέρασαν 7 χρόνια περίπου έμαθα τέλεια αγγλικά (μέχρι και μεταφράσεις κάνω στη δουλειά μου ) έμαθα Γερμανικά και ξεκίνησα φέτος και Ισπανικά!Συμπέρασμα: Η φουκαριάρα η μάνα έχει πότε πότε τα δίκια της!
Έκανα μεταπτυχιακό στο Λονδίνο μετά από μερικά χρόνια και το αγάπησα όσο λίγες πόλεις.Η πρώτη επαφή όμως θα είναι πάντα ξεχωριστή...
 

Attachments

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Με την ευκαιρία ...τι σημαίνει...:"καθεν είς και απάνω ντου!" ??? (ο καθείς μόνος και από πάνω οι άλλοι...δεν καταλαβαίνω...δεν βγάζω νόημα...). Επίσης πες μας, σε παρακαλώ, όσο περισσότερα για το Πανεπιστήμιο, οργάνωση, ωράρια, χώρους, σχέσεις με τους Άγγλους καθηγητές...κλπ. Έχω ακούσει για την περιοχή, αλλά και το συγκεκριμένο Ίδρυμα, ότι είναι πανέμορφα, υψηλού επιπέδου και ..."συχνάζεται", κατοικείται, επιλέγεται και προτιμάται από την καλή κοινωνία της Αγγλίας. Αλήθεια???
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Με την ευκαιρία ...τι σημαίνει...:"καθεν είς και απάνω ντου!" ??? (ο καθείς μόνος και από πάνω οι άλλοι...δεν καταλαβαίνω...δεν βγάζω νόημα...). Επίσης πες μας, σε παρακαλώ, όσο περισσότερα για το Πανεπιστήμιο, οργάνωση, ωράρια, χώρους, σχέσεις με τους Άγγλους καθηγητές...κλπ. Έχω ακούσει για την περιοχή, αλλά και το συγκεκριμένο Ίδρυμα, ότι είναι πανέμορφα, υψηλού επιπέδου και ..."συχνάζεται", κατοικείται, επιλέγεται και προτιμάται από την καλή κοινωνία της Αγγλίας. Αλήθεια???
Λοιπόν σημαίνει ότι ο καθένας κάνει ότι θέλει αυτός.Καθένας και μόνος του δηλαδή!Οτι να ναι δηλαδη!:)Όσο για το Surrey είναι καταπληκτικό Πανεπιστήμιο και ως υποδομές και ως μαθήματα.Ειδικεύεται κυρίως στις σχολές Διοίκησης.Η διαμονή στην Εστία που όπως προανέφερα είναι σε εξαιρετική κατάσταση με ξεχωριστά μπανια και κοινή κουζίνα (μια σε κάθε όροφο) κοστίζει 600 ευρώ (αυτό πριν μερικά χρόνια που έμενα κι εγώ η ίδια).Οι καθηγητές είναι ευγενικοί, διαβασμένοι, λίγο αυστηροί αλλά και προσιτοί σαν άνθρωποι.Μέσα στο χώρο του Πανεπισημίου βρίσκεται μια εξαιρετική εκκλησία καθολική γήπεδα μπασκετ τέννις , πληντύρια στεγνωτήρια βιβλιοθήκες και γενικά πως είναι τα ελληνικά?Καμία σχέση.:shock:Η περιοχή είναι πανέμορφη γραφική με ωραίο κόσμο και νομίζω ότι αν κάποιος βρεθεί στο Λονδίνο αξίζει να το επισκευτεί σαν εναλλακτική επιλογή μιας και απέχει μόνο μισή ωρίτσα από το Λονδίνο.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
χεχε...ευχαριστη ιστορια! το ταξιδι λοιπον σου κανε καλο και στη μορφωση!!!! τωρα η μαμα θα χαιρεται φανταζομαι!!!
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
χεχε...ευχαριστη ιστορια! το ταξιδι λοιπον σου κανε καλο και στη μορφωση!!!! τωρα η μαμα θα χαιρεται φανταζομαι!!!
Δε φαντάζεσαι!!:haha:Το κακό είναι οτι πήρε αέρα και κράζει για όλα τώρα!!Αφού το πρώτο κράξιμο έπιασε είπε να το κάνει επάγγελμα!!:bleh::haha:
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ευχάριστη ιστορία!έπρεπε λοιπόν νάρθεις αντιμέτωπη με το πρόβλημα της γλώσσας για να συνειδητοποιήσεις την αναγκαιότητα της:)...έχε χάρη που σούβγαλε ...θετική αύρα η χώρα και σε τράβηξε κι έτσι στρώθηκες να μάθεις και τη γλώσσα γιατί αλλιώς δε νομίζω να τόκανες:haha:
 

candyman

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Ειρηνικού
ωραία εμπειρία! όντως φανταζομαι πως θα είναι άσχημο να μην μπορείς να συννενοηθείς λόγω γλώσσας.
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Είναι ιστορία με ηθικό δίδαγμα!χιχι!:haha:
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Σούπερ η ιστοριούλα σου...ψιλοσυγκινήθηκα κιόλας...Είδες η ρημαδιασμένη η γλώσσα τι κάνει?
Να'σαι καλά και μπράβο σου για την μετέπειτα "εξέλιξη" σου!!!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Φυσικά, όλο και κάπου σου τυχαίνει να χάνεσαι στη μετάφραση. Ειδικά εμένα μου συμβαίνει συχνά γιατί κατά ένα περίεργο τρόπο ρωτάω πάντα άτομα που όχι μόνο δεν μιλούν αγγλικά αλλά δεν καταλαβαίνουν κιόλας.

Θυμάμαι ότι τη πρώτη φορά που πήγα Σόφια και Κωνσταντινούπολη στη μεν Σόφια για μια ώρα ρωτάγαμε διάφορους πως θα φτάσουμε στο κέντρο ενώ απείχαμε μόλις λίγα βήματα από το δρόμο που θα μας οδηγούσε εκεί και στη δε πλατεία Ταξίμ της Κωνσταντινούπολης επί τρία τέταρτα και υπό βροχή προσπαθούσαμε να βρούμε κάποιον να μας πει από που θα πάρουμε το λεωφορείο για τη σκεπαστή αγορά.
Στη μεν Σόφια τελικά βρήκαμε μόνοι μας το δρόμο, στη δε Πόλη βρέθηκε μια κυρία που μας εξήγησε ότι περιμέναμε σε λάθος στάση!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.727
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom