Μπαχάμες..λες?????

doraf

Member
Μηνύματα
193
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Χαιρετώ όλους μου τους φίλους και μπαίνω κατευθείαν στο θέμα..
Του χρόνου το καλοκαίρι είπα να παντρευτώ και δεν σας κρύβω ότι το γαμήλιο είναι ο λόγος που τελικά το αποφάσισα :bleh::bleh: για να οργανωθεί όμως (δεν είναι πολύ νωρίς, ρωτήστε και τις γυναίκες σας όσοι δε με πιστεύετε) πρέπει πρώτα να βρεθεί η περίοδος του ταξιδιού.
Αυτό που έχω στο μυαλό μου έιναι Νέα Υόρκη , Μαιάμι και Μπαχάμες καθώς θέλουμε να συνδυάσουμε τη μεγαλούπολη με ένα εξωτικό μέρος για απόλυτη χαλάρωση σε ωραίες παραλίες :xalara:.
Φυσικά το ταξίδι θα το οργανώσουμε μόνοι μας όπως κάθε φορά άλλωστε..
Κι ενώ έχω διαβάσει αρκετά έχω μπερδευτεί τελείως σχετικά με τον καιρό..τελικά ποιοι είναι οι καλύτεροι μήνες για Μπαχαμες??
Και μία άλλη απορία που έχω είναι γιατί στα περισσότερα ταξιδιοτικά συνδυάζουν Νεα Υόρκη με Άγιο Δομήνικο κι σπάνια με Μπαχάμες.
Αυτά προς το παρόν αλλά θα επενέλθω δριμύτερη με περισσότερες απορίες!! Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη..
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
..τελικά ποιοι είναι οι καλύτεροι μήνες για Μπαχαμες??
Και μία άλλη απορία που έχω είναι γιατί στα περισσότερα ταξιδιοτικά συνδυάζουν Νεα Υόρκη με Άγιο Δομήνικο κι σπάνια με Μπαχάμες.
Τυπικά η καλύτερη εποχή είναι ο δικός μας χειμώνας-άνοιξη.
Από κει και πέρα τα νερά είναι τυρκουάζ και η άμμος λευκή πουδρένια όλο το χρόνο. Απλά οι τροπικές καταιγίδες είναι πιο πιθανές το καλοκαίρι που σκέφτεσαι να πας. Άλλες πληροφορίες προσωπικά δεν έχω μιας και δεν έχω πάει.
Όσο για τη 2η ερώτηση, πιθανόν τα γραφεία να βγάζουν πιο οικονομικά πακέτα στα all inclusive του Δομήνικου..
 

doraf

Member
Μηνύματα
193
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Ευχαριστώ πολύ ..το πιστεύεις ή όχι οι πληροφορίες που έχω είναι διφορούμενες..κι αυτό με τον Αγιπ Δομήνικο το βλέπω παντού και αναρωτιέμαι εφόσον είναι κοντά και οι δυο προορισμοί γιατί δεν επιλέγουν τις Μπαχάμες..
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
.. οι πληροφορίες που έχω είναι διφορούμενες..κι αυτό με τον Αγιο Δομήνικο, αναρωτιέμαι εφόσον είναι κοντά και οι δυο προορισμοί γιατί δεν επιλέγουν τις Μπαχάμες..
Γιατί είναι πιο ακριβές, εως πολύ πιο ακριβές.
Οι διφορούμενες πληροφορίες αφορούν τις Μπαχάμες?
 

doraf

Member
Μηνύματα
193
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Οι διφορούμενες πληροφορίες αφορούν τις Μπαχάμες?
Συγγνώμη για την τόση καθυστέρηση αλλά έχω πολλή δουλειά αυτή την περίοδο..
Ακούω πολλά διαφορετικά όσον αφορά τον καιρό..κι εγώ αναρωτιέμαι..το δικό μας χειμώνα στη Νέα Υόρκη έχει κρύο, πως είναι δυνατόν στις Μπαχάμες να έχει καλοκαίρι?? δεν είναι τόσο μακρυά..
Τον Αύγουστο έχει καλοκαίρι αλλά με πιθανες κατεγίδες ή να μην το σκέφτομαι καν για τότε??
Είναι η δουλειά μου τέτοια που θα με βόλευε πιο πολύ..

Σειρά τώρα έχουν άλλες απορίες...για νησί λέω το Νασάου..αν εχει να προτείνει κανείς άλλος κάποιο άλλο... όσον αφορά τις μεταφορές πως μετακινούμαστε??

Υπάρχει η δυνατότητα για ημερήσιες κρουαζιέρες κ σε άλλα νησιά..και τέλος θα ήθελα όποιος γνωρίζει να μου προτείνει συγκεκριμένες παραλίες.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Οι Μπαχάμες απέχουν καμιά 1800 αρια χλμ από ΝΥ, που μεταφράζεται σε περίπου ένα τρίωρο πτήση προς το νότο..όχι και τόσο κοντά δηλαδή.
Δε θα έλεγα να το απορρίψεις σαν ιδέα για ταξίδι λόγω του καιρού τουλάχιστον.

Το Nassau είναι η πρωτεύουσα και το νησί λέγεται New Providence. Από κει και πέρα τα νησιά είναι πολλά και καλό θα ήταν να το ψάξεις για να δεις ποιό θα σου ταίριαζε καλύτερα.

Για παραλία έχω προτείνει στο γκρουπ των παραλιάκηδων την Pink sands, που μπορείς να πας από το Nassau σαν ολοήμερη αλλά όπως σου γράφω και πιο πάνω είναι πανάκριβα..νομίζω ξεπερνά τα 100$ το άτομο ΜΟΝΟ πηγαινέλα με το φέρυ της γραμμής, συν αν νοικιάσεις πχ ένα golf cartστο νησί Harbor για να πας στην παραλία βάλε άλλο ένα πενηντάρικο...και κάτι να φας – αν δε σου κόπηκε η όρεξη με αυτά που έχεις να πληρώσεις :haha:

Υπάρχουν και οργανωμένες εκδρομές , αλλά αγγίζουν τα 200$ το άτομο.


Εσύ αποφασίζεις, αλλά έχω την αίσθηση οτι όπως ο Δομήνικος ξεπέρασε τις προσδοκίες μου όντας πολύ καλύτερος από ότι περίμενα, οι Μπαχάμες θα με απογοήτευαν..
 

doraf

Member
Μηνύματα
193
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Εσύ αποφασίζεις, αλλά έχω την αίσθηση οτι όπως ο Δομήνικος ξεπέρασε τις προσδοκίες μου όντας πολύ καλύτερος από ότι περίμενα, οι Μπαχάμες θα με απογοήτευαν..
Με προσγείωσες ανώμαλα.:sharkisland:Δομήνικο πήγαν οι κολλητοί μας και ο φίλος μου δεν ψήνεται να κάνουμε το ίδιο..
Ρε συ όσο και να ψάχνω δε βρίσκω και πολλές πληροφορίες πχ καμία ιστορία..τώρα κοιτάω βιντεάκια στο youtube..Να φανταστείς όλα μου τα ταξίδια (εντός Ευρώπης) τα διοργάνωσα τελείως μόνη..αλλά εδώ δυσκολεύομαι.
Όσον αφορά τα χρήματα υπολογίζω γύρω στα 10,000 και για τους δυο φυσικά με όλα μέσα και νομίζω πως είναι καλά.
Ευχαριστώ πολύ πάντως για τη βοήθειά σου.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλά δεν έχω πάει για να ξέρω από πρώτο χέρι. Μπορεί και να προσγειωθείς σε καμιά παραλία με υδροπλάνο και όχι ανώμαλα :lol:
Το Δομήνικο τον ανέφερα σαν παράδειγμα, υπάρχουν και άλλα νησιά στην περιοχή. St Vincent and The Grenadines, Παρθένα νησιά, ψάξτο λίγο..Κοίτα και τη Μεξικάνικη καραιβική. Ευτυχώς υπάρχουν πολλές επιλογές :xalara:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Το ταξιδιωτικό γραφείο GTS:D οργάνωσε το συνδυασμό Νέα Υόρκη & Παρθένους Νήσους (US Virgin Islands) με πολύ επιτυχία πριν μερικά χρόνια. Συμφωνώ με τη go2dbeach για Μπαχάμες, με το μπάτζετ σας μπορείτε να κάνετε πολύ πιο ωραία πράγματα, δες καλύτερα τα μέρη που προτείνει η ειδικός...
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εγώ πάντως αν είχα 10000 να ξοδέψω για γαμήλιο, σε ένα και μοναδικό μέρος θα πήγαινα: Cook islands. Once in a lifetime ταξίδι.

Αν κοιτάς οπωσδήποτε προς καραιβική σε συνδυασμό με ΝΥ , από τις Μπαχάμες πολύ καλύτερη επιλογή είναι τα US Virgin Islands και στο λεει και άτομο που πήγε ( ο Gts)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.431
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom