Προτάσεις για γαμήλιο ταξίδι αρχές Οκτώβρη

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Ειλικρινά έχω καταμπερδευτεί...στην προσπάθεια μου να εντάξω όσο περισσότερα μέρη μπορώ στο ταξίδι, φοβάμαι οτι θα χάσω τη μπάλα...ggonholidays τις προάλλες ο συνταξιδιώτης μου διάβαζε πληροφορίες για κρουαζιέρα στο halong και θυμάμαι πως υπήρχαν σχόλια σχετικά με τα νερά ότι ηταν θολά κτλ και ότι γενικά η κρουαζιέρα δεν είχε ανταπεξέλθει στις προσδοκίες ...τώρα θα μ πεις γούστα είναι αυτα...πάντως οοοολοι οι ταξιδιωτικοί που έεπεσαν στα χέρια μου το προτείνουν...τέλος πάντων... Για το συγκεκριμένο η γνώμη μου δε θα μετρήσει γιατί ο συνταξιδιώτης την θέλει οπωσδήποτε την κρουαζιέρα !!

Χμμμμ τρελά πάρτι;;;; Τώρα με προβλημάτισες εσύ!:shock: Και πως επιλέγουμε καράβι;;; Και επίσης...το κλείνουμε από πριν ή εκείνη την ώρα;
 
Last edited by a moderator:

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Εγώ έκλεισα από πριν για να είμαι σίγουρη ότι θα βρώ αυτό που ήθελα λόγω περιορισμένου χρόνου σαν εσένα. Έκλεισα το Indochina Sails μέσω του http://halongsapatours.com/. Έδωσα κάτι παραπάνω αλλά ευχαριστήθηκα το κάθε λεπτό. Μπορείς να βρείς και άλλες αξιοπρεπείς επιλογές με αρκετά λιγότερα λεφτά. Διάβασε κριτικές από άλλους που έχουν πάει. Στο tripadvisor θα βρείς πολλά.
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Ευχαριστώ πολυ!;)
Η τιμή είναι περίπου όσο υπολόγιζα ότι θα κοστίσει η κρουαζιέρα...οπότε μας βολεύει...καλή η σκέψη σου να τα κλείσεις από νωρίς, όχι ότι δε θα χει, αλλά ποτέ δεν ξέρεις...ggonholidays μιας κ χεις πάει Βιετνάμ επίτρεψέ μου να σε ξανά ενοχλήσω αν μου δημιουργηθούν κ άλλες απορίες! Και πάλι ευχαριστώ :)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Είναι αλήθεια ότι σύμφωνα με την λογική αρκετών το Halong Bay είναι υπέρμετρα τουριστικοποιημένο και η επίσκεψη εκεί είναι υπερτιμημένη... απόψεις... για μένα το μέρος είναι σπέσιαλ και όπως κάθε σπέσιαλ μέρος μιλάει από μόνο του... ναι, τα νερά είναι θολά και ενδεχομένως μολυσμένα, αλλά διάολε δεν πας στο Halong Bay για να απολαύσεις κολύμπι, ούτε καταδύσεις... πας για να θαυμάσεις το μοναδικό του τοπίου... μην ξαναλέμε τα ίδια περί τουριστικοποίησης... το μυστικό είναι να διαλέξεις ένα καλό πλοίο και μια αξιοπρεπή μεταφορά από το Hanoi... το λιμάνι είναι το απόλυτο τίποτε αλλά ο κόλπος πέραν πάσης περιγραφής...

http://www.travelhippo.gr/χάλονγκ-μπέι-το-απόλυτο-must-ενός-ταξιδιο/

Το συγκεκριμένο πλοίο είναι η επιτομή του value for money...
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Παιδιά ευχαριστω πολυ για τις προτάσεις σας! Μόλις σημερα ηρθε και ο οδηγός του lonely planet για Βιετναμ που περηγγειλα και τον οποίο εχω σκοπο να ξεκοκαλισω:Dκαι αμέσως μετα να επανέλθω με νέες απορίες! ;)
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Επανήλθα γρήγορα δε μπορείτε να πείτε!!! :D:D
Λοιπον, καθώς ξεφυλλίζω τον οδηγό, έπεσε το μάτι μου στο εθνικό πάρκο Nha-Ke Bank...το εχει επισκεφθεί κανεις; Απ οτι καταλαβαίνω ειναι πολυ εντυπωσιακό αλλα φαντάζομαι θα θελει μέρες για να το δεις όλο...κ δεν ξερω και κατα ποσο μπορείς να πας ανεξάρτητα (χωρίς οδηγό)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αγαπητέ traveller,

Εν πάση περιπτώσει οταν διάβασα για την Λ. Πραμπαγκ (δεν την γνώριζα πιο πριν) και μαθαίνοντας οτι είναι στο Λάος φαντάστηκα μία μικρή πόλη χωρίς ίχνος τουρίστα, ήσυχη κτλ..μόλις άκουσα πως είναι από τα τουριστικοποιημένα κομμάτια του Λάος, αυτο που είχα εγώ στο μυαλό μου διαλύθηκε...
Μικρές πόλεις με όμορφη αρχιτεκτονική χωρίς ίχνος τουρίστα, ήσυχη και την παραδοσιακή ζωή να περνάει από μπροστά σου χωρίς οι μοναχοί να ποζάρουν και να αγωνίζεσαι να βρεις μια γωνιά χωρίς σανδάλι με κάλτσες έχει το Λάος. Όχι τόσο κουκλίστικες όσο η Λ.Πραμπάνγκ αλλά πολύ αξιόλογες, με όμορφα πράγματα να κάνεις στην ευρύτερη περιοχή και την αίσθηση ότι είδες τους Λάο κι όχι το τουριστικό γκρουπ της KUONI κι ανάμεσα έναν-δυο Λάο. Εννοείται πως έχουν εξαιρετικά καταλύματα, ουδεμία σχέση με τρώγλες και άλλα εμπριμέ που αναφέρθηκαν. Δε χρειάζεται να κοιμηθείς σε σπηλιά για να δεις το Λάος, εκεί είναι, οπουδήποτε εκτός της L.Prabang και κανα-δυο τοποθεσιών ακόμη (έχει κάτι backpackοχώρια που είναι να τα αποφεύγεις όπως ο διάολος το λιβάνι αν ο σκοπός της ζωής σου δεν είναι η φθηνή μπύρα και να μοιραστείς σαμπρέλες στον καταρράκτη με μεθυσμένους Άγγλους και Ισραηλινούς που τελείωσαν το φανταρικό τους).

Ξαναγράφω, κι εγώ αν είχα 10 μέρες στο Λάος στη Λ.Π θα πήγαινα. Να κάνω ολόκληρο ταξίδι για να δω μόνο αυτό από το Λάος, ε όχι. Αν με βάλεις να περιγράψω το Λάος, κανένα από τα επίθετα που θα χρησιμοποιήσω δε συνάδει με τη συγκεκριμένη πόλη. Αλλά γενικώς θα σε απέτρεπα από το να πας σε μια χώρα μόνο για δυο μέρες (εγώ θα το έκανα μόνο για αρχαιολογικό μνημείο, αλλά γούστα είναι αυτά).
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Μακαρι να χα στη διάθεσή μου ένα μηνα και βαλε, να παω και Βιετναμ και Λάος και Καμποτζη που πολυ θελω! Δυστυχως όμως, οι μέρες ειναι περιορισμένες και ούτε κ γω το βρίσκω τελικα τόσο καλη ιδέα να επισκεφθώ το Λάος για δυο μόνο μερουλες (τις οποίες θα στερησω απο το Βιετναμ)..θα μάστε που θα μάστε στριμωγμένοι για να δούμε όσο περισσότερο απο τη χώρα μπορούμε, αν πουμε να παμε και Λάος...τη βαψαμε! Άλλωστε κατι μου λέει οτι θα ξανα βρεθω σ αυτα τα μέρη και μάλιστα σύντομα...:clap:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Εγώ έκλεισα από πριν για να είμαι σίγουρη ότι θα βρώ αυτό που ήθελα λόγω περιορισμένου χρόνου σαν εσένα. Έκλεισα το Indochina Sails μέσω του http://halongsapatours.com/. Έδωσα κάτι παραπάνω αλλά ευχαριστήθηκα το κάθε λεπτό. Μπορείς να βρείς και άλλες αξιοπρεπείς επιλογές με αρκετά λιγότερα λεφτά. Διάβασε κριτικές από άλλους που έχουν πάει. Στο tripadvisor θα βρείς πολλά.
Υπέροχο φαίνεται το Indochina, αλλά πολύ ακριβό βρε παιδί μου....εκείνο όμως που με προβληματίζει είναι ότι πηγαίνει στον άλλο κόλπο, τον λιγότερο τουριστικό, το Bai Tu Long Bay. Έχει κανείς άποψη? (Αυγουστιάτικα τώρα άντε να απαντήσει κανείς:D)
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Υπέροχο φαίνεται το Indochina, αλλά πολύ ακριβό βρε παιδί μου....εκείνο όμως που με προβληματίζει είναι ότι πηγαίνει στον άλλο κόλπο, τον λιγότερο τουριστικό, το Bai Tu Long Bay. Έχει κανείς άποψη? (Αυγουστιάτικα τώρα άντε να απαντήσει κανείς:D)
Δεν μπορώ να συγκρίνω γιατί δεν έχω πάει και στον άλλο κόλπο αλλά εκεί που μας πήγαν ήταν πανέμορφα και πολύ ήρεμα. Βασικά από ότι έχω καταλάβει αράζει το βράδυ σε αυτό το κόλπο ενώ κατά την διάρκεια της μέρας ακολουθεί παρόμοιο πρόγραμμα με τους υπόλοιπους. Δεν είναι οι μόνοι πάντως, υπήρχαν πολλά καράβια αραγμένα εκεί. Εγώ το θεώρησα πλεονέκτημα γιατί είχα διαβάσει για τα τρελά πάρτι και είχα σκεφτεί πως αν πετυχαίναμε δίπλα μας καράβια με τρελούς DJ που να παίζουν μέχρι το πρωί και μεθυσμένους τουρίστες να τσιρίζουν θα μου χάλαγε όλη τη μαγεία. Επίσης κάπου είχα διαβάσει ότι ο κόλπος αυτός είναι πιο απάνεμος και δεν κουνάει το καράβι έτσι για μένα που παθαίνω ναυτία σε φουσκωτό στη πισίνα ήταν ιδανικό. (Εγώ έχω κολλήσει στη δουλειά και είμαι ακόμα εδώ... λες να υπάρχουν κι άλλοι?:D)
 
  • Like
Reactions: GTS

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom