Ισπανία Αγαπημενη Βαρκελωνη μου

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
204
Likes
114
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Επιτελους το ταξιδι που τοσα χρονια ονειρευομουν ηταν πλεον γεγονος:clap::clap:!!!εφτασα στην Βαρκελωνη(απο θεσσαλονικη) με την αδερφη μου,το παιδι της και μια οικογενειακη μας φιλη..
Πρωτη μερα που φτασαμε νωρις το πρωι συναντηθηκαμε με την ξεναγο μας(Καταπληκτικη Ισπανιδα) και μας ξεναγησε στη Σαγραδα Φαμιλια για αρχη...δεν μπορω να σας περιγραψω πως ενιωθα...μολις το ειδα μαγευτηκα..εμεινα αφωνη με την αρχιτεκτονικη,το ποσο μεγαλος ειναι αυτος ο ναος,την ιστορια του..ηταν ολα φανταστικα!συνεχιζοντας πηγαμε σε ενα μερος οπου εκει ηταν το ισπανικο χωριο,ενταξει καλουτσικο δεν τρελαθηκα...μετα θα πηγαιναμε στο λοφο montjuic αλλα ειχαν οι χαρλει ντειβιντσον παρελαση κ δεν μας αφησαν να περασουμε..το απογευμα ηταν ελευθερο κ ετσι εμεις επισκεφθηκαμε την γνωστη....la rambla!πολλααα.."αγαλματα" και πολυυυυς κοσμος..ηταν πολυ ωραια!την επομενη κιολας μερα πηγαμε με το γκρουπ στο ορος μονσερρατ,ωραιο ηταν πολυ ψηλα σαν τα Μετεωρα κατι και μετα απο κει πηγαμε στο οινοποιειο Τορρες που μ αρεσε παρα πολυ..μας εκανα βολτα με ενα τραινακι γυρω γυρω και μας εδειχνα τα κρασια,στο τελος μας κερασαν κιολας!το βραδυ πηγαμε στο εμπορικο κεντρο στην πλαζα εσπανια στο αρενας..μεγαλο,ωραιο αλλα τα ρουχα μαπα..αν κ εκπτωσεις πολυ ακριβα κ δεν μας αρεσε τιποτα!το επομενο πρωι επισκεφτηκαμε το παρκο γκουελ που εφτιαξε ο γκαουντι...ηταν απλαααααα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!μας αρεσε παρα παρα πολυ κ μετα απο αυτο επισκεφτηκαμε το καμπ νου!!!γηπεδαρααα και το μουσειο τους πολυ ωραιο με ολα τα κυπελα,φανελες,παπουτσια...μου αρεσε κ αυτο παρα πολυ..τιμη εισοδου 22 ευρω.οταν φυγαμε απ το γηπεδο πηγαμε μια βολτα στο λιμανι,στην μπαρτσελονετα και φαγαμε την παραδοσιακη παεγια 15 ευρω το ατομο ολο μαζι σε ενα ταψι...ξετρελαθηκααα,ηταν πολυ γευστικο και καθως φευγαμε ανεβηκαμε παλι απο την Λα ραμπλα και την λα μποκιερια που ηταν σαν λαικη και ψονιζες φρουτα,λαχανικα,ζαχαρωτα!!την επομενη ημερα την αφιερωσαμε στο ενυδρειο που μου αρεσε κ αυτο παρα πολυ...ξετρελαθηκα με τα πιγκουινακια που ειναι η αδυναμια μου!!ειχε πολυ ομορφα ψαρακια μεσα,εισοδος 17.75!το απογευμα ανεβηκαμε στο αγαλμα του κολομβου κ ειχαμε μια πανεμορφη θεα απο κει ψηλα το λιμανι της βαρκελωνης αλλα και ολοκληρη την πολη.το ασανσερ κοστιζε 4 ευρω αλλα ηταν πολυ στενος ο χωρος και δεν το ευχαριστηθηκαμε..γυρνοντας και ανεβιανοντας την ραμπλα φτασαμε πλατεια καταλονιας και πηγαμε στο εμπορικο κεντρο el corte ingles πολυ ωραιο και ειχε και αρκετες εκπτωσεις και σε σουβενιρ και σε ρουχα!την επομενη ημερα την αφιερωσαμε ολοκληρη στα ψωνια και στα διαφορα μαγαζια ειτε ηταν για σουβενιρ ειτε για ρουχα!ψωνιζαμε ψωνιζαμε ψωνιζαμε αν κ τα σουβενιρ ακριβα...ενα μαγνητακι 3.5 ευρω αλλα τι να κανεις..μια φορα πηγαινεις!το απογευμα ηταν ομως αφιερωμενο στα μαγευτικα συντριβανια που αλλαζαν χρωμα αναλογα με την μουσικη!εμενα μ αρεσαν πολυ,η αδερφη μου εχει δει κ στο ντουμπαι και δεν της αρεσε αλλα γουστα ειναι αυτα!!για την επομενη ειχαμε κανονισει με το τουριστικο γραφειο εκδρομη στο θεματικο παρκο πορτ αβεντουρα.ειχε διαφορες περιοχες οπως κινα,πολυνησια,far west,μεξικο,mediterannean και σε καθε περιοχη ειχε σοου,φαγητα παραδοσιακα κ διαφορα αλλα.εισοδος 35 ευρω περιπου αλλα ειναι εκτος βαρκελωνης οποτε δεν μπορεις να πας ετσι μονος...η τελευταια μερα ηταν αφιερωμενη στον Νταλι...πηγαμε στο μουσειο του και ηταν υπεροχο..μου αρεσαν πολυ οι πινακες αλλα και η ιστορια του αν κ ηταν οτι να ναι το παλικαρι αλλα ενταξει ετσι ειναι οι καλλιτεχνες,εισοδος 11 ευρω!!μετα απ το μουσειο πηγαμε στην χιρονα,μια περιοχη κοντα στο μουσειο καλουτσικη δεν τρελαθηκα,κατσαμε εκει λιγες ωρες και μετα πηραμε τον δρομο της επιστροφης...η τελευταια μερα ειχε βολτα στην πασεο ντε γκραθια και στα σπιτια που εφτιξαε ο γκαουντι...πραγματικο ονειρο!!!πανεμορφα!!!εε μετα πηραμε τον δρομο της επιστροφης!τα ειπα πολυ περιληπτικα γιατι δεν θελω να κουραζω..κ εγω οταν διαβαζω μεγαλες ιστοριες βαριεμαι...
οποτε συνοψιζοντας εχουμε και λεμε: Σαγραδα Φαμιλια, λα πεδρερα και καζα μπατλο(τα σπιτια του γκαουντι),παρκο γκουελ,οινοποιειο τορρες,ορος μοντσερρατ,λοφος μοντζουικ,ΚΑΜΠ ΝΟΥ,ενυδρειο,αγαλμα κολομβου,μπαρτσελονετα,θεματικο παρκο πορτ αβεντουρα,μουσειο νταλι,εμπορικα κεντρα,λα ραμπλα,μουσειο πικασσο...αυτα ηταν που ειδα και μου αρεσαν!!για αποριες ρωτηστε,εδω ειμαι να βοηθησω..οτι θυμαμαι!:clap:
 

Attachments

kon_gav

Member
Μηνύματα
450
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία!
Ταξίδι-Όνειρο
όλος ο πλανήτης ΓΗ !
Ευχαριστούμε για τις χρήσιμες πληροφορίες που μας έδωσες georgitsa... Μπορείς να μας πεις με πια εταιρία πήγες από Θεσσαλονίκη και πόσο σου κόστισε? Πόσο πιο πριν έκανες κράτηση τα εισιτήρια και πια εποχή πήγες (γιατί λες: εδω ειμαι να βοηθησω..οτι θυμαμαι) ? Ευχαριστώ!
 
Last edited by a moderator:

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
204
Likes
114
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ο,τι θυμαμαι απο τιμες εννοω...10-17 ιουλιου πηγα...εχει 10 μερες που γυρισα!!ο καιρος ηταν πολυ ωραιος!ειχε συννεφια σχεδον καθε μερα κ ετσι δεν πεθαναμε στην ζεστη!!με τουριστικο γραφειο πηγα και ειχε προσφορα την εκδρομη αν την εκλεινες μεχρι τον ιουνιο μια συγκεκριμενη ημερομηνια ηταν 550 ευρω σε ξενοδοχειο 4 αστερων Booking.com: ξενοδοχείο Catalonia Barcelona 505, Βαρκελώνη, Ισπανία - 84 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα! αλλα δεν ηταν για 4 αστερων...να φανταστεις οι καμαριερες μου εκλεψαν μια τσαντα με σουβενιρ που ειχα αγορασει..οτι να ναι δηλαδη....με πρωινο και την εκδρομη της περιηγησης πολης δλδ σαγραδα φαμιλια,ορος μοντσερρατ και ισπανικο χωριο αλλα κ την εκδρομη χιρονα-φιγκερες(μουσειο νταλι)ηταν δωρο!απ'οτι ρωτησα οι αλλοι το ειχαν κλεισει ακριβοτερα γυρω στα 800 ευρω..η αεροπορικη νομιζω οτι ηταν η ryanair αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρη δεν προσεξα.ειδα μονο οτι ηταν της ολυμπιακης..ειχαμε και 2 ωρες καθυστερηση!!:mad:
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.744
απ οτι θυμαμαι η αεροπορικη εταιρια ηταν η air europa και η καθυστερηση ηταν
1.30.
Το ξενοδοχειο οντως ειναι για τα μπαζα.
 

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
204
Likes
114
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
ηταν να πεταξουμε στις 12.30 και πεταξαμε στις 3 παρα τεταρτο...
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Πολύ γεμάτο το πρόγραμμά σας και είδατε πολλά αξιοθέατα της πόλης, που είναι πράγματι "γοητευτική¨...:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.275
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom