Αυστρία Μετακίνηση από και προς το αεροδρόμιο της Βιέννης

zetapan

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
fraulina θελω και εγω την βοηθεια σου... Θα παω βιεννη την πρωτοχρονια. Απο το αεροδρομιο θα παρω το τρενο το S7 για το κεντρο.. Ξερεις αν παει απευθειας κεντρο ή πρεπει να αλλαξουμε σε καποια σταση και να παρουμε αλλο;
 
Last edited by a moderator:

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
fraulina θελω και εγω την βοηθεια σου... Θα παω βιεννη την πρωτοχρονια. Απο το αεροδρομιο θα παρω το τρενο το S7 για το κεντρο.. Ξερεις αν παει απευθειας κεντρο ή πρεπει να αλλαξουμε σε καποια σταση και να παρουμε αλλο;
Που ακριβώς θέλετε να πάτε; Το S7 κάνει στάση, μεταξύ άλλων, στο σταθμό Mitte, στο κέντρο διπλα από το Stadtpark, αλλά και στους σταθμούς Rennweg και Praternstern που μπορεί να βολέψουν για κάποια καταλύματα.
 

zetapan

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Που ακριβώς θέλετε να πάτε; Το S7 κάνει στάση, μεταξύ άλλων, στο σταθμό Mitte, στο κέντρο διπλα από το Stadtpark, αλλά και στους σταθμούς Rennweg και Praternstern που μπορεί να βολέψουν για κάποια καταλύματα.
Το ξενοδοχειο ειναι κοντα στη σταση rathaus. Οποτε θα κατεβω στο σταθμο mitte και απο κει θα παρω το μετρο για να παω rathaus. Νομιζω ισχυει το ιδιο εισιτηριο για τρενο και μετρο, ετσι δεν ειναι;
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Το ξενοδοχειο ειναι κοντα στη σταση rathaus. Οποτε θα κατεβω στο σταθμο mitte και απο κει θα παρω το μετρο για να παω rathaus. Νομιζω ισχυει το ιδιο εισιτηριο για τρενο και μετρο, ετσι δεν ειναι;
Θα κατέβεις Praterstern και θα πάρεις το μετρό U2 για Rathaus (αν κατέβαινες Mitte θα έπρεπε να αλλάξεις γραμμή μετρό)
Νομίζω ότι στο μηχάνημα θα βάλεις τελικό προορισμό Rathaus και θα ισχύει το ίδιο εισιτήριο (η αλήθεια είναι πως είχα κάρτα όταν έμενα εκεί οπότε δεν το'χω ακριβώς με το τι ισχύει για εισιτήρια)
 

zetapan

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Θα κατέβεις Praterstern και θα πάρεις το μετρό U2 για Rathaus (αν κατέβαινες Mitte θα έπρεπε να αλλάξεις γραμμή μετρό)
Νομίζω ότι στο μηχάνημα θα βάλεις τελικό προορισμό Rathaus και θα ισχύει το ίδιο εισιτήριο (η αλήθεια είναι πως είχα κάρτα όταν έμενα εκεί οπότε δεν το'χω ακριβώς με το τι ισχύει για εισιτήρια)
α ωραία... σ' ευχαριστώ πολύ!!:):) και μια τελευταία ερώτηση.. έχω διαβάσει για την περιοχή grizling. αξίζει να πάμε ένα μεσημέρι - απόγευμα; είναι κοντά από το κέντρο;
 
Μηνύματα
7
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους!
Η εβδομαδιαία κάρταε τα 17€ στην ουσία καλύπτει ΜΜΜ σε κάθε περιοχή? Γενικά βολεύει? Για την μετακίνηση από αεροδρόμιο τι προτείνετε? Μέτρο η ταξί?
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.967
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Καλησπέρα σε όλους!
Η εβδομαδιαία κάρταε τα 17€ στην ουσία καλύπτει ΜΜΜ σε κάθε περιοχή? Γενικά βολεύει? Για την μετακίνηση από αεροδρόμιο τι προτείνετε? Μέτρο η ταξί?
Το ταξι απο το αεροδρομιο της Βιεννης για την περιοχη Stadthalle μας κοστισε 50€.Δεν γνωριζω να σου πω για το μετρο η το cat που ενωνει την πολη με το αεροδρομιο,καθως φτασαμε μεσάνυχτα και πηραμε κατ' ευθείαν ταξι χωρις να το ψαξουμε!
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.598
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
.
Καλησπέρα σε όλους!
Η εβδομαδιαία κάρταε τα 17€ στην ουσία καλύπτει ΜΜΜ σε κάθε περιοχή? Γενικά βολεύει? Για την μετακίνηση από αεροδρόμιο τι προτείνετε? Μέτρο η ταξί?
Από το αεροδρόμιο φτάνεις με τρένο σε 30 λεπτά και πληρώνεις περίπου 4€ ανά διαδρομή. Με το γρήγορο τρένο CAT φθάνεις περίπου σε 15-20 λεπτά και πληρώνεις 10 € τουλάχιστον / διαδρομή (τιμές 2018)
Οι τιμές ίσως να έχουν ανέβει λίγο.
Εγώ πάντως προτείνω το τρενο.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Καλησπέρα σε όλους!
Η εβδομαδιαία κάρταε τα 17€ στην ουσία καλύπτει ΜΜΜ σε κάθε περιοχή? Γενικά βολεύει? Για την μετακίνηση από αεροδρόμιο τι προτείνετε? Μέτρο η ταξί?
Από το σαιτ του αεροδρομίου:
Express train S7
Tickets are available at the ÖBB ticket counter at the airport and at ticket machines.
Adults: €4.20 (= €1.80 for the ticket from the airport to the Vienna city limits + €2.40 for the ticket within the Vienna urban area).
Έβγαλα τα εισιτήρια από μηχάνημα που βρισκόταν δίπλα στο ταμείο. Μια υπάλληλος ήταν εκεί και βοηθούσε.
 

rakomelo

Member
Μηνύματα
33
Likes
20
Καλησπέρα παιδιά,

Ηρθε και η δικη μου ωρα να παω Βιεννη, περυσι εχασα το ταξιδι λογω ασθενειας ελπιζω φετος να τα καταφερω :lol:

Επειδη εχω μπερδευτει λιγο με τα εισητηρια, λεω να κλεισω online το εισητηριο απο αεροδρομιο με το S7 και επισης το 72-ωρων. Αυτα μετα τα τυπωνω σε Α4 και ειμαι οκ; Η πρεπει με το που φτασω να παω στα ταμεια να μου δωσουν κανονικο εισητηριο;

Btw το σπιτι που εχουμε κλεισει ειναι 2 λεπτα απ το Josefstädter Straße, ειναι οκ σα περιοχη; Απ οτι ειδα στο χαρτη ειναι κανα τεταρτακι με τα ποδια απ το Δημαρχειο

Ευχαριστω!
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Καλησπέρα παιδιά,

Ηρθε και η δικη μου ωρα να παω Βιεννη, περυσι εχασα το ταξιδι λογω ασθενειας ελπιζω φετος να τα καταφερω :lol:

Επειδη εχω μπερδευτει λιγο με τα εισητηρια, λεω να κλεισω online το εισητηριο απο αεροδρομιο με το S7 και επισης το 72-ωρων. Αυτα μετα τα τυπωνω σε Α4 και ειμαι οκ; Η πρεπει με το που φτασω να παω στα ταμεια να μου δωσουν κανονικο εισητηριο;

Btw το σπιτι που εχουμε κλεισει ειναι 2 λεπτα απ το Josefstädter Straße, ειναι οκ σα περιοχη; Απ οτι ειδα στο χαρτη ειναι κανα τεταρτακι με τα ποδια απ το Δημαρχειο

Ευχαριστω!
Για το εισιτήριο δεν γνωρίζω να σου πω, αλλά josefstädter strasse είναι μια χαρά σαν περιοχή. καλα να περασεις!
 

JChris

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Έχουμε κλείσει μέσω airbnb ένα διαμέρισμα στο Leopoldstadt και έχω βρει μέσω ίντερνετ κάποιες εταιρίες που σε παίρνουν από εκεί που μένεις και σε πάνε αεροδρόμιο με 40-50 ευρώ (είμαστε 4 άτομα οπότε πιστεύω ότι είναι καλή η τιμή). Απλά δεν ξέρω πόσο αξιόπιστες είναι..Μην περιμένουμε να έρθουν και δεν εμφανιστούν ποτέ και χάσουμε την πτήση..Γι'αυτό ήθελα να δω αν έχει κλείσει κάποιος από εδώ αντίστοιχη υπηρεσία να μου προτείνει
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom