Ταξιδιωτική Έρευνα 2019 by Travelstories

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μου κάνει εντύπωση που πήγαμε τόσο πολλοί στην Βουλγαρία το 2018 (5η θέση) ενώ το 2019 σκοπεύουν να την επισκεφτούν τόσο λίγοι! (14η θέση)
Υπάρχουν διαφορές από χρονιά σε χρονιά, έχω αρχίσει να δουλεύω κάποια συγκριτικά στατιστικά και θα τα δημοσιεύσω σύντομα να τα δούμε :)

Επίσης, υπάρχει συσχέτιση των ηλικιών ή του εισοδήματος των ταξιδιωτών με συγκεκριμένους προορισμούς;
Με συγκεκριμένους προορισμούς δεν έχω ψάξει ακόμα, αλλά έχω φτιάξει κάποια ωραία γραφήματα που δείχνουν τα αποτελέσματα ερωτήσεων σε σχέση με δημογραφικά στοιχεία όπως πχ η ηλικία, σύντομα ελπίζω να τα ποστάρω.

Θετικό ότι θέλουμε να κάνουμε περισσότερα ταξίδια από ότι πέρσι. Και από ότι φαίνεται βαρεθήκαμε Ευρώπη και θέλουμε ΗΠΑ και Ιαπωνία!

Ενθαρρυντικά ποσοστά στην ερώτηση σχετικά με το Αγγλικό travelstories.
Είναι ενδιαφέρον το μικρότερο ποσοστό της Ευρώπης ναι. Το ποσοστό για το αγγλικό travelstories δε το βρίσκω ενθαρρυντικό γιατί μόνο ένα μικρό ποσοστό αυτών που δηλώνουν "ναι" θα λάβουν μέρος στην πραγματικότητα όταν συμβεί, οπότε αν αυτοί που δηλώνουν ότι ενδιαφέρονται είναι ένας στους τρεις, πιστεύω ότι το πολύ ένας στους δέκα θα λάβουν μέρος πραγματικά. Θα δούμε όμως, διατηρώ ελπίδες :cool:
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
76% πανεπιστημιακού επιπέδου και 90% από ΙΕΚ και πάνω

80% από +1000€ μηνιαίο εισόδημα και σχεδόν οι μισοί εξ αυτών από +2000€ και πάνω
Αυτο ήταν το πιο λογικό αποτέλεσμα σε ένα ταξιδιωτικό forum -- αν έβγαζαν οι περοσσότεροι 600-700Ε δε θα ασχολιόντουσαν με (ή σωστότερα, δεν θα πραγματοποιούσαν τόσα) ταξίδια άλλα με το πως θα βγεί ο μήνας ;)
Aυτό συν το γεγονός ότι ενδεχομένως πολλοί από όσους συμπλήρωσαν το ερωτηματολόγιο να ζουν στο εξωτερικό, όπου και ο μισθός ανεβαίνει κατα (πάρα) πολύ.


Το skyscanner κάνει θραύση (προσωπικά δεν έχω κλείσει ποτέ από κει, εξ ου και η έκπληξη, δεν το έχω χρησιμοποιήσει βέβαια πολλές φορές, αλλά όσες το κοίταξα ήταν ακριβότερο από άλλες επιλογές, ενδεχομένως να μην το χρησιμοποιώ σωστά )
Ισχύει, τι χρησιμοποιείς;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.503
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αυτο ήταν το πιο λογικό αποτέλεσμα σε ένα ταξιδιωτικό forum -- αν έβγαζαν οι περοσσότεροι 600-700Ε δε θα ασχολιόντουσαν με (ή σωστότερα, δεν θα πραγματοποιούσαν τόσα) ταξίδια άλλα με το πως θα βγεί ο μήνας ;)
Αν δεν κάνω λάθος τις προηγούμενες χρονιές ήταν σημαντικά πιο κάτω ο αριθμός των δυνατών εισοδημάτων στην ίδια έρευνα . Να βγάλει ο Μπος τα συγκριτικά να μας πει.

Συνήθως kayak (λιγότερο συχνά το despegar) και μετά τσεκάρω και τα σάιτ των αεροπορικών με διάφορες ΙΡ. Ούτε μια φορά δεν έχω βγάλει καλύτερη τιμή με το skyscanner. Μια φορά μου έβγαλε κάτι ενδιαφέρον και μόλις μπήκα η τελική τιμή ήταν άλλη από την αρχική.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
80% από +1000€ μηνιαίο εισόδημα και σχεδόν οι μισοί εξ αυτών από +2000€ και πάνω
Έριξα άλλη μιά ματιά γιατί μου έκανε εντύπωση η διαπίστωσή σου και είδα ότι το ποσοστό
των 1000+ είναι κάπου 56-58%. Η πίτα έχει ένα θεματάκι καθότι έχει επτά κομμάτια και παρακάτω 6 παραπομπές σε εισοδήματα. :)
 
Last edited:

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Έριξα άλλη μιά ματιά γιατί μου έκανε εντύπωση η διαπίστωσή σου και είδα ότι το ποσοστό
των 1000+ είναι κάπου 56-58%. Η πίτα έχει έχει ένα θεματάκι καθότι έχει επτά κομμάτια και παρακάτω 6 παραπομπές σε εισοδήματα. :)

Ooooops :icon_redface: μου ξέφυγε.

Έλα το διόρθωσα :)
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Συνήθως kayak (λιγότερο συχνά το despegar) και μετά τσεκάρω και τα σάιτ των αεροπορικών με διάφορες ΙΡ. Ούτε μια φορά δεν έχω βγάλει καλύτερη τιμή με το skyscanner. Μια φορά μου έβγαλε κάτι ενδιαφέρον και μόλις μπήκα η τελική τιμή ήταν άλλη από την αρχική.
To kayak σου δίνει την δυνατότητα όμως της φθηνότερης τιμής μέσα στο έτος ή εντος κάποιου μήνα γενικά; Η΄ το φθηνότερος ναύλος προς "παντού";
Νομίζω αυτά τα 2 το έχουν κάνει τόσο δημοφιλες άλλωστε...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.503
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έριξα άλλη μιά ματιά γιατί μου έκανε εντύπωση η διαπίστωσή σου και είδα ότι το ποσοστό
των 1000+ είναι κάπου 56-58%. Η πίτα έχει ένα θεματάκι καθότι έχει επτά κομμάτια και παρακάτω 6 παραπομπές σε εισοδήματα. :)
Τώρα μάλιστα, πιο λογικό.;)

To kayak σου δίνει την δυνατότητα όμως της φθηνότερης τιμής μέσα στο έτος ή εντος κάποιου μήνα γενικά; Η΄ το φθηνότερος ναύλος προς "παντού";
Ναι.
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
Αν δεν κάνω λάθος τις προηγούμενες χρονιές ήταν σημαντικά πιο κάτω ο αριθμός των δυνατών εισοδημάτων στην ίδια έρευνα . Να βγάλει ο Μπος τα συγκριτικά να μας πει.
Τα πραγματα στη μεταμνημονιακη Ελλαδα αλλαζουν ραγδαια. Να σημερα εξαγγελθηκε μια μετεκλογικη μεταρρυθμιση για 7ημερη εργασια με τη συναινεση του εργαζομενου, ο οποιος αν δεν συναινεσει θα απολυθει. Ειμαι βεβαιη οτι next year θα απογειωθουμε :haha:.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.503
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τα πραγματα στη μεταμνημονιακη Ελλαδα αλλαζουν ραγδαια. Να σημερα εξαγγελθηκε μια μετεκλογικη μεταρρυθμιση για 7ημερη εργασια με τη συναινεση του εργαζομενου, ο οποιος αν δεν συναινεσει θα απολυθει. Ειμαι βεβαιη οτι next year θα απογειωθουμε :haha:.
Νομίζω απαγορεύονται τα πολιτικά σχόλια, αλλά δεν ανακοινώθηκε αυτό, υπογραμμίστηκε μοντελο επταημερης λειτουργίας επιχείρησης, με λιγότερες ώρες εργασίας (37,3 αντί για 40), χωρίς μείωση μισθού και με μεγαλύτερο αριθμό εργαζομένων.

Γενικά αυτή η ιδέα της μιζερολαγνειας, κάθε πέρσι και καλύτερα, είμαστε χειρότερα κι από το 2015, η φτωχή καημένη Ελλάδα, πεινάνε οι Έλληνες, ζητώ ο Καζαντζίδης, κι αν είναι η μούρη μου σακατεμενη, ούτε ελκυστική είναι ούτε υποστηρίζεται από κάποιο δεδομένο.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
Νομίζω απαγορεύονται τα πολιτικά σχόλια, αλλά δεν ανακοινώθηκε αυτό, υπογραμμίστηκε μοντελο επταημερης λειτουργίας επιχείρησης, με λιγότερες ώρες εργασίας (37,3 αντί για 40), χωρίς μείωση μισθού και με μεγαλύτερο αριθμό εργαζομένων.

Γενικά αυτή η ιδέα της μιζερολαγνειας, κάθε πέρσι και καλύτερα, είμαστε χειρότερα κι από το 2015, η φτωχή καημένη Ελλάδα, πεινάνε οι Έλληνες, ζητώ ο Καζαντζίδης, κι αν είναι η μούρη μου σακατεμενη, ούτε ελκυστική είναι ούτε υποστηρίζεται από κάποιο δεδομένο.
Αστο, δεν μαζευεται, τα ακουσαμε με τα αυτια μας...
Τελος παντων, για να ειμαστε ον τοπικ, θα ειχε μεγαλο ενδιαφερον να βλεπαμε τα συγκριτικα με τα γερα εισοδημεατα σε σχεση με περσι. Θα ηταν καποιο δεδομενο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.503
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αστο, δεν μαζευεται, τα ακουσαμε με τα αυτια μας...
Τελος παντων, για να ειμαστε ον τοπικ, θα ειχε μεγαλο ενδιαφερον να βλεπαμε τα συγκριτικα με τα γερα εισοδημεατα σε σχεση με περσι. Θα ηταν καποιο δεδομενο.
Έχουμε δει δεδομένα για όλη την Ελλάδα, ο αριθμός ταξιδιωτών και η τουριστική δαπάνη είναι μεγαλύτερη από οποιαδήποτε χρονια από το 2012 κι έπειτα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
Έχουμε δει δεδομένα για όλη την Ελλάδα, ο αριθμός ταξιδιωτών και η τουριστική δαπάνη είναι μεγαλύτερη από οποιαδήποτε χρονια από το 2012 κι έπειτα.
Mα ναι, θυμαμαι τη συζητηση για τις επισκεψεις στη Βουλγαρια και αυτο αποτυπωνεται και στα στατιστικα του φορουμ φετος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom