Ταξιδιωτική Έρευνα 2019 by Travelstories

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Tο Μάρτιο του 2019 το Travelstories έτρεξε όπως κάθε χρόνο τη μεγάλη ταξιδιωτική του έρευνα, για να καταγράψει τις ταξιδιωτικές συνήθειες των μελών και αναγνωστών του. Η έρευνα ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία και έχοντας ένα εξαιρετικό δείγμα από περισσότερα από 1500 συμπληρωμένα ερωτηματολόγια.

Τα αποτελέσματα παρουσιάζονται παρακάτω, και σας παρακαλώ θερμά να βοηθήσετε στη διάδοσή τους μέσω social media :)



Η κλήρωση για τα ταξιδιωικά σακίδια της herschel ανέδειξε τυχερούς τους συμμετέχοντες με emails:
gpa*******@gmail.com, eri********@hotmail.gr kai vf******@otenet.gr οι οποίοι θα ειδοποιηθούν μέσω email.

Ευχαριστούμε πολύ το Γιάννη από το κατάστημα *Flâneur Souvenirs & Supplies* , Φλέσσα 1 στην Πλάκα για τα δωράκια: https://www.facebook.com/flaneursouvenirsandsupplies

:clap:
 

Attachments

Last edited:

vanda

Member
Μηνύματα
874
Likes
4.139
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Tο Μάρτιο του 2019 το Travelstories έτρεξε όπως κάθε χρόνο τη μεγάλη ταξιδιωτική του έρευνα, για να καταγράψει τις ταξιδιωτικές συνήθειες των μελών και αναγνωστών του. Η έρευνα ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία και έχοντας ένα εξαιρετικό δείγμα από περισσότερα από 1500 συμπληρωμένα ερωτηματολόγια.

Τα αποτελέσματα παρουσιάζονται παρακάτω, και σας παρακαλώ θερμά να βοηθήσετε στη διάδοσή τους μέσω social media :)



Η κλήρωση για τα ταξιδιωικά σακίδια της herschel ανέδειξε τυχερούς τους συμμετέχοντες με emails:
gpa*******@gmail.com, eri********@hotmail.gr kai vf******@otenet.gr οι οποίοι θα ειδοποιηθούν μέσω email
Tο Μάρτιο του 2019 το Travelstories έτρεξε όπως κάθε χρόνο τη μεγάλη ταξιδιωτική του έρευνα, για να καταγράψει τις ταξιδιωτικές συνήθειες των μελών και αναγνωστών του. Η έρευνα ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία και έχοντας ένα εξαιρετικό δείγμα από περισσότερα από 1500 συμπληρωμένα ερωτηματολόγια.

Τα αποτελέσματα παρουσιάζονται παρακάτω, και σας παρακαλώ θερμά να βοηθήσετε στη διάδοσή τους μέσω social media :)



Η κλήρωση για τα ταξιδιωικά σακίδια της herschel ανέδειξε τυχερούς τους συμμετέχοντες με emails:
gpa*******@gmail.com, eri********@hotmail.gr kai vf******@otenet.gr οι οποίοι θα ειδοποιηθούν μέσω email.

Ευχαριστούμε πολύ το Γιάννη από το κατάστημα *Flâneur Souvenirs & Supplies* , Φλέσσα 1 στην Πλάκα για τα δωράκια: https://www.facebook.com/flaneursouvenirsandsupplies

:clap:
Μου κάνει εντύπωση που πήγαμε τόσο πολλοί στην Βουλγαρία το 2018 (5η θέση) ενώ το 2019 σκοπεύουν να την επισκεφτούν τόσο λίγοι! (14η θέση)
 

vanda

Member
Μηνύματα
874
Likes
4.139
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Επίσης, υπάρχει συσχέτιση των ηλικιών ή του εισοδήματος των ταξιδιωτών με συγκεκριμένους προορισμούς;
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Θετικό ότι θέλουμε να κάνουμε περισσότερα ταξίδια από ότι πέρσι. Και από ότι φαίνεται βαρεθήκαμε Ευρώπη και θέλουμε ΗΠΑ και Ιαπωνία!

Ενθαρρυντικά ποσοστά στην ερώτηση σχετικά με το Αγγλικό travelstories.
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.343
Likes
9.257
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Και από ότι φαίνεται βαρεθήκαμε Ευρώπη και θέλουμε ΗΠΑ και Ιαπωνία!
.
Στην περσυνη ερευνα η ερωτηση ηταν ελαφρα διαφορετικη: οχι που θελετε αλλα που θα ταξιδεψετε. Οποτε πολλοι, οπως κι εγω, εδωσαν αλλη απαντηση περσυ, για τα "σιγουρα" η τα σχεδον τεσπα. Ισως παντα να θελαμε ΗΠΑ αλλα παμε γκανιαν. Ιταλια.
 

vanda

Member
Μηνύματα
874
Likes
4.139
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Στην περσυνη ερευνα η ερωτηση ηταν ελαφρα διαφορετικη: οχι που θελετε αλλα που θα ταξιδεψετε. Οποτε πολλοι, οπως κι εγω, εδωσαν αλλη απαντηση περσυ, για τα "σιγουρα" η τα σχεδον τεσπα. Ισως παντα να θελαμε ΗΠΑ αλλα παμε γκανιαν. Ιταλια.
Υπήρχε και φέτος η ερώτηση 8, για το πού θα ταξιδέψετε το 2019. Τις πρώτες θέσεις έχει η Ιταλία και η Ισπανία.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.343
Likes
9.257
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Υπήρχε και φέτος η ερώτηση 8, για το πού θα ταξιδέψετε το 2019. Τις πρώτες θέσεις έχει η Ιταλία και η Ισπανία.
σωστα. απ΄οτι φαινεται μπερδευτηκαμε κ οι 2. γιατι φετος το ποσοστο που θελει ΗΠΑ Ιαπωνια επεσε σημαντικα απο περσυ..
 

vanda

Member
Μηνύματα
874
Likes
4.139
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
σωστα. απ΄οτι φαινεται μπερδευτηκαμε κ οι 2. γιατι φετος το ποσοστο που θελει ΗΠΑ Ιαπωνια επεσε σημαντικα απο περσυ..
Και πάλι όμως αποδεικνύει το ότι αλλού θέλουμε να πάμε, και αλλού πάμε τελικά!:cry:
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.542
Likes
12.340
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.607
Likes
50.231
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Προσωπικά μου κανουν ρντυπωση (και μου έκαναν και σε προηγούμενες ερευνες) τα εξης:
76% πανεπιστημιακού επιπέδου και 90% από ΙΕΚ και πάνω

80% από +1000€ μηνιαίο εισόδημα και σχεδόν οι μισοί εξ αυτών από +2000€ και πάνω

Σχεδόν ο ένας στους πέντε συμμετέχοντες είναι μέλος λιγότερο από 6 μήνες (μωρέ μπράβο)

Δαπάνη για ταξίδια την επόμενη χρονιά άνω των 2500€

Το skyscanner κάνει θραύση (προσωπικά δεν έχω κλείσει ποτέ από κει, εξ ου και η έκπληξη, δεν το έχω χρησιμοποιήσει βέβαια πολλές φορές, αλλά όσες το κοίταξα ήταν ακριβότερο από άλλες επιλογές, ενδεχομένως να μην το χρησιμοποιώ σωστά )

30% δεν ήξερε η δε βρήκε τον τρόπο να γίνει μέλος.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.322
Likes
3.439
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Του Κόσμου
Προσωπικά μου κανουν ρντυπωση (και μου έκαναν και σε προηγούμενες ερευνες) τα εξης:

80% από +1000€ μηνιαίο εισόδημα και σχεδόν οι μισοί εξ αυτών από +2000€ και πάνω
Αυτο ήταν το πιο λογικό αποτέλεσμα σε ένα ταξιδιωτικό forum -- αν έβγαζαν οι περοσσότεροι 600-700Ε δε θα ασχολιόντουσαν με (ή σωστότερα, δεν θα πραγματοποιούσαν τόσα) ταξίδια άλλα με το πως θα βγεί ο μήνας ;)
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.528
Likes
3.934
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Το skyscanner κάνει θραύση (προσωπικά δεν έχω κλείσει ποτέ από κει, εξ ου και η έκπληξη, δεν το έχω χρησιμοποιήσει βέβαια πολλές φορές, αλλά όσες το κοίταξα ήταν ακριβότερο από άλλες επιλογές, ενδεχομένως να μην το χρησιμοποιώ σωστά )
Γιώργο έσυ τι χρησιμοποιείς;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom