travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Έχει ταξιδέψει κανείς σας σε αυτό το περίεργο βουνό;

Το Yanar Dag είναι μια φωτιά φυσικού αερίου που ανάβει συνεχώς στην πλαγιά ενός λόφου στη χερσόνησο Absheron στην Κασπία Θάλασσα κοντά στο Μπακού.
Εκτοξεύει φλόγες στον αέρα 3 μέτρα από ένα λεπτό, πορώδες στρώμα ψαμμίτη.

Αλήθεια πόσο ενδιαφέρον είναι αυτό το πράγμα;;
Θέλω να πάω οπωσδήποτε και εκεί!!!
 

Attachments

  • 63,2 KB Προβολές: 0

poised

Member
Μηνύματα
858
Likes
6.310
Όταν ήμουν στο Αζερμπαϊτζάν επέλεξα να μην πάω, κυρίως γιατί ήταν ταλαιπωρία να φτάσεις με μέσα μαζικής μεταφοράς για κάτι που από συζητήσεις με άλλους που είχαν πάει ήταν πολύ χαμηλότερο των προσδοκιών που δημιουργούν οι φωτογραφίες. Τώρα άμα έχεις την δυνατότητα να πας, δε βλέπω το λόγο να μη το δεις, αλλά δε νομίζω ότι αυτό είναι που θα θυμάσαι από την χώρα.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Είχα πάει με οργανωμένο τουρ. 3 μέτρα δεν το έλεγες το ύψος της φωτιάς. Γενικά έχει ένα κάποιο ενδιαφέρον το κονσεπτ αλλά δεν είναι ότι ενθουσιάστηκα κιόλας. Ήταν περιορισμένες σχετικά οι εστίες φωτιάς, καθώς και η ένταση τους.
Απ' την άλλη, στη γη της φωτιάς πας, να μην το επισκεφτείς; :bleh: Όπως προαναφέρθηκε, θα το πρότεινα κι εγώ αν υπάρχει χρόνος και τρόπος να πάει κάποιος αλλά όχι ότι είναι και άχαστο.
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Μαλιστα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, θα το επισκεφθώ όπως και να ΄χει όταν θα πάω!!
Θα πετάξω και το drone!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.565
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom