Ισπανία Ξενοδοχεία και πληροφορίες Τενερίφη?

dek

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο-Τενεριφη
Καλησπερα!!!

Ετοιμαζομαι για καλοκαιρινες διακοπες στα καναρια νησια και συγκεκριμμενα στο νησι της τενεριφη.Μηπως καποιος εχει να προτεινει καποιο ξενοδοχειο?

Ευχαριστω!
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
γεια σου dek! καλωσορισες! αρχικα να σε ρωτησω σε ποιο μερος θα μεινεις στην τενεριφη? για ποσες μερες θα πας και ποτε? διαβασε και την ιστορια που εχω διαβασει για τα καναρια νησια ,εγω πηγα τενεριφη και γκραν καναρια και οτι θες το συζηταμε!καλη αρχη σου ευχομαι!
 

dek

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο-Τενεριφη
Γεια σου skioure82.Παω τενεριφη γυρω στις 20 Ιουλιου για 8 μερες και κινουμε για να μεινω στο playa de las america και συγκεκριμμενα στο iberostar torviscas playa και θα ηθελα την αποψη καποιου για το μερος ή καποια αλλη προταση
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
http://www.vrtenerife.co.uk/images/tenerife-tour-map.jpg

αν ριξεις μια ματια στον χαρτη θα δεις οτι η Playa de las americas ειναι νοτιο δυτικα.διπλα ειναι και το los christianos.αυτα τα δυο μερη ειναι πααααρα πολυ τουριστικα.εχει μεγαλες ξενοδοχειακες εγκαταστασεις και πολλα γκρουπ αγγλων γερμανων κλπ.πολυ "φτιαγμενο" μερος.η playa de las americas ομως εχει καταπληκτικη παραλια για σερφινγκ!!!
εγω ειχα μεινει στο puerto de la cruz Που ειναι βορεια και πισω απο το ορος orotava.προσωπικα το λατρεψα το μερος.οχι οτι εκει δεν εχει τουρισμο,αλλα αν πας θα δεις την διαφορα.εγω κατα την γνωμη μου θα προτιμουσα να μεινω στο puerto cruz και να κανω ημερησιες εκδρομες στα υπολοιπα μερη.ετσι εκανα τουλαχιστον εγω .φτασαμε απο μαδριτη στο αεροδρομιο της reina sofia που ειναι το νοτιο αεροδρομιο του νησιου,νοικιασαμε αμαξι και τραβηξαμε προς τα πανω.εμεινα 7 μερες στην τενεριφη και πραγματικα το προγραμμα μου ηταν γεματο!!εαν θες μπορω να σου δωσω οσες πληροφοριες επιθυμεις!
 
  • Like
Reactions: dek

konnn

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Καλησπέρα, πιο είναι το μέρος που έχει λιγότερο αέρα και είνια πιο γραφικό>??puerto de cruz ή santa cruz de tenerife??Λέω να πάω γαμήλιο..αξόζει???Ευχαριστώ.
 

vjshadow

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Τελικά που είναι καλύτερα να μείνεις; Σκέφτομαι να πάω προς τα τέλη Ιουλίου και δεν έχω κατασταλάξει σε ποιο μέρος της Τενερίφης να κλείσω.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Επειδή το καλοκαίρι τη στερήθηκα τη θάλασσα και το μοναδικό σουκού που πήγα στη νότια Ισπανία αρχές Σεπτέμβρη έβρεχε καταρρακτωδώς και ΞΕΠΑΓΙΑΣΑ και επειδή επειδή επειδή, έκλεισα ένα 4ημεράκι Τενερίφη στην καρδιά του Δεκέμβρη, για να διώξω το Δεκέμβρη από την καρδιά μου. Απ'ότι έχω καταλάβει το κλίμα ποικίλλει ανάλογα τη χρονιά οπότε για να είμαι σίγουρη σκέφτομαι να κατευθυνώ νότια αν και οι πτήσεις μου είναι στο βόρειο αεροδρόμιο. Έχω βρει φθηνή διαμονή στις εξής 3 περιοχές: Ελ Μέντανο, Κόστα δελ Σιλένσιο και Αντέχε(Adeje). Στο Μέντανο το χόστελ είναι πολύ κοντά στη θάλασσα (300 μ. - La Pelada) στα Αντέχε λίγο πιο μακριά αλλά περπατάω δεν έχω θέμα (1.5 χλμ έκαστη -Playa de Fanabe, Torviscas) και στη Σιλένσιο δίπλα (100 μ. ) αν και έχω λίγη πιο πολύ (εδιτ: πολλή) ταλαιπωρία με το λεωφορείο από το αεροδρόμιο.
1) Ποιά από τις 3 θα μου προτείνατε; Έτσι πως τις είδα θα προτιμούσα Αντέχε/Σιλένσιο αλλά δεν εμπιστεύομαι γκουγκλ εικόνες.
2) Σκέφτομαι να μείνω 3 βράδια σε ένα από τα 3 μέρη και το τελευταίο να κατευθυνθώ προς το βορά για να είμαι πιο κοντά στο αεροδρόμιο. Η Σάντα Κρούζ αξίζει για μια βραδιά;
3)Έχει κάνει κανείς κάποιο από τα μονοπάτια στο Τέιδε; Έχω μπερδευτεί λίγο με το πού σε αφήνει το τελεφερίκ και τις επιλογές που έχεις. Έχει κάνει κανείς/καμία αστρονομική παρατήρηση;
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Επειδή το καλοκαίρι τη στερήθηκα τη θάλασσα και το μοναδικό σουκού που πήγα στη νότια Ισπανία αρχές Σεπτέμβρη έβρεχε καταρρακτωδώς και ΞΕΠΑΓΙΑΣΑ και επειδή επειδή επειδή, έκλεισα ένα 4ημεράκι Τενερίφη στην καρδιά του Δεκέμβρη, για να διώξω το Δεκέμβρη από την καρδιά μου. Απ'ότι έχω καταλάβει το κλίμα ποικίλλει ανάλογα τη χρονιά οπότε για να είμαι σίγουρη σκέφτομαι να κατευθυνώ νότια αν και οι πτήσεις μου είναι στο βόρειο αεροδρόμιο. Έχω βρει φθηνή διαμονή στις εξής 3 περιοχές: Ελ Μέντανο, Κόστα δελ Σιλένσιο και Αντέχε(Adeje). Στο Μέντανο το χόστελ είναι πολύ κοντά στη θάλασσα (300 μ. - La Pelada) στα Αντέχε λίγο πιο μακριά αλλά περπατάω δεν έχω θέμα (1.5 χλμ έκαστη -Playa de Fanabe, Torviscas) και στη Σιλένσιο δίπλα (100 μ. ) αν και έχω λίγη πιο πολύ ταλαιπωρία με το λεωφορείο από το αεροδρόμιο.
1) Ποιά από τις 3 θα μου προτείνατε; Έτσι πως τις είδα θα προτιμούσα Αντέχε/Σιλένσιο αλλά δεν εμπιστεύομαι γκουγκλ εικόνες.
2) Σκέφτομαι να μείνω 3 βράδια σε ένα από τα 3 μέρη και το τελευταίο να κατευθυνθώ προς το βορά για να είμαι πιο κοντά στο αεροδρόμιο. Η Σάντα Κρούζ αξίζει για μια βραδιά;
3)Έχει κάνει κανείς κάποιο από τα μονοπάτια στο Τέιδε; Έχω μπερδευτεί λίγο με το πού σε αφήνει το τελεφερίκ και τις επιλογές που έχεις. Έχει κάνει κανείς/καμία αστρονομική παρατήρηση;



Στην Τενερίφη έζησα για 6 μήνες πριν από 6 χρόνια. Θα σου πω ότι θυμάμαι όσο πιο αντικειμενικά μπορώ.

Αν το κύριο πράγμα που σε ενδιαφέρει είναι οι παραλίες και ο καλός καιρός, το έχεις σκεφτεί καλά να πας στο νότιο κομμάτι του νησιού. Το βόρειο κομμάτι μπορεί να έχει κρύο και στο νότιο να σκας. Ακόμα και σε μικρές αποστάσεις μπορεί να δεις μεγάλες διαφορές στο νησί πχ Λα Λαγκούνα κρύο, Σάντα Κρουζ (που είναι ένα τέταρτο με αμάξι) ζέστη! Το νησί έχει έντονη ορογραφία. Όμως οφείλω να σε προειδοποιήσω ότι οι όμορφες πόλεις και χωριά είναι στο βόρειο κομμάτι του νησιού. Το νότιο έχει παραδοθεί στους τουρίστες από βόρεια Ευρώπη με μαγαζιά αντίστοιχης αισθητικής, φαγάδικα με αγγλικό πρωϊνό και πολλά φαστφουντάδικα και με κτίρια και ξενοδοχεία όσο πιο κοντά στην παραλία γίνεται. Οι Ισπανοί αποφεύγουν αυτό το κομμάτι σα την πανούκλα! Σε πολλά μαγαζιά οι υπάλληλοι δεν ξέρουν Ισπανικά. Ειδικά το Μέδανο, που είναι ένα απ'τα 3 μέρη που σκέφτεσαι, είναι το χειρότερο μέρος που έχω δει απ'όλα όσα έχω ταξιδέψει. Προκαλεί γέλιο το πόσο κοντά στη θαλασσα είναι τα κτίρια και τα ξενοδοχεία σ'αυτό το μέρος. Ένιωθα να με πνίγουν!

Το κακό με την Τενερίφη είναι ότι οι παραλίες είναι στην καλύτερη μέτριες. Οι πραγματικά καλές παραλίες είναι προσβάσιμες με αμάξι. Η καλύτερη που είδα ήταν η los patos, αλλά δε νομίζω να μπορείς να πας με λεωφορείο. Η las teresitas στη Σάντα Κρουζ είναι ωραία πχ αλλά ήταν μια παραλία που είχε πέτρες και για να την κάνουν έτσι έφεραν άμμο απο αλλού και την έστρωσαν! Υπάρχουν φωτο με το πως ήταν πριν ρίξουν άμμο. Αν δεν κάνω λάθος το ίδιο ισχύει σε las americas και los cristianos.

Απ'τα 3 μέρη που σκέφτεσαι το καλύτερο μου φαίνεται το Adeje καθαρά από άποψη τοποθεσίας. Εκεί κοντά είναι μια πραγματικά καλή παραλία που λέγεται la caleta, γνωστή και ως η παραλία των χίππιδων επειδή κατασκηνώνουν όλο το χρόνο εκεί αν δε τους κυνηγήσει η αστυνομία. Δεν είναι οργανωμένη παραλία και δε μαζεύει πολλούς τουρίστες, οπότε αν απογοητευτείς με την τουριστίλα στις άλλες παραλίες είναι μια καλή επιλογή.

Λόγω της δουλειάς μου εκεί έπρεπε καθε εβδομάδα να ανεβαίνω στην κορυφή του βουνού Ιzaña που είναι στο ίδιο πάρκο με το Teide. Είναι πιο χαμηλό βουνό και πάλι χωρίς ζακέτα δε γινόταν να σταθείς. Αν σκέφτεσαι να πας Teide πρεπει να χεις και κανα 2 πιο χοντρά ρούχα μαζί σου. Στο ηφαίστειο Teide δεν πήγα αλλά άκουσα πολύ καλά σχόλια.

Θα σου προτείνω τα καλύτερα μέρη της Τενερίφης κατά τη γνώμη μου ανεξάρτητα παραλίας-καιρού που ψάχνεις. Το νούμερο ένα μέρος της Τενερίφης είναι το χωριό Masca. Γκούγκλαρε το να δεις την τοποθεσία του. Απ'τα πιο ωραία μέρη που έχω δει γενικά και απαράδεκτο που δε το προωθεί τουριστικά η Τενερίφη, δείγμα του τι τουρισμό θέλουν στο νησί. Κοντά στο χωριό αυτό έχει φυσικές πισίνες, τρέκινγκ ακόμα και παραλίες. Μια παραλία που αξίζει να δεις είναι η Los Gigantes. H παραλία δεν είναι τόσο ωραία αλλά η τοποθεσία της δίπλα στους επιβλητικούς βράχους είναι φοβερή. Το χωρίο Garachico είναι πολύ όμορφο με πολύ ωραίες φυσικές πισίνες. Απ'τις πιο όμορφες πόλεις του νησιού είναι η La Orotava που έχει σχετικά κοντά και το Puerto de la Cruz αν θες παραλία (αν κι οι παραλίες του είναι κάτω του μετρίου). Απ'τα πιο όμορφα χωριά του νησιού είναι το Tegueste. Παραδοσιακό μέρος χωρίς τουριστικές γραφικότητες. Η La Laguna είναι η πιο ζωντανή Ισπανική πόλη του νησιού, αξίζει τουλάχιστον ένα πέρασμα πιστεύω. Η Santa Cruz είναι άσχημη πόλη αλλά έχει την παραλία las teresitas που ίσως είναι αυτό που ψάχνεις αλλά όπως έγραψα και πριν αυτή την παραλία την έφτιαξαν. Αν δεις σε χάρτη όλα αυτά τα μέρη που πρότεινα είναι μια διαδρομή που μπορείς να κάνεις για να πας από Adeje σε Santa Cruz.

Αν θες συγκεκριμένες προτάσεις για φαγητό σε La Laguna και Santa Cruz με μεγάλη μου ευχαρίστηση να σε βοηθήσω. Θυμάμαι ακόμα μαγαζιά. Μπορώ να σου προτείνω και τοπικά πιάτα. Ειδικά στο βόρειο κομμάτι του νησιού υπάρχουν κάτι μαγαζιά σαν ταβέρνες που ονομάζονται guachinches κι έχουν 1-2 πιάτα μόνο σε εξευτελιστικές τιμές (3-4ε) και φυσικά είναι πεντανόστιμα. Αυτά τα μαγαζιά βρίσκονται σε τυχαίες τοποθεσίες που δεν είναι στάνταρ, θέλει ψάξιμο. Συνήθως έχουν κάποια ταμπέλα γύρω τους που γράφει guachinches. Για να σιγουρευτείς ότι δεν είναι τουριστοπαγίδα οι τιμές πρέπει να σε σοκάρουν θετικά!

Καλά να περάσεις!
 
Last edited:

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Σε υπερευχαριστώ για τις πληροφορίες, πραγματικά με βοήθησες πάρα πολύ. Πρακτικά έχω να κολυμπήσω σε θάλασσα ενάμιση χρόνο με εξαίρεση ίσως 2 βουτιές (κι αυτές μισές) φέτος το καλοκαίρι οπότε δεν μπορώ να αντισταθώ, θέλω οπωσδήποτε παραλία και μάλιστα με ζέστη. Ωστόσο με έπεισες και θα το χωρίσω σε 2 και 2. Τις δύο πρώτες θα μείνω στο Adeje, για το μετά δεν είμαι σίγουρη καθώς πετάω στις 9.15 το πρωί και θα ήθελα κάπου που το λεωφορείο να με πάει απευθείας στο αεροδρόμιο χωρίς ενδιάμεσες αλλαγές.

Γκουγκλαρα όλα τα μέρη που ανέφερες, εντάξει για το χωριό Masca δεν έχω λόγια, μου θυμίζει περιοχή των Άνδεων (όταν το είδα σκέφτηκα το Μάτσου Πίτσου της Τενερίφης), θα πάω οπωσδήποτε. Γενικά ανέφερες πολλά πανέμορφα μέρη και πρέπει να αρχίζω να απορρίπτω κάτι το οποίο δε μ'αρέσει αλλά θα ξαναπάω λογικά οπότε θα το ονομάσω αναβολή ! Λογικά μες στη μέρα θα επανέλθω με περισσότερες ακόμη απορίες.

Όσο για τις προτάσεις για φαγητό και βέβαια όποια πρόταση είναι καλοδεχούμενη. Θα έχω στο μυαλό μου αυτό για τις guachinches.

Kαι πάλι σε ευχαριστώ!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Το να έχεις πιο ανοιχτό πρόγραμμα και να το προσαρμοζεις είναι καλή στρατηγική για Τενερίφη. Χαίρομαι που βάζεις τη Masca στο πρόγραμμα σου, είναι κρίμα να πας μέχρι εκεί και να μη την δεις.

Για φαγητό τώρα τα κλασσικά πιάτα είναι:

ropa vieja: Κοκκινιστά ρεβύθια ή σούπα με κρέας. Σκέψου ότι δεν μ'άρεσαν τα ρεβυθιά κι αυτό πιστεύω είναι φοβερό.

garbanza: Έτσι λένε τα ρεβύθια στα Ισπανικά αλλά στα Κανάρια εννοούν ρεβύθια με chorizo και μια τέλεια σάλτσα που δεν θα βαρεθείς να κάνεις βούτες. Αυτό και η ropa vieja είναι στανταράκια σε guachinches. Στην Τενερίφη αγάπησα τα ρεβύθια.

carne fiesta: Η δική μας τηγανιά.

salpicon: Σαλάτα χταπόδι με πιπεριά και κρεμμύδι. Δεν είναι της Τενερίφης, αλλά όλης της Ισπανίας, αλλά μιλάμε για τελειότητα.

papas arrugadas: Βραστές πατάτες λύσσα στο αλάτι! Σερβίρονται μαζί με παραδοσιακές σάλτσες των Καναριων mojo picón, και mojo verde. Οι Ισπανοί τρώνε πολύ σκόρδο, σχεδόν όλες οι σάλτσες και τα μαριναρίσματα είναι τίγκα στο σκόρδο.

Από ποτά πίνουν πολύ ρούμι και ειδικά ρούμι με μέλι.

Για συγκεκριμένα μαγαζιά La Laguna:
Bodegón Viana: https://www.tripadvisor.com/Restaur...bal_de_La_Laguna_Tenerife_Canary_Islands.html
Αυτό ήταν το αγαπημένο μου μαγαζί στην Τενερίφη, πήγαινα τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα. Τώρα βλέπω τρώει κράξιμο. Δεν ξέρω κατα πόσο έχουν αλλάξει τα πράγματα, αλλά τότε ήταν πολύ φθηνό και με τέλεια σανγκρία, garbanza και papas arrugadas.

Arepera Punto Criollo: https://www.tripadvisor.com/Restaur...ra_Punto_Criollo-Tenerife_Canary_Islands.html

Για κάτι σε πιο πρόχειρο (arepas).

El Grill de Molina: https://www.tripadvisor.com/Restaur...bal_de_La_Laguna_Tenerife_Canary_Islands.html

Αυτό είχε ωραία τάπας.

Για συγκεκριμένα μαγαζιά Santa Cruz:
Viva Maria: https://www.tripadvisor.es/Restaura...Cruz_de_Tenerife_Tenerife_Canary_Islands.html

Επικά σάντουιτς και χυμοί ή batidos (χυμοί με γάλα) και πολύ φθηνά.

Δυστυχώς άλλα μαγαζιά που ήθελα να βρω ή έχουν κλείσει ή έχουν αλλάξει. Σίγουρα υπήρχαν μαγαζιά με δωρεάν τάπας μαζί με μπύρα/ποτό οπότε να το έχεις υπόψιν σου.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Και πάλι σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Κοιτούσα αυτές τις 3 δραστηριότητες :

https://www.expedia.com/things-to-d...28.300276,-16.553007&rid=6047194&pageNumber=1

https://www.expedia.com/things-to-d...28.300276,-16.553007&rid=6047194&pageNumber=1


https://www.expedia.com/things-to-d...28.300276,-16.553007&rid=6047194&pageNumber=1

Δυστυχώς πρέπει να διαλέξω μία γιατί συμπίπτουν και δε ξέρω ποιά να διαλέξω. Σκεφτόμουν την πρώτη για να δω και τα highlights του νησιού εύκολα αλλά έχω έναν έρωτα με τον έναστρο ουρανό παρατηρούμενο από γεωμορφολογικώς ενδιαφέροντα τοπία οπότε έχω προβληματιστεί πλήρως.
Οκ, το ξέρω είναι υποκειμενικό αλλά εσύ ποια θα μου συνιστούσες;
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Και πάλι σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Κοιτούσα αυτές τις 3 δραστηριότητες :

https://www.expedia.com/things-to-do/teide-national-park-icod-garachico-masca-full-day-tour.a312120.activity-details?srp=true&location=Tenerife,+Spain&startDate=2018-12-13&endDate=2018-12-16&latLong=28.300276,-16.553007&rid=6047194&pageNumber=1

https://www.expedia.com/things-to-do/teide-national-park-night-tour-with-dinner.a312844.activity-details?srp=true&location=Tenerife,+Spain&startDate=2018-12-13&endDate=2018-12-16&latLong=28.300276,-16.553007&rid=6047194&pageNumber=1


https://www.expedia.com/things-to-do/astronomic-tour.a482228.activity-details?srp=true&location=Tenerife,+Spain&startDate=2018-12-13&endDate=2018-12-17&latLong=28.300276,-16.553007&rid=6047194&pageNumber=1

Δυστυχώς πρέπει να διαλέξω μία γιατί συμπίπτουν και δε ξέρω ποιά να διαλέξω. Σκεφτόμουν την πρώτη για να δω και τα highlights του νησιού εύκολα αλλά έχω έναν έρωτα με τον έναστρο ουρανό παρατηρούμενο από γεωμορφολογικώς ενδιαφέροντα τοπία οπότε έχω προβληματιστεί πλήρως.
Οκ, το ξέρω είναι υποκειμενικό αλλά εσύ ποια θα μου συνιστούσες;

Η πρώτη επιλογή είναι σούπερ. Βλέπεις ολα τα highlights σε μια μέρα και σε πολύ καλή τιμή. Teide όπως σου ειπα δεν έχω πάει, αλλά όσους ήξερα που πήγαν έμεναν σ'ενα καταφύγιο που έχει εκεί (altavista) για να δουν δύση, βράδυ, αυγη και ανατολή. Έλεγαν ότι είναι μαγικά.

Και μιας και είπες ότι λογικά θα ξαναπας κι επειδή μπορεί να το διαβάσει και κανενας αλλος που ενδιαφέρεται στο icod de los vinos, που είναι πολυ ωραιο χωριό και ένα από τα μέρη της πρώτης εκδρομής, υπάρχει η μεγαλύτερη σπηλιά της Ευρώπης (cueva del viento) που εχει δημιουργηθεί απο λάβα. Δεν πήγα γιατί μόνο βλέποντας φωτο με πιάνει δυσπνοια!

Επισης στο βορειοτερο κομμάτι του νησιου υπάρχει άλλο ενα φυσικό πάρκο το anaga. Εκεί είναι δύο πολύ καλές παραλίες benijo και taganana. Εκει πηγαίνουν για μαθήματα surfing σχολές από το Σάντα Κρουζ. Η διαδρομή μεχρι να φτάσεις στις παραλιες είναι φανταστική. Δεν το πρότεινα αρχικα γιατι δεν είναι στο δρόμο σου αλλά να το εχεις στο μυαλό σου μελλοντικά.

Το μεγαλύτερο κομμάτι του νησιού όπως ισως έχεις καταλαβει είναι φυσικα πάρκα. Είναι τοπ προορισμός από άποψη φύσης κατά τη γνώμη μου. Πιστεύω θα εκπλαγεις ευχάριστα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.304
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom