Γαμήλιο ταξίδι στο Μπαλί

Sfiros

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Γεια σε όλους!
Στις 28/08/17 έχω κλείσει γαμήλιο ταξίδι στο Μπαλί για 10 μέρες!
Σκεφτόμουν να μείνω 5 μέρες (ή Σεμινιακ ή Νούσα Ντούα ή Σανούρ) και άλλες 5 μέρες στο Ουμπούντ. Έχω κλείσει ξενοδοχεία σε όλες αυτές τις περιοχές (Είναι με δωρεάν ακύρωση και χωρίς προπληρωμή ευτυχώς).

Το Ουμπούντ είναι σίγουρο, από τις άλλες 3 περιοχές ποια προτείνετε ??

Επίσης σκέφτομαι να νοικιάσω μηχανάκι για τις μετακινήσεις. Θα βγάλω το διεθνές δίπλωμα αυτήν την εβδομάδα. Είναι καλή επιλογή ή να προτιμήσω ταξί? Για τα blue bird?

Απ' ότι διάβασα χρειάζεται να βγάλουμε βίζα η οποία κοστίζει 30 ευρώ στον ένα?
Η έκδοση της γίνεται στο αεροπλάνο?
Υπάρχει και φόρος εξόδου από την χώρα 18 ευρώ, πού το πληρώνουμε στο αεροδρόμιο κατά την αναχώρηση?

Τι άλλο πρέπει να γνωρίζω????

Έχω και πολλές άλλες ερωτήσεις άλλα δεν θέλω να κουράσω από τώρα... :p :p
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Γεια σε όλους!
Στις 28/08/17 έχω κλείσει γαμήλιο ταξίδι στο Μπαλί για 10 μέρες!
Σκεφτόμουν να μείνω 5 μέρες (ή Σεμινιακ ή Νούσα Ντούα ή Σανούρ) και άλλες 5 μέρες στο Ουμπούντ. Έχω κλείσει ξενοδοχεία σε όλες αυτές τις περιοχές (Είναι με δωρεάν ακύρωση και χωρίς προπληρωμή ευτυχώς).

Το Ουμπούντ είναι σίγουρο, από τις άλλες 3 περιοχές ποια προτείνετε ??

Επίσης σκέφτομαι να νοικιάσω μηχανάκι για τις μετακινήσεις. Θα βγάλω το διεθνές δίπλωμα αυτήν την εβδομάδα. Είναι καλή επιλογή ή να προτιμήσω ταξί? Για τα blue bird?

Απ' ότι διάβασα χρειάζεται να βγάλουμε βίζα η οποία κοστίζει 30 ευρώ στον ένα?
Η έκδοση της γίνεται στο αεροπλάνο?
Υπάρχει και φόρος εξόδου από την χώρα 18 ευρώ, πού το πληρώνουμε στο αεροδρόμιο κατά την αναχώρηση?

Τι άλλο πρέπει να γνωρίζω????

Έχω και πολλές άλλες ερωτήσεις άλλα δεν θέλω να κουράσω από τώρα... :p :p
Απο τις 3 παραθαλάσσιες περιοχές προτιμώ την Νουσα Ντούα όχι όμως ψηλά στην χερσόνησο Μπενόα. Το θέμα είναι όμως να είσαι συνειδητοποιήμενος σχετικά με το τι αναζητάς... π.χ η Νούσα Ντούα είναι μία τουριστικοποιημένη ζώνη all inclusive, αποκλιστικά για χαλάρωση και χωρίς ταυτότητα. Δεν λέεω οτι είναι άσχημα αλλά θα μπορούσε να βρίσκεται οπουδήποτε... Δεν είναι δηλαδή "Μπαλί". Εσύ τι ψάχνεις; Χαράρωση, δραστηριότητες, κουλτούρα...;΄
 
Last edited:

Sfiros

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Απο τις 3 παραθαλάσσιες περιοχές προτιμώ την Νουσα Ντούα όχι όμως ψηλά στην χερσόνησο Μπενόα. Το θέμα είναι όμως να είσαι συνειδητοποιήμενος σχετικά με το τι αναζητάς... π.χ η Νούσα Ντούα είναι μία τουριστικοποιημένη ζώνη all inclusive, αποκλιστικά για χαλάρωση και χωρίς ταυτότητα. Δεν λέεω οτι είναι άσχημα αλλά θα μπορούσε να βρίσκεται οπουδήποτε... Δεν είναι δηλαδή "Μπαλί". Εσύ τι ψάχνεις; Χαράρωση, δραστηριότητες, κουλτούρα...;
Δραστηριότητες φουλ. Γενικά οπού έχω πάει ειμαι ολη μερα στα αξιοθέατα .Στο ξενοδοχείο μονο για μπανιο και ύπνο...Για Κούτα ουτε λογος φυσικα ε?
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Είμαστε στο ίδιο στυλ. Εμείς είχαμε μείνει 4 βράδια Ουμπούντ και 2 Nusa Dua. Αν είχα 9 νύχτες θα έβαζα 6 νύχτες Ουμπούντ και 3 Νουσα Ντούα. Γενικά το μπαλί αξίζει για την ζουγκλα του και οχι για τις θάλασσες.Έχουν αρκετό σκουπίδι και απο νερα είναι απλά οκ. Η μόνη παραλία που πραγματικά αξίζει είναι η dreamland. Βαθιά, αγρια με τεράστια κύματα και φανταστική λευκή άμμο. Μηχανάκι είχαμε νοικιάσει και εμεις οταν μείναμε Nusa Dua και γυρίσαμε όλη την νότια πλευρά (πιάσαμε όλες τις παραλίες με τη σειρά). Είναι οκ το μηχανάκι αλλά για σχετικά κοντινές αποστάσεις. Δεν θα το συνηστούσα να πας π.χ απο την νότια στην βόρια πλευρά του νησιού.
Αυτό που γουστάραμε πολύ ήταν η ημερίσια στα νησάκια nusa lembongan και nusa penida για snorkeling. Επίσης το rafting Telaga waja μεσα στην ζούγκλα και τους καταράκτες.
Η βίζα έχει καταργηθεί για τους έλληνες και δεν υπάρχει ούτε φόρος εξόδου... Ότι θες ρώτα. Είχαμε πάει γαμήλιο και εμείς στο Πάσχα και τα έχω πρόσφατα...
 

Sfiros

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Είμαστε στο ίδιο στυλ. Εμείς είχαμε μείνει 4 βράδια Ουμπούντ και 2 Nusa Dua. Αν είχα 9 νύχτες θα έβαζα 6 νύχτες Ουμπούντ και 3 Νουσα Ντούα. Γενικά το μπαλί αξίζει για την ζουγκλα του και οχι για τις θάλασσες.Έχουν αρκετό σκουπίδι και απο νερα είναι απλά οκ. Η μόνη παραλία που πραγματικά αξίζει είναι η dreamland. Βαθιά, αγρια με τεράστια κύματα και φανταστική λευκή άμμο. Μηχανάκι είχαμε νοικιάσει και εμεις οταν μείναμε Nusa Dua και γυρίσαμε όλη την νότια πλευρά (πιάσαμε όλες τις παραλίες με τη σειρά). Είναι οκ το μηχανάκι αλλά για σχετικά κοντινές αποστάσεις. Δεν θα το συνηστούσα να πας π.χ απο την νότια στην βόρια πλευρά του νησιού.
Αυτό που γουστάραμε πολύ ήταν η ημερίσια στα νησάκια nusa lembongan και nusa penida για snorkeling. Επίσης το rafting Telaga waja μεσα στην ζούγκλα και τους καταράκτες.
Η βίζα έχει καταργηθεί για τους έλληνες και δεν υπάρχει ούτε φόρος εξόδου... Ότι θες ρώτα. Είχαμε πάει γαμήλιο και εμείς στο Πάσχα και τα έχω πρόσφατα...
Ωραια!!! Για το μηχανάκι το διεθνες δίπλωμα χρειάζεται μονο? Γενικά τι αλλο πρεπει να ετοιμασω πριν το ταξίδι? Φάρμακα? Χαρτιά? Απο που να κανω αναλήψεις? Πφφφ ειναι τοσα πολλα... τι συμβουλη μου δίνεις..τι να προσεξουμε? Που να φαμε? Τι να επισκεφθούμε?

Ελεγα να νοικιασω κιολας μια gopro καμερα...ξερει καποιος απο που κ ποσο κοστιζει... ειδα οτι κανει 15 ευρώ νομιζω
 
Last edited by a moderator:

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Τώρα τι να σου πω για το μηχανάκι... εγώ ούτε διεθνές δεν είχα. Μονο ευρωπαικο και μας τρέχανε στο τμήμα... χαχαχα! Κανένα αντικουνουπικό πάρε και κάτι για την διάρροια σε περιπτωση που σας πειράξει κάτι, Εμεις δεν πάθαμε τίποτα...
Κλείσαμε οδηγό για όλες τις εκδρομές μας απο το http://www.familybalitours.com/ Μας έκανε τις εκδρομές ο Gede (Γκουντέ). Πολύ καλός 40$ τη μέρα. Πήγαμε όπου του ζητήσαμε, τα αγγλικά του εξαιρετικά και μας έκανε και ξενάγηση...
Να μην παραλείψεις το παραδοσιακό χωριό penglipuran, τον καταρράκτη Tukad Cepung (ο καλύτερος που έχω δει ever), το rafting Telaga waja, το snorkeling http://www.lembonganwatersport.com/package-snorkelling-trip/, να πας σε μία φάρμα καφέ για να δοκιμάσεις τις ποικιλίες, το tirta gangga, την baratan lake, το mother temple, να δεις ενα χoρό baron, να περπατήσεις στο μονοπάτι campuhan στο Ubud μέσα στους ορυζώνες, το δάσος των πιθήκων...
Μηχανάκι νοικιάσαμε απο το balibikerental.com Φθηνά και χωρις κανένα θέμα. Σουβενιρ μην αγοράσετε απο πουθενα. Κατα την αναχώρησή σας, πειτε στον οδηγό σας να σας σταματήσει στο σουπερ μάρκετ με τα σουβενιρ κοντα στο αεροδρόμιο και εκει θα βρείτε τα πάντα σε εξεφτελιστικές τιμές. Απλά θα πρέπει να υπολογισετε να έχετε 1 ώρα έπιπλέον για ψώνια.
 

Sfiros

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Στο τμήμα σας πήγαν για εξτρά έγγραφα? Το μηχανάκι πόσο κοστίζει την μέρα?
Για τις εκδρομές αυτές το μηχανάκι θα βολεύει ή ο οδηγός είναι μονόδρομος?
Επίσης χρειάζεται να κλείσουμε οδηγό από Ελλάδα ?

Στο Μπαλί θα φτάσουμε 23:00 για να αποφύγουμε την ταλαιπωρία τι προτείνετε?
Να πάρουμε ταξί? Πολλά ξενοδοχεία έχουν μεταφορά από και προς το αεροδρόμιο συμφέρει γιατί οι τιμές δεν ήταν και πολύ καλές απ ότι θυμάμαι
 
Last edited by a moderator:

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Στο τμήμα σας πήγαν για εξτρά έγγραφα? Το μηχανάκι πόσο κοστίζει την μέρα?
Για τις εκδρομές αυτές το μηχανάκι θα βολεύει ή ο οδηγός είναι μονόδρομος?
Επίσης χρειάζεται να κλείσουμε οδηγό από Ελλάδα ?
1. Μας σταμάτησαν για έλεγχο, δεν ειχαμε ευρωπαικο διπλωμα και μας πήγαν στο τμήμα. Με την διπλωματια της γυναίκας μου γλυτώσαμε το προστιμο.. :xalara: Γενικά μας είχανε προειδοποιήσει και απο το γραφείο οτι είναι λέρες οι αστυνομικοί εκει. Σταματάνε τους τουρίστες και τους ζητουν υπέρογκα ποσά. Μας είχαν πει, εαν είμαστε καθ όλα νομιμοι να μην δεχτούμε να πληρώσουμε τιποτα και να επικοινωνήσουμε μαζί τους (με το γραφείο).
2. Νομίζω δώσαμε 25$ με έξτρα ασφαλιστική καλυψη για 2 μέρες.
3. Όπως σου είπα και πιο πάνω, εγώ προσωπικά δεν θα διέσχιζα όλο το νησί. Γενικά την δυσκολία του την έχει. Καταρχήν οδηγούν αντίθετα. Δεύτερον οι αποστάσεις δεν είναι οσο κοντα νομίζεις και οι δρομοι είναι επαρχιακοι με στροφές. Τρίτον ο καιρός είναι απροβλεπτος, μπορεί ξαφνικα να βρέχει. Τέταρτον αν το επιχειρήσεις θα πρέπει οπωσδήποτε να έχεις gps αλλιώς είναι μάλλον δεδομένο οτι θα χαθεις...
Γενικά οι δρόμοι στο νότο πάντως είναι πιο έυκολοι απ οτι βόρεια. Τέλος ετοιμάσου για ποοολυυυυυ κίνηση..... Μπορει μία διαδρομη 1 ώρα να γίνει έυκολα 2. Αυτός είναι ένας απο τους λόγους που πολλές φορές είπα με την γυναίκα μου χιλιες φορες να είμασταν με μηχανάκι παρα με οδηγό. Όπως καταλαβαίνεις δε μπορώ να σε συμβουλέψω. Its up to you! Δεν λέω οτι είναι εύκολη λύση το μηχανάκι αλλά γλυτώνεις την κίνηση και έχεις ένα αίσθημα ελευθερίας... Αν νοικιάσεις μηχανακι πάντως πάρε μιά τοπική sim για να βάζεις στο GPS αυτά που θες να δεις. Με 7 ευρώ έχεις 6GB !
4. Αν θές οδηγό, καλό να τον κλεισεις απο εδώ. Δεν δίνεις εξάλλου χρήματα. Απλά κλείνετε τις ημερομηνίες, το προγραμμα που θα ακολουθήσετε και συμφωνήτε τα χρήματα.
 

Sfiros

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
1. Μας σταμάτησαν για έλεγχο, δεν ειχαμε ευρωπαικο διπλωμα και μας πήγαν στο τμήμα. Με την διπλωματια της γυναίκας μου γλυτώσαμε το προστιμο.. :xalara: Γενικά μας είχανε προειδοποιήσει και απο το γραφείο οτι είναι λέρες οι αστυνομικοί εκει. Σταματάνε τους τουρίστες και τους ζητουν υπέρογκα ποσά. Μας είχαν πει, εαν είμαστε καθ όλα νομιμοι να μην δεχτούμε να πληρώσουμε τιποτα και να επικοινωνήσουμε μαζί τους (με το γραφείο).
2. Νομίζω δώσαμε 25$ με έξτρα ασφαλιστική καλυψη για 2 μέρες.
3. Όπως σου είπα και πιο πάνω, εγώ προσωπικά δεν θα διέσχιζα όλο το νησί. Γενικά την δυσκολία του την έχει. Καταρχήν οδηγούν αντίθετα. Δεύτερον οι αποστάσεις δεν είναι οσο κοντα νομίζεις και οι δρομοι είναι επαρχιακοι με στροφές. Τρίτον ο καιρός είναι απροβλεπτος, μπορεί ξαφνικα να βρέχει. Τέταρτον αν το επιχειρήσεις θα πρέπει οπωσδήποτε να έχεις gps αλλιώς είναι μάλλον δεδομένο οτι θα χαθεις...
Γενικά οι δρόμοι στο νότο πάντως είναι πιο έυκολοι απ οτι βόρεια. Τέλος ετοιμάσου για ποοολυυυυυ κίνηση..... Μπορει μία διαδρομη 1 ώρα να γίνει έυκολα 2. Αυτός είναι ένας απο τους λόγους που πολλές φορές είπα με την γυναίκα μου χιλιες φορες να είμασταν με μηχανάκι παρα με οδηγό. Όπως καταλαβαίνεις δε μπορώ να σε συμβουλέψω. Its up to you! Δεν λέω οτι είναι εύκολη λύση το μηχανάκι αλλά γλυτώνεις την κίνηση και έχεις ένα αίσθημα ελευθερίας... Αν νοικιάσεις μηχανακι πάντως πάρε μιά τοπική sim για να βάζεις στο GPS αυτά που θες να δεις. Με 7 ευρώ έχεις 6GB !
4. Αν θές οδηγό, καλό να τον κλεισεις απο εδώ. Δεν δίνεις εξάλλου χρήματα. Απλά κλείνετε τις ημερομηνίες, το προγραμμα που θα ακολουθήσετε και συμφωνήτε τα χρήματα.
Αρχίζω να σχηματίζω άποψη..Ευχαριστώ
Για το σεμινιακ τι άποψη έχετε? αξίζει να μείνεις εκεί η είναι σαν την Κούτα?
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
538
Likes
2.750
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Η Σεμινιακ είναι αρκετά τουριστική περιοχή, αλλά καμία σχέση με την Κούτα... Γενικά αν ξαναπάμε εκεί,θα αποφύγω αυτή το τμήμα του νησιού.
 

Sfiros

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Η Σεμινιακ είναι αρκετά τουριστική περιοχή, αλλά καμία σχέση με την Κούτα... Γενικά αν ξαναπάμε εκεί,θα αποφύγω αυτή το τμήμα του νησιού.
Οποτε Nousa dua και Ubud είναι μονόδρομος!!! Τα νησια γκιλι ειναι ωραία? Τι αλλο προτείνετε για επισκεψη?
 

Whynot

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Kαλημέρα σας , θα πάμε στο Μπαλί για 5 βράδυα τώρα τον Οκτώβρη και έχουμε προβληματιστεί σε ποιά περιοχή να μείνουμε UBUD ή NUSA DUΑ ?

Αλλοι μας λένε την μία άλλοι μας λένε την άλλη ... δεν θέλουμε πολλές μετακινήσεις ούτε να πάμε πολλές εκδρομές ... είδα στο booking οτι στο UBUD είναι πιο οικονομικά τα ξενοδοχεία...

Μπορεί να μου προτείνει κάποιος που έχει ξαναπάει σε ποιά από τις 2 περιοχές να μείνουμε? και τα υπερ και τα κατά της κάθε μίας ... ?

Θέλουμε θαλασσα ( για μπάνιο ) όσο γίνεται .. , να μην κάνουμε πολλές μετακινήσεις και να είναι κάποιο κυριλέ ξενοδοχείο ( για γαμήλιο πάμε ) . Αν έχετε και κάποια ξενοδοχεία που έχετε πάει και αξίζουν θα ήθελα να μου τα στείλετε .. ( το Budget μας είναι μέχρι 800 ευρώ για 5 βραδιές )
Επίσης είδα ότι τα αεροπορικά με QATAR από 1250 που κόστιζαν πριν 15 μέρες έχουν φτάσει 1750 .. πιστεύετε ότι όσο περνάνε οι μέρες θα ανεβαίνουν ή μπορεί να βγούν και προσφορές καλύτερες της "τελευταίας στιγμής "

Σας ευχαριστώ!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.367
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom